ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

فهرست مطالب

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

مردى که در بیرون خانه بوده، به جهت انجام وظیفه اجتماعى، منطق، غالب بوده و اگر بخواهد با همان منطق، وارد زندگى شخصى و خانواده
شود، نتیجه مقبولى نخواهد داشت. لذا در
لحظه ورود، باید ساختار روحى مرد از منطق به احساسات عوض شود تا…

 

زن یکى از زیباترین مظاهر لطف و رحمت الهى است که با خلقتش آسایش و آرامش به عالم هستى اهداء گشته است.

 

زن با بهترین نقش و اساسى ترین جایگاه، پا در عرصه گیتى نهاد تا متانت و طماءنینه که سرمایه و هستى مردان است را مفهوم بخشیده و مرد را ناخودآگاه تا بسوى بالاترین ارزش ها و کمالات همراهى نماید و با این افتخار بهشت را به بهترین بودن خویش زینت داده و افتخار آن را داشته باشد که به کلمات مباهات آمیز پیامبر خدا و ائمه معصومین علیهم السلام آمده تا بفرمایند: بهشت زیر پاى مادران است و قدر و منزلت زن و مادر را از بهشت هم بالاتر ببرند.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

زن موجودى است که بخش زیادى از ابعاد روحى او بواسطه عاطفه شکل گرفته و به تعبیر حضرت امیرالمومنین علیه السلام شبیه گُل مى باشد، بسیار لطیف و حساس.

 

با این وجود، بایستى در مقام ارتباط با او، شرایط لطافت و عطوفت ملاحظه شود، چنانچه عطوفت لازم صورت نگیرد ممکن است صدمه دیده و آرام آرام پژمرده و ضایع گردد. طبیعتا اولین مخاطب زن، همسر و شوهر او مى باشد که باید نسبت به این لطافت، توجه کافى بنماید. این وظیفه اختصاص به مردان دارد.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

بهتر است در ابتدا در رابطه با روحیات مردان هم سخنى به میان آوریم. غالب مردان بر عکس زنان که از لطافت طبع و& ظرافت برخوردارند، از یک طبع دقیق و حساس منطقى برخوردار هستند. به عبارت دیگر اگر ما سازمان روحى انسان را به منطق و عاطفه تقسیم نمائیم، در مردان، منطق و در خانم ها، عطوفت و عاطفه غالب است.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

منطق مرد بواسطه ارتباط مناسب اجتماعى، رشد و قوت یافته، در مقابل، عطوفت و مهربانی خانم ها از همان دوران کودکی که عروسک بازی می کنند، زبانزد است، اگر دنیا را به مردان واگذار کنیم، خشن و خشک و خاکستری خواهد شد، این عشق و لطافت زنانه است که به دنیا رنگ می بازد. حال با توجه به این عطوفت و لطافت زن، مرد چگونه باید با او ارتباط داشته باشد تا این لطافت صدمه نبیند؟ تا خودش و فرزندان سیراب محبت شوند؟

اینجا نقش زن در ارتباط دیگران با خودش، بسیار اساسى است، خانم های محترم، شما مى توانید دو نقش متضاد را بازى کنید، یک نقش تحریک بُعد احساسى مرد است، سپس نتیجه را ملاحظه کنید یک نقش هم تحریک بُعد منطقى مرد، سپس نتیجه آنرا هم ببیند!

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

اگر چه در مرد، منطق حاکم است ولیکن احساسات او هم ضعیف نیست. اگر منطق را تحریک کردید، طبیعتا بایستى انتظار منطقى هم از او داشته باشید. او با منطقش سخن مى گوید و با منطقش از شما سوال مى کند و… و شما در مقابل منطق مرد، با توجه به آن. ساختار روحى که داشتید، ضعیف و ممکن است بدون جواب باشید.

 

اما اگر احساسات را تحریک کردید، طبیعتا مرد هم با بعد احساساتیش با شما ملاقات خواهد کرد و نتیجه روشن است، از آنجا که شما در احساسات قوى تر هستید، مى توانید مهره بازى را به نفع آرامش خود و زندگى جابجا نمائید.

حال چه کنیم و عواطف مرد را چگونه تحریک نمائیم؟

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

ابتدا مراقب اولین لحظات حضور مرد در منزل باشید، ظاهر آراسته شما مى تواند در بدو ورود همسرتان، شما را در تحریک احساسات موفق نماید. براى همین حقیقت هست که دین مبین اسلام دستور مى دهد در ابتداى ورود، زن با آراستگی کامل، درب منزل را به روى همسر باز کند و اثاثیه را از دست او بگیرد، در خارج کردن لباس به او کمک کند و… اینها براى چیست؟

 

براى اینکه مردى که در بیرون خانه بوده به جهت انجام وظیفه اجتماعى منطق غالب بوده و اگر بخواهد با همان منطق وارد زندگى شخصى و خانواده شود، نتیجه مقبولى نخواهد داشت.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

لذا در لحظه ورود باید ساختار روحى مرد از منطق به احساسات عوض شود تا اولا خستگى او بر طرف شود ثانیا با عطوفت و مهربانى با شما و فرزندان ارتباط برقرار نماید تا زندگى شما با همسرتان زیباتر و دلپذیرتر باشد.

 

بنابراین ملاحظه بدو ورود و تحریک احساسات، هنر شماست که با رعایت پوشش ظاهرى و آراستگى و خوش برخوردى خود مى توانید این هنرمندى را از خود نشان دهید.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

زن هنرمند زنى است که بتواند احساسات شوهر خود را در هر حال تحریک و به راهکارهاى آن مسلط باشد. اگر از منطق هم باید استفاده کرد در هاله اى از احساسات باشد تا موفق باشد. و انصافا زیباترین هنر زن، همین هنر خواهد بود که در سایه آن سایر زیبائی هاى ظهور یافته و جلوه کند.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

بنابراین خانم هاى محترم و مسلمان بایستى به این هنر بیشتر از سایر امور و مسائلى که امروز بصورت کاذب به عنوان نقش زن بیان مى شود توجه و عنایت داشته باشند.

 

 فراموش نکنید: سلام و گفتگوى گرم، آراستگى، چیدمان خانه به عنوان پناهگاه و محل امن، بوی خوش غذا و… هنرمندى شماست.

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول

 بخش خانواده ایرانی تبیان، با نگاهی به کتاب: چگونه بهترین همسر باشم؟ نویسنده: محسن کاظمی

 

www.adsearch.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول. آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول. آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول. آداب گفت و گو در مکتب حضرت ختمی مرتبت/بخش اول
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید