ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست مطالب

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

مرحوم آیت الله العظمی خویی در رابطه با اثرات ((بسم الله الرحمن الرحیم ))در صورتی که با یقین گفته شود- جریان بسیار جالبی را از شیخ احمد خادم استاد الفقها مرحوم میرزای بزرگ شیرازی نقل کرده اند که وی گفته است: مرحوم میرزا، خادم دیگری داشتند به نام شیخ محمد که پس از فوت مرحوم میرزا، از همنشینی با مردم کناره گرفت.

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

روزی شخصی نزد شیخ محمد رفت، دید هنگام غروب آفتاب چراغ خود را از آب پر نمود و روشن کرد، آن شخص بسیار تعجب کرد و علت آن را از او پرسید.

 

شیخ محمد در جواب گفت:

 

پس از فوت مرحوم میرزا از غم و اندوه جدایی از آن بزرگوار، معاشرت با مردم را قطع نمودم و خانه نشین گردیدم و دلم بسیار گرفته و حزن و اندوه شدید وجودم را فرا گرفته بود. در ساعت های آخر یکی از روزها، جوانی به صورت یکی از طلاب عرب بر من وارد شدو با من انس گرفت و تا غروب نزدم ماند. از بیانات او به قدری لذت بردم که تمام غم و اندوه از دلم برطرف شد. او چند روزی نزدم آمد تا من به او مانوس شدم.

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

در یکی از روزها که با من صحبت می کرد، به خاطرم آمد که امشب چراغم نفت ندارد. چون در آن وقت رسم چنین بود که مغازه ها را هنگام غروب می بستند و شب همه مغازه ها بسته بود. از این جهت در فکر بودم که اگر برای خرید نفت از منزل خارج شوم، از فیض سخنان ایشان محروم می شوم، و اگر نفت خریداری نکنم، شب را باید در تاریکی به سر برم.

 

چون مرا متحیر یافت متوجه من شده و فرمود: تو را چه شده است که به سخنان من خوب گوش نمی دهی؟ گفتم : متوجه گفتار شما هستم.

 

فرمود: هرگز، درست به آنچه می گویم دل نمی دهی.

 

گفتم: حقیقت این است که امشب چراغم نفت ندارد.

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

فرمود: جای تعجب است که این همه ما برایت حدیث خواندیم و از فضیلت (بسم الله الرحمن الرحیم ) سخن گفتیم و تو این قدر بهره مند نشدی که از خرید نفت بی نیاز شوی؟

 

گفتم: یادم نیست حدیثی در این باره فرموده باشید،

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

فرمود: فراموش کردی که گفتم از خواص و فواید (بسم الله الرحمن الرحیم) این است که چون آن را به قصدی بگویی، ان مقصود حاصل می شود؟ تو چراغ خود را از آب پر کن، و به این قصد  که آب دارای خاصیت نفت باشد بگو(بسم الله الرحمن الرحیم).

 

من قبول کردم، برخاستم چراغ خود را از آب پر نمودم و در آن هنگام به همان نیّت گفتم: ((بسم الله الرحمن الرحیم))، چون ان را روشن کردم، افروخته شد و شعله کشید.

 

از آن زمان هر گاه چراغ خاموش میشود، آن را از آب پر میکنم ((بسم الله الرحمن الرحیم)) می گویم و روشن می کنم.

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم

مرحوم آیت الله خویی پس از نقل این جریان فرمودند : تعجب این است که پس از نشر این قضیه و پخش شدن آن بین مردم، آنچه شیخ محمد عمل می کرد از اثر نیفتاد.

 

 صحیفه مهدیه،71

 

http://zaerin.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم. اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم. اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم. اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم. اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم. اثرات یقین به بسم الله الرحمن الرحیم
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید