ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اخلاص امام علی علیه السلام

اخلاص امام علی علیه السلام.

اخلاص امام علی علیه السلام

1ـ ابن شهرآشوب گويد: وقتى امير مؤمنان (ع) بر عمرو بن عبدود دست يافت او را ضربت نزد و نكشت، او به على(ع) دشنام داد و حذيفه پاسخش داد، پيامبر (ص) فرمود :اى حذيفه ساكت باش، خود على سبب درنگش را خواهد گفت. آنگاه على(ع) عمرو را از پاى در آورد. چون به حضور رسول خدا(ص) رسيد پيامبر سبب را پرسيد، على(ع) عرضه داشت: او به مادرم دشنام داد و آب دهان به صورتم افكند، من ترسيدم كه براى تشفى خاطرم گردن او را بزنم، از اين رو او را رها كردم، چون خشمم فرو نشست او را براى خدا كشتم. (1)

 

2ـ علامه مجلسى (ره) گويد: صبحگاهى رسول خدا (ص) به مسجد آمد و مسجد از جمعيت پر بود ، پيامبر فرمود: امروز كدامين شما براى رضاى خدا از مال خود انفاق كرده است؟ همه ساكت ماندند، على (ع) گفت: من از خانه بيرون آمدم و دينارى داشتم كه مى ‏خواستم با آن مقدارى آرد بخرم ، مقداد بن اسود را ديدم و چون اثر گرسنگى را در چهره او مشاهده كردم دينار خود را به او دادم. رسول خدا (ص) فرمود : (رحمت خدا بر تو) واجب شد

 

مرد ديگرى برخاست و گفت : من امروز بيش از على انفاق كرده ‏ام، مخارج سفر مرد و زنى را كه قصد سفر داشتند و خرجى نداشتند هزار درهم پرداختم. پيامبر (ص) ساكت ماند. حاضران گفتند : اى رسول خدا، چرا به على فرمود : «رحمت خدا بر تو واجب شد» و به اين مرد با آنكه بيشتر صدقه داده بود نفرمودى ؟ رسول خدا (ص) فرمود : مگر نديده ‏ايد كه گاه پادشاهى خادم خود را كه هديه ناچيزى برايش آورده مقام و موقعيتى نيكو مى ‏بخشد و از سوى خادم ديگرش هديه بزرگى آورده مى ‏شود ولى آن را پس مى‏ دهد و فرستنده را به چيزى نمى ‏گيرد ؟ گفتند : چرا، فرمود : در اين مورد هم چنين است ، رفيق شما على دينارى را در حال طاعت و انقياد خدا و رفع نياز فقيرى مؤمن بخشيد ولى آن رفيق ديگرتان آنچه داد همه را براى معاندت و دشمنى با برادر رسول خدا داد و مى ‏خواست بر على بن ابيطالب برترى جويد ، خداوند هم عمل او را تباه ساخت و آن را وبال گردن او گردانيد. آگاه باشيد كه اگر با اين نيت از فرش تا عرش را سيم و زر به صدقه مى ‏داد جز دورى از رحمت خدا و نزديكى به خشم خدا و در آمدن در قهر الهى براى خود نمى ‏افزود. (2)

 

3ـ على (ع) فرمود: گروهى خدا را از روى رغبت پرستيدند و اين عبادت تاجران است. گروهى خدا را از روى ترس و بيم پرستيدند و اين عبادت بردگان است و گروهى خدا را از روى شكر و سپاسگزارى پرستيدند و اين عبادت آزادگان است. (3)

 

4ـ و فرمود: خدايا، من تور را از بيم عذاب و طمع در ثوابت نپرستيدم، بلكه تو را شايسته بندگى ديدم و پرستيدم. (4)

 

5ـ و فرمود: دنيا همه‏ اش نادانى است جز مكان هاى علم، و علم همه‏ اش حجت است جز آنچه بدان عمل شود و علم همه ‏اش ريا و خود نمايى است جز آنچه خالص (براى خدا) باشد، و اخلاص هم در راه خطر است تا بنده بنگرد كه عاقبتش چه مى ‏شود.(5)

 

عمل اگر براى غير خدا باشد وزر و وبال صاحب آن است و اگر انفاق به نيت فخر و مباهات باشد نصيب سگان و عقابان است. در اين زمينه حكايت لطيفى را كه دميرى در كتاب «حياة الحيوان» آورده بنگريد :

 

امام علامه ابوالفرج اصفهانى و ديگران حكايت كرده ‏اند كه : فرزدق شاعر مشهور به نام همام بن غالب، پدرش غالب رئيس قوم خود بود ، زمانى مردم كوفه را قحطى و گرسنگى سختى رسيد، غالب پدر فرزدق مذكور شترى را براى خانواده خود كشت و غذايى از آن تهيه كرد و چند كاسه آبگوشت براى قومى از بنى‏ تميم فرستاد و كاسه ‏اى هم براى سحيم بن وثيل رياحى كه رئيس قوم خود بود فرستاد. سحيم كسى است كه در شعر خود گفته بود:« من مردى شناخت شده و خوشنام و با
تجربه و كاردانم، هرگاه عمامه بر سر نهم مرا خواهيد شناخت» و حجاج هنگامى كه براى امارت كوفه وارد كوفه شد در خطبه خود به اين شعر تمثل جست
.

 

وقتى ظرف غذا به سحيم رسيد آن را واژگون ساخت و آورنده را كتك زد و گفت: مگر من نيازمند غداى غالب هستم؟ اگر او يك شتر كشته من هم شترى مى ‏كشم. ميان آنان مسابقه شتر كشى راه افتاد، سحيم يك شتر براى خانواده خود كشت و صبح روز بعد غالب دو شتر كشت، باز سحيم دو شتر كشت و غالب در روز سوم سه شتر كشت، باز سحيم سه شتر كشت و غالب در روز چهارم صد شتر كشت. سحيم چون آن اندازه شتر نداشت ديگر شترى نكشت اما آن را به دل گرفت.

 

چون روزهاى قحطى سپرى شد و مردم وارد كوفه شدند، بنى رياح به سحيم گفتند: ننگ روزگار را متوجه ما ساختى، چرا به اندازه غالب شتر نكشتى و ما آمادگى داشتيم كه به جاى هر شترى دو شتر به تو بدهيم؟! سحيم چنين عذر آورد كه شترانش در دسترس نبودند،
آن گاه سيصد شتر پى ‏كرد و به مردم گفت: همگى بخوريد. اين حادثه در دوران خلافت امير مؤمنان على بن ابى ‏طالب (ع) اتفاق افتاد، از آن حضرت درباره حلال بودن خوردن آنها فتوا خواستند، حضرت حكم به حرمت كرد و فرمود: اين شتران نه براى خوردن كشته شده ‏اند و از كشتن آنها مقصودى جز فخر و مباهات در كار نبوده است. از اين رو گوشت آنها را در زباله‏ دان كوفه ريختند و خوراك سگان و عقابان و كركسان گرديد. (6)

 

پى ‏نوشت ‏ها:

 

1) مستدرك الوسائل 3/220 به نقل از مناقب

 

2) بحار الانوار 41/ 18

 

3) نهج البلاغه، خطبه 237

 

4) بحار الانوار 41/ 14

 

5) سفينة البحار 1/401 ماده خطر

 

6) حياة الحيوان 2/222، ذيل «فرع»

 

اميرالمؤمنين على بن ابى‏ طالب (ع) ص 754

 

احمد رحمانى همدانى

 

منبع: پایگاه امام علی علیه السلام

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام. اخلاص امام علی علیه السلام.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید