ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

از ادیسون بیاموزیم!

ادیسون در سنین پیری پس ازکشف لامپ، یکی از ثروتمندان آمریکا به شمارمی رفت و درآمد خود را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که ساختمان بزرگی بود هزینه می کرد. این آزمایشگاه، بزرگترین عشق پیرمرد بود. هر روز اختراعی جدید در آن شکل می گرفت تا آماده بهینه سازی و ورود به بازار شود. در نیمه های یکی از شبها از اداره آتش نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می سوزد و حقیقتا کاری از دست کسی بر نمی آید و تمام تلاش ماموران فقط برای جلوگیری از گسترش آتش به سایر ساختمانها است! آنها تقاضا کردند که موضوع به نحوی به اطلاع پیر مرد برسد .…


پسر با خود اندیشید که احتمالا پیرمرد با شنیدن این خبرسکته می کند و لذا از بیدار کردن او منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب دید که پیرمرد درمقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می کند!!!


پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او می اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش بسر می برد. ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند و سرشار از شادی گفت: پسر تو اینجایی؟ می بینی چقدر زیباست؟!! رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟!! حیرت آور است!!! من فکر می کنم که آن شعله های بنفش به علت سوختن گوگرد درکنار فسفر به وجود آمده است! وای! خدای من، خیلی زیبا است! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید.کمترکسی درطول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را شاهد خواهد بود! نظر تو چیست پسرم؟!!


پسر حیران و گیج جواب داد: پدر تمام زندگی ات درآتش می سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله ها صحبت می کنی؟!!!!!! چه طور می توانی؟! من تمام بدنم می لرزد و تو خونسرد نشسته ای؟!


پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری برنمی آید. ماموران هم که تمام تلاششان را می کنند. در این لحظه بهترین کار لذت بردن ازمنظره ای است که دیگر تکرار نخواهد شد…! در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نوسازی آن فردا فکرمی کنیم! الآن موقع این کار نیست! به شعله های زیبا نگاه کن که دیگرچنین امکانی را نخواهی داشت!!


توماس آلوا ادیسون سال بعد با پشتکار و تلاش درآزمایشگاه جدیدش مشغول کاربود وهمان سال یکی ازبزرگترین اختراع بشر را تقدیم جهانیان کرد. آری او گرامافون را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع کرد.


www.tvr.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید