ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اشتباهات متداول در آداب معاشرت

آداب معاشرت فقط مختص رفتار شما سر میز غذا نیست، آداب معاشرت انعکاسی از چشم‌انداز کلی شما در روابط اجتماعی و زندگی جمعی است.

 

اینکه در اتوبوس شلوغ جایتان را به پیرزنی که ایستاده است ندهید، چیزی در مورد شما به همه آن‌هایی که بیننده هستند، می‌فهماند. اینکه حاضر نیستید لحظاتی، حتی خود را به خاطر دیگری به خطر بیندازید.

 

در اکثر موقعیت‌ها، تصویر و ظاهر شما بخشی از چیزی نیست که توصیف‌ کننده شماست؛ بلکه همه آن چیزی است که شما را توصیف می‌کند. کسانی که چیزی در مورد شما نمی‌دانند با تنها اطلاعاتی که در دست دارند جای خالی‌ها را پر می‌کنند، و آن چیزی نیست جز آنچه از رفتار و کردار شما می‌بینند.

 

صرف نظر از فکری که شما در مورد خودتان دارید، یک عادت اجتماعی بد می‌تواند معیار فکر دیگران نسبت به شما شود. هر کسی که ببیند شما غذایتان را با دهان باز می‌جوید خیلی قبل از اینکه شغل یا تخصص شما را به خاطر بسپارد، آن را به یاد خواهد آورد.

 

معرفی نکردن افراد

 

چه در یک موقعیت شغلی باشید و چه اجتماعی، اگر فراموش کنید که دو نفر را به هم معرفی کنید، بسیار زشت و ناشیانه به نظر خواهد رسید، زیرا شما تنها آشنای مشترک آن‌ها هستید. قوانین پذیرفته شده‌ای برای نحوه معرفی کردن حرفه‌ای وجود دارد (مثل اول گفتن نام فردی که از نظر حرفه‌ای مقام بالاتری دارد)، اما هیچ‌کدام از آن‌ها، به اندازه اینکه یادتان نرود آن‌ها را به هم معرفی کنید، مهم نیست.

 

تکان ندادن به خود برای تلفنی حرف زدن

 

تقریباً در همه موقعیت‌های اجتماعی، آن‌هایی که در اتاق شما شریک هستند، بیشتر از کسی که به شما زنگ یا پیامک می‌زند، مستحق توجه شماست. این مسئله وقتی سر میز شام یا موقعیت شخصی مشابهی هستید، قابل‌توجه‌تر خواهد بود، اما برای هر موقعیتی که تنها نباشید صدق می‌کند. حتی اگر با افرادی کاملاً غریبه در یک صف ایستاده باشید، سعی کنید تا جایی که ممکن است تماس تلفنی‌تان را برای خودتان نگه دارید.

 

آدم‌ها دوست دارند که حس کنند بر آن‌ها ارزش گذاشته می‌شود و اگر به دنبال راهی مطمئن هستید که به کسی نشان دهید هیچ ارزشی برای او قائل نیستید، دیر سر قرارتان با او برسید.

 

بحث کردن سر یک صورتحساب

 

این یک قانون ساده برای موقعیت‌های غذاخوری دسته‌جمعی در بیرون از منزل است. همیشه برای پرداخت کردن یا سهیم شدن در پرداخت آماده باشید. باید پیش‌بینی کنید که یکی از اعضای گروه به خود اجازه بدهد که غذایی فوق‌العاده گران سفارش دهد. اگر چنین مسائلی بارها موجب اذیت تان بوده است، به جای اینکه در رستوران سر صورتحساب بحث کنید، در موقعیتی دیگر با آن برخورد کنید. علاوه بر این، خیلی راحت می‌توانید در چنین موقعیتی نشان دهید که فردی بخشنده و بزرگوار هستید&

 

دیر رسیدن به سر قرار

 

آدم‌ها دوست دارند که حس کنند بر آن‌ها ارزش گذاشته می‌شود و اگر به دنبال راهی مطمئن هستید که به کسی نشان دهید هیچ ارزشی برای او قائل نیستید، دیر سر قرارتان با او برسید. می‌توانید بیست دقیقه دیرتر با یک توضیح خوب و منطقی برسید، اما بالاخره بهانه شما هر چه که باشد، فرد مقابل به این فکر خواهد کرد که چرا باید بیش از شما برای رابطه‌تان ارزش و احترام قائل باشد. به خصوص در یک موقعیت کاری، در برخورد با مشتریان و رئیس، دیر رسیدن راهی بسیار عالی برای جدا کردن کارمندان توانا و ملاحظه‌کار و کارمندان بهانه‌گیر و بی‌توجه است.

 

تقدیم نکردن محل نشستن خود

 

به همان ترتیبی که بسیاری از قوانین آداب معاشرت برای این طراحی شده‌اند که فرد، خودمحور به نظر نرسد، قانون «تقدیم محل نشستن خود به فردی که نیاز بیشتری به آن دارد» یکی از اصول شخصیتی اساسی انسان بوده و هیچ نیازی به بحث در مورد سیاست‌های جنسیتی ندارد. شاید آن زن باردار یا پیرزن ناتوان، آن قدرها نیازی به صندلی شما در اتوبوس نداشته باشند و شاید شما روز بسیار بدی داشته‌اید، پاهایتان درد می‌کند و اتوبوس هم پر از آدم‌های بدبخت و بیچاره است، اما به هر ترتیبی که هست از نیاز خود چشم‌پوشی کرده و صندلی تان را به فردی نیازمندتر تقدیم کنید.

 

برخورد ضعیف با پرسنل خدمات

 

هیچ اشکالی ندارد که با اشاره ابراز کنید که از خدماتی رضایت نداشته‌اید، اما درست نیست که اگر خیلی وضع مالی خوبی ندارید یا برای هزینه‌های آن خدمات آمادگی نداشتید، از تذکر دادن خودداری کنید. به همین ترتیب، درست هم نیست که به خاطر اشکالات خیلی کوچک، غذای رستوران را پس بفرستید و با کارمندان و پرسنل طوری رفتار کنید که انگار مستخدم شما هستند.

 

هر کسی که ببیند شما غذای تان را با دهان باز می‌جوید خیلی قبل از اینکه شغل یا تخصص شما را به خاطر بسپارد، آن را به یاد خواهد آورد.

 

رعایت نکردن آداب باشگاه‌های ورزشی

 

آداب باشگاه رفتن بسیار ساده است اما با این حال خیلی‌ها هستند که با رعایت نکردن این آداب، باشگاه را به محیطی ناخوشایند تبدیل می‌کنند. این‌ها همان‌هایی هستند که یک دستگاه ورزشی را دقایق متمادی اشغال می‌کنند، بی آنکه به نظر برسد کار مفیدی با آن انجام بدهند. همان‌هایی که وزنه‌ها و دمبل‌ها را وسط باشگاه رها می‌کنند و بعد از انجام کار، آن را سر جای خود قرار نمی‌دهند و ممکن است پای کسی به آن‌ها گیر کند و موجب صدمه زدن به دیگران شوند. همان‌هایی که موقع نشستن روی دستگاه‌ها از حوله شخصی استفاده نمی‌کنند و جای عرق بدن شان را روی همه دستگاه‌ها بر جای می‌گذارند. یک قانون کلی، شاید بتواند همه باشگاه‌ها را از شر چنین افرادی خلاص کند. نباید طوری رفتار کنید که انگار مهم‌ترین آدم روی زمین هستید. طوری رفتار کنید که در آن فضا با دیگران شریک هستید.

 

فقط در مورد خودتان حرف بزنید

 

خودپرستی اصلاً خصوصیت جالبی نیست. درست است که بعضی افراد به خاطر غرور و خودخواهی که دارند افراد را به سمت خود جذب می‌کنند، اما دلیل نمی‌شود که شما هم از آن‌ها تقلید کنید. اینکه در مکالمات و گفتگوها فقط خودتان حرف بزنید و به هیچ کس اجازه حرف زدن ندهید هم اصلاً کار زیبایی نیست، چون دقیقاً همان نتیجه را دارد.

 

اجازه بدهید دیگران هم نظرات شان را بگویند و وقتی از شما سۆال می‌کنند، نیازی نیست برای
همه سۆالات سه ساعت جواب بدهید. سعی کنید از دیگران سۆال کنید، این باعث می‌شود احساس کنند به جز خودتان برای دیگران هم ارزش قائل هستید
.

 

غذا خوردن با دهان باز

 

با دهان باز غذا خوردن یکی از بدترین اشتباهات اجتماعی است. این عادت زشت، نه تنها شما را زیر سۆال می‌برد، بلکه اطرافیان‌تان که می‌خواهند از غذای خود لذت ببرند را نیز مشمئز می‌کند. این مسئله مخصوصاً برای خانم‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

تبیان

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت. آداب معاشرت
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید