ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

اضطراب امتحان

وجود اضطراب در حد اعتدال آمیز آن پاسخی سازش یافته تلقی می شود مثلا اضطراب است که مارا وا می دارد تا برای معاینه کلی به پزشک مراجعه کنیم.


اضطراب اندک به عنوان یکی از مولفه های شخصیت و بخشی از انسان تاثیر مثبتی بر فرایند زندگی و تحول آن داشته باشد زیرا فرصتی را فراهم می کند تا مکانیزم های سازشی خود را در صورت مواجه شدن با منابع اضطراب زا گسترش دهند.


طبیعی است که این نوع اضطراب نه تنها هیچ ضرری برای فرایند رشد انسان ندارد بلکه امری سازنده و مفید است.


تعریف اضطراب امتحان :


این نوع اضطراب فرد را نسبت به توانایی هایش دچار تردید کرده و توان او را برای مقابله با موقعیت امتحان کاهش می دهد.


فردی که دچار اضطراب امتحان شده است مواد درسی را می داند اما شدت اضطراب آن باعث می شود که معلومات خود را هنگام امتحان به ظهور نرساند.


معمولا بین نمرات اضطرابی و نمرات امتحان یک رابطه معکوس معناداری وجود دارد به این شکل که هر چه نمره اضطراب بالاتر باشد نمره امتحان کمتر خواهد بود و هرچه نمره اضطراب پایین تر باشد نمره امتحان بالاتر خواهد بود.زیرا اضطراب به طور موقت کنش وری بهنجار {توانایی عقلی معمولی}فرد را دچار اختلال می کند به طوری که نتواند از توانایی های عقلی خود خوب استفاده کند.


نقش اضطراب در کاهش توانایی فرد


چرا اضطراب باعث فراموشی میشود؟ عده ای معتقدند که وقتی سطح اضطراب بالا باشد توجه فرد هم به متغییرهای مربوط به خود و هم متغییرهای مربوط به امتحان معطوف می شود که این امر منجر به نگرانی او در خلال امتحان را فراهم می کند ودر نتیجه نمره امتحان پایین می آید.


پژوهشگران دیگر بر عواملی مانند فقدان مهارت های مطالعه تاکید کرده اند یعنی چون فرد نمی داند چگونه و با چه شیو های مطالعه کند و مطالب را خوب دریافت نمی کند  ودر نتیجه هنگام امتحان مضطرب میشود.


عده ای دیگر آن را ناشی از عدم توجه و دقت فرد نسبت به کاری که انجام می دهد می دانند.</SPAN& gt; اضطراب توجه فرد را از کاری که بر عهده دارد منحرف میکند و کار امدی او را تحت تاثیر قرار می دهد.


روش های کاهش مقابله با اضطراب امتحان


فرضیه عده ای از محققان این است که افراد مبتلا به اضطراب هرگز نیاموخته اند چگونه اضطراب خود را کاهش دهند و باید به مراجعان آموخت تا بر اضطراب خود غلبه کنند.


۱: روش خودآموزش دهی: این روش را میشن بام ابداع کرده است و معتقد است بسیاری از افراد در خلال موقعیت های اضطرابی یک حالت خود گویی منفی مانند هیچ چیز درست نخواهد شد یا من در این امتحان موفق نخواهم شد دارند.این خودگویی ها باعث افزایش سطح اضطراب و کاهش کارامدی فرد میگردد. در این شیوه درمانگر به مراجعان خود می آموزد که خودگویی های مثبت مانند گام به گام پیش می روم و یا می توانم بر موقعیت ها مسلط شوم را جایگزین خودگویی های منفی کنند یعنی در واقع راه مقابله با منفی بافی ها را به مراجعان خود می آموزند.


۲: روش تنش زدایی: بر اساس این روش در خلال چند جلسه چگونگی ایجاد آرامش در عضلات به مراجع اموزش داده می شود. تلقین ـ تصویر پردازی ـ تمرین ـ تنظیم تنفس و حتی داروهای که تاثیر کوتاه مدت دارند می توانند برای دستیابی به این هدف به کار گرفته شوند.


۳: روش پسخوراند زیستی:این یک روش رفتاری ـشناختی است که در خلال ان افراد به گونه ای به دستگاه های هدایت کننده متصل می شوند تا بتوانند پیوسته اطلاعات دقیقی درباره فعالیت های فیزیولوزیکی مانند ضربان قلب یا تنش عضلانی را در اختیار داشته باشند.براساس دستورالعمل های درمانگر و توجه به علامت دستگاه هدایت کننده بیماران به تدریج می اموزند که فعالیت های ارادی و غیر ارادی فیزیو لوزیکی خود را مهار کنند.


 http://omidsabze.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید