ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

شاخص هاي اخلاقي در افزايش رزق و روزي

افزايش رزق و روزي

منبع: روزنامه كيهان، شماره 20292

 

پرسش: براساس آموزه‌های اسلام چه شاخص‌هایی در افزایش رزق و روزی انسان مؤثر است؟ لطفاً به نحو اجمال توضیح دهید.

 

 

 

حیطه‌های موثر اخلاق خوب در افزایش رزق و روزی

 

 1- همدلی اهل خانه

 

خانواده‌ای كه در آن رحمت و رافت حاكم باشد، زمینه بارش رحمت الهی را برخود هموار می‌كنند. مصداقی از رحمت خداوند، توسعه رزق خانواده است.

 

امام صادق(ع) در این زمینه می‌فرمایند: «به هر خانواده‌ای كه سهم آنان از رفق و همدلی هدیه شده باشد (با یكدیگر با رفق و ملایمت رفتار كنید) خداوند حتما رزق آنان را افزایش خواهد داد.

 

در تقدیر معیشت همدلی بهتر از ثروت زیاد است. با رفق (در زندگی) هیچ كمبودی وجود ندارد و با اسراف و ولخرجی، هیچ چیزی باقی نمی‌ماند. خداوند رفیق خوبی است و رفق را دوست دارد. (الكافی، ج2، ص119)

 

 

 

2- خوش رفتاری با همسایه‌ها

 

تاثیر همدلی، ملایمت و خوش رفتاری در جلب و افزایش روزی، محدود به دیوارهای خانه و اهل خانه نیست، بلكه خوش رفتاری با همسایه‌ها و اهل محل نیز عاملی موثر برای افزایش روزی است. امام صادق(ع) نیز در این باره می‌فرمایند: «خوش رفتاری با همسایه، موجب افزایش روزی است» (همان، ص666)

 

 

 

3- ارتباط با خویشاوندان

 

ارتباط با بستگان و مشاركت در غم و شادی آنان و مطلع شدن از احوال و روزگارشان ثمرات و بركات مادی و معنوی فراوانی در پی دارد كه از جمله بركات مادی آن، افزایش رزق و روزی است. امام صادق(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «ارتباط با خویشاوندان باعث نیكی اخلاق، پاكیزگی روح، افزایش رزق و تأخیر در مرگ او می‌شود.» (همان، ص151)

 

امام باقر(ع) نیز بركات ارتباط با خویشان و بستگان را، پاكیزه شدن اعمال، دفع بلا، رشد ثروت، طول عمر، وسعت رزق و محبوبیت در بین خانواده معرفی كردند. (همان)

 

پیامبر اعظم(ص) در این زمینه فرمودند: «هر كس دوست دارد كه خداوند عمر او را دراز و رزق او را زیاد كند، پس با خویشان و بستگان خود رابطه داشته باشد» (همان، ص156) همچنین آن حضرت می‌فرمایند: «صله رحم تزید فی العمر و تنفی الفقر» صله رحم موجبات ازدیاد عمر و از بین رفتن فقر را فراهم می‌آورد. (بحارالانوار، ج74، ص103)

 

 

 

4- خوش رفتاری با مردم

 

مهربانی و خوش رفتاری با خلق خدا، زمینه ساز مهربانی و لطف خداوند نسبت به افزایش رزق و روزی انسان است. گام اول خوش رفتاری، آزار ندادن مردم است. از دیدگاه امام صادق(ع) یكی از عوامل افزایش رزق و روزی همین نكته است: «ترك آزار مردم و جار و جنجال، روزی را افزایش می‌دهد» (توحید صدوق، ص460)

 

در گام بعدی، باید خوش رفتاری را به جای بدرفتاری و نیكی را به جای بدی نهاد. بخشی از پاداش مادی نیكی به مردم، رفع فقر از زندگی و زیاد شدن رزق آدمی است. امام باقر(ع) می‌فرماید: «البرو صدقه السر، ینقیان الفقر» نیكی به مردم و صدقه پنهانی فقر را از بین می‌برند. (بحارالانوار،
ص47، ص18)

 

همچنین امام كاظم(ع) در نصیحتی به هشام ابن حكم در مورد اثرات مادی رفق و نیكی و خوش اخلاقی می‌فرمایند: «بر تو باد كه با دیگران، با رفق و ملایمت رفتار كنی، چرا كه رفق، مبارك و بابركت، و تندخویی شوم و ناپسند است. رفق، نیكی و خوش اخلاقی با دیگران، شهرها را آباد و رزق‌ها را افزون می‌كند.» (شرح رساله حقوق امام سجاد(ع)، ص464) حاصل آنكه خوش رفتاری در بین خانواده، با همسایگان، بستگان و سایر مردم، علاوه بر اثرات معنوی و نزدیك شدن به قله‌های كمال، در زندگی مادی نیز اثربخش است و یكی از آثار آن، افزایش درآمد و بهره وری از آن و بهبود وضع معیشتی انسان است.

 

www.pajoohe.com

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

 

افزايش رزق و روزي افزايش رزق و روزي. افزايش رزق و روزي. افزايش رزق و روزي. افزايش رزق و روزي. افزايش رزق و روزي.افزايش رزق و روزي

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید