ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

شاخص های اخلاقی در افزایش رزق و روزی

افزايش رزق و روزي

منبع: روزنامه کیهان، شماره ۲۰۲۹۲

 

پرسش: براساس آموزه‌های اسلام چه شاخص‌هایی در افزایش رزق و روزی انسان مؤثر است؟ لطفاً به نحو اجمال توضیح دهید.

 

 

 

حیطه‌های موثر اخلاق خوب در افزایش رزق و روزی

 

 ۱- همدلی اهل خانه

 

خانواده‌ای که در آن رحمت و رافت حاکم باشد، زمینه بارش رحمت الهی را برخود هموار می‌کنند. مصداقی از رحمت خداوند، توسعه رزق خانواده است.

 

امام صادق(ع) در این زمینه می‌فرمایند: «به هر خانواده‌ای که سهم آنان از رفق و همدلی هدیه شده باشد (با یکدیگر با رفق و ملایمت رفتار کنید) خداوند حتما رزق آنان را افزایش خواهد داد.

 

در تقدیر معیشت همدلی بهتر از ثروت زیاد است. با رفق (در زندگی) هیچ کمبودی وجود ندارد و با اسراف و ولخرجی، هیچ چیزی باقی نمی‌ماند. خداوند رفیق خوبی است و رفق را دوست دارد. (الکافی، ج۲، ص۱۱۹)

 

 

 

2- خوش رفتاری با همسایه‌ها

 

تاثیر همدلی، ملایمت و خوش رفتاری در جلب و افزایش روزی، محدود به دیوارهای خانه و اهل خانه نیست، بلکه خوش رفتاری با همسایه‌ها و اهل محل نیز عاملی موثر برای افزایش روزی است. امام صادق(ع) نیز در این باره می‌فرمایند: «خوش رفتاری با همسایه، موجب افزایش روزی است» (همان، ص۶۶۶)

 

 

 

3- ارتباط با خویشاوندان

 

ارتباط با بستگان و مشارکت در غم و شادی آنان و مطلع شدن از احوال و روزگارشان ثمرات و برکات مادی و معنوی فراوانی در پی دارد که از جمله برکات مادی آن، افزایش رزق و روزی است. امام صادق(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «ارتباط با خویشاوندان باعث نیکی اخلاق، پاکیزگی روح، افزایش رزق و تأخیر در مرگ او می‌شود.» (همان، ص۱۵۱)

 

امام باقر(ع) نیز برکات ارتباط با خویشان و بستگان را، پاکیزه شدن اعمال، دفع بلا، رشد ثروت، طول عمر، وسعت رزق و محبوبیت در بین خانواده معرفی کردند. (همان)

 

پیامبر اعظم(ص) در این زمینه فرمودند: «هر کس دوست دارد که خداوند عمر او را دراز و رزق او را زیاد کند، پس با خویشان و بستگان خود رابطه داشته باشد» (همان، ص۱۵۶) همچنین آن حضرت می‌فرمایند: «صله رحم تزید فی العمر و تنفی الفقر» صله رحم موجبات ازدیاد عمر و از بین رفتن فقر را فراهم می‌آورد. (بحارالانوار، ج۷۴، ص۱۰۳)

 

 

 

4- خوش رفتاری با مردم

 

مهربانی و خوش رفتاری با خلق خدا، زمینه ساز مهربانی و لطف خداوند نسبت به افزایش رزق و روزی انسان است. گام اول خوش رفتاری، آزار ندادن مردم است. از دیدگاه امام صادق(ع) یکی از عوامل افزایش رزق و روزی همین نکته است: «ترک آزار مردم و جار و جنجال، روزی را افزایش می‌دهد» (توحید صدوق، ص۴۶۰)

 

در گام بعدی، باید خوش رفتاری را به جای بدرفتاری و نیکی را به جای بدی نهاد. بخشی از پاداش مادی نیکی به مردم، رفع فقر از زندگی و زیاد شدن رزق آدمی است. امام باقر(ع) می‌فرماید: «البرو صدقه السر، ینقیان الفقر» نیکی به مردم و صدقه پنهانی فقر را از بین می‌برند. (بحارالانوار،
ص۴۷، ص۱۸)

 

همچنین امام کاظم(ع) در نصیحتی به هشام ابن حکم در مورد اثرات مادی رفق و نیکی و خوش اخلاقی می‌فرمایند: «بر تو باد که با دیگران، با رفق و ملایمت رفتار کنی، چرا که رفق، مبارک و بابرکت، و تندخویی شوم و ناپسند است. رفق، نیکی و خوش اخلاقی با دیگران، شهرها را آباد و رزق‌ها را افزون می‌کند.» (شرح رساله حقوق امام سجاد(ع)، ص۴۶۴) حاصل آنکه خوش رفتاری در بین خانواده، با همسایگان، بستگان و سایر مردم، علاوه بر اثرات معنوی و نزدیک شدن به قله‌های کمال، در زندگی مادی نیز اثربخش است و یکی از آثار آن، افزایش درآمد و بهره وری از آن و بهبود وضع معیشتی انسان است.

 

www.pajoohe.com

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

 

افزایش رزق و روزی افزایش رزق و روزی. افزایش رزق و روزی. افزایش رزق و روزی. افزایش رزق و روزی. افزایش رزق و روزی.افزایش رزق و روزی

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید