ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

الگوهای رفتاری حضرت زهراسلام الله علیها در خانواده/ بخش دوم

رفتار با فرزندان


در کنار همسرداری، پرورش روحی و جسمی کودک از مهم ترین وظایف زن در خانواده است. از دیدگاه اسلام فرزند عطیه و موهبتی الهی است. فرزند پاره تن والدین([۳۵]) و گلی از گل های بهشت([۳۶]) و باعث برکت و رحمت([۳۷]) است. پس تربیت و پرورش فرزند و ساختن روح و شخصیت او از وظایف سنگین و مسئولیت های بزرگ والدین است که هرگز آن ها نمی توانند نسبت به آن کوتاهی نمایند.
از سوی دیگر نقش سازنده ی مادر در تعیین مسیر و سرنوشت کودک بسیار در خور توجه و امعان نظر است تا آن جا که نقطه آغازین سعادت و شقاوت انسان ها را دامان مادر و محیطی که مادر مهم ترین رکن آن است، دانسته اند: السعید من سعد فی بطن امه والشقی من شقی فی بطن امه ([۳۸])؛ سعادت و شقاوت انسان در شکم مادرش تعیین می شود.
با توجه به برخوردهای عاطفی و منطقی فاطمه سلام الله علیها با کودکانش می بینیم که حضرت در پرورش روح و بنیان های شخصیتی فرزندانش به قدری با ظرافت و دقت عمل نمود که هر یک از فرزندان او از بزرگ ترین افراد بشر قرار گرفتند و صفحات بزرگی از تاریخ را ورق زدند و عملاً به الگوها و اسوه های مقاومت، ایثار، صبر و از خودگذشتگی و شجاعت… تبدیل شدند. پس روش تربیتی فاطمه سلام الله علیها بهترین شیوه و روش برای ساختن نسلی سعادتمند و موفق است، هرچند در شکل گیری شخصیت فرزندان فاطمه سلام الله علیها عامل وراثت از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما عامل خانواده و شیوه های تربیتی و تعلیم و تربیت زهراسلام الله علیها به همراه پدر بزرگوارشان علی علیه السلام از تأثیر به سزایی برخوردار بوده است.
یکی از نیازهای اساسی کودک محبت و دوست داشتن است. عدم توجه والدین به این نیاز فطری باعث ایجاد کمبودها و مشکلات روانی خواهد شد، یکی از روان شناسان بر این مهم تأکید کرده و می نویسد: چنان چه کودک در اولین سال های زندگی خود از محبت محروم بماند، هسته اصلی و اساسی عصبیّت و بیماری های روانی در وی تکوین می یابد و بعدها در بزر گ سالی منشأ بسیاری از درگیری های عاطفی و اضطراب عمیق در او می شود. ([۳۹]) بر همین اساس بسیاری از نابهنجاری های اجتماعی و بزهکاری های افراد در بزرگ سالی ریشه در خلأ عاطفی و کمبود محبت در دوران کودکی دارد و بیشترین امری که می تواند از نظر روانی این میل باطنی کودک به محبت را ارضا نماید، آغوش گرم مادر است؛ بنابراین اگر بخواهیم جامعه ای پاک و ارزنده داشته باشیم باید نقش اساسی مادران را مورد توجه قرار بدهیم زیرا بیشترین تأثیر را در فرهنگ سازی و ثبات و سلامت شخصیت بر عهده دارند. احساس محبت مادر به فرزند باعث ایجاد حس تعلق او به خانواده و مهربانی متقابل او به والدین می شود و فردی که از محبت سرشار والدین بهره مند باشد هرگز در جامعه تحت تأثیر محبت سطحی و ساخ
تگی افراد نالایق قرار نمی گیرد و به راه های نادرست کشانده نخواهد شد.

فاطمه سلام الله علیها در عشق ورزی و محبت به کودکان می تواند بهترین اسوه برای زنان باشد. او که خود از سرچشمه ی محبت و رحمت نبوی سیراب شده و همواره از طرف رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم با جملاتی چون فداها ابوها، فاطمه بضعه منّی خطاب شده بود و با بوسیدن ها و در آغوش گرفتن های پدر آشنا بود، خود در ایفای نقش مادری و عشق و محبت به فرزندان نمونه بود.
حضرت۳ در روابط کلامی و محبت آمیز خود با خطاب مهربانانه فرزندانش را یا قرّه عینی نور چشمم و ثمره فؤادیمیوه ی دلم صدا می کرد. ([۴۰]) همچنین به سفارش پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم بچه ها را دسته گل می دانست؛ قال رسول الله۹ الولد ریحانه و ریحانتای الحسن والحسین([۴۱]) حضرت زهراسلام الله علیها رسیدگی و محبت به فرزندانش را بر هر کار دیگری مقدم می داشت و معتقد بود که در نگه داری و پرورش فرزند، مادر نسبت به هر کس دیگری سزاوارتر است.
صاحب نظران مسلمان نیز با توجه به دیدگاه اسلام، بر اهمیت نقش مادری و اولویت آن نسبت به اشتغال تأکید کرده اند. برای نمونه امام خمینی(ره) با این که تأکید فراوانی بر مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان در جامعه داشتند، اشتغال ز
نان را تا آن جا می پذیرفتند که به خانواده لطمه نخورد، زیرا زن را مربی جامعه می دانستند. ([۴۲]
)
پرورش روحیه عبادی در کودکان؛ یکی از محورهای اساسی که حضرت زهراسلام الله علیها در تربیت فرزندانش به آن توجه داشتند، بُعد پرستش در فرزندان به انجام تکالیف الهی و عبادی بود. فطرت کودک براساس خداپرستی است. )فطره الله التی فَطَرالناسَ علیها(([۴۳])؛ خداوند صفت خداپرستی را در روح و ذات کودک قرار داده است. پرورش این فطرت و سرشت پاک بر عهده ی والدین است و اگر آن ها در این امر مسامحه نمایند راهزنان و منحرفان فکری سرشت پاک فرزندانشان را آلوده و منحرف می کنند. اما به طور یقین فردی که در کودکی با خضوع و خشوع در برابر خداوند آشنا شود و حلاوت و شیرینی عبادت را بچشد و محبوب واقعی و منبع حیات و قدرت را با عشق و شور بندگی بشناسد هرگز در جوانی جذب جلوه های دروغین دیگر مکاتب نمی شود.
فاطمه سلام الله علیها دین باوری و شوق بندگی معبود را از اوان کودکی در جان و روح فرزندانش می دمید و روح خدا پرستی و توحید را در وجود آن ها تقویت می کرد تا آن جا که فرزندانش بالاترین لذت ها را در عبادت خداوند می دیدند. اگر امام حسین علیه السلام در لحظات پایانی حیات خود زیر ضربات تیر و شمشیر دشمنان نماز به پا می دارد جلوه ای از تربیت دینی فاطمه سلام الله علیها را نشان می دهد.
</SPAN&gt ;البته در عبادت آن چه مهم است پیوند دائمی و همیشگی فرد با خدا و ناظر دانستن او بر اعمال است، حالات مادر مانند تضرع و خضوع در عبادت و زمزمه ها و لالایی های او مهم ترین عامل برای تدین فرزندان به شمار می رود؛ چون کودکان مقلدان خوبی هستند که همه چیز را تقلید می کنند، با استفاده از این زمینه در کودک می توان اعمال عبادی مثل نماز و روزه و انجام مستحبات را در آن ها نهادینه کرد. در قرآن چه اهتمام به عبادت و سفارش ن به اعضای خانواده در کنار هم ذکر شده اند. )و أمرُ اهلکَ بالصلاه واصطبر علیها(([۴۴])
بازی و تحرک در کودک؛ بازی و تحرک کودکان نیز در شیوه تربیتی فاطمه سلام الله علیها مورد توجه قرار داشت تا آن جا که فاطمه سلام الله علیها برای رشد و تکاپوی بیشتر کودکانش خود با آن ها هم بازی می شد.
بازی های کودکانه که به نظر بی هدف وقت گذرانی بیهوده است در حقیقت نوعی تمرین و آموزش زندگی است. بازی در اجتماعی شدن و همانند سازی کودک با محیط نقش مهمی دارد و به کودک کمک می کند تا مهارت های اجتماعی را بیاموزد و آن ها را تحکیم بخشد و به صورت ابتدایی به کار گیرد، همچنین بازی باعث پرورش نیروی خلاقیت و ابتکار کودک می شود. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در کلامی شیوا می فرماید: من کان عندهُ صبیٌ فلیتصابَ له([۴۵]) کسی که نزد او کودکی است باید به حالت کودک در آیدبا او هم بازی می شود.
پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم با این کلام ارزش و اهمیت هم نشینی و بازی با کودکان را خاطرنشان می سازد تا مربیان و والدین علاوه بر این که از بازی ها و شیطنت های کودکان خود ناراحت و ناامید نشوند بلکه با آنان همراهی کنند. بازی با کودکان یکی از راه های اظهار محبت به آن هاست و آثار نیکویی دارد و علاوه بر نشاط و شادی کودک باعث رشد استعدادها و تلطیف احساسات او می شود و والدین می توانند در ضمن بازی با کودک نکات اخلاقی و ارزش های انسانی را به او بیاموزند. پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم با فرزندان فاطمه سلام الله علیها هم بازی می شد. در روایت آمده است: روزی رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم با دست و پا راه می رفت و حسن و حسین۸ بر پشت آن حضرت سوار بودند و رو به آنان می فرمود: بهترین مرکب، مرکب شماست و شما بهترین سوار هستید. ([۴۶]
)
فاطمه سلام الله علیها خود نیز با فرزندانش هم بازی می شد و در حین بازی با استفاده از الفاظ و حملات مناسب سعی در ساختن شخصیت کودکانش و ارائه الگویی مناسب در زندگی برای آن ها داشت. حضرت زهراسلام الله علیها با فرزندش امام مجتبی۷ بازی می کرد و او را بالا می انداخت و می فرمود:
إشبه أباک یا حسَن واخلَع عن الحق الوسن
واعبُد الهاً ذا منن ولاتوالِ ذالاحن([۴۷])
پسرم حسن مانند پدرت باش؛ ریسمان ظلم را از حق بر کن. خدایی را بپرست که صاحب نعمت های متعدد است و هرگز با صاحبان ظلم و تعدی دوستی مکن.
رعایت عدالت در مورد فرزندان؛ دین اسلام در همه مسایل، مسلمانان را به عدالت توصیه نموده است: )… اعْدِلُوا هُوَ أقْرَبُ لِلتّقْوی… (([۴۸])؛ عدالت پیشه نمایید که به تقوا نزدیک تر است. رعایت عدالت و رفتار هماهنگ با کودکان نیز یکی از اصو تربیتی اسلام در مورد فرزندان است پیامبر اکرم فرموده اند: بین فرزندانتان با عدالت رفتار نمایید چنان که دوست دارید در نیکی و محبت به شما با عدالت رفتار نمایند. ([۴۹])
رعایت عدالت در بین فرزندان باعث جلب اعتماد فرزندان و عامل مهمی در تربیت صحیح آنان است، والدین می توانند نمودهای عدالت را در ابراز محبت، تأمین نیازهای مادی، گفتگو و مشاوره و هدیه و خرید و… نسبت به فرزندان نشان دهند. تبعیض و مقدم داشتن یکی از فرزندان بر دیگران باعث ایجاد حس حسادت و نفرت در دیگر کودکان می شود و زمینه ای برای انحراف و لجاجت در کودک خواهد شد. به این جهت در روایات سفارش شده که والدین در بوسیدن فرزندان([۵۰])، هدیه دادن([۵۱]) و سایر اعمال خود بین فرزندان به مساوات رفتار نمایند. امام خمینی(ره) هم در تحریر الوسیله می فرمایند: اگر هدیه دادن به فرزندی به جهت برتری او بر فرزندان دیگر باعث تحریک حسادت و کینه سایرین شود و فتنه برانگیزد حرام است. ([۵۲])
در برخورد فاطمه سلام الله علیها با فرزندان نمونه هایی از رعایت این اصل مهم تربیتی به چشم می خورد. روزی امام حسن علیه السلام نزد پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم آمد و اظهار تشنگی کرد و از پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم تقاضای آب نمود. رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم بی درنگ برخاسته، ظرفی برداشت و از گوسفندی که داخل منزل بود، مقداری شیر دوشید و به امام حسن داد. در این هنگام حسین علیه السلام خواست تا ظرف شیر را از برادرش بگیرد. اما پیامبر به حمایت از امام حسن علیه السلام مانع گرفتن شیر شد. فاطمه سلام الله علیها که شاهد این ماجرا بود، به پیامبر گفت: گویا حسن علیه السلام برای شما عزیزتر از حسین است پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم فرمود: نه هر دو برایم عزیز و محبوبند، ولی چون اول حسن علیه السلام تقاضا کرد او را مقدم داشتم. ([۵۳])
سخن فاطمه سلام الله علیها به رسول اکرمصلی الله علیه و آله و سلم نشانه اهتمام حضرت۳ در عدالت و عدم تبعیض بین کودکان، قابل تأمل است. فاطمه سلام الله علیها به قدری به رعایت اصل عدالت معتقد بود که به هنگام داوری بین آن ها نیز این مسأله را رعایت می کرد تا مبادا یکی از آن دو رنجیده خاطر شود.
پرورش روحیه نوع دوستی و مواجهه با مشکلات؛ از دیگر روش های تربیتی فاطمه سلام الله علیها ایجاد حس نوع دوستی و روحیه انفاق و بخشش در کودکان بود، در کتب حدیثی وارد شده که فرزندان فاطمه سلام الله علیها همواره شاهد آن بودند که مادرشان به مردم کمک کرده و خود گرسنه می ماند و به قیمت گرسنگی خود دیگران را سیر می کرد. ([۵۴])
کمک و انفاق فاطمه سلام الله علیها به مردم تنها در مسایل اقتصادی نبود، بلکه از نظر اخلاقی و ارشاد و هدایت مردم نیز به آن ها کمک می کرد و از این طریق اعمال نیک و عواطف پسندیده را به کودکان خود آموزش می داد. امام حسن علیه السلام می فرمایند: شبی مادرم را دیدم که تا صبح به عبادت مشغول بود و مرتب مؤمنین و دیگران را دعا می کرد در حالی که هیچ دعایی برای خود نمی کرد پس خدمت ایشان عرض کردم: مادر چرا همان گونه که برای دیگران دعا می کنید، برای
خودتان دعا نمی کنید فرمود فرزندم الجار ثمَّ الدار([۵۵])؛ ابتدا همسایه سپس خانه.

فرزندان فاطمه سلام الله علیها در مقاومت و مبارزه با مشکلات را هم از مادر آموخته بودند، بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم زمانی که فاطمه سلام الله علیها برای بازپس گرفتن حق همسر مظلومش به احتجاج با خلفا پرداخت و در این راه سختی های روحی و جسمی فراوانی را به جان خرید، کودکان فاطمه سلام الله علیها شاهد این ماجرا بودند. آن ها نیز به دلیل موقعیت های ویژه و خاص خود دشمنان و مشکلات زیادی در زندگی خود داشتند اما هرگز در برابر سختی ها و ناکامی ها سر تسلیم فرود نیاوردند و تا پای جان به مقاومت پرداختند. می توان گفت بسیاری از این رفتارها در زندگی فرزندان زهراسلام الله علیها برگرفته از شیوه های تربیتی مادر بزرگوارشان بود.
در تاریخ آمده است روزی خلیفه دوم روی منبر بود. امام حسین علیه السلام که کودک خردسالی بود وارد مسجد شد و گفت از منبر پدرم پایین بیا. عمر گریه کرد و گفت: راست می گویی این منبر پدر توست؛ نه منبر پدر من. ممکن بود کسانی تصور کنند، امام حسین علیه السلام در مجلس عمومی به دستور پدر بزرگوارش چنین گفته باشد، برای رفع این توهم حضرت علی علیه السلام از میان مجلس برخاست و با صدای بلند فرمود: به خدا قسم، گفته حسین از ناحیه من نیست، عمر نیز قسم یاد کرد و گفت یا اباالحسن راست می گویی، من هرگز شما را در گفته فرزندت متهم نمی کنم. ([۵۶])
او خوب می دانست که حسین علیه السلام در دامان چه کسی پرورش یافته است و نمونه این اعتراض ها را از جانب مادر او نیز دیده بود. زینب سلام الله علیها دختر بزرگوار فاطمه سلام الله علیها نیز با کرامت و شجاعتی که از مادر فراگرفته بود، بعد از عاشورا پیام شهیدان را زنده نگاه داشت و در مجلس یزیدیان با شکوه و ابهت به پاسداری از خون شهدا پرداخت. با وجودی که عزادار و مصیبت زده بود، هرگز در جایگاه ضعف قرار نگرفت و در بیان حوادث کربلا فرمود: ما رأیتُ الاّ جمیلاً([۵۷])؛ جز زیبایی چیزی ندیدم.
پرسش و پاسخ: برخی افراد ادعا می کنند در الگوگیری و اسوه پذیری از شخصیت ها، زمان و مکان عامل مهم و تأثیرگذاری است. بنابراین بسیاری از اعمال و قالب های رفتاری اسوه ها ویژه همان عصر و زمان خودشان است و در زمان های بعد، برای دیگران قابل اقتدا و تأسی نیست به عنوان مثال افرادی که در سال های اولیه ظهور اسلام می زیستند، نمی توانند الگوی مناسبی برای جوانان امروز باشند.
در پاسخ باید گفت منظور از اسوه پذیری این نیست که همان قالب های رفتاری فرد الگو را مد نظر قرار داده و به همان شکل در زندگی به کار بریم. به عنوان مثال در سیره حضرت زهراسلام الله علیها می بینیم که جهیزیه حضرت در چند ظرف گلی و حصیری خلاصه شده بود و تا مدت ها فاطمه سلام الله علیها و خانواده گرامی اش بر روی پوس
ت گوسفندی زندگی می کردند که روزها شترشان روی آن علف می خورد و شب ها برای خواب از آن استفاده می کردند و یا چادری که زهراسلام الله علیها به سر می کرد از لیف خرما بود و وصله های متعددی داشت. امروزه به طور حتم نمی توان این گونه عمل نمود و در همان قالب و شکل رفتاری حضرت، زندگی کرد، اما آن چه ارزشمند و قابل تأسی است، حقیقت و روح این رفتارهاست. محتوا و حقیقت این فرازها از زندگی زهراسلام الله علیها، ساده زیستی و روح بی اعتنایی به دنیا و پارسایی و دوری از تجمل گرایی است. هر یک از رفتارهای فاطمه سلام الله علیها دارای حقیقت است که آن را به سادگی و با تحلیل و استنباط می توان در همه زمان ها و در همه ابعاد فردی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به کار برد.

البته رفتارهایی هم در سیره فاطمه سلام الله علیها وجود دارند که عیناً قابل اقتباس و تقلید است مانند احترام به همسر و فرزندان و یا نداشتن تقاضای نامقدور و رفتار مناسب و مهرورزی به خانواده که روز به روز ارزش و اهمیت این اعمال برای همگان روشن تر می شود. پس الگوها منحصر به زمان و مکان نیستند و در همه اعصار می توان برای الگوگیری به آن ها مراجعه نمود.


پی نوشت:


[1]عوالم، ج ۱۱، ص ۱۹۰.
[۲]بحارالأنوار، ج ۵۳، ص ۱۷۸.
[۳]حسین شیخ الاسلامی، مسند فاطمه الزهراسلام الله علیها، ص ۲۲۷.
[۴]همان، ص ۲۷۳.
[۵]بحارالأنوار، ج ۳۷، ص ۱۰۳.
[۶]محمد جواد قیومی، صحیفه الزهراسلام الله علیها، ص ۴۹.
[۷]فرات بن ابراهیم کوفی، تفسیر نفرات الکوفی، ص ۵۵.
[۸]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۱۴۹.
[۹]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۱.
[۱۰]محمد دشتی، نهج الحیاه، ص ۲۹.
[۱۱]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۱۲۴.
[۱۲]همان، ص ۹۷.
[۱۳]النّور۹: ۲۶.
[۱۴]مهدی نیلی پور، فرهنگ فاطمیه، ص ۱۳۷ و ۱۳۸.
& lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>[15]اربلی، کشف الغمه، ج ۱، ص ۳۵۹.
[۱۶]شیخ طوسی، امالی، ج ۱، ص ۳۸
[۱۷]دشتی، همان، ص ۳۵.
[۱۸]حسن بن شعبه حرانی، تحف العقول، ص ۶۰.
[۱۹]نهج الفصاحه، حدیث ۶۲۱.
[۲۰]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۱۹۲.
[۲۱]هاشم رسولی محلاتی، غررالحکم، ص ۴۳۵.
[۲۲]حائری مازندرانی، مهدی، کوکب الدری، ج ۱، ص ۱۹۶.
[۲۳]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۲۱۸.
[۲۴]ابن شهرآشوب، محمدعلی؛ مناقب آل ابی طالب، ص ۱۲۴.
[۲۵]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۱۳۴.
[۲۶]همان.
[۲۷]کشف الغمه، ج ۱، ص ۴۹۲.
[۲۸]بحارالأنوار، ج ۱۰۰، ص ۲۴۴.
[۲۹]همان، ج ۲۹، ص ۱۲۳.
[۳۰]همان، ج ۴۳، ص ۸۶.
[
۳۱
]الضحی۹۳: ۵.
[۳۲]بحارالأنوار، همان، ص ۸۸.
[۳۳]مفاتیح الجنان، زیارت نامه فاطمه زهراسلام الله علیها.
[۳۴]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۸۱ و ۳۱.
[۳۵]الولد کبدُ المؤمن، فرزند جگر گوشه مؤمن است، مستدرک الوسائل، ج ۱۵، ص ۱۱۲.
[۳۶]الولد الصالح ریحانه من ریاحین الجنه، همان، ج ۱۵، ص ۱۱۳.
[۳۷]بیت لا صبیان فیه لا برکه فیه، کنزالعمال، ج ۱۶، ص ۲۸۱.
[۳۸]بحارالأنوار، ج ۵، ص ۱۵۷.
[۳۹]محمدرضا شرفی، مراحل رشد و تحول انسان، ص ۷۸.
[۴۰]مهدی پور نیلی پور، فرهنگ فاطمیه، ص ۱۸۰.
[۴۱]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۲۸۱.
[۴۲]امیررضا ستوده، پا به پای آفتاب، ص ۱۷۲.
[۴۳]روم۳۰: ۳۰.
[۴۴]طه۲۰: ۱۳۲.
[۴۵]وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۴۸۶.
[۴۶]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۲۶۵.
[۴۷]همان، ص ۲۸۶.
[۴۸]المائده۵: ۸.
[۴۹]وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۷۱.
[۵۰]کنزالعمال، ج ۱۶، ص ۴۴۵.
[۵۱]همان، ص ۴۴۴.
[۵۲]امام خمینی(ره)، تحریر الوسیله، ج ۲، ص ۶۱.
[۵۳]بحارالأنوار، ج ۴۳، ص ۲۸۳.
[۵۴]همان، ج ۴۱، ص ۳۴.
[۵۵]همان، ج ۴۳، ص ۸۱.
[۵۶]فرهنگ جامع سخنان امام حسین علیه السلام، گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم، ص ۱۴۵.
[۵۷]بحارالأنوار، ج ۴۵، ص ۱۱۶.


www.yazahra.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید