ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1

بیماری و شهادت حضرت فاطمه

امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1

علیرضا زنگویی

 

مقدمه
پگاه هفدهم ربیع الاول سال 83 ق، همزمان با شادی اهل بیت(علیهم السلام) در سالروز تولد حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) خانه امام محمد باقر(علیه السلام) در مدینه به نور فرزندی از سلاله حضرت زهرا(علیها السلام) منور شد.
او در سایه تعلیمات الهی و تربیت دینیِ امام باقر(علیه السلام) و در دامان بانویی پاک و بزرگ از اهل بیت(علیهم السلام) رشد یافت. مالک بن انس، فقیه اهل سنت درباره ایشان گفته است: «مَا رَأت عَينٌ وَ لاَ سَمِعَت اُذُنٌ وَ لاَ خَطَرَ عَلَى قَلبِ بَشَرٍ، أفضَلُ مِن جَعفَرِ الصّادِقِ فَضلاً وَ عِلماً و عِبادةً وَ وَرَعاً؛
1 چشمی ندیده و گوشی نشنیده، و به قلب انسانی خطور نکرده که مردی از نظر فضیلت، علم، عبادت و تقوا برتر از جعفر بن محمد باشد.»

 

جریان شناسی دوران امام صادق(علیه السلام)
دوران امام صادق(علیه السلام) ازیک سو دوران جدالِ گروه های اسلامی در زمینه مباحث قرآنی اعم از قرائت
2 و تفسیر قرآن است؛ ظهور نحله های فقهی و حضور افرادی که با یدک کشیدن عنوان فقیه بر کرسی فتوا تکیه زدند در این دوران به اوج خود می رسد؛ ولی بازار مناظرات کلامی، بسیار داغ تر از بازار مباحث قرآنی و فقهیِ عرضه کننده فرقه های معتزله، اشاعره، مرجئه، خوارج، غلات، صوفیّه، زیدیّه و کیسانیّه، مشبهه، مجسمه و تناسخیه بود.
و از سوی دیگر تفکر دیگری در این دوران رواج داشت که از همه تفکرات پیشین برای مسلمانان خطرناک تر بود. در این دوران، گروهی به نام «زنادقه» وجود داشتند که منکر خدا و پیامبر و ادیان آسمانی بودند. آنها به اصطلاح امروز، روشنفکرانی بودند که با حمایت دستگاه خلافت در همه جا حتی مسجد الحرام و مسجد النبی حاضر می شدند و به ترویج الحاد و مادیگرایی می پرداختند. «ابن مُقَفّع» از سران زنادقه در دستگاه بنی امیّه، سمت کاتب و منشی داشت و پس از انتقال خلافت به عباسیان، از نزدیکان و مشاوران سفّاح و منصور بود. «مطیع بن ایاس» و «ابن ابی العوجاء» دو نفر دیگر از سران این فرقه نیز نزد دولتمردان از موقعیّت بالایی برخوردار بودند.
3
القای شبهات و تشکیک در اصول اعتقادات مسلمانان، جعل احادیث فراوان، ساختن افسانه ها و قصّه های دروغین، ترجمه کتابهای ضالّه به زبان عربی و نشر و پخش آنها در میان مردم از جمله اقدامات آنان بود.
4 ابن ابی العوجاء در پای چوبه دار افتخار می کرد که چهار هزار حدیث جعل کرده که ضمن آنها حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال کرده است.5
رژيم هزار ماهه بني اميه نيز در سالهاي آغاز امامت امام صادق(علیه السلام) پرماجراترين فصول پایانی کتاب خویش را مي نگارد؛ و عباسیان هم در حال تدوینِ سرآغاز پر زرق و برق حکومت خویشند. قدرت نماييهاي نظامي و شورشهاي پي در پي در نواحي مختلف و حيف و ميلهاي افسانه‌اي هشام
6 و بالاخره قحطي، فقر، طاعون و جنگ در نقاط مختلف، حالت عجيبي به كشور گستردة مسلمان نشين داده بود.اغتشاشها و انقلابهاى پياپى، به ويژه از طرف خونخواهان امام حسين (علیه السلام) مانند انقلاب ابوسلمه در کوفه، قیام ابومسلم در خراسان و… از مهم‌ترين جریانهای سیاسی آن روز به شمار می رود.
رجال روحاني، قضات، محدثان و مفسران قرآن كه مي بايست در فضاي پريشان و غم‌زده آن روز، ملجأ و پناه مردم و یاریگر امام معصوم باشند، گاه خطرناك تر از رجال سياسی بر مشكلات مي افزودند.
7 آنها در حقيقت، مهره هايي در دستگاه خلافت و يا بازيچه هایي در دست فرمانروايان بودند.8

 

بصيرت آفرینی در سخن و سیره امام صادق(علیه السلام)
جریان یافتن نحله های فرهنگی و مکاتب فکری از یک سو و وزیدن نسیم رحمت اختلافات سیاسی و کشمکشهای بنی امیه و بنی العباس از دیگر سو، امام صادق(علیه السلام) را به عرصه بصيرت آفرینی و مجاهدت در تبیین اسلام ناب دعوت کرد تا مکتب تشیع را از گزند تندباد حوادثِ روزگار نجات دهد؛ مکتبی که در خفقان و شکنجه حکومت پیشین، آخرین رمقها را می گذراند، و آخرین نفرات خویش را قربانی می دهد و رجال و مردان با ارزش خود را، یا در زرق و برق حکومت غاصب ستمگر، مجذوب و یا در اظهار و ابراز شخصیت، محجوب، می بیند.
جابر جعفی یکی از یاران امام است که از طرف آن حضرت برای انجام امری به سوی کوفه رهسپار بود. در بین راه، پیک امام به او رسید و گفت: امام(علیه السلام
) می فرمایند: خود را به دیوانگی بزن. او با این عمل، حاکم کوفه را که فرمان محرمانه ترور وی را از طرف خلیفه داشت منصرف ساخت و جان خود را نجات داد.
9
امام صادق (علیه السلام) در ظلمت بحرانها و آشوبها، دنياى شيعه را به فروغ بصیرت آفرین خویش روشن کرد. اكنون براي آنكه نقش تاريخ‌ساز و بصيرت‌آفرين امام صادق(علیه السلام) روشن شود، سه محور اصلی را در سخن و سیرۀ ایشان بررسی می کنیم:

 

تغذیه فکری یاران
در آن شرایط حساس که هر یک از مکاتب فكري، سعی در جذب مشتريان خود داشتند و از طرفی بنی امیه به دلیل تزلزل حکومت و مشکلات سیاسی فراوان، فرصت ایجاد فشار و اختناق نسبت به امام و شیعیان را نداشتند، و عباسیان چون پیش از دستیابی به قدرت و حکومت، شعار حمایت از خاندان پیامبر(صلی الله علیه و آله) و انتقام خون آنان را سر می دادند، فشاری از طرف آنان مطرح نبود و آرامش و آزادی نسبی برای امام(علیه السلام) و شیعیان فراهم شده بود.
امام صادق(علیه السلام) کار فکری را که در حقیقت بریدن شاهرگ دستگاه خلافت بود در سرلوحه دفتر بصيرت آفرینی خویش قرار داد و با گستردن سفره دانش الهی خویش در مسجد النبی، دانشگاهی اسلامی را تأسیس کر
د که در آن، انواع و اقسام دانشهای طبیعی و ماوراء طبیعیِ مورد نیاز جامعه اسلامی وجود داشت.
حضرت در آن دانشگاه، نه تنها دوستان و پیروان خود را تغذیه و آنان را در برابر دشمنان فکری ، مسلّح کرد که دیگران را نیز در حدّ ظرفیّت و لیاقتشان بهره مند ساخت. تبیین جایگاه والای امامت، تحریم همکاری با دستگاه خلافت و تبیین بی نصیبی خلفا از دانش دین، از مهم ترین سرفصلهای بصيرت آفرینی امام(علیه السلام) به شمار می روند.

 

الف) تبیین جایگاه والای امامت
فصل اول از دفتر بصيرت آفرینی امام صادق(علیه السلام) با موضوع «تبیین و تبلیغ جایگاه امامت» آغاز می شود. امام با تلاشهای خود، امامت را در باور شیعی از فروع به اصول دین آوردند. امام خویشتن را به عنوان صاحب حق واقعی ولایت و امامت به مردم معرفی می نماید و به طور مستقیم و صریح، حکام زمان را طاغوت به شمار می آورد و آنها را نفی می کند. امام به این بسنده نمی‌کند که امامت را برای خویش اثبات کند؛ بلکه همراه نام خود، نام سایر امامان و اسلاف پیشین خویش را نیز یاد می‌کند و در حقیقت، سلسله‌ امامت اهل بیت(علیهم السلام) را متصل و جدایی‌ناپذیر مطرح می‌سازد و از کانالی مطمئن و تردیدناپذیر به پیامبر بزرگوار(صلی الله علیه و آله) متصل می‌کند.
روایت عمرو بن‌ ابی ‌المقدام منظره‌ شگفت‌آوری را در این باره ترسیم می‌کند: روز نهم ذیحجه، روز عرفه است. محشری از خلایق در عرفات برای ادای مراسم خاص آن روز گرد آمده‌اند و نمایندگان طبیعی مردم سراسر مناطق مسلمان‌نشین، از اقصا نقاطِ خراسان تا ساحل مدیترانه، جمع شده‌اند. یک سخن بجا در آنجا می توانست نقش امام، خود را به این جمع رس
انده است و پیامی دارد. راوی می‌گوید: دیدم امام در میان مردم ایستاد و با صدای هر چه بلندتر – با فریادی که باید در همه‌جا و در همه‌ گوشها طنین بیفکند و به‌وسیله‌ شنوندگان به سراسر دنیای اسلام پخش شود- پیام خود را سه مرتبه گفت. روی را به طرف دیگری گرداند و سه مرتبه همان سخن را ادا کرد. باز روی را به سمتی دیگر گرداند و باز همان فریاد و همان پیام. بدین ترتیب امام دوازده مرتبه سخن خود را تکرار کرد. این پیام با این عبارات ادا می‌شد:
«أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ رَسُولَ اللهِ(صلی الله علیه و آله) کَانَ الْإِمَامَ ثُمَّ کَانَ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ(علیه السلام) ثُمَّ الْحَسَنُ(علیه السلام) ثُمَّ الْحُسَیْنُ(علیه السلام) ثُمَّ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ(علیه السلام) ثُمَّ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِیٍّ(علیه السلام) ثُمَّ… ».
حدیث دیگر از ابی‌الصباح‌کنانی است که در آن، امام صادق(علیه السلام) خود و دیگر امامان شیعه را چنین توصیف می‌کند: «ما کسانی هستیم که خدا اطاعت ما را بر مردم لازم ساخته است. انفال و صفوالمال10 در اختیار ماست.»
11
البته امام صادق(علیه السلام) حاضر نبودند به هر قيمتي حکومت را به دست گيرند. ابو مسلم پس از مرگ «ابراهيم امام» به حضرت صادق(علیه السلام) چنين نوشت: «من مردم را به دوستى اهل بيت دعوت مى كنم، اگر مايل هستيد كسى براى خلافت بهتراز شما نيست.» امام در پاسخ نوشت: «مَا اَنْتَ مِنْ رِجَالِی وَ لَا الزَّمَانُ زَمَانِی؛
12 نه تو از ياران منى و نه زمانه، زمانه من است.» همچنین وقتی ابوسلمه خلال از امام دعوت مي کند تا ايشان قدرت را به دست گيرند، امام صادق(علیه السلام) نه تنها از اين پيشنهاد و درخواست، استقبال نکردند؛ بلکه نامه ابوسلمه خلال را با آتش شمع سوزاندند. وقتی نامه رسان، جواب نامه را تقاضا کرد، امام فرمودند: «جواب نامه ابوسلمه، همین بود که دیدی.»13
امام، مصلحت الهی را در اين می ديدند که اجازه دهند معرفت و بصیرت مردم به جايگاه والاي امامت افزايش يابد تا خود آنها به سوي امام (علیه السلام) روي آورند و رهبريِ وی را مطالبه کنند. اين تلاش امام صادق(علیه السلام) به شناخت مردم از جايگاه ائمه(علیهم السلام) منجر شد؛ به گونه ای که مردم در زمان امام کاظم(علیه السلام) مقام و جايگاه واقعي ائمه (علیهم السلام)را به تدريج درک مي‌کردند؛ ولی وقتی دستگاه جبار خلافت، متوجه اين مسأله شد، به شدت احساس خطر کرد؛ به گونه اي که امام کاظم (علیه السلام) را دستگير و زنداني نمود و امام رضا(علیه السلام) را در پوشش ولايتعهدي از مردم جدا کرد؛ و با آوردن امام جواد به دستگاه خلافت و قطع ارتباط ایشان با مردم، حضرت را در عنفوان جواني به شهادت رساند و امام هادی(علیه السلام) و امام عسکری(علیه السلام) را در يک منطقه نظامي کاملا محصور و ارتباط آنها را با مردم به طور کامل قطع کرد.

 

ب) تحریم همکاری با دستگاه خلافت
فصل دوم از دفتر بصيرت آفرینی امام صادق(علیه السلام)، تحریم همکاری با دستگاه خلافت و سیستمهای وابسته به آن است. امام(علیه السلام) همکاری با این گونه سیستمها را به شدّت تحریم می کردند و درآمد حاصل از همکاری با آنان را «سُحت» و حرام شمرده، می فرمودند:
«السُّحْتُ أَنْوَاعٌ كَثِيرَةٌ مِنْهَا مَا أُصِيبَ مِنْ أَعْمَالِ الْوُلَاةِ الظَّلَمَةِ وَ مِنْهَا أُجُورُ الْقُضَاةِ وَ أُجُورُ الْفَوَاجِرِ وَ ثَمَنُ الْخَمْرِ وَ النَّبِيذِ الْمُسْكِرِ وَ الرِّبَا بَعْدَ الْبَيِّنَةِ فَأَمَّا الرِّشَا يَا عَمَّارُ فِي الْأَحْكَامِ فَإِنَّ ذَلِكَ الْكُفْرُ بِاللَّهِ الْعَظِيمِ وَ بِرَسُولِهِ؛
14 كسب حرام اقسام زيادى دارد، از جمله آنها درآمد حاصل از همکاری با حاکمان ظالم، کارمزد قاضیان (این نظامها) و مزدهاى زناكاران و بهاى شراب و نبيذ مستى آور و ربا كه با شاهد ثابت شود. اى عمار اما رشوه گرفتن در احكام، كفر به خداى بزرگ و پيامبر اوست.»
«مَنْ سَوَّدَ اسْمَهُ فِي دِيوَانِ وُلْدِ سَابِعٍ
15 حَشَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِي
َامَةِ خِنْزِيراً؛
16 هر کس در دیوان بنی عباس نام‌نویسی کند خدا او را روز قیامت، خوک محشور خواهد کرد.»
«مَنْ سَوَّدَ اسْمَهُ فِي دِيوَانِ بَنِي شَيْصَبَانَ
17 حَشَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مُسْوَدّاً وَجْهُهُ؛ هر کس در دیوان بنی عباس نام‌نویسی کند، خدا او را روز قیامت سیاه چهره محشور خواهد کرد.»
«مَا أُحِبُّ أَنِّي عَقَدْتُ لَهُمْ عُقْدَةً أَوْ وَكَيْتُ لَهُمْ وِكَاءً وَ إِنَّ لِي مَا بَيْنَ لَابَتَيْهَا لَا وَ لَا مَدَّةً بِقَلَمٍ إِنَّ أَعْوَانَ الظَّلَمَةِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِي سُرَادِقٍ مِنْ نَارٍ حَتَّى يَحْكُمَ اللَّهُ بَيْنَ الْعِبَادِ؛
18 من دوست ندارم برای بنی عباس گرهی بزنم، یا در مشکی را ببندم. هرچند در برابر آن ثروت زیادی به دستم برسد، نه، حتی دوست ندارم قلمی برای آنها بر صفحه ای بکشم. همانا کمک کنندگان به ستمگران در روز قیامت در سراپرده ای از آتش قرار داده می شوند تا خداوند بین بندگان حکم کند.»
«وَ مَنْ أَحَبَّ بَقَاءَ الظَّالِمِينَ فَقَدْ أَحَبَّ أَنْ
يُعْصَى اللَّهُ؛
19 کسی که دوستدار زنده بودن ستمگران باشد، دوست دارد خداوند متعال نافرمانی شود.»
و در اهمیت عدم همکاری با نظامهای طاغوتی به گفتار حضرت به یونس بن یعقوب بسنده می کنیم که فرمودند: «لا تُعِنهُم عَلیَ بَنَاءِ مَسجِدٍ؛
20 در ساخت مسجدی هم به آنان کمک نکن.»

 

ج) تبیین بی نصیبی خلفا از دانش دین
دستگاه خلافت در اسلام، فقط یک تشکیلات سیاسی صرف نیست؛ بلکه یک رهبری سیاسی- مذهبی است. نام «خلیفه» برای حاکم اسلامی، نشان دهنده همین حقیقت است که وی جانشین پیامبر (صلی الله علیه و آله) و علاوه بر رهبری سیاسیِ مردم، متکفل امور دینی و فقهی آنان نیز است.
همین حقیقتِ مسلم، باعث شد خلفایی که از آگاهیهای دینی کم نصیب و یا بی بهره بودند، این نقیصه
را در دستگاه خلافت خود، به وسیله رجال دینیِ وابسته به خود جبران کنند و با الحاق فقها، مفسران و محدثان مزدور به دستگاه حکومت و به بهانه «مصالح روز» احکام الهی را در پوششی از استنباط و اجتهاد – که برای مردم عادی و عامی قابل تشخیص نیست – تغییر دهند.
با این آگاهی، این نکته به خوبی روشن می شود که «فقه جعفری در برابر فقه فقیهان رسمی روزگار امام صادق(علیه السلام) فقط یک اختلاف عقیده‌ دینیِ ساده نبود؛ بلکه در عین حال، دو مضمونِ متعرضانه را نیز با خود حمل می‌کرد: نخست و مهم تر، اثبات بی‌نصیبی دستگاه حکومت از آگاهی دینی و ناتوانی آن از اداره‌ امور فکری مردم و دیگر، مشخص ساختن موارد تحریف در فقه رسمی که ناشی از مصلحت‌اندیشی فقها در بیان احکام فقهی و ملاحظه‌کاری آنان در برابر تحکم و خواست قدرتهای حاکم است. امام صادق(علیه السلام) با گستردن بساط علمی و بیان فقه و معارف اسلامی و تفسیر قرآن به شیوه‌ای غیر شیوه‌ عالمان وابسته به حکومت، عملاً به معارضه‌ با آن دستگاه برخاسته بود. آن حضرت بدین وسیله، تمام تشکیلات مذهبی و فقاهت رسمی را که یک ضلع مهم از حکومت خلفا به شمار می‌آمد، تخطئه می‌کرد و دستگاه حکومت را از بُعد مذهبی‌اش تهی می‌ساخت.»
21
در تغذیه فکری امام به یاران و نزدیکانش، بهره گیری از عامل «بی نصیبی خلفا از دانش دین» به عنوان دلیلی بر اینکه از نظر اسلام، آنان حق حکومت کردن ندارند، به وضوح مشاهده می شود؛ در حدیثی از آن حضرت چنین نقل شده است: «نَحنُ قَوْمٌ فَرَضَ اللهُ طَاعَتَنَا وَ اَنْتُمْ تَأتَمُّونَ بِمَنْ لَایَعذَرُ النَّاسُ بِجَهَالَتِهِ؛
22 ما کسانی هستیم که خداوند، فرمانبری از آنان را فرض و لازم ساخته است و شما از کسی تبعیت می کنید که مردم به علتِ جهالتِ او نزد خدا معذور نیستند.»

 

پی نوشت :

 

1. شرح الأخبار في فضائل الأئمة الأطهار(رحمه الله)علیهم السلام)، ابن حيون، ج3، ص291.
2 . قرّاء سبعه که مشهور علما شیعه و سنّی برقرائت آنان اعتماد کرده‌اند در این دوران می زیسته‌اند.
3 . انساب الاشراف، بلاذري، ج3، ص 218.
4 . الامام الصادق والمذاهب الاربعه، اسد حیدر، ج 2، ص 232.
5 . همان، ص233.
6 . زن هشام لباسي داشت كه تارهاي آن از طلا و بر آن نگينهاي گرانبها آويخته بود؛ چندان كه از سنگيني آن، ياراي راه رفتن نداشت. قيمت گذاران هرگز نتوانستند براي آن بهايي معيين كنند و خود او فرشي داشت به طول صد و عرض پنجاه ذراع که از حرير و طلا بود (رحمه الله)تاریخ کامل ابن اثير، ج5، ص 220).
7 . این یک نمونه از
هزاران نمونه موضعگیری ننگین و خیانت آمیز و در عین حال ابلهانه این حضرات است: حسن بصری مبارزه با حجاج بن یوسف – آن طغیانگر خون آشام و متجاوز و بی نماز – را جایز ندانست و با این کار مخالفت کرد و چنین گفت: رأی من آن است که با وی مستیزید؛ زیرا اگر وی عقوبتی باشد که خدا بر شما مسلط کرده، شما را قدرت آن نیست که عقوبت خدایی را با شمشیر دور سازید؛ و اگر بلایی باشد که نازل شده، صبر کنید تا خدا خودش حکم کند؛ که او بهترین حکم کنندگان است! (رحمه الله)طبقات ابن سعد، ج 1، ص 119).
8 . انسان 250 ساله، بیانات مقام معظم رهبری درباره زندگی سیاسی – مبارزاتی ائمه معصومین(رحمه الله)علیهم السلام)، ص 255.
9 . عَنْ جَابِرٍ الْجُعْفِيِّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبُو جَعْفَر : سَبْعِينَ أَلْفَ حَدِيثٍ لَمْ أُحَدِّثْ بِهَا أَحَداً أَبَداً قَالَ جَابِرٌ جُعِلْتُ فِدَاكَ إِنَّكَ حَمَلْتَنِي وِقْراً عَظِيماً
%فَقُلْتُ لِأَبِي جَعْفَرٍ بِمَا حَدَّثْتَنِي بِهِ مِنْ سِرِّكُمُ الَّذِي لَا أُحَدِّثُ بِهِ أَحَداً وَرُبَّمَا جَاشَ فِي صَدْرِي حَتَّى يَأْخُذَنِي مِنْهُ شَبِيهُ الْجُنُونِ قَالَ يَا جَابِرُ فَإِذَا كَانَ ذَلِكَ فَاخْرُجْ إِلَى الْجَبَّانِ فَاحْفِرْ حَفِيرَةً و َدَلِّ رَأْسَكَ فِيهَا ثُمَّ قُلْ حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ بِكَذَا وَكَذَا؛ حضرت أبو جعفر محمّد باقر هفتاد هزار حديث به من گفت كه به هيچ كس نگفـتم و هرگز نخواهم گفـت. و چون آن جناب از دنيا رفـت، دل من بسيار تنگ و گردن من به حمل آن احاديث گران شد، به أبوعبدالله عرض كردم كه چنين حالتى دارم. ف
رمود : به صحرا رو و حفره اى حفر كن و سر خود را در آن بياويز و بگو محمّد بن على الباقر چنين و چنان به من گفت. بحارالانوار، ج46، ص340.
10 . صفوالمال، اموالی که سلاطین گردنکش به خود اختصاص داده و هنگامی‌که این اموال مغصوب، با پیروزی رزمندگان اسلام از تصرف ستمگران خارج می‌شود، مانند دیگر غنایم تقسیم نمی‌شود تا در اختیار یک نفر قرار گیرد و به او حشمتی کاذب و تفاخری دروغین ببخشد؛ بلکه به حاکم اسلامی سپرده می‌شود و او از آنها در جهت مصالح عموم مسلمانان استفاده می‌کند.
11 . انسان 250 ساله، بیانات مقام معظم رهبری، ص 256.
12 . الملل و النحل، شهرستانی، ص 154.
13 . مروج الذهب، مسعودی، ج 3، ص 253، به نقل از: سيره چهارده معصوم(رحمه الله)علیهم السلام)، محمد محمدی اشتهاردی،ص 547.
14 . الخصال، صدوق، ج1، ص 330.
15 . واژه سابع مقلوب واژه عباس است و این تعبیر به خاطر تقیه در لسان معصومین رایج بوده است.
16 . المحجة البیضاء، کاشانی، ج3، ص2.
17 . الشيصبان: اسم للشيطان، و قيل: أبو قبيلة من الجن(رحمه الله)لسان العرب- شصب- ج 1، ص 495)، و این کلمه کنایه از طاغوتیان و والیان جور در آن زمان بوده است.
18 . وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج 12، ص 129.
19 . وسائل الشيعه، ج 17، ص 186.
20 . المحجة البیضاء، ج3، ص 2.
21 . انسان 250 ساله، ص 261.
22 . اصول کافی، کلینی، ج
۱، ص ۱۸۶.

 

منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره156.

 

zitova.ir

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

 

امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1. امام صادق علیه السلام و بصیرت آفرینی/1.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید