ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید

امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید

از آنجا که ‏امام براى غیبت کبرى زمینه‏ سازى مى‏ کرد و یکى‏از ویژگیهاى‏عصر غیبت تقیّه است، زندگى او حتّى بیشتر از دیگر امامان به شدیدترین‏ حالات پنهانکارى متمایز شده است. ماجراهاى زیر مى‏ توانند گوشه‏ اى از حالات تقیّه را در دوران امام بازگو کنند:

 

الف – داوود بن اسود گوید: سرورم (امام عسکرى‏علیه السلام
) مرا فرا خواندوچوبى که گویا پایه درى بود، گرد و دراز به اندازه کف دست، به من داد و فرمود: این چوب را به عمرى (یکى از نمایندگان مقرب آن حضرت) برسان. به راه افتادم. در خیابانى با یک سقّاء که استرى داشت رو به رو گشتم. استر راه مرا سدّ کرده بود.

 

سقّاء بانگ زد که راه را باز بگذار. من ‏همان تکه چوب را بالا بردم و بر استر زدم، چوب شکست. به قسمت‏شکستگى چون نگاه کردم، چشمم به نامه‏هایى که در آن تعبیه شده بود، افتاد. شتابان چوب را در آستینم نهان کردم. سقّاء شروع به داد و فریاد کرد و به من و سرورم دشنام داد.(۲۷)

 

امام از شیوه پنهانکارى اینگونه و با این سطح عالى، حتّى براى رساندن‏نامه‏هایش از خانه‏اى به خانه دیگر و یا از شهرى نزدیک به شهر نزدیک‏دیگر، استفاده مى‏کرد. در پایان این ماجرا هم مى‏بینیم که حامل نامه به خاطر عدم رعایت‏اصول پنهانکارى باعتاب شدید مواجه مى‏گردد.

 

خادم امام به نقل از آن حضرت مى‏گوید: اگر شنیدى کسى به ما دشنام‏مى‏گوید به راهى که به تو فرموده‏ام برو، مبادا در صدد جوابگویى برآیى‏ و یا بخواهى بدانى که آن شخص کیست؟ چون من در شهر و دیارى بد زندگى مى‏کنم. پس راه خود گیر که اخبار و احوال تو به ما مى‏رسد، این‏نکته را بدان.(۲۸)

 

ب – شیوه سخن گفتن با اشاره و رمز در محافل شیعه امرى بس شایع ‏بوده است. این امر از بسیارى از ماجراهایى که نقل شده، کاملاً محسوس ‏است. در ماجراى زیر به این شیوه بر مى‏خوریم و همچنین میزان عمق‏هشدار امام از مخالفت با تقیّه را در مى‏یابیم. اجازه دهید با هم به این ‏ماجرا گوش فرا دهیم:

 

محمّد بن عبد العزیز بلخى گوید:

 

روزى در خیابان گوسفندان بودم که ناگهان امام عسکرى را دیدم که به‏ قصد دار العامه. از خانه‏اش بیرون آمده بود. با خود گفتم: اگر فریاد برآرم که اى مردم این حجّت خدا بر شماست، او را بشناسید، آیا مرا خواهند کشت؟ چون به من نزدیک شد، انگشتان سبابه‏اش را بر دهانش‏گذارد به این معنى که ساکت باش و همان شب آن حضرت را دیدم که‏مى‏فرمود:

 

یا پنهانکارى است یا کشته شدن پس از خدا بر خویشتن بترس.(۲۹)

 

ج – باز درباره به کارگیرى شیوه سخن گفتن با اشاره به ماجراى على بن‏محمّد بن حسن بر مى‏خوریم. وى گوید: جماعتى از اصحاب ما از اهواز آمده بودند و من نیز با ایشان بودم. سلطان به سوى صاحب بصره (که دربصره خروج کرده بود و همان صاحب الزنج معروف است) آمده بود. ما نیز براى دیدن امام عسکرى‏علیه السلام (که معمولاً براى اجراى اصل تقیّه، درچنین مناسباتى سلطان را همراهى مى‏کرد) بیرون آمده بودیم.

 

در حالى که راه مى‏رفت و مى‏گذشت به او مى‏نگریستیم و خود میان ‏دو دیوار در سُرّمن‏رأى نشسته، بازگشتش را انتظار مى‏کشیدیم. آن‏حضرت بازگشت و همین که به موازات ما رسید و به ما نزدیک شد، ایستاد و دستش را به طرف کلاهش برد و آن را از روى سرش برداشت و به‏دست دیگرش داد و با آن یکى دست بر سرش کشید و در چهره یکى ازافراد ما خندید.

 

مرد فوراً گفت: گواهى مى‏دهم که تو حجّت و برگزیده خداوندى. به ‏او گفتم: فلانى مشکل تو چه بود؟ گفت: من در مورد او شک داشتم. پس‏ با خود گفتم: اگر او باز گشت و کلاه از سر گرفت به امامتش اقرار مى‏کنم.(۳۰)

 

پی نوشت:

 

(27) – بحارالانوار، ج‏۵۰، ص‏۲۸۳.

 

(28) – بحارالانوار، ج‏۵۰، ص‏۲۸۳.

 

(29) – بحارالانوار، ج‏۵۰، ص‏۲۸۳.

 

(30) – بحارالانوار، ج‏۵۰، ص‏۲۹۴.

 

هدایتگران راه نور

 

زندگانى امام حسن عسکرى ‏علیه السلام، آیه الله سید محمد تقى مدرسى

 

مترجم : محمد صادق شریعت

 

http://www.emamhossein.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید