ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید

امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید

فهرست مطالب

از آنجا كه ‏امام براى غيبت كبرى زمينه‏ سازى مى‏ كرد و يكى‏از ويژگيهاى‏عصر غيبت تقيّه است، زندگى او حتّى بيشتر از ديگر امامان به شديدترين‏ حالات پنهانكارى متمايز شده است. ماجراهاى زير مى‏ توانند گوشه‏ اى از حالات تقيّه را در دوران امام بازگو كنند:

 

الف – داوود بن اسود گويد: سرورم (امام عسكرى‏عليه السلام
) مرا فرا خواندوچوبى كه گويا پايه درى بود، گرد و دراز به اندازه كف دست، به من داد و فرمود: اين چوب را به عمرى (يكى از نمايندگان مقرب آن حضرت) برسان. به راه افتادم. در خيابانى با يك سقّاء كه استرى داشت رو به رو گشتم. استر راه مرا سدّ كرده بود.

 

سقّاء بانگ زد كه راه را باز بگذار. من ‏همان تكه چوب را بالا بردم و بر استر زدم، چوب شكست. به قسمت‏شكستگى چون نگاه كردم، چشمم به نامه‏هايى كه در آن تعبيه شده بود، افتاد. شتابان چوب را در آستينم نهان كردم. سقّاء شروع به داد و فرياد كرد و به من و سرورم دشنام داد.(27)

 

امام از شيوه پنهانكارى اينگونه و با اين سطح عالى، حتّى براى رساندن‏نامه‏هايش از خانه‏اى به خانه ديگر و يا از شهرى نزديك به شهر نزديك‏ديگر، استفاده مى‏كرد. در پايان اين ماجرا هم مى‏بينيم كه حامل نامه به خاطر عدم رعايت‏اصول پنهانكارى باعتاب شديد مواجه مى‏گردد.

 

خادم امام به نقل از آن حضرت مى‏گويد: اگر شنيدى كسى به ما دشنام‏مى‏گويد به راهى كه به تو فرموده‏ام برو، مبادا در صدد جوابگويى برآيى‏ و يا بخواهى بدانى كه آن شخص كيست؟ چون من در شهر و ديارى بد زندگى مى‏كنم. پس راه خود گير كه اخبار و احوال تو به ما مى‏رسد، اين‏نكته را بدان.(28)

 

ب – شيوه سخن گفتن با اشاره و رمز در محافل شيعه امرى بس شايع ‏بوده است. اين امر از بسيارى از ماجراهايى كه نقل شده، كاملاً محسوس ‏است. در ماجراى زير به اين شيوه بر مى‏خوريم و همچنين ميزان عمق‏هشدار امام از مخالفت با تقيّه را در مى‏يابيم. اجازه دهيد با هم به اين ‏ماجرا گوش فرا دهيم:

 

محمّد بن عبد العزيز بلخى گويد:

 

روزى در خيابان گوسفندان بودم كه ناگهان امام عسكرى را ديدم كه به‏ قصد دار العامه. از خانه‏اش بيرون آمده بود. با خود گفتم: اگر فرياد برآرم كه اى مردم اين حجّت خدا بر شماست، او را بشناسيد، آيا مرا خواهند كشت؟ چون به من نزديك شد، انگشتان سبابه‏اش را بر دهانش‏گذارد به اين معنى كه ساكت باش و همان شب آن حضرت را ديدم كه‏مى‏فرمود:

 

يا پنهانكارى است يا كشته شدن پس از خدا بر خويشتن بترس.(29)

 

ج – باز درباره به كارگيرى شيوه سخن گفتن با اشاره به ماجراى على بن‏محمّد بن حسن بر مى‏خوريم. وى گويد: جماعتى از اصحاب ما از اهواز آمده بودند و من نيز با ايشان بودم. سلطان به سوى صاحب بصره (كه دربصره خروج كرده بود و همان صاحب الزنج معروف است) آمده بود. ما نيز براى ديدن امام عسكرى‏عليه السلام (كه معمولاً براى اجراى اصل تقيّه، درچنين مناسباتى سلطان را همراهى مى‏كرد) بيرون آمده بوديم.

 

در حالى كه راه مى‏رفت و مى‏گذشت به او مى‏نگريستيم و خود ميان ‏دو ديوار در سُرّمن‏رأى نشسته، بازگشتش را انتظار مى‏كشيديم. آن‏حضرت بازگشت و همين كه به موازات ما رسيد و به ما نزديك شد، ايستاد و دستش را به طرف كلاهش برد و آن را از روى سرش برداشت و به‏دست ديگرش داد و با آن يكى دست بر سرش كشيد و در چهره يكى ازافراد ما خنديد.

 

مرد فوراً گفت: گواهى مى‏دهم كه تو حجّت و برگزيده خداوندى. به ‏او گفتم: فلانى مشكل تو چه بود؟ گفت: من در مورد او شك داشتم. پس‏ با خود گفتم: اگر او باز گشت و كلاه از سر گرفت به امامتش اقرار مى‏كنم.(30)

 

پی نوشت:

 

(27) – بحارالانوار، ج‏50، ص‏283.

 

(28) – بحارالانوار، ج‏50، ص‏283.

 

(29) – بحارالانوار، ج‏50، ص‏283.

 

(30) – بحارالانوار، ج‏50، ص‏294.

 

هدايتگران راه نور

 

زندگانى امام حسن عسكرى ‏عليه السلام، آية الله سيد محمد تقى مدرسى

 

مترجم : محمد صادق شريعت

 

http://www.emamhossein.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید. امام عسکری علیه السلام و تقیه شدید.
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید