ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امیرالمومنین برتر از انبیاء

امیرالمومنین برتر از انبیاء

فهرست مطالب

امیرالمومنین برتر از انبیاء

حره ، دختر حليمه سعديه و از دوستداران حضرت على عليه السلام است . وى ، روزى بر حجاج بن يوسف ثقفى وارد شد. حجاج از نوع نشستن وى ، فهميد كه او از بزرگان است . رو به حره كرد و از او پرسيد: “شما حره ، دختر حليمه هستى ؟”
حره گفت : “آرى .
حجاج گفت : “مدتهاست كه انتظار ديدارت را داشتم . به من گزارش ‍ داده اند كه تو “على “ را از ابوبكر و عمر و عثمان برتر مى دانى ؟”
حره گفت : “دروغ گفته اند، چون عقيده من در اين باره بالاتر از اين حرفهاست . من على عليه السلام را نه بر اصحاب ، بلكه بر كسانى كه افضل از آنها هستند، ترجيح مى دهم .
حجاج گفت : “سخنان خود را روشن بگو، از چه كسانى ديگر او را برتر مى دانى ؟”
حره ادامه داد: “آنها بسيارند، مانند حضرت آدم ، نوح ، لوط، ابراهيم ، داود، سليمان ، موسى و عيسى بن مريم عليهم السلام .
حجاج كه از اين سخنان تعجب كره بود، گفت : “واى بر تو! اگر براى ادعاى خود، دليل اقامه نكنى ، با اين شمشير سر از تنت جدا خواهم كرد.
حره جواب داد: “فضيلت او را خداوند عطا كرده است و دليل و برهان بر گفته ام اين است كه خداوند در قرآن ، درباره آدم ، مى گويد: آدم نافرمانى و ترك اولى كرد، پس گمراه شد.(1) و در حق على عليه السلام مى فرمايد: كوشش و سعى على عليه السلام در راه ما قابل تشكر و تمجيد است(2).”
حجاج بى اختيار گفت : “آفرين بر تو اى حره ! حالا بگو ببينم ، به چه دليل على را بر نوح و لوط ترجيح مى دهى ؟”
حره پاسخ داد: “قرآن مى فرمايد: خداوند براى كافران ، زن نوح و زن لوط را مثال آورد كه تحت فرمان دو بنده صالح ما بودند و به آنها خيانت كردند و آن دو شخص نتوانستند آن زنان را از قهر خدا برهانند و حكم شد آن دو زن را با دوزخيان به آتش درافكنيد(3)؛ اما همسر على عليه السلام فاطمه عليهاالسلام كه خداوند با خشنودى او خشنود و با خشم او، خشمگين مى شود.
حجاج گفت : “آفرين ! حال بگو ببينم ، به چه دليل على را برتر از ابراهيم مى دانى ؟”
حره لب به سخن گشود: “خداوند در قرآن كريم از گفته ابراهيم چنين حكايت مى كند. چون ابراهيم گفت : پروردگارا! به من نشان بده كه چگونه مردگان را زنده مى كنى ، خداوند فرمود: مگر باور ندارى ؟ گفت : چرا، ليكن مى خواهم با مشاهده آن ، دلم آرام بگيرد(4)؛ اما مولايم امير مؤ منان گفت : اگر تمام پرده هاى آسمانها و زمين كنار برود، بر يقين من افزوده نخواهد شد.
حجاج گفت : “آفرين بر تو اى حره ! چرا او را بر موسى ترجيح مى دهى ؟”
حره گفت : “به گفته خداوند، موسى از شهر مصر با ترس و نگرانى از دشمن به جانب شهر مدين بيرون رفت(5)؛ ولى على بن ابيطالب در ليلة المبيت جاى پيغمبر صلى الله عليه و آله خوابيد و در بستر رسول اكرم آرميد و جان خود را فداى آن حضرت كرد، بدون آنكه ترس و وحشتى او را فراگيرد.
حجاج گفت : “مرحبا! حالا بگو بدانم چرا او را بر داود ترجيح مى دهى ؟”
حره گفت : “خداوند او را برتر دانسته است . در كتابش مى فرمايد: اى داود ما تو را خليفه در زمين قرار داديم ، پس ميان مردم به حق قضاوت كن و از هوا پيرو
ى نكن تا تو را از راه خدا گمراه كند(6)؛ ولى على عليه السلام فرمود: از من بپرسيد از مطالب فوق عرش ، از من سؤ ال كنيد درباره زير عرش ، سؤ ال كنيد از من قبل از آن كه مرا از دست بدهيد. و نيز روز فتح خيبر؛ به حضور پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله رسيد، رسول خدا صلى الله عليه و آله به حاضرين فرمود: “بهترين شما، داناترين شما و بهترين قضاوت كننده “على “ است
.
حجاج گفت : “آفرين ، چرا او را از سليمان برتر مى دانى ؟”
حره پاسخ داد: “سليمان به خداوند عرض كرد: پروردگارا! به من ملكى عطا كن كه بعد از من سزاوار كسى نباشد(7)، ولى على عليه السلام فرمود: اى دنيا! من تو را سه طلاقه كردم ، ديگر حق رجوع به من را ندارى .
حجاج گفت : “احسنت ! چرا على را از عيسى بالاتر مى دانى ؟”
حره پاسخ گفت : “خداوند بزرگ درباره عيسى عليه السلام گفته است : ياد كن آنگاه كه خداوند به عيسى بن مريم مى گويد: آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را دو معبود – غير از خدا انتخاب كنيد؟ او مى گويد: خدايا! تو منزهى ، من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست بگويم ، اگر چنين سخنى را گفته باشم تو مى دانى ، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات تو است آگاه نيستم ، زيرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانى ها هستى(8). عيسى ، قضاوت درباره كسانى كه
او را خدا دانستند، به قيامت واگذاشت ، اما على عليه السلام ، كسانى را كه درباره او غلو كردند و قائل به خدايى وى شدند، محاكمه كرد و به قتل رسانيد
.
حجاج او را تحسين كرد و گفت : “خوب پاسخ گفتى ، وگرنه تو را مجازات مى كردم ! (9)

 

پی نوشت:

1) طه (20) آيه 121

 

2) دهر (76) آيه 22

 

3) تحريم (66) آيه 10

 

4) بقره (2) آيه 260

 

5) قصص (28) آيه 21

 

6) ص (38) آيه 26

 

7) همان ، آيه 35

 

8) مائده (5) آيه 116

 

9) اعلام النساء، ص 295

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء.
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید