ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امیرالمومنین برتر از انبیاء

امیرالمومنین برتر از انبیاء

امیرالمومنین برتر از انبیاء

حره ، دختر حلیمه سعدیه و از دوستداران حضرت على علیه السلام است . وى ، روزى بر حجاج بن یوسف ثقفى وارد شد. حجاج از نوع نشستن وى ، فهمید که او از بزرگان است . رو به حره کرد و از او پرسید: “شما حره ، دختر حلیمه هستى ؟”
حره گفت : “آرى .
حجاج گفت : “مدتهاست که انتظار دیدارت را داشتم . به من گزارش ‍ داده اند که تو “على “ را از ابوبکر و عمر و عثمان برتر مى دانى ؟”
حره گفت : “دروغ گفته اند، چون عقیده من در این باره بالاتر از این حرفهاست . من على علیه السلام را نه بر اصحاب ، بلکه بر کسانى که افضل از آنها هستند، ترجیح مى دهم .
حجاج گفت : “سخنان خود را روشن بگو، از چه کسانى دیگر او را برتر مى دانى ؟”
حره ادامه داد: “آنها بسیارند، مانند حضرت آدم ، نوح ، لوط، ابراهیم ، داود، سلیمان ، موسى و عیسى بن مریم علیهم السلام .
حجاج که از این سخنان تعجب کره بود، گفت : “واى بر تو! اگر براى ادعاى خود، دلیل اقامه نکنى ، با این شمشیر سر از تنت جدا خواهم کرد.
حره جواب داد: “فضیلت او را خداوند عطا کرده است و دلیل و برهان بر گفته ام این است که خداوند در قرآن ، درباره آدم ، مى گوید: آدم نافرمانى و ترک اولى کرد، پس گمراه شد.(۱) و در حق على علیه السلام مى فرماید: کوشش و سعى على علیه السلام در راه ما قابل تشکر و تمجید است(۲).”
حجاج بى اختیار گفت : “آفرین بر تو اى حره ! حالا بگو ببینم ، به چه دلیل على را بر نوح و لوط ترجیح مى دهى ؟”
حره پاسخ داد: “قرآن مى فرماید: خداوند براى کافران ، زن نوح و زن لوط را مثال آورد که تحت فرمان دو بنده صالح ما بودند و به آنها خیانت کردند و آن دو شخص نتوانستند آن زنان را از قهر خدا برهانند و حکم شد آن دو زن را با دوزخیان به آتش درافکنید(۳)؛ اما همسر على علیه السلام فاطمه علیهاالسلام که خداوند با خشنودى او خشنود و با خشم او، خشمگین مى شود.
حجاج گفت : “آفرین ! حال بگو ببینم ، به چه دلیل على را برتر از ابراهیم مى دانى ؟”
حره لب به سخن گشود: “خداوند در قرآن کریم از گفته ابراهیم چنین حکایت مى کند. چون ابراهیم گفت : پروردگارا! به من نشان بده که چگونه مردگان را زنده مى کنى ، خداوند فرمود: مگر باور ندارى ؟ گفت : چرا، لیکن مى خواهم با مشاهده آن ، دلم آرام بگیرد(۴)؛ اما مولایم امیر مؤ منان گفت : اگر تمام پرده هاى آسمانها و زمین کنار برود، بر یقین من افزوده نخواهد شد.
حجاج گفت : “آفرین بر تو اى حره ! چرا او را بر موسى ترجیح مى دهى ؟”
حره گفت : “به گفته خداوند، موسى از شهر مصر با ترس و نگرانى از دشمن به جانب شهر مدین بیرون رفت(۵)؛ ولى على بن ابیطالب در لیله المبیت جاى پیغمبر صلى الله علیه و آله خوابید و در بستر رسول اکرم آرمید و جان خود را فداى آن حضرت کرد، بدون آنکه ترس و وحشتى او را فراگیرد.
حجاج گفت : “مرحبا! حالا بگو بدانم چرا او را بر داود ترجیح مى دهى ؟”
حره گفت : “خداوند او را برتر دانسته است . در کتابش مى فرماید: اى داود ما تو را خلیفه در زمین قرار دادیم ، پس میان مردم به حق قضاوت کن و از هوا پیرو
ى نکن تا تو را از راه خدا گمراه کند(۶)؛ ولى على علیه السلام فرمود: از من بپرسید از مطالب فوق عرش ، از من سؤ ال کنید درباره زیر عرش ، سؤ ال کنید از من قبل از آن که مرا از دست بدهید. و نیز روز فتح خیبر؛ به حضور پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله رسید، رسول خدا صلى الله علیه و آله به حاضرین فرمود: “بهترین شما، داناترین شما و بهترین قضاوت کننده “على “ است
.
حجاج گفت : “آفرین ، چرا او را از سلیمان برتر مى دانى ؟”
حره پاسخ داد: “سلیمان به خداوند عرض کرد: پروردگارا! به من ملکى عطا کن که بعد از من سزاوار کسى نباشد(۷)، ولى على علیه السلام فرمود: اى دنیا! من تو را سه طلاقه کردم ، دیگر حق رجوع به من را ندارى .
حجاج گفت : “احسنت ! چرا على را از عیسى بالاتر مى دانى ؟”
حره پاسخ گفت : “خداوند بزرگ درباره عیسى علیه السلام گفته است : یاد کن آنگاه که خداوند به عیسى بن مریم مى گوید: آیا تو به مردم گفتى که من و مادرم را دو معبود – غیر از خدا انتخاب کنید؟ او مى گوید: خدایا! تو منزهى ، من حق ندارم آنچه را که شایسته من نیست بگویم ، اگر چنین سخنى را گفته باشم تو مى دانى ، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات تو است آگاه نیستم ، زیرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانى ها هستى(۸). عیسى ، قضاوت درباره کسانى که
او را خدا دانستند، به قیامت واگذاشت ، اما على علیه السلام ، کسانى را که درباره او غلو کردند و قائل به خدایى وى شدند، محاکمه کرد و به قتل رسانید
.
حجاج او را تحسین کرد و گفت : “خوب پاسخ گفتى ، وگرنه تو را مجازات مى کردم ! (۹)

 

پی نوشت:

۱) طه (۲۰) آیه ۱۲۱

 

2) دهر (۷۶) آیه ۲۲

 

3) تحریم (۶۶) آیه ۱۰

 

4) بقره (۲) آیه ۲۶۰

 

5) قصص (۲۸) آیه ۲۱

 

6) ص (۳۸) آیه ۲۶

 

7) همان ، آیه ۳۵

 

8) مائده (۵) آیه ۱۱۶

 

9) اعلام النساء، ص ۲۹۵

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء. امیرالمومنین برتر از انبیاء.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید