ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

انواع وسواس و نشانه های آن

وسواس که در برخی کشورها آن را “سرطان روان” نامیده اند با ترس، فكر مزاحم، شرطي شدن و ترديد در تصميم گيري خود را نشان مي دهند و باید در همان مراحل اول درمان شود.


یکی از مشکلات روانی “وسواس” است که می تواند پیامدهای ناگواری برای خود فرد و اطرافیانش داشته باشد. درباره پیامدهای وسواس، م
طالعه دقيقي در ایران صورت نگرفته، ولي مطالعاتي كه در آمريكا و انگليس انجام شده نشان داده بيشترين آسيب را از بيماري وسواس، خانواده ها مي بينند.


تفاوت ميان وسواس اضطرابي و شخصيت وسواس


در وسواس اضطرابي، شخص ويژگي ها و صفاتي دارد كه آن صفات فرد را درگير مي كند. مثل انعطاف ناپذيري، بي نقص گرايي، عدم كنترل و خساست. ولي فردي كه شخصيت وسواس دارد به محض اينكه از صفتي رهايي پيدا مي كند صفت ديگري به سراغش مي آيد و وي را درگير مي كند، مثلا از وسواس شمارش به شستشو يا وسواس هاي ديگر تغيير وضعيت مي دهد.


دررابطه با موفقيت افراد وسواسي باید گفت که شخصيت هاي وسواس موفقيت هاي فريبنده اي دارند و در يك برهه زماني مانند ستاره مي درخشند وبا درخشش زياد طلوع مي كنند و خيلي زود رو به افول مي روند، ولي اكثرا هم در روابط صميمي و خانوادگي
شكست خورده هستند و هم در محيط كار پس از مدتي افراد ديگر را خسته مي كنند.


ارتباط تمایلات جنسی با وسواس


ارتباط نزديكي ميان مسايل جنسی و وسواس وجود دارد. در واقع افرادي كه وسواس دارند دچار سرد مزاجي يا ميل مهار شده در رابطه جنسي خود هستند و تا سنين بالا به بهانه هاي مختلف از ازدواج سر باز مي زنند. چرا كه ميل به زندگي خانوادگي و روابط صميمي در آنها دچار مشكل است و در نتيجه از ازدواج خودداري مي كنند.


برخی از نشانه هاي وسواس


– ترس از گردوخاك و عفونت وبيماري كه با شستشوی وسواسي هم
راه است.
– چك كردن هاي مداوم نیز از علائم وسواس است. در این حالت شخص به طور مداوم و به كرات موارد خاصي را چك مي كند. به عنوان مثال هر 5 دقيقه يك بار به درب منزل سر مي زنند تا مطمئن شوند كاملا بسته است.
– وسواس به نظم؛ افرادي كه مبتلا به این نوع وسواس هستند، تمايل زيادي به نظم بخشيدن به امور دارند، مثلا وسايل اتاق بايد در مكان خاصي و با نظم مخصوصي قرار گرفته باشد.
– يكي ديگر از انواع شايع افكار وسواسي به بيماري و مرگ مربوط مي شود. به افكار وسواسي بيمارگونه، غالبا ماليخوليا گفته مي شود. اين افراد همواره فكر مي كنند به نوعي به بيماري مبتلا شده اند و در ذهن خود به بررسي اين افكار مي پردازند و هر قدر كه سعي مي كنند در مقابل آنها مقاومت كنند متاسفانه موفق نيستند.


آيا حمايت بيش از حد از فرزندان نوعي وسواس است؟


مردم ايران، آلمان و ترك ها را از مليت هاي وسواسي مي خوانند. ايراني ها بيشتر از ديگر افراد حاميان فرزندان خود هستند كه تا حدی شخصيت وسواسي آنها را نشان مي دهد. البته این نوع وسواس به نوعی وسواس سالم و مثبت است.


در وسواس سالم، فرد زندگي خانوادگي، مذهبي، اجتماعي و تحصيلي متعادل دارد و تعادل در زندگي وي محرز است، ولي در وسواس ناسالم، فرد معمولا زندگي اجتماعي و تحصيلي خوب و زندگي خانوادگي نامتعادلي دارد.


در كشورهاي اروپايي و آمريكا اسم وسواس را بيماري پنهان و سرطان روان ناميده اند و با توجه به اين كه شروع آن با ترس، فكر مزاحم، شرطي شدن و ترديد در تصميم گيري خود را نشان مي دهند بهتر است در همان مراحل اول درمان شود. در درمان آنچه مهم است اين است كه فرد در مقابل درمان تسليم شود و مواجهه با روش هاي مختلف را بپذيرد.


برداشت از خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید