ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

انيشتين سرسفره ي هفت سين دکتر حسابي

انيشتين سرسفره ي هفت سين دکتر حسابي


خاطرات مهندس ايرج حسابي

گردآوري و تنظيم: محمود قفال
دکترمحمود حسابي، پدر علم فيزيک نوين ايران داراي آثار قلمي و ادبي زيادي به زبان هاي مختلف مي باشد. او مدتي هم در کلاس درس «آلبرت انيشتين» حضور داشت و با فيزيکدانان برجسته اي چون «شرودينگر»، «بورن» و «انريکو فري» همکاري و تبادل نظر داشت؛ جالب ديديم که به بهانه ي فرارسيدن سال نو، از خاطرات نوروزي ايشان از زبان پسرشان «مهندس ايرج حسابي» براي تان بگوييم.
«دکتر محمود حسابي» در زمان تدريس در دانشگاه «پرينستون»، تصميم گرفت سفره ي هفت سيني براي «انيشتين» و جمعي از بزرگ ترين دانشمندان دنيا از جمله «بور»، «فرمي»، «شوريندگر»، «ديراگ» وديگر استادان دانشگاه چيده و براي سال نو دعوتشان کند.«دکتر حسابي » خود، کارت هاي دعوت را طراحي و حاشيه ي آنها را با گل هاي نيلوفر که زير ستون هاي تخت جمشيد است، تزئين نمود و منشأ و مفهوم اين گل ها را هم توضيح داد چون مي دانست وقتي ريشه مشخص شود، براي طرف مقابل، «دلدادگي»ايجاد مي کند. همه سروقت آمدند اما «انيشتين» 20 دقيقه ديرتر آمد و گفت:«چون خواهرم را خيلي دوست دارم، خواستم او هم جشن سال نو ايرانيان را ببيند.» «دکتر حسابي »فوري يک شمع به شمع هاي روشن اضافه کرد و براي«انيشتين» توضيح داد که ما در آغاز سال نو به تعداد اعضاي خانواده، شمع روشن مي کنيم و اين شمع را هم براي خواهر شما اضافه کردم.
«دکتر حسابي» تمام وسايل سفره ي هفت سين را چيد و توضيح داد که سبزه نشانه ي رويش، ماهي نشانه ي جنبش، آينه نشانه ي يک رنگي، شمع نشانه ي فروغ زندگي و… مي باشد. همه متعجب شدند و «انيشتين» گفت:«آداب و سنن شما چه چيزهايي از دوستي، احترام به حقوق بشر و حفظ محيط زيست ياد مي دهد!»«دکترحسابي» يک کاسه آب روي ميز گذاشت و يک نارنج داخل آن قرار داد و براي مهمانان توضيح داد که اين کاسه 10 هزار سال قدمت دارد. آب، نشانه ي فضا و نارنج، نشانه ي کره ي زمين ا
ست و اين، بيان گر تعليق کره ي زمين در فضاست. «انيشتين» گفت:«ما در مملکت خودمان 200 سال پيش، دانشمندي داشتيم که وقتي اين حرف را زد، کليسا او را به مرگ محکوم کرد اما شما از 10 هزار سال پيش، اين مطلب را به زيبايي به فرزندان تان آموزش مي دهيد.»
پس از يک سري صحبت هاي عمومي، «انيشتين» از«دکتر حسابي» خواست که با خاموش کردن شمع ها، جشن را شروع کند.دکتر در پاسخ او گفت ايراني ها در طول تمدن 10 هزار ساله شان حرمت نور و روشنايي را نگه داشته اند و از آن پاسداري کرده اند. براي ما ايراني ها شمع؛ نماد زندگي ست و ما معتقديم که زندگي در دست خداست و تنها او مي تواند اين شعله را خاموش يا روشن نگه دارد.
«دکتر حسابي» مي خواست اتصال به اين تمدن را حفظ کند و مي گفت بعدها«انيشتين» به من گفت:«وقتي برمي گشتيم، به خواهرم گفتم حالا مي فهمم معني يک تمدن 10 هزار ساله چيست. ما براي کريسمس به جنگل مي رويم، درخت قطع مي کنيم و بعد با گل هاي مصنوعي، آن را زينت مي بخشيم اما وقتي از جشن سال نو ايراني ها برمي گرديم، همه ي درخت ها سبزند و در کنار خيابان، گل و سبزه روييده است.»
سرانجام، دکتر جشن نوروز را با خواندن دعاي تحويل سال، آغاز و با شيريني هاي محلي از مهمانان پذيرايي نمود.


نشریه شادکامی شماره 740

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید