ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بازگرداني فايل‌هاي پاك شده در ويندوز

پاك كردن اشتباهي فايل، يك اتفاق رايج است كه حتي حرفهايها هم ممكن است مرتكب آن شوند. در بعضي از سيستمها، اين فايلها قابل بازگرداني هستند و در بعضي ديگر خير. كار بازگرداني فايلها بسته به اين‌كه از چه سيستم فايلي استفاده ميشود، ميتواند ساده يا بسيار سخت باشد. در ويندوز و سيستمهاي فايل بومي رايج آن يعني FAT وNTFS، كار بازگرداني فايلهاي پاك شده با نرمافزار مناسب، ساده است. نرمافزارهاي متعددي هم براي اين سيستم عامل نوشته شده است كه طيف گستردهاي از تجاري تا رايگان، از سريع تا كند و از حجيم تا كوچك را در برميگيرند.


يكي از اين ابزارها،  Handy Recovery است. اين نرمافزار، دو نسخه تجاري و رايگان دارد. نسخه رايگان آن حجمي حدود 500 كيلو بايت دارد كه براي كاربران اينترنت كم سرعت هم قابل دسترس است. اين برنامه با وجود حجم كم خود، كارايي بسيار خوبي دارد. از ويژگيهاي آن، سرعت بسيار بالاي جست‌وجو به منظور پيدا كردن فايلها و پوشههاي پاك شده است. همچنين اين نرمافزار برخلاف بعضي از نرمافزارهاي بازيابي كه نام فايل يا پوشه را بازيابي نميكنند و به جاي نام آنها، تركيبي از حروف و اعداد را نمايش ميدهند، نام فايل يا پوشه را نمايش ميدهد. اين كار ميتواند به بازيابي سريعتر كمك كند و نيازي نيست همه فايل‌هاي پاك شده را بازگرداند تا فايل مورد نظر را پيدا كرد. ويژگي خوب ديگر اين نرمافزار، اين است كه فايلها يا پوشههاي پاك شده را با ساختار سلسله مراتب فايلي آنها باز ميگرداند. اين قابليت ميتواند در بعضي از موارد به انتخاب فايل يا پوشه صحيح، مخصوصا در مواردي كه چند فايل يا پوشه اسم مشابهي دارند، كمك كند. همچنين در بعضي موارد، ميتواند باعث سريعتر شدن روند به‌كارگيري فايل پاك شده شود.


اين نرمافزار از وب سايت آن به نشاني handyrecovery.com قابل دريافت است. نسخه رايگان آن در قسمت دانلود، با نام Freeware مشخص شده است.


 


چند نكته دربارة بازيابي فايلهاي پاك شده


به خاطر داشته باشيد كه استفاده از نرمافزار، تنها قسمتي از روند بازگرداني فايل است. در صورت برخورد با مشكلي اين‌گونه، خونسردي و آرامش خود را حفظ كنيد و از هرگونه تصميم و كار شتابزده خودداري كنيد. تصميمات شتابزده ميتواند كار بازگرداني فايل را سخت يا حتي ناممكن كند. يكي از اين تصميمات، ميتواند اقدام به جابهجايي فايلها باشد يا اين‌كه بعد از حذف اشتباهي فايل، اقدام به نصب نرمافزار بازگرداني فايل شود. از آنجايي كه در انتقال يا ايجاد فايلهاي جديد، ممكن است روي دادههايي كه قرار است بازگرداني شوند بازنويسي صورت گيرد، احتمال دارد كار بازگرداني ناممكن يا حداقل به سطحي حرفهايتر منتقل شود. اين امر، مخصوصا در مواردي كه فايل پاك شده روي پارتيشني قرار دارد كه ويندوز بر روي آن نصب است، صادق است. پس، يك نرمافزار بازگرداني فايل كه از كارايي آن مطمئن هستيد را روي دستگاه خود، نصب شده داشته باشيد.


هاردديسك خود را براي بازگرداني فايل يا به هر دليل، به ديگران ندهيد، مخصوصا اگر آنها را نميشناسيد يا قرار است در كنار هارد، حضور فيزيكي نداشته باشيد. ارائه هارد به ديگران ميتواند به دزديده شدن يا از بين رفتن اطلاعات شخصي و خصوصي شما منجر شود. به ياد داشته باشيد حتي اگر اين‌گونه اطلاعات را حذف هم كرده باشيد، قابل بازگرداني هستند. پس سعي كنيد به جاي سپردن اين كار به ديگران، در اين مورد خاص، خودتان حرفهاي شويد. مثلا ميتوانيد چند فايل و پوشه درست كنيد و به عمد آنها را پاك كنيد و سپس با نرمافزارهاي مختلف، اقدام به بازيابي آنها كنيد و با مشاهده كارايي آنها در زمينههايي مانند سرعت، نحوه بازگرداني ساختار و غيره، نرمافزار مورد نظر خود را انتخاب كنيد.


مهم‌ترين مسئله در بازگرداني فايل، صبر و حوصله است. اين كار ممكن است مدت زمان زيادي به طول بينجامد و يا ممكن است فايلهاي متعددي را بازيابي كنيد تا به فايل مورد نظر خود برسيد.


معمولا نرمافزارهاي بازيابي، بعد از جست‌وجو و انتخاب فايلهاي مورد نظر توسط كاربر، يك مسير را از كاربر درخواست ميكنند تا فايلهاي پاك شده را در آنجا ايجاد كنند. توجه كنيد كه اين مسير در همان پارتيشني كه مشغول بازيابي آن هستيد، نباشد. زيرا اين كار، ممكن است باعث نوشتن روي دادهها
ي پاك شده
اي كه مشغول بازيابي آنها هستيد شود؛ كه در اين‌صورت با وجود اين‌كه نرمافزار، فايلهاي پاك شده را پيدا كرده است، اما به علت بازنويسي شدن آنها، نميتواند آنها را بازيابي كند


نویسنده: اصغرزاده امين


www.daneshmandonline.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید