ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

با نمایشگرهای LCD مهربانتر باشیم

چگونه صفحه نمایشگرهای پلاسما، LED و LCD را تمیز کنیم؟


 اگر فکر می کنید تمیز کردن صفحه نمایش مانیتورهای LCD یا تلویزیون های HD به پاشیدن چند قطره از شیشه پاک کن روی یک دستمال و کشیدن آن روی صفحه ختم می شود سخت در اشتباهید، چرا که انجام این کار روی صفحه نمایش های مانیتورها و تلویزیون های امروزی همچون به آتش کشیدن آنهاست!!


<SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" dir=ltr&gt ; همان طور که می دانید نمایشگرهای امروزی بسیار پیشرفته شده اند. تصاویر به مراتب شفافی را در اختیار شما قرار می دهند، زمان پاسخگویی در آنها بسیار سریع است و از وضوح کیفیت بسیار بالایی نیز پشتیبانی می کنند. این نمایشگرها که گویی جادو می کنند، بسیار ظریف هستند و ظرافت بیش از حد آنها موجب شده است تا حساسیت شان نسبت به روش های نگه داری نیز افزایش یابد. یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در نگه داری از این نمایشگرها، روش تمیز کردن آنهاست، چرا که هنگام تمیز کردن نمایشگرهای LCD مستقیما با صفحه نمایش سر و کار دارید و کوچک ترین اشتباه شما می تواند اولین و آخرین دلیل برای تباه کردن کیفیت، وضوح و روشنایی تصویر در آنها باشد.


 


از این کارها پرهیز کنید


همان طور که گفتیم انجام برخی کارها هنگام تمیز کردن صفحه نمایشگرهای LCD همچون به آتش کشیدن آنهاست. پس پیش از هرچیز بهتر است شما با این موارد آشنا شوید.


 


1. هرگز مایع تمیز کننده را مستقیما به صفحه اسپری نکنید: پاشیدن مستقیم مایع تمیز کننده روی صفحه نمایش دستور بسیار خوبی برای پیدایش یک فاجعه است! اگر کمی دقت کنید در بروشور تمامی محلول های تمیز کننده نیز اسپری روی دستمال پاشیده می شود و هیچ گاه این محلول ها را نباید مستقیما روی صفحه نمایش اسپری کرد.


 همان طور که می دانید یکی از مهم ترین ویژگی های نمایشگرهای امروزی برخوردار نبودن از قاب یا صفحات محافظ است. به عبارت دیگر هر چه این دستگاه ها پیشرفته تر می شوند قسمت های اضافه در آنها کمتر شده و ظرافت آنها افزایش می یابد. در چنین شرایطی اسپری شدن محلول های مایع روی صفحه نمایش موجب می شود تا محلول براحتی از قاب باریک کنار صفحه به لایه های داخلی نمایشگر نفوذ کرده و مایع به سرعت در کل سطح زیرین صفحه نمایش پخش شود.


یکی از نمونه های بارز نفوذ مایع به لایه های تصویر در نمایشگر های LCD، پیدایش لکه های سیاه وحشتناک در گوشه های تصویر است. اگرچه این لکه ها ممکن است خیلی کوچک باشند، اما شانس تبخیر شدن آنها بدون برجای گذاشتن اثر معیوب روی نمایشگر تقریبا صفر است& lt;/SPAN>!


 


2. هرگز از الکل یا محلول های آمونیاکی استفاده نکنید: همان طور که گفتیم نباید محلول تمیزکننده را مستقیما به صفحه اسپری کنید، اما این به آن معنا نیست که شما مجاز به اسپری کردن هر محلولی روی دستمال هستید! بسیاری از کاربران شیشه شورهای معمولی را برای تمیز کردن انواع شیشه و دیگر موضوعات شبیه به شیشه مورد استفاده قرار می دهند! توجه داشته باشید که صفحه نمایشگرهای LCD و تلویزیون های HD با شیشه پنجره تفاوت های بسیار زیادی دارد. این صفحات در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیستند و ممکن است با یک بار تماس با مواد شیمیایی به طور کامل صدمه ببینند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات هیچ گاه از محلول شیشه پاک کن، محلول های دارای الکل و دیگر محلول های آمونیاکی استفاده نکنید.


 


3. هرگز از حوله های کاغذی آشپزخانه و دستمال های چند منظوره استفاده نکنید: حوله های کاغذی که در آشپزخانه استفاده می شوند برای خشک کردن دستان شما و پاک کردن چربی از روی آن بسیار مفیدند، اما این حوله ها به هیچ وجه برای پاک کردن سطوح ظریف طراحی نشده اند و مشکل از همین جا شروع می شود، چرا که نمایشگرهای امروزی فوق العاده ظریف و حساس هستند.


نمونه مشابه دیگری که صدمات مشابهی همچون حوله های کاغذی را به دنبال دارد نیز دستمال های چند منظوره هستند. دستمال های چند منظوره برای نظافت هر چیزی ممکن است استفاده شوند. ممکن است براده های فلزی، خرده های چوب و بسیاری از موارد بسیار ریز دیگر در بافت های این دستمال ها گیر کرده باشند و هنگام کشیدن روی صفحه نمایش، براحتی آن را ساییده و صدمات جبران ناپذیری را به آن وارد کنند.


 


این کارها را انجام دهید


حالا که با خطرات احتمالی که مانیتور و تلویزیون شما را تهدید می کند آشنا شدید نوبت به روش های تمیز کردن صحیح این نمایشگرهای حساس می رسد. پیش از هر چیز به شما توصیه می کنیم برای افزایش عمر نمایشگرهای خود شرایطی را به وجود آورید تا کمتر نیازمند تمیز کردن آنها باشید. به عبارت دیگر شما باید کارهایی را انجام دهید که موجب می شوند نمایشگرهای شما تمیز بمانند. برخی از این کارها عبارتند از قراردادن نمایشگر در مکان های دور از گرد و غبار، آموزش به فرزندانتان در خصوص تماس نداشتن دست ها روی صفحه تلویزیون، درخواست از همسر یا سایر دوستانتان درخصوص نبود تماس مستقیم نوک انگشتان با صفحه نمایش برای نشان دادن بخشی از تصویر به شما و… .


 در ادامه شما را با روش های مختلف تمیز کردن نمایشگرهای L
CD
و تلویزیون های HD آشنا می کنیم. توجه داشته باشید که این مراحل را باید به ترتیب انجام دهید. همچنین در صورتی که یک مرحله به اتمام می رسد باید دست نگه دارید و چنانچه نمایشگر تمیز شده بود کار را به اتمام برسانید. در غیر این صورت اگر همچنان آثاری از کثیفی روی نمایشگر به چشم می خورد به مرحله بعد رفته و از روش بعدی کمک بگیرید.


 


آماده سازی نمایشگر: کمترین کاری که باید برای آماده سازی دستگاه انجام دهید خاموش کردن آن است، اما توصیه ما به شما جدا کردن کابل برق دستگاه از پریز برق است. (هرگز صفحه نمایش را تا زمانی که خنک نشده است تمیز نکنید)


 


 گردگیری صفحه نمایش: یکی دیگر از کارهایی که پیش از تمیز کردن کامل باید انجام دهید گردگیری است. گردگیری به معنای زدودن گرد و غبار از صفحه نمایش بدون لمس کردن آن است. به عبارت دیگر استفاده از روش هایی همچون به کارگیری هوای فشرده برای زدودن گرد و غبار بهترین کار برای گردگیری بدون لمس صفحه نمایش است.


 مرحله اول؛ پاک کردن آرام صفحه نمایش با دستمال میکروفیبر خشک و تمیز:&l t;/SPAN> دستمال کاغذی، حوله کاغذی آشپزخانه، دستمال های چند منظوره و به طور کلی هیچ چیزی غیر از دستمال میکروفیبر نباید صفحه نمایش ها را لمس کند! دستمال های میکروفیبر را براحتی می توانید از فروشگاه ها خریداری کنید و در اولین مرحله استفاده از یک دستمال خشک و تمیز را به شما توصیه می کنیم. بسیاری از گرد و غبارهای باقی مانده و لکه های برجای مانده در اثر تماس نوک انگشتان با صفحه نمایش با همین دستمال خشک، تمیز می شود. فراموش نکنید که هنگام تمیز کردن صفحه نمایش به هیچ وجه نباید روی صفحه فشار آورید و این عملیات را کاملا به آرامی انجام دهید. به هیچ وجه حرکت دایره ای روی صفحه نداشته باشید و دستمال را از بالا به پایین یا از چپ به راست روی صفحه حرکت دهید.


 مرحله دوم؛ پاک کردن آرام صفحه نمایش با دستمال میکروفیبر مرطوب شده با آب مقطر: در بسیاری از موارد یک دستمال میکروفیبر به تنهایی می تواند لکه ها را از روی صفحه نمایش پاک کند. اما اگر لکه ها پاک نشد و نیازمند افزایش قدرت پاک سازی این دستمال ها بودید می توانید آنها را با آب مقطر مرطوب کنید (استفاده از آب شیر توصیه نمی شود، چرا که مواد معدنی محلول در آب شیر می تواند به صفحه نمایش صدمه بزند).


دستمال باید به حدی مرطوب باشد که خیسی را در آن کاملا مشاهده کنید، اما میزان خیسی نیز به حدی باشد که آب به هیچ وجه از آن چکه نکند. (توجه داشته باشید که شما به هیچ وجه قصد ندارید یک قطره آب نیز از دستمال چکه کرده و به لایه های درونی صفحه نمایش نفوذ کند)


 مرحله سوم؛ پاک کردن آرام صفحه نمایش با دستمال میکروفیبر مرطوب شده با مخلوطی از آب مقطر و سرکه سفید: در 99درصد از موارد یک دستمال میکروفیبر به تنهایی برای تمیز کردن صفحه نمایش کافی است. اما شاید کودک شما هنگام مشاهده پرنده ای بزرگ در تلویزیون قصد داشته باشد به آن غذا بدهد و صبحانه خود را که روی آن کره بادام زمینی مالیده شده است را با کشیدن روی صفحه تلویزیون به پرنده تعارف کند! در چنین شرایطی نباید انتظار داشت دستمال به تنهایی لکه های به وجود آمده را پاک کند. در این شرایط پیشنهاد می کنیم دستمال خود را با مخلوطی از آب مقطر و سرکه سفید مرطوب کنید. نسبت هریک از این موارد باید 50 درصد باشد و حرکت آرام دستمال روی صفحه نمایش و میزان رطوبت آن نیز همچون موارد فوق است.


 منبع: جام جم


www.tebyan.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید