ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تجارب درمانی

فهرست مطالب

نقاط انرژی پایه[1] برخلاف چاکراها، در سطح بدن واقعند. گرم کردن آن‌ها دریافت انرژی را برای ارگان های داخلی تضمین می‌کند. وقتی فعالیت آن‌ها مختل می‌شود ممکن است جایی کمبود و جایی


انباشت انرژی بوجود بیاید. یا این که بیمار دچار ضعف شدید شود.


 


تعیین محل نقاط در دست:


در سطح یین هفت نقطه مشخص می‌شود؛ نقطه 1 انرژی پایه در پایین ترین نقطه محور مرکزی، نقطه 2 در وسط مثلث چین مچ، نقطه 3 در وسط فاصله نقاط 1 تا 2، نقطه 4 در یک سوم فاصله نقاط 1 تا 3، نقطه 5 در یک سوم فاصله 2 تا 3، نقطه 6 در ریشه گردن و نقطه 7 در وسط فاصله 2 تا 6 واقع است.


 


در سطح ینگ 6 نقطه مشخص می‌شود؛ نقطه 1 در پایین ترین نقطه محور مرکزی، نقطه 2 در وسط چین مچ، نقطه 3 در وسط فاصله نقاط 1 و 2، نقطه 4 در ریشه گردن، نقطه 5 در وسط انفیه دان و نقطه 6 وسط فاصله 4 و 5 قرار دارد.


& amp;nbsp;


تعیین محل نقاط در پا


 


در سطح یین هشت نقطه مشخص می‌شود؛ نقاط 1 تا 5 به همان ترتیبی که در مورد سطح یین دست گفته شد به دست می‌آید. نقطه 6 در ریشه گردن و نقطه 7 در وسط دیافراگم و نقطه 8 در وسط فاصله 6 و 7 واقع است.


 


در سطح ینگ 6 نقطه مشخص می‌شود؛ نقاط 1 تا 3 به همان ترتیبی که
در مورد سطح ینگ دست گفته شد به دست می‌آید. نقطه 4 در ریشه گردن، نقطه 5 روی خط دیافراگم و نقطه 6 وسط فاصله 4 و 5 قرار دارد.


 


چگونگی تحریک نقاط


این نقاط معمولا با گرم کردن فعال می‌شوند. به این منظور می‌توان از گرما، رنگ قرمز، دانه فلفل سیاه و موکسا استفاده کرد. دانه ها به مدت 24 ساعت روی این نقاط کار می‌کنند. از سوزن های طب سوزنی هم می‌توان برای تحریک این نقاط بهره گرفت. عمق سوزن ها برای تحریک نقاط انرژی پایه حدود 3 میلیمتر در نظر گرفته می‌شود. توضیحات بیشتر در این باره در فصل تکنیک های درمان خواهد آمد.


 


در بیماری های متمرکز می‌توان نقاط انرژی پایه اطراف ناحیه بیماری را تحریک کرد.


 


مثال ـ درمان کیست تخمدان  


در بیماری های مربوط به تخمدان ها نقاط انرژی پایه ی 1، 4 و 3 انتخاب می‌شوند. آن‌ها را  گرم کرده و روی آن‌ها هر شب فلفل سیاه می‌چسب
انند که تا صبح و ترجیحا تا 24 ساعت بماند.


 


موارد کاربرد


1


بیماری های ویروسی، سرما خوردگی یا آنفلوانزا؛


 در این نوع بیماری ها گرم کردن نقاط ا
نرژی پایه به سرعت رنج بیمار را کم می‌کند و حتی ممکن است بیماری به کلی برطرف شود. ویروس ها در محیط سرد فعالیت می‌کنند بنابراین برقراری تعادلات حرارتی در بدن درست ترین روش کنترل کردن ویروس هاست. به همین دلیل هم هست که سیستم ایمنی در این مواقع حرارت بدن را بالا می‌برد و تب دیده می‌شود. گرم کردن نقاط انرژی پایه این تعادلات حرارتی را برقرار می‌کند و بیماری به خوبی کنترل می‌شود. بدین منظور ابتدا این نواحی را با حرارت (عود، موکسا، هویه …) گرم کرده و سپس روی آن‌ها دانه های فلفل سیاه می‌چسبانند.


 


2


ـ     ضعف عمومی؛


ضعف و کمبود انرژی در هر سنی که باشد خصوصا در سالمندان یا کودکان ضعیف، گرم کردن نقاط انرژی پایه به فرد کمک می کند قوای از دست رفته خود را باز یابد.& lt;/o:p>


 


یکی از نشانه های ضعف پاسخ ندادن به محرک های درد است. گاهی به مواردی برمی خوریم که علایم بیماری مشخص است ولی هیچ نقطه دردناکی در دست یا پا دیده نمی‌شود. این حالت معمولا به دلیل ضعف شدید در بیمار اتفاق می‌افتد. در این موارد با گرم کردن این نقاط سطح انرژی بیمار افزایش یافته و گاهی حتی در همان جلسه اول بعد از چند دقیقه درد در نواحی انطباقی ظاهر می‌شود.


 


3


ـ     احساس سرمای مفرط؛


 سردی بدن به معنی افزایش پ هاش و ایجاد محیط اسیدی در بدن است. وقتی محیط بدن اسیدی می‌شود سطح ایمنی پایین آمده و بدن مستعد بیماری است. این وضعیت خطرناک است چرا که همه بیماری های سخت و سنگین در سیستم های سرد بوجود می‌آیند. سردی همچنین می تواند باعث بوجود آمدن سنگ ها، توده ها و کیست ها شود. از این رو بدن همیشه از نظر حرارتی باید در تعادل باشد و چنان که گفته شد مناسب ترین راه گرم کردن بدن استفاده از نقاط انرژی پایه است. در بیمارانی که مدام احساس سرما دارند، قرار دادن فلفل روی این نقاط ظرف دو روز تا یک هفته آن‌ها را گرم می‌کند. اما درمان باید تا رفع کامل سردی ادامه یابد.


 


4


ـ     اختلال در انتشار حرارت در بدن؛


در بیمارانی که در بعضی قسمت ها احساس سرما و در نقاط دیگری احساس گرما دارند گرم کردن نقاط انرژی پایه می‌تواند باعث انتشار صحیح و یکنواخت حرارت در بدن آن‌ها شود.


 


5


ـ     خشکی در بدن؛


انرژی خشکی با گرمی محور تشکیل می‌دهد. بنابراین وقتی خشکی زیاد است انتشار یکنواخت و کافی حرارت در بدن می‌تواند آن
را درمان کند.


 


6


ـ     بعد از جراحی ها و صدمات؛


جراحی و صدمات (تروماها) سردی شدید در بدن ایجاد می‌کنند و حتی در بیمارانی که به ظاهر قوی و پر توان هستند لازم است نقاط انرژی پایه به خوبی گرم شوند تا بیمار قوای از دست رفته خود را باز یابد. وقتی حادثه ای مثل صدمات یا جراحی ها باعث خونریزی می‌شود، مدت ها طول می‌کشد تا بیمار تعادل خود را بازیابد. این روش کمک می‌کند این دوره کوتاه تر شود.


<SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt" lang=AR-SA&g t; 


7


ـ     دردهای شدید؛


درد های شدید به سردی منسوب اند چه در نتیجه صدمات باشد و چه در نتیجه بیماری های سرد مثل سرماخوردگی ها یا سرطان ها و همچنین بیماری های مزمنی که دردهای شدید و نفس گیر ایجاد می کنند مثل سردردها، کمردردها و دل دردها. در این حالات علاوه بر گرم کردن ناحیه بازتابی عضو بیمار، گرم کردن نقاط انرژی پایه نیز بسیار اثر بخش است و علاوه بر تسکین درد می‌تواند به درمان بیماری کمک کند.


 


8


ـ     کم خونی؛


 خون به گرمی منسوب است و گرم کردن نقاط انرژی پایه از بهترین ابزارهای تولید گرمی و در نتیجه خون است. در کم خونی ها لازم است نواحی بازتابی کلیه ها هم گرم شوند.


 


9


ـ   
  دیابت غیر قابل کنترل:


 در دیابت خصوصا وقتی علی رغم درمان های طب رایج میزان قند خون پایین نمی آید اغلب سردی زیاد است و گرم کردن نقاط انرژی پایه به خوبی به رفع مشکل کمک می کند.


 


10


ـ بی خوابی:


 با بیمارانی مواجه خواهید شد که شب ها اصلا خوابشان نمی برد یا این که دچار اختلالات خواب هستند. گرم کردن نقاط انرزی پایه رنج آن ها را به لذت خوابی آرام بدل می کند. برای رفع مشکل هنگام غروب گرم کردن این نقاط را شروع کنید و پس از گرم کردن روی آن ها دانه های فلفل سیاه بچسبانید.


 


11


ـ ضعف جنسی:


 در ضعف یا بی میلی
جنسی گرم کردن نقاط انرژی پایه خصوصا در پاها به مدت 20 روز بسیار کمک کننده است.


 


مثال ـ درمان بیماری ویروسی  


وقتی بیماری های ویروسی شایع می شوند و اولین علایم بیماری ظاهر می شود حتی قرمز کردن نقاط انرژی پایه دست چپ می تواند بیماری را کنترل کند. درمان را در صورت لزوم می توان با دانه های فلفل ادامه داد. 


www.hghiassi.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید