ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

بازخوانی دیدگاه استاد کورانی پیرامون تطبیق علائم ظهور۲ – بخش دوم

تطبیق علائم ظهور2

انتظار: اگر روایت ((لولا الح‏جه)) نبود، آیا عقل می‏توانست استدلال بکند؟

در این صورت به تعبّد کامل می‏رسیدیم.

انتظار: در فرض نبودن روایت، چگونه به تعبد کامل می‏شد؟
یک راه آن، استکشافِ عقل و راه دیگر آن، روایت است. وجوه غیبت را گاهی به دلیل عقلی استکشاف می‏کنیم و گاهی به دلیل روایی. اگر این استکشافات نبود، می‏دانیم کار خدا همیشه حکمت دارد، اما وجه حکمت را نمی‏دانیم (مثل این که نمی‏فهمیم چرا نماز چهار رکعت است یا سه رکعت)

انتظار: فلاسفه گاهی استدلال‏هایی می‏کنند به این که امام را به عنوان غایت افعال می‏دانند و نبودنش را در واقع خلل در کل افعال می‏دانند. آیا ادله را می‏توان در این حریم راه داد؟
اگر قطعی باشد، می‏توان؛ ولی نوعاً استدلال‏هایی که ذکر می‏کنند ظنی است و قطعی نیست.
انتظار: شما بحثی را مطرح فرمودید که امام شؤونی دارد و در حال غیبت به آنها می‏پردازد؛ مثل همان جنود الهی و ورود در کارها. آیا دلیلی هم بر این  مدعا دارید؟
همین روایاتی که داریم: ((ما بثلاثغ من وحشه))؛ یعنی، آن حضرت، با سی نفر تماس دارد. خضر(ع) الآن برنامه و دستورش را از امام عصر(عج) می‏گیرد.
مجموع اینها دلالت دارد بر این که امام فعّال است و دارد کار می‏کند و روش او، همان روش خضر است که خدا در قرآن بیان کرده است (همه کارهایش به نفع مؤمنان است).

انتظار: با عرض پوزش، این برخورد ضعیف با مسأله است که بگوییم امام(ع) ۱۲۰۰ سال عمر کرده که اگر کسی گم شده، بیاید نجاتش دهد.
اولاً این کار کمی نیست. ثانیاً تنها این موارد مطرح نیست؛ مثلاً وقتی بمب هسته‏ای در آمریکا ساخته شد، کشورهای دیگر چگونه می‏توانستند به آن دسترسی داشته باشند؟ چرا کارهایی از این قبیل را نمی‏گویید؟

انتظار: شما دلیلی برای این مطلب ندارید. ما برای سخن شما احترام قائلیم، اما اگر دلیل اقامه کردید که این کار به وسیله حضرت صورت گرفته، می‏پذیریم.
ما الگوی کار حضرت خضر را در قرآن داریم. الگوی کار او همان سه کار است: مسأله کشتی برای اقتصاد مؤمنان؛ کشتن آن پسر برای حفظ مؤمنان و تعمیر دیوار برای آینده آن دو پسر؛ یعنی، کارها همه در یک کانال صورت گرفته است

انتظار: شباهتی که در روایت آمده (بین امام زمان(عج) و حضرت خضر)، شباهت در ((غیبت)) است؛ یعنی، بعداً مشخص می‏شود که وجه غیبتش چه بوده است. اما این که اعمال او مثل اعمال خضر باشد، در روایت نیامده است؟
خضر از اعوان امام است؛ حتی ابن عربی می‏گوید: وزیرش خضر است. در روایتی آمده است: ((ان الله یصل وحدته باگ و یونس وحشته به ص غیبته)). احادیث متعددی در این موضوع داریم.

 

انتظار: ایشان با خضر(ع)، حشر و نشر دارد؛ ولی آیا روایتی در این زمینه داریم که فعل او، فعل خضر است؟
من اعتقاد دارم حضرت ولی عصر(عج) بالاتر از خضر است.

انتظار: طرف ما، این مبنا را قبول ندارد و می‏گوید: وقتی حضرت مهدی نبود، خضر این افعال را انجام می‏داد. حالا هم او این اعمال را انجام می‏دهد و نیازی نیست امام زمان بیاید و افعال را به عهده بگیرد؟
یا می‏گوید ما عالمانی داریم که از غیب خبر دارند و همین کارهای معمولی (مثل کمک به مؤمنان گمشده) را انجام می‏دهند؛ چه نیازی است که امام زمان خلق شود و این کارهای پیش پا افتاده را انجام دهد؟
اینها ضرورت مسلمین را از کجا می‏دانند؟ اگر این عالمان از غیب خبر داشته باشند؛ باز هم علمشان خیلی محدود است؛ ولی وسعت علم غیب حضرت مهدی (عج)، به وسعت تمام زمین و عوالم دیگر است. امامت اهل بیت(ع) مخصوص زمین نیست. تازه همین ضرورت‏های مؤمنان در دنیا، در طول شبانه روز چقدر است؟ این مسأله کمی نیست.

انتظار: آیا این کارها از کانال امام زمان (عج)، انجام می‏شود؟
حتماً همین طور است.

انتظار: اگر خود خضر این کارها را انجام می‏داد، چه ایرادی داشت؟
شاید خود حضرت می‏روند. در مشکلات جنگ و غیره که می‏گویند اسبش را دیدیم، این حضرت نبوده؛ بلکه یکی از یاران آن حضرت بوده است.

انتظار: چه نیازی هست که رئیس باشد، خود خضر اینها را انجام می‏داد؟
دستور و الهام خداوند به وسیله یک رئیس ارسال می‏شود. رئیس این سازمان، حضرت است.

انتظار: مهم‏ترین کاری که امام در دوران غیبت انجام می‏دهد، چیست؟ آیا تشریعی است یا تکوینی؟
تکوینی است.

انتظار: چه کاری است؟
تکوینی این است که مرکز ((نوراللّه ص الارض)) است. هر هدایت، لطف و نعمتی باید از راه و کانال آن به خلق برسد. آن حضرت باید اعمال مؤمنان را ببیند. این از مهم‏ترین موجبات وجود ایشان است.

انتظار: آیا دیگران نمی‏توانند مستقیماً آن الطاف را از خدا بگیرند و حتماً باید فردی واسطه باشد؟
بله، مستقیم نمی‏توانند، دادن عطای الهی از این راه است.

انتظار: آیا غیر از این راه نمی‏شود؟

 

فکر نمی‏کنم بشود.

انتظار: چه ایرادی داشت که امام زمان(عج) نبود و خداوند مستقیماً فیض می‏رساند؟
در این صورت می‏شد پیامبران هم نباشند و خداوند همه را هدایت کند؛ مثلاً برای هر نفر یک نسخه قرآن می‏فرستاد.

 

انتظار: بحث تشریعی را کار نداریم.
خداوند این طور خواسته که بدون واسطه قبول نمی‏کند: ((یا اسا الذین آمنوا اتقوا اللّه وابتغوا إلیه الوسیله))؛ یعنی، خودتان واسطه را پیدا کنید.
عمر بن خطاب از پیامبر(ص) روایت می‏کند که: ((کل دعاء لایُرفع إض الی‏ء الاّ ان تصط عط تمد و آل تمد))؛ یعنی، هر عریضه‏ای مُهر می‏خواهد و مهر دعا، صلوات است.

 

انتظار: آیا امکان دارد که برخی از افراد بتوانند خدمت حضرت برسند و از این طریق از آن حضرت استفاده کنند؟< BR>امکان دارد؛ ولی باید بدون هر گونه ادعایی باشد.

 

انتظار: پس توقیع حضرت که می‏فرماید: ((هر کس ادعای مشاهده کرد، تکذیبش کنید))، چه می‏شود؟
در اوایل، ادعای مشاهده همراه با نیابت بود. در زمان نائبان چهارگانه، ادعای مشاهده امام(ع) با ادعای نیابت همراه بود.

پس وقتی حضرت فرمود: ((خ‏ن ادّعی اثشاهده قبل السّفیانی و نفس الزکیه فهو کذّاب مُفق))، مشاهده‏های متبادر ذهنی سؤال کننده (مشاهده همراه با ادعای نیابت)، مورد نظر بوده است.

 

 

انتظار: آیا حضرت نمی‏توانستند با صراحت بفرمایند، ادعای نیابت را تکذیب کنید؛ یعنی، الآن در زمان ما اگر کسی ادعای مشاهده کرد، نباید تکذیبش کرد؟
نه، اگر ادعای نیابت ندارد، لازم به تکذیب نیست. برخی از افراد ادعای نیابت دارند که اینها را باید تکذیب کرد.

 

انتظار: در زمان غیبت صغری‏ این توقیع صادر شد؛ در حالی که ما در غیبت شیخ طوسی روایاتی راجع به سال‏های ۳۰۶ یا ۳۰۹ ه .ق داریم که نقل ملاقات کرده است.
در زمان غیبت صغری، مشاهداتی (از جمله ملاقات فرزند مهزیار) نقل شده است. این افراد می‏آمدند و جریان را می‏گفتند؛ اما ادعای نیابت نداشتند؟ آیا با این وجود، ملازمه‏ای بین مشاهده و نیابت هست که آن حضرت، تعبیر مشاهده را به معنای ((
نیابت خاصّه)) مطرح فرموده است؟
بله، مردم می‏دانستند که این نایب است. شاید علی بن مهزیار این گونه نبود.

 

انتظار: آیا در غیبت صغری‏، صرف مشاهده با نیابت خاصّه ملازمه‏ای داشت یا این که معطوف به قرینه‏ای بود؟
((الاصل عند ما تطلق اثشاهده))؛ یعنی، با نیابت. اگر در زمان غیبت صغری، علی بن مهزیار آن گونه بود، استثنا بود یا این که مردم آن وقت با ایشان هم برخورد می‏کردند.
((عندما تطلق اثشاهده ص الغیبه الصغری یعظ معها النیابه)). امام (ع) خواست  تفکیک کند.

 

 

انتظار: آیا این ملازمه، ا
ز لحاظ لغوی وجود دارد؟
نه، عرف بوده است: مشاهده اعم از نیابت است و معنای نیابت را نمی‏دهد؛ ولی آن وقت می‏گفتند: ((شاهدهُ فلانٌ))؛ یعنی، ادعای نیابت کرد. این نوع مشاهده در روایت نفی شده است.

انتظار: در روایات داریم که حضرت در موسم حج حضور پیدا می‏کنند. مردم ایشان را نمی‏بینند؛ ولی ایشان مردم را می‏بینند. آیا اینها عدم امکان رؤیت را نمی‏رساند؟
نه، این عمومیت را نمی‏رساند.

 

 

انتظار: عمومیت یعنی چه؟
یعنی این که خیلی‏ها می‏بینند؛ از این رو حضرت وقتی ظاهر می‏شود، آنان می‏گویند ما در مکه یا فلان جا، ایشان را دیده بودیم.

انتظار: شما در مقابل این روایت می‏فرمایید: چون متواتراً حضرت را دیده‏اند، این روایت عمومیت ندارد؟
این بر نفی دلالت ندارد.

 

 

انتظار: این که اعم است.
معنای لغوی مشاهده الآن ظهور دارد؛
وگرنه مشاهده به معنای ((کان ص ملاک‏ده)) است؛ مثل محاضره یعنی، خودش در تماسِ همیشگی باشد. این مشاهده منفی، کدام مشاهده است؟ مشاهده‏ای که الان ادعا می‏کنند یا مشاهده خاصّه است؟ وقتی احتمال آمد، استدلال باطل می‏شود.
اشخاصی که در غیبت کبری، ادعا کرده‏اند؛ اشخاص پرهیزگار و دارای حواس سالم هستند و کرامت‏ها آورده‏اند. ادعایی هم ندارند و این کافی است برای این که نفی این مشاهده، نشده است.

 

 

انتظار: توقیع شاید این گونه باشد؛ اما در روایت ((موسم)) آمده است که مردم در موسم حج ایشان را نمی‏بینند.
این نفی ندارد.

 

 

انتظار: چرا نفی ندارد؟
مردم موسم؛ یعنی، عموم مردم، اما شاید یک نفر ببیند؛ مثلاً یک نفر مخفیانه به قم بیاید، مردم او را نمی‏بینند؛ ولی چند نفر او را می‏بینند، اصلاً منافات ندارد.
((یظهر ص اثوی یری الناس ولایرونه)). اما چند نفر خاص او را ببینند، منافاتی ندارد.

 

انتظار: برخی ادعا کرده‏اند که ما امام زمان را دیده‏ایم، چگونه بفهمیم این ادعا صادق است یا کاذب؟
من انواعش را دیده‏ام؛ فقط یک نفر را صادق یافتم.
فردی را دیدم که دچار حالت ((شیزوفرنی)) (خلط بین خیال و واقع) بود؛ یعنی، چیزی که تخیل می‏کرد، می‏دید. اما برخی افراد دروغگو هستند. به هر حال شک می‏کنیم که افراد درست می‏گویند یا نه.

 

انتظار: با چه شاخصه‏هایی می‏توان فهمید که راست می‏گویند یا دروغ؟
سخت است. اولین علامت این است که خود فرد، ادعای مقام ندارد؛ مثلاً الآن شخصی به نام شیخ محمد اسماعیل هست. به او گفتم: حضرت چه فرمود؟ گفت: از فلانی و فلانی تعریف کرد. گفتم: درباره شما چه فرمود، جواب داد: از من تعریف نکرد.

انتظار: نفس ادعای دیدن، خودش مقامی است؛ حالا شخصی که صادق نیست، از کجا بفهمیم با ذکر این ملاقات، نمی‏خواهد برای خودش ادعای مقام کند.
>بلی، باید بدانیم که این شخص متدین، اهل تقوا و بی اعتنا به دنیا است یا نه. علامت‏های دیگری هم در مورد ادعای رؤیت هست. این جا اصالت اشتباه و دروغ می‏آید تا ثابت شود.
((الاصل فیه الکذب حط یثبت. الاصل فیه الاشتباه و الکذب.))

انتظار: برخی از این افراد، کارهای
خارق العاده‏ای هم انجام می‏دهند؛ مثلاً بیمارانی را شفا می‏دهند. گاهی نیز یک چیزهایی دارند که برای عموم مردم مبهوت کننده است.
در این صورت مشکوک‏تر می‏شود.

انتظار: چطور وقتی زنی، هدایایی را آورد، به حسین بن روح گفت: اگر گفتی  داخل جعبه چیست، می‏فهمم تو با امام ارتباط داری.او نیز گفت:برو بینداز داخل دجله و بیا؟
فردی که می‏خواست امتحان کند، انتخاب کرد که او چه کار نماید (خودش مدعی کار خارق‏ العاده نبود).

انتظار: در نظام‏های جهانی، به این نتیجه رسیده‏اند که باید نظم نوین جهانی یا دهکده جهانی داشته باشیم. آیا اینها نشانه این است که جهان دارد به طرف حکومت حضرت نزدیک می‏شود یا این که مخالف جهت حرکت حضرت است؟
این حرکت‏های اجتماعی، سیاسی و پیشرفت‏های جهان، به سود حضرت است.

انتظار: به چه دلیلی اینها مقدمه ساز است؟
حضرت مهدی(عج)، حکومت جهانی را مطرح می‏کند: ((انّ صاحبکم لفکب السحاب و… یکون العلم ص زمنه جزئغ ص الیه چساً و علاین جزئا و یبثها ص الناس سبعاً و علاین)).
((ما کان من سحاب ذلول فَسُخّر لذی القرنغ.))
((و اما السحاب الصعب فذخر لصاحب
کم، قلت و ما السحاب الصعب قال الذی فیه صاعقه و رعد و برق.))
((الرجل ص زمن اثهدی یَری من ص اثلاق من ص اثغرب.))
مجموع اینها دلالت دارد بر این که الان، جهان به طرف شکل حکومت حضرت پیش می‏رود.
ادامه دارد…

 

 

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

http://asreshia.com

تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲.تطبیق علائم ظهور۲. تطبیق علائم ظهور۲. تطبیق علائم ظهور۲تطبیق علائم ظهور۲. تطبیق علائم ظهور۲ .
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید