ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

تو هم با این چشم شورت!

تا حالا شده که بخواهيد کاري انجام دهيد و هر چه تلاش  مي کنيد مشکلاتي در مقابل پيش بيايد و روند کار را به شدت کند يا مختل کند. در اصطلاح من شنيده ام مي گويند «چله افتاده» فکر مي کنيد اين مسئله به خاطر چشم زخم باشد؟ آيا به نظرتان اصلا چشم زخم واقعيت دارد؟
رسول اكرم(ص) فرمود: «چشم زخم واقعيت دارد و مرد را در قبر و شتر را در ديگ قرار مى دهد»، (بحارالانوار، ج 63، ص 26)
كنايه از اين كه شتر در اثر چشم زخم مريض مى شود و صاحبش از ترس تلف شدنش او را ذبح مى كند.
درمان اين مشكل:
بدانيد يکي از وسوسه هاي شيطان و فعاليت موجودات بدخواه، ايجاد بدبيني در ميان دوستان و اطرافيان است و در اين گونه شرايط، که مشکلات بسيار پيش مي آيد، بدبيني ها نيز بيشتر مي شود. و به دنبال آن گرفتاري ها و نکبت و پيچ خوردن در زندگي افزايش مي يابد.
از بهترين کارهاي براي بيرون آمدن از اين گونه گرفتاري ها، اين است که:
1
. بدبيني نسبت به اطرافيان را به طور کلي از خود دور کنيم.
2
. هر وقت به ياد گرفتاري ها افتاديم، از فکر آن بيرون بياييم و انصراف ذهني داشته باشيم. به عبارت ديگر مثبت نگر باشيم و خوبي ها و گشايش ها را هر چند کم ب
اشد به طور مرتب
به ياد آوريم و شکر خدا کنيم اما از منفي ها و گرفتاري ها ياد نکنيم و تکرار نکنيم و حرف آن را نزيم.
3
. براي انجام هر کاري از مشورت ديگران استفاده کنيم و با احتياط و تدبير و جديت کار را انجام دهيم. به عبارتي از شاخه اي به شاخه ديگر نپريم بلکه هر کاري را سعي کنيم با جديت ادامه دهيم و تا مي توانيم خودمان کار را انجام دهيم و يا در کنار کسي که کار را انجام مي دهد حضور داشته باشيم و با او همکاري کنيم.
4
. هر روز خود را با صدقه دادن شروع کنيم.
5
. ياد كردن خداوند؛ از امام صادق(ع) روايت شده است: «هر كس از سيرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را ياد كند؛ زيرا وقتى خداوند را به ياد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمى رسد»، (بحارالانوار، ج 60، ص 25)
6
. گفتن «امنتُ باللّه  و صلى اللّه  على محمد و آله»؛ پس از آن اثر چشم زخمى خنثى مى گردد.
7
. قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم خوردن، (همان، ج 92).
8
. نوشتن سوره هاى «حمد»، «اخلاص»، «ناس»، «فلق» و «آية الكرسى» در ورقه اى و به همراه داشتن آن، (همان، ص 25)
9
. قرائت سه مرتبه ذكر «ماشاءاللّه  لاحول ولا قوة الا باللّه  العلى العظيم» به هنگام ترس از چشم خوردن يا چشم زدن، (همان، ص 26)
10
. خواندن و نوشتن آيات 75 تا 82 سوره يونس.
11
. خواندن سوره «يس» به مدت چهل روز.
12
. مسافرت و تغيير محل زندگي
ان شاء الله با تداوم صدقه،خوش بيني، جديت و تدبير، و تکرار سوره «يس» مشکلات و نفوس بد از اطراف شما دور خواهد شد. و در هر صورت به خداوند و حاکميتي اراده الهي همچنان معتقد باشيد چه بسا همين فراز و نشيب ها دامي از سوي شيطان باشد که ايمان شما را متزلزل کند. لذا با پايداري و استقامت ايمان خود را حفظ کنيد تا در نتيجه آن شيطان نااميد شود و درهاي رحمت الهي به سوي شما باز گردد.
نكته ديگر اين كه تأثير دعا امرى مسلم و حتمى است؛ چه خود انسان دعا كند و يا ديگرى را شفيع در دعا قرار دهد. ولى بايد به افراد قابل اعتماد مراجعه كرد و از كسانى كه به دنبال شهرت و سودجويى نيستند بهره گرفت.
در مورد دعانويس ها؛ بايد دانست كه بسيارى از اين افراد شيادانى هستند كه از عقايد مردم سوء استفاده مى كنند. بنابراين بايد در برخورد با آنان هشيار بود. براى دعا به درگاه خداوند نيازى به واسطه و دعانويس نيست؛ بلكه هر كس مى تواند براى رفع مشكلات خود به درگاه او عرض حاجت نمايد و از اعمال نيك براى تقرب به درگاه خداوند بهره ببرد. مگر آن كه به افراد وارسته و اهل دل دسترسى داشته باشيم كه به طور يقين دعاى آنان و نفوذ كلام آنان تأثير ويژه اى دارد.


نویسنده: صالح قنادی


www.porseman.org

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید