ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

جواب یک دانشجوی دانشگاه

فهرست مطالب

جواب يك دانشجوي دانشگاه واشنگتن به يك سوال امتحان شيمي، آنچنان جامع و كامل بوده كه توسط پرفسورش در شبكه جهاني اينترنت پخش شده و دست به دست گشته و حالا جلوي روي شماست. گمان مي كنم خواندنش خالي از لطف نباشد.
پرسش:آيا جهنم اگزوترم(دفع كننده گرما) است يا اندوترم(جذب كننده گرما)؟


اكثر دانشجويان براي پاسخ، به قانون بويل-ماريوت استناد كردند كه بر اساس آن حجم مقدار معيني گاز در دماي ثابت، به طور معكوس با فشار وارده بر آن گاز متناسب است. اما يكي از دانشجويان چنين نوشت:


نخست بايد بفهميم كه حجم جهنم چگونه در اثر گذشت زمان تغيير مي كند. به اين منظور نياز به دانستن تعداد ارواح فرستاده شده به جهنم داريم. تصور مي كنم همگي قبول دارند كه يك روح اگر وارد جهنم شد، آن را ترك نخواهد كرد. پس واضح است كه تعداد ارواحي كه جهنم را ترك مي كنند برابر است با صفر.


همچنين براي آگاهي از تعداد ارواحي كه به جهنم فرستاده مي شوند نگاهي به اديان متداول در دنيا مي اندازيم. برخي اديان مي گويند اگر كسي از پيروان آنها نباشد به جهنم مي رود. ازآنجا كه بيش از يك مذهب چنين باوري را ترويج مي كند و هيچكس به بيش از يك مذهب اعتقاد ندارد، مي توان چنين برداشت نمود كه همه ارواح به جهنم فرستاده مي شوند!


با در نظر گرفتن آمار مرگ و مير و زاد و ولد، تعداد ارواح در جهنم پيوسته افزايش مي يابد. بنابراين تغيير حجم جهنم به اين صورت خواهد بود:


طبق قانون بويل-ماريوت با ورود هر روح به جهنم، حجم آن تحت فشار و دماي ثابت افزايش مي يابد و دو موقعيت ممكن است پديد آيد:


1)اگر جهنم آهسته تر از ورود ارواح به آن منبسط گردد، دما و فشار به تدريج بالا خواهد رفت تا جهنم منفجر شود.
2) اگر جهنم سريع تر از ورود ارواح به آن منبسط گردد، دما و فشار به تدريج پايين خواهد آمد تا جهنم يخ بزند.
اما راه حل نهايي را مي توان در گفته همكلاسي ام “ترزا” يافت كه مي گويد: مگه جهنم يخ بزنه كه با تو ازدواج كنم! با توجه به اين كه تا
امروز اين افتخار نصيب من نشده (و احتمالاً هيچگاه نخواهد شد!)، لذا نظريه شماره 2 اشتباه بوده ، جهنم هرگز يخ نخواهد زد و اگزوترم است.


http://tehrankids.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید