ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حضرت ادریس نبی علیه السلام

حضرت ادریس نبی علیه السلام

یکی از پیامبرانی که نامش در قرآن دو بار آمده و در آیه ۵۶ سوره مریم به عنوان پیامبر صدیق یاد شده حضرت ادریس است که در اینجا نظر شما را به پاره ای از ویژگی های او جلب میکنم:

 

ادریس که نام اصلیش ((اخنوخ)) است در نزدیک کوفه در مکان فعلی مسجد سهله می زیست. او خیاط بود و مدت سیصد سال عمر نمود و با پنج واسطه به آدم علیه السلام می رسد. سی صحیفه از کتابهای آسمانی بر او نازل گردید. تا قبل از ایشان مردم برای پوشش بدن خود از پوست حیوانات استفاده می کردند، او نخستین کسی بود که خیاطی کرد و طرز دوختن لباس را به انسانها آموخت و از آن پس مردم به تدریج از لبسهای دوخته شده استفاده می کردند. او بلند قامت و تنومند و نخستین انسانی بود که با قلم خط نوشت و بر نجوم و
حساب و هیئت احاطه داشت و آنها را تدریس میکرد. کتابهای آسمانی را به مردم می آموخت و آنها را از اندرزهای خود بهره مند می ساخت، از این رو نام او را ادریس (که از واژه درس گرفته شده) نهادند.

 

خداوند بعد از وفاتش، مقام ارجمندی در بهشت به او عنایت فرمود و او را از مواهب بهشتی بهره مند ساخت.ادریس علیه السلام بسیار درباره عظمت خلقت می اندیشید و با خود میگفت: این آسمانها، زمین، خلایق عظیم خورشید، ماه، ستارگان، ابر، باران و سایر پدیده ها دارای پروردگاری است که آنها را تدبیر نموده و سامان می بخشد، بنابراین او را آن گونه که سزاوار پرستش است پرستش کن.(۱)

 

امام صادق علی السلام فرمود(۲): یکی از فرشتگان مشمول غضب خداوند شد. خداوند بال و پر او را شکست و او را در جزیره ای انداخت. او سالها در آنجا در عذاب به سر میبرد تا وقتی که ادریس علیه السلام به پیامبری رسید. او خود را به ادریس(ع) رسانید و عرض کرد: ((ای پیامبر خدا! دعا کن خداوند از من خشنود شود، و بال و پرم را سالم کند.))/>

 

ادریس برای او دعا کرد، او خوب شد و تصمیم گرفت به طرف آسمان صعود نماید اما قبل از رفتن نزد ادریس آمد و تشکر کرد و گفت:آیا حاجتی داری که می خواهم احسان تو را جبران کنم.

 

ادریس گفت: آری، دوست دارم مرا به آسمان ببری، تا با عزرائیل ملاقات کنم و با او انس بگیرم، زیرا یاد او زندگی مرا تلخ کرده است.

 

آن فرشته ادریس(ع) را بر روی بال خود گرفت و بسوی آسمانها برد تا به آسمان چهارم رسید، در آنجا عزرائیل را دید که از روی تعجب سرش را تکان می دهد.

 

ادریس به عزرائیل سلام کرد و گفت: چرا سرت را تکان میدهی؟

 

عزرائیل گفت: خداوند متعال به من فرمان داده که روح تو را در بین آسمان چهارم و پنجم قبض کنم، به خدا عرض کردم: چگونه چنین چیزی ممکن است با این که بین آسمان چهارم تا سوم پانصد سال راه فاصله است و بین آسمان سوم و دوم نیز همین مقدار فاصله. (و من اکنون در سایه عرش هستم و تا زمین فاصله فراوانی دارم و ادریس در زمین است چگون این راه طولانی را می پیماید و تا بالای آسمان چهارم می آید!!). آنگاه عزرائیل همانجا روح ادریس علی السلام را قبض کرد. این است سخن خداوند در آیه ۵۷ سوره مریم که میفرماید:

 

«وَ رَفَعْناهُ مَکاناً عَلِیّاً»: و ما ادریس را به مقامی بالایی ارتقاء دادیم

 

 پیامبر (ص) فرمود: در شب معراج، مردی را در آسمان چهارم دیدم، از جبرئیل پرسیدم:این مرد کیست؟ جبرئیل گفت:این ادریس است که خداوند او را به مقام ارجمندی بالا آورده
است. به ادریس سلام کردم و برای او طلب آمرزش نمودم او نیز بر من سلام کرد و برایم طلب آمرزش نمود.

 

پی نوشت:

 

1) بحار،ج۱۱، ص ۲۷۰-۲۸۰

 

2) تفسیر نور ثقلین،ج۳،ص۳۵۰ و ۳۴۹

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

حضرت ادریس نبی علیه السلام. حضرت ادریس نبی علیه السلام. حضرت ادریس نبی علیه السلام. حضرت ادریس نبی علیه السلام. حضرت ادریس نبی علیه السلام. حضرت ادریس نبی علیه السلام. حضرت ادریس نبی علیه السلام.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید