ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حکم سربریدن مرغ توسط دستگاه

در اکثر گشتارگاه ها یک سنگ بسم الله در بالای سر نصب کرده اند و مرغ ها توسط دستگاه به صورت اتوماتیک سر بریده می شوند با توجه به تعداد زیاد مرغ ها برای هر ضبح بسم الله گفته نمی شود آیا با توجه به اینکه اینجانب از این قضیه آگاه هستم می توانم گوشت مرغ بخورم یا نه سوال دوم اینکه اگر حکم نخوردن است آیا وقتی دست به
گوشت چنین مرغی می زنیم نجس می شود یا نه ؟

 

ترتیب قرار گیری پاسخ های مراجع عظام بر اساس زمان پاسخ دهی آنها به استفتائات این پایگاه می باشد.

 

آیت الله سیستانی

 

جواب: نوشتن کافى نیست باید کسى که دستگاه را روشن مى کند مرتب نام خدا را ببرد تا ذبح تمام شود وکافى است با یک بسم الله چندین مرغ ذبح شود اما نباید ساکت شود واگر ذبح با شرایط نباشد آن مرغ مردار ونجس است 

 


 

 

آیت الله شیرازی

 

جواب: اگر علم به ذبح مرغ به نحوى که در سؤال فرض شده باشد مرغ نجس و خوردن آن

 


 

 

آیت الله مظاهری

 

جواب: یک بسم الله کفایت می‌کند.

 


 

 

 آیت الله روحانی

 

جواب: ۱-در گفتن بسم الله برای شرعی شدن تزکیه یک بسم الله گفتن برای شرعی شدن حیوانهای متعدد کافی است به شرط عدم فاصله بین ذبحهای متعدد ۲-اگر حکم نخوردن باشد گوشت حیوان نجس میشود.

 


 

 

 آیت الله شاهرودی

 

جواب: آری می توانید بخورید چون در اکثر آنها بسم الله گفته می شود و مرغی که بدون بسم الله کشته شده نجس نمی باشد فقط خوردن آن جائز نیست.

 


 

 

 آیت الله نوری همدانی
جواب: اگر مرغها به صورت یکجا و یک دفعه ذبح می‌شود یک بسم الله موقع روشن کردن دستگاه کافیست ج۲:  ولی در فرض سئوال که مرغها یکی یکی ذبح می‌شوند هر مرغ نیاز به یک بسم الله جداگانه دارد ج۳:  اگر یقین دارید بسم الله گفته نشده نمی‌توانید استفاده کنید

 


 

 

 آیت الله مکارم شیرازی
جواب: ۱ـ هرگاه چند مرغ یا چند حیوان را باهم سر ببرند یک بسم اللّه براى همه آنها کافى است، همچنین هرگاه با ماشین، تعداد زیادى حیوان را در زمان واحد (با وجود شرایط دیگر) سر ببرند یک بسم اللّه کفایت مى کند و اگر ماشین مرتّباً کار مى کند احتیاط آن است مرتّباً نام خدا را تکرار کنند.
۲ـ نجس نیست.

 


 

 

آیت الله صافی گلپایگانی
جواب: اگر بدانید که ذبح مرغ ها بدون شرایط ذبح انجام می شود خوردن آن برای شما حکم میته دارد و خوردن آن حرام است اما استفاده از سایر کشتارگاه ها اشکال ندارد.

۰D;


 

 

آیت الله خامنه ای

 

جواب: براى آن دسته از مرغها که بعد از گفتن بسم الله با هم ذبح مى‌شوند گفتن یک بسم الله کفایت مى‌کند و براى دسته بعدى که فرصت گفتن بسم الله مى‌باشد باید بسم الله تکرار شود؛ در هر صورت اگر یقین به عدم تذکیه شرعی آن داشته باشید، استفاده از آن جایز نیست.

 


 

 

 آیت الله محقق کابلی

 

جواب: اگر درموقع سر بریدن، سر مرغ ها توسط دستگاه هر موقع که سر می برند اسم خدا را ببرند ذبح شرعی است و اگر در موقع سر بریدن در هر بار اسم خدا برده نشود ذبح شرعی نیست و گوشت مرغ حرام است.

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

http://marjaeyat.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید