ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

خاطره یک دبیر از درس ریاضی

با آستینش انگشتانش را می پوشاند صورت خسته و سردی داشت وقتی نگاهش می کردم به نظرم بره ای ترسو بود.
با برگشتن دانش آموزی که برای آوردن گچ رفته بود از افکار و خاطرات دوران کودکی ام بیرون آمدم. آقا؛ آقای مدیر گفته یه تکه گچ بیشتر نبر. گچ را روی میز گذاشت و با تکه ای نمدی تخته را پاک کرد.
پرسیدم : در خانه ی اول بالای صفحه چند تا سیب است ؟ آقا پنج تا … آفرین آقا غلام بنویسید پنج. غلام یک پنج کج و کوله ای نوشت دستش را که بالا برد آستین گشادش چینی برداشت و تا آرنج دستش پیدا شد. پرسیدم در خانه دوم چند تا سیب است؟ بچه ها یکصدا فریاد زدند پنج تا.
به غلام گفتم حالا زیر پنج اولی بنویس پنج ؛ بچه ها حالا می خواهیم پنج را با پنج جمع کنیم ؛ اول یک علامت جمع می گذاریم یک خط زیر عددها می کشیم حالا پنج را با پنج جمع می کنیم. خوب غلام جمع کن! چشم آقا پنج و پنج …. پنج و پنج آقا پنج و پنج؟ زود باش جمع را پارسال خونده اید. آقا همین الان جمع می کنیم.


با انگشتهایت جمع کن. چشم به خدا الان جمع می کنیم. این یکی…این دوتا…این پنج تا…این شش…این نه…این ده و این یازده…


آقا یازده تا. صدای خند
ه بچه ها بلند شد غَش غَش می خندیدند و صدای ساکت… ساکت…گفتن من هم اثری نداشت. مدیر با چهره عصبانی در را باز کرد و گفت: چه خبره کلاس را روی سرتان گذاشته اید.
در کلاس را پشت سر مدیر بستم و سر غلام داد زدم: «« تو نمی توانی انگشتهایت را بشماری دوباره بشمار»» چشم آقا اشتباه کردیم الان می شماریم. پنج و شش و هفت آقا می شود یازده تا.
آخه تو چه طور قبول شدی اشک روی صورتش خط انداخت با ترس و صدایی لرزان گفت : آقا شما عصبانی نشوید یاد می گیرم. گفتم دستهایت را بالا بگیر. رو به بچه ها انگشتهایش را یکی یکی خواباندم و گفتم بشمار.


این یک ؛ این دو ؛ این پنج ؛ این شش ؛ این ده ؛ این یازده !


انگشت ششم غلام توی دستم بود و با شرم به غلام نگاه می کردم. عرق سردی بدنم را فرا گرفته بود ؛ انگشت ششم غلام را رها کردم و گفتم : بـرو بنشین از کلاس بیرون آمدم و سر به زیر به راه افتادم و با خود گفتم آخر چرا بی توجهی کردم ؟


غلام را پیش خودم آوردم از او معذرت خواستم.


(( آری بچه ها غلام در یکی از دستهایش به جای پنج انگشت شش انگشت داشت )).


http://40e.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید