ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

خواب

فهرست مطالب

اگر روزی از نعمت خواب آرام محروم شویم ، درخواهیم یافت که این فقط یک عادت و کار تکراری نیست بلکه لازمه ی زندگی شاد و پویاست . البته هر خوابی این اثر را ندارد و باید شرایطی داشته باشد .


از معصومین روایت شده که خواب پیش از طلوع آفتاب چهره را زرد و زشت می کند و مانع روزی است زیرا خداوند در بین طلوعین روزی را تقسیم می کنند همان گونه که مائده ی بهشتی بنی اسرائیل را که مرغ بریان و ترنجبین بوده را در این زمان نازل می کردند و هر که در خواب بوده بهره ای نسیب او نمی شده .&lt ;/o:p>


شخصی نزد حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم آمد و گفت من حافظه ی خوبی داشتم ولی اکنون فراموشی پیدا کرده ام حضرت سوال نمودند : آیا قبلاً خواب قیلوله*می کردی و حالا این عادت را ترک کرده ای ؟ مرد جواب داد بله حضرت فرمودند باز خواب قیلوله بکن ،مرد عمل کرد و حافظه اش مثل گذشته شد .


امیر المؤمنین حضرت علی علیه السّلام فرمودند :


خوابیدن پیش از طلوع آفتاب (بین اذان صبح تا طلوع آفتاب) و قبل از نماز عشا پریشانی و فقر می آورد .


امیر المؤمنین حضرت علی علیه السّلام فرمودند : مسلمان در حالی که غسل جنابت بر او واجب باشد نباید بخوابد و نخوابد مگر اینکه وضو داشته باشد و اگر آب برای غسل و وضو در اختیار نداشته باشد با خاک تیمم کند ، زیرا در وقت خواب روح مومن را به آسمان می برند و خداوند بلند مرتبه اورا قبول می کند و بر او برکت می فرستد و اگر اجلش رسیده باشد اورا در گنجینه رحمت خود قرار می دهد و اگر اجلش نرسیده باشد با فرشتگان امینش به بدن او باز می گرداند .


 یکی از مشکلات عصر حاضر بی خوابی است ، ما به خواب برویم حال می خواهد هر کجا باشد ، خواب مکان خاص خود دارد مثل هر فعالیت دیگری که ما مکان خاصی به آن اختصاص می دهیم .


حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم سه شخص را لعنت کردند :


کسی که تنها چیزی بخورد ، کسی که تنها به سفر رود و کسی که تنها بخوابد و فرمودند : اگر کسی تنها بخوابد ترس آن وجود دارد که دیوانه شود .


در احادیث تنها خوابیدن ، در بیابان خوابیدن ، پشت بامی که دیوار نداشته باشد و سر راه خوابیدن منع شده به طوری که امیر المؤمنین حضرت علی علیه السّلام سر راه خوابیدن را نهی نموده اند .


و حتی خوابیدن در مسجد الحرام و مسجد پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم مکروه دانسته شده است . پس از این به بعد هر کجا نخوابید !!!


یک عصر دلپذیر تابستانی است بعد از غذا می خواهیم کمی استراحت کنیم به تختخواب وارد شویم و به
خواب می رویم اما فراموش می کنیم دست های چرب و آلوده ی خود را بشوییم !!!


در سخن اهل بیت سلام الله علیها به این مطالب بر خوردم که قبلا حتی فکر نمی کردم حدیثی در این زمینه داشته باشیم .


«شخصی که با دست چرب و آلوده به خوردنی بخوابد ، اگر این کار را انجام دهد و شیطان بر او دست یابد و یا دیوانه شود کسی جز خود را ملامت نکند. دست و دهان اطفال را در وقت خوابیدن بشویید که اگر چنین نکنید شیطان ایشان را می بوید و در خواب می ترسند .»


www.aboutorab.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید