ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

خوش خلقی در خانواده

خوش خلقی در خانواده

فهرست مطالب

خوش خلقی در خانواده

”کسی که خود را به قومی شبیه کند از آنان خواهد بود” پس بیاییم خود را با انسانهای با نشاط هماهنگ سازیم تا از آنان باشیم. ما می توانیم با اخذ تصمیم چنین کنیم، چرا که شکل بخشیدن به حالت چهره در دست خود ماست در امر درمان افسردگی یکی از تکنیک های مورد استفاده تکنیک دکمه فشار است.استفاده از این تکنیک هم آن است که غم و شادی مانند دو دکمه در اختیار انسان هستند و انسان می تواند هر کدام از آنها را که بخواهد فشار دهد. یعنی می تواند خاطرات شاد دوران زندگی خود را به یاد آورد و خود را شاد سازد یا بالعکس.
با این اوصاف می توان قضاوت نمود که اگر کسی نتواند خود را شاد کند، چطور می تواند دیگران را شاد و مسرور سازد.

 

خوش خلقی در خانواده

ذات نایافته از هستی بخش
کی می تواند که شود هستی بخش
خشک ابری که بود ز آب تهی
ناید از روی صفت آب دهی

 

ظهور خنده در چهره سبب نشاط خود و دیگر ی می گردد و گفته اند که خنده بر هر درد بی درمان دواست. امروزه در روانشناسی از خنده درمانی به عنوان یک تکنیک استفاده می شود پس سعی کنید که همراه با همه اعضای خانواده بخندید نه اینکه به آنها بخندید.(یعنی اینکه دیگران را به تمسخر نگیرید).

خوش خلقی در خانواده

 از این روست که با دیدن شادی در زندگی شما دیگران نیز احساس شادمانی و رضایت می کنند و آن را پایدار تلقی می کنند.
– راه دیگر شاد کردن محیط منزل و دستیابی به شادکامی رضایت خاطر همسر است. زیرا زن هنگامی احساس شاد ی می کند که رضایت همسر خود را فراهم آورده باشد اما باید دانست که چه چیزهایی باعث دست یافتن به رضایت خاطر می شود. تامین نیازهای اساسی روانی همسر می تواند به رضایت خاطر او بیانجامد مثلاً همسر بادیدن صمیمیت زن به احساس امنیت می رسد و بالعکس توقعات فراوان زمینه نا امنی هردو را فراهم می سازد.احترام گذاشتن به همسر نیز سبب شادی و مسرت زندگی می شود و از این مسیر است که افراد به خود شکوفایی می رسند و می توانند امکان بالندگی یکدیگر را فراهم سازند.

خوش خلقی در خانواده


– راه دیگر دستیابی به شادکامی و شادکردن محیط منزل، اخلاق نیکوی زن است. اخلاق خوب زن سایر اعضا را شاد می سازد، شاید شنیده باشید که زوجین در آخر شبیه به یکدیگر می شوند، زیرا شادی یا بالعکس افسردگی هری
ک روی دیگری تاثیر می گذارد.
معصومین (ع) نیز خوش خلقی را از نشانه های فرد با ایمان دانسته اند. پیامبر(ص) فرموده است: که “هر کس ایمانش بهتر
است اخلاقش نیکوتر است”. شادکامی در سایه خوش خلقی حاصل می شود و خوش خلقی جذاب و کشش آفرین است و همسر سودازده را به سوی خود می خواند.

خوش خلقی در خانواده


– راه دیگر شاد کردن محیط منزل، تهیه وسایل مورد علاقه برای اعضای خانواده است. پرسش از علایق بسیارضروری است و با کمی تامل در پیام های ارسال شده توسط اعضای خانواده می توان به علایق آنان پی برد. اگر پیامها را خوب درک کرده باشید یقیناً می توانید به تهیه هدیه مورد علاقه آنان بپردازید. پس از تقدیم هدیه طراوت و شادابی را در چهره آنان می بینید و از این طریق خود نیز شاد و مسرور می شوید.

خوش خلقی در خانواده


– سفر رفتن و مسافرت نیز به شرط امکان مالی موجب شاد نمودن اعضای خانواده می گردد؛ چرا که در سفر فوائد زیادی وجود دارد که یکی از آنها کسب تجربه و درآمدن از خامی است. سعدی می گوید:
“بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
صوفی نشود صافی تا سرنکشد جامی”
سفر به انسان سلامتی می بخشد. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: “مسافرت کنید تا سلامت باشید”.
پس اگر سفر سبب دگرگونی روحی وروانی می شود و زندگی را از حالت یکنواخت و ملال آفرین خارج می سازد آیا
ناسپاسی نیست از این طریق شادی و شادکامی را برای خانواده خود به ارمغان نیاوریم؟
– نکته دیگری که شادی آفرین است و سبب شادکامی اعضای خانواده می شود امید دادن و امید داشتن است. اگر بتوانیم به اعضای خانواده امیدی تازه بدهیم می توانیم شادی را در چهره آنان مشاهده نمائیم، حال آنکه نا امیدی برق شادی را از چشمها دور می سازد. (منظور از امید، امید واقعی است نه امید واهی).
با نگاه به افراد افسرده می بینم که اغلب آنان امید را ازدست داده اند و چون امید از دست رود آدمی از حرکت ایستاده است. به همین لحاظ است که گفته اند: “ایستادن آب، مرداب است و مرداب مرگ آب”.

خوش خلقی در خانواده


پس انسان امیدوار در حال حرکت و تکاپوست و حرکات همراه با پیشرفت و برنامه موفقیت را در پی خواهد داشت و دست یافتن به توفیق، نشاط بخش و شورآفرین است. حال زنی که به اعضای خانواده امیدی تازه می بخشد یعنی اینکه به آنان شادی هدیه داده و دوام زندگی خود و دیگران را رقم زده. امید دادن همیشه درکلا م نیست بلکه عمل را نیز شامل می شود. بطور مثال اگر شما فردی فعال و پرتلاش باشید از این طریق می توانید اعضای خانواده را به تحرک و تلاش وادار نمائید و از این طریق حتی بسیاری از مشکلات اقتصادی رانیز حل خواهید نمود.

خوش خلقی در خانواده


– شیوه دیگر ایجاد نشاط بیان لطایف است. آن گاه که زن خوش زبانی و مزاح کند می تواند برای همسرش شادی آفرین باشد. در اظهار شوخی و مزاح باید بگونه ای رفتار نمود که در محیط خانه مناسب و بجا بوده و آزاردهنده نباشد.

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

http://motaharfamily.ir

خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده. خوش خلقی در خانواده
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید