ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

داشتن وایمکس به نداشتن می ارزد؟

اگر بخواهیم وایمکسی شویم باید در مورد خوبی ها و بدی هایش هم بدانیم. این فناوری نسبتا سابقه دار در جهان و نوپا در ایران، مثل هر فناوری دیگر معایب و مزایایی دارد که برای اطلاع از آنها می توانید مطلب زیر را بخوانید.


وایمکس ایرانی


معایب وایمکس


یکی از مشکلاتی که در ابتدا خریدار تکنولوژی وایمکس را مردد می کند، پیروزی این فناوری از قانون امواج رادیویی است. به دلیل بی سیم بودن وایمکس، موانع محیط همچنان اثرات خود را روی آن خواهد گذاشت. اثرات محیطی باران و آب در این شبکه تاثیر بیشتری دارد. هرچند در مورد امواج مزاحم نسبتا ایزوله شده اما نسبت به رطوبت هوا آسیب پذیرتر شده است. با وجود بهینه کردن تجهیزات دیجیتال سیستم، هنوز تداخل امواج با رادیویی دیگر ممکن است اتفاق بیفتد.
مشکل بعدی این است که استفاده از شب
که وایمکس در بیشتر مواقع نیازمند سرپاکردن دکل است. البته وایمکس مورد استفاده در تلفن همراه، متفاوت است زیرا در این صورت سلول های محلی مشترک را معاف از نصب دکل می کنند.
بزرگترین اشکال وایمکس، تاثیر امواج مربوط آن بر محیط و انسان است. این اشکال در بیشتر کشورها باعث تردید آنها در استفاده از وایمکس شده است. البته اثر محیط روی وایمکس به نسبت دیگر شبکه های بی سیم بسیار کم شده است.
یکی از امکانات وایمکس که همه جا بیان می شود، این است که می تواند سرعت
Mbps70 در محدوده 70 مایلی (113 کیلومتر) با ایستگاه متحرک ارائه کند. در حالی که این تنها در ایده آل ترین شرایط و فقط به شرط وجود یک گیرنده است. در محیط باز، مشترک سرعت 10 مگابایت را در فاصله 10 کیلومتری از وایمکس دریافت می کند. اما در مناطق شهری و با توجه به نداشتن وضعیت دید، حداکثر در دو کیلومتری از مرکز، ممکن است سرعت 10مگابایت وجود داشته باشد.همه اینها در صورت ثابت بودن مشترک است و حرکت کردن می تواند افت چشمگیری در شبکه ایجاد کند.
علاوه بر همه اینها در وایمکس نه تنها ممکن است پهنای باند اینترنت مشترک به اشتراک گذاشته شده باشد که خود شبکه وایمکس همین اتفاق را تجربه کند. این مشکل موجب کاهش مضاعفی در پهنای باند مورد استفاده می شود. همچنین یکی دیگر از معایب بزرگ وایمکس نصب تجهیزات است. البته مشکل بودن نگهداری از تجهیزات آن را نباید فراموش کرد زیرا بسیار دشوارتر و پرهزینه تر است.
از اشکالات دیگر وایمکس، تجهیزات و نیاز رسیدگی بیشتر بود. همچنین مصرف انرژی آن در مقایسه با دیگر شبکه های بی سیم بسیار بالاست و نیازمند منابع برق زیادی است.


وایمکس ایرانی چه مشکلاتی دارد؟


علاوه بر معایبی که برای وایمکس مطرح شد، این فناوری که تازه به ایران رسیده، مشکلات بزرگ تری در کشورمان دارد. اصل استفاده از وایمکس در سراسر جهان برای اپراتورهای تلفن همراه است. یعنی این فناوری به عنوان یکی از خدمات تلفن همراه (اینترنت تلفن همراه)محسوب می شود. اما در ایران، وایمکس توسط اپراتورهای مستقل ارائه می شود و کسی از این تکنولوژی به منظور اینترنت همراه (تلفن همراه) استفاده نمی کند.


تنها اپراتور مشترک تلفن همراه و وایمکس، ایرانسل است. اپراتور دوم ایران توانسته از این موقعیت به خوبی استفاده کند. ایرانسل همچنین با ارائه وایمسک و خدمات تلفن همراه، بازار اپراتور سوم که تنها ارائه دهنده نسل سوم موبایل است را خراب کرده زیرا وایمکس در رقابت با نسل سوم موبایل و بعد از آن وارد بازار شده است.پس با وجود این فناوری کمتر کاربری به فک
ر استفاده از نسل سوم موبایل خواهد افتاد. یکی دیگر از معایب وایمکس ایرانی توجه نداشتن به امکانات اصلی آن است. وایمکس، بیشتر به دلیل سیار بودنش یعنی استفاده از آن در موقع حرکت مورد استقبال قرار گرفته است. اما در ایران مشترکان وایمکسی نمی توانند از آن در زمان حرکت استفاده کنند؛ قانون وایمکس ایران این اجازه را به کاربران نمی دهد.


مزیت وایمکس ایرانی نسبت به مدل جهانی اش


در کنار اینکه وایمکس در ایران علاوه بر مشکلات جهانی اش، دو مشکل دیگر هم دارد. مزیتی را نیز داراست که در هیچ جای جهان وجود ندارد؛ در ایران، اگر کاربر اینترنت پرسرعت در مناطقی باشد که امکان استفاده از اینترنت پرسرعت کابلی به هیچ طریقی نباشد. می تواند از وایمکس استفاده کند. این نشان می دهد که وایمکس ایرانی در بیشتر مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.


مزایای وایمکس


با خواندن مطالب قبل به مرحله ای از صرف نظر برای استفاده از وایمکس رسیده اند. ولی نباید این نکته را فراموش کنیم که وایمکس یک فناوری جدید است. هر فناوری جدیدی هم نسبت به باقی تکنولوژی ها مزایایی دارد. وایمکس هم نسبت به باقی روش های دستیابی به اینترنت خوبی هایی دارد. یکی از این خوبی ها این است که یک ایستگاه می تواند صدها کاربر را پوشش دهد.وایمکس همچنین نسبت به شبکه های سیمی مثل دایال آپ، ای دی اس ال و آی سی دی ال سریع تر امکان اتصال کاربران را فراهم می کند.


همچنین اینترنت پرسرعت بی سیم وایمکس، عدم محدودیت مکانی دارد. وایمکس می تواند ورودی ای باشد که به کاربران اجازه می دهد بدون محدودیت در سراسر منطقه تحت پوشش اپراتور از سرویس خود استفاده کنند. با این ویژگی، اینترنت قابل جابه جایی و حمل و نقل خواهد شد که این امر سرعت رو آورد ن صاحبان کسب و کار به استفاده از مزیت هایی که اینترنت برای آنها فراهم می کند را بیشتر از پیش خواهد کرد.


امنیت بالای انتقال داده ها که در این شبکه وجود دارد، همچنین موجب می شود تا داده ها به صورت رمزگذاری شده منتقل شوند و دسترسی به داده ها صرفا با داشتن مجوز مربوطه امکان پذ یر باشد و مشترکین یک شبکه، به خصوص مشترکان سیار بتوانند در هر نقطه ای با داشتن اجازه اتصال، به شبکه متصل شده و از امکانات ویژه آن برخوردار شوند.
علاوه بر این، در فناوری وایمکس استفاده از خدمات ارزش افزوده ای همچون
VIOP (تلفن اینترنتی)، VPN (شبکه اختصاصی مجازی)، content providing (موسیقی، فیلم، تصویر و …) و بسیاری دیگر نیز گنجانده شده که این تکنولوژی را به یکی از رقبای جدی سیستم های تلفن ثابت، موبایل و دیگر فناوری های ارتباطی تبدیل کرده است.


منبع: همشهری دانستنی های ویژه نامه دیجیتال


www.fatehnet.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید