ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

درمان افسردگی رنگ درمانی قرمز و صورتی رنگ کودکانه

آزاده توسيركاني


صورتي
رنگ صورتي را يكي از مشتقات رنگ قرمز و حاصل تركيب اين رنگ با رنگ سپيد مي‌دانند. صورتي، نشان‌دهنده روحيه كودكانه است و سبب تسكين و آرامش. رنگ صورتي از ملاحت خارق‌العاده‌اي برخوردار است و رفتارهاي پرخاشگرانه و اضطراب‌آميز را مهار مي‌كند. به كارگيري رنگ صورتي در نقاشي ديوار زندان‌ها سبب مهار رفتارهاي تهاجم‌آميز زندانيان و كاهش قدرت ماهيچه‌ها در آنان مي‌گردد. در ايالات متحده آمريكا، زنداني‌هاي پرخاشگر را به سلول‌هايي با ديوارهاي صورتي‌رنگ انتقال مي‌دهند. پس از مدتي، آنان آشكارا آرام‌تر مي‌شوند و آرام آرام، رفتارهاي اجتماعي از خود نشان مي‌دهند. در كانون‌هاي اصلاح و تربيت جوانان نيز اين كار، با موفقيت به انجام رسيد و نتايج چشمگيري داشت.
صورتي، رنگ عدم تهور و جرئت است. كسي كه صورتي را دوست دارد، محتاج به حفاظت و امنيت، نرمي و لطافت است. اين فرد رفتارهاي لطيف، ظريف، نرم و بسيار ملايمي دارد و آرزو مي‌كند ديگران او را در پناه امنيت خود حفظ كنند، به او علاقه نشان بدهند و توجه كنند.
صورتي، رنگ شكوفه‌هاي زيباي بهاري است. در بسياري نقاط دنيا، صورتي را رنگ دخترانه‌اي مي‌دانند و معمولاً نوزادان دختر را در قنداق‌هايي بدين رنگ مي‌پوشانند تا ديگران بدانند كه نوزاد تازه به دنيا آمده دختر است. صورتي در طبيعت نيز ديده مي‌شود. از گل‌هاي صورتي مي‌توان به گل محمدي، به ژاپني، برخي اطلسي‌ها و رزهاي صورتي اشاره كرد. عصاره گل محمدي، همان گلاب است كه از رايحه آن براي معطر كردن بسياري از غذاها و نيز در رايحه درماني استفاده فراوان مي‌شود.
از سبزيجات خوراكي، ريواس به رنگ صورتي است. آسمان نيمه‌شب‌هاي برفي نيز صورتي است. صورتي رنگ عشق، رنگ جنس لطيف و زيباي زنانه و رنگ معصوميت است. صورتي، رنگ روز ولنتاين (روز عشاق) نيز هست.
حيوانات، زير پلاستيك‌هاي صورتي، افزايش اشتها و افزايش رشد پيدا مي‌كنند.


رنگ نارنجي
رنگ نارنجي، حاصل پيوند زيباي دو رنگ قرمز و زرد است. شادماني، ميل، لذت، رغبت، شهوت، اعتماد، اطمينان، دوستي، خوشي، تمتع، خلاقيت، برقراري ارتباط با ديگران و در گروه بودن، از جمله احساساتي است كه رنگ نارنجي مي‌تواند آن را توليد كند. شعار رنگ نارنجي اين است: احساساتت را بروز بده و در جمع باش.
در پرتو نارنجي رنگ آتش شومينه، انسان احساس مطبوعي دارد. نارنجي، داروي رؤيايي و فوق‌العاده‌اي براي درمان روحي انسان‌هاي تنها، عزلت‌گزين، شكاك و بدبين است. نارنجي، رنگ تسهيل، تسكين، تمدد اعصاب، رفع كشش، دور كردن ناراحتي‌هاي فكري و روحي است و نقشي الهام‌بخش و تشويق كننده دارد. كسي كه نارنجي مي‌پوشد، تأثير و تصوير مثبتي در ذهن ديگران از خود بر جاي مي‌گذارد. نارنجي، بالابرنده گرماي عاطفي و احساسي انسان براي
پيوند با ديگران و
دوستي‌هاست.
ميوه‌هاي به رنگ قرمز و نارنجي اصولاً حاوي ويتامين C هستند و نشاط و سلامتي‌ و شادي انسان را تأمين و تضمين مي‌كنند. از سبزيجات و ميوه‌هاي نارنجي رنگ، مي‌توان به هويج، پرتقال، نارنگي و نارنج اشاره كرد.
همان‌طور كه در بالا نيز اشاره كرديم، رنگ نارنجي الهام‌بخش و ايده‌دهنده است كه ارنست همينگوي، پيش از نوشتن رمان مشهور خود، پيرمرد و دريا ساعت‌ها به كندن پوست نارنجي پرتقال و خيره شده به شعله‌هاي نارنجي آتش مشغول بود و بدين‌ترتيب ـ به گفته خود ـ روح و جانش را براي نوشتن رمان جديد خود آماده مي‌ساخت.

قرمز شنجرفي و درخشنده
قرمز شنجرفي و درخشان، به ويژه در تقويت احساسات و تخفيف دردهاي دوران قاعدگي مؤثر است. اين رنگ، داروي تقويت غرايز جنسي است و ميل جنسي را افزايش مي‌دهد. محرك و تقويت كننده ارگان‌هاي توليدمثلي حتي در سنين پيري است. درمان با رنگ قرمز شنجرفي مي‌تواند روند تولد كودك را شتاب بخشيده و تسهيل كند. پرتو افشاني با اين رنگ قرمز، مي‌تواند بر رسوبات سنگي و كريستالي، تأثيري مثبت بگذارد. جريان خون در كليه‌ها و قلب و نيروي تازه‌اي به ويژه براي انجام كارهاي دشوار و تحمل مصائب ناگوار به دست مي‌آورد.

تأثيرات رنگ قرمز در گذشته
تأثير رنگ قرمز در سياست، براي نخستين‌بار در انقلاب فرانسه مورد توجه قرار گرفت. از آن زمان به بعد، قرمز به عنوان رنگ جنبش‌هاي اجتماعي رسميت يافت. بعدها، كمونيست‌هاي روسي، رنگ قرمز را سمبل سياسي كمونيسم قرار دادند. در قرون وسطي به بيماران مبتلا به سرخك، لباس قرمز رنگ پوشيده مي‌شدند. بيماران مبتلا به افسردگي نيز به اتاق‌هاي نارنجي روشن برده مي‌شدند تا بار ديگر، نشاط و جرئت زندگي جديد را به دست آوردند.
رنگ قرمز، همواره رنگ جنگ و جسارت بوده است. استفاده از رنگ قرمز اين امكان را مي‌داد كه نيروهاي نهفته در اين رنگ، به جنگ‌آوران منتقل شود. در صحنه‌هاي نبرد، جنگ‌آوران را ملبس به جامه‌هاي قرمز تصوير مي‌كردند. قسمت پشت يونيفرم سربازان اروپايي تا پايان قرن نوزدهم به رنگ قرمز بود. رنگ قرمز، رنگ مارس، ايزد جنگ نيز بوده است. در دادگستري‌ها هم كه درباره مرگ و زندگي افراد تصميم گرفته مي‌شد، استفاده از رنگ قرمز مرسوم و معمول بود. جلادان و مأموران اجراي حكم اعدام در گذشته، همواره لباس قرمز به تن داشتند و مجازات مرگ نيز با رنگ قرمز امضاء مي‌شد. از آن‌جا كه پارچه قرمز در زمان‌هاي گذشته بسيار گران‌قيمت بود، تنها نجبا، اشراف، نجيب‌زادگان و مقامات رده‌بالا قدرت و امكان تهيه و پوشيدن جامه‌هايي بدين رنگ را داشتند، به گونه‌اي كه قرمز، در حقيقت خاص اين طبقه اجتماعي بود.
چيني‌ها در مراسم سال نوي خود در قديم كه از روز دوازدهم فوريه تا پانزدهم روز ادامه مي‌يافت، كاغذهاي قرمزي با شكل
‌هاي
متفاوت براي تاراندن شياطين و ارواح خبيثه، بر درها و پنجره‌ها مي‌آويختند كه امروزه از كاغذهاي رنگي بدين منظور استفاده مي‌شود.

جايگاه و موارد استفاده از رنگ قرمز در جوامع امروزي
امروزه، قاضيان در بالاترين رده‌هاي ديوان دادرسي اداري و ديوان قانون اساسي آلمان، لباس‌هاي گشاد و بلندي به رنگ قرمز به تن مي‌كنند.
از آن‌جا كه رنگ قرمز، بيشتري تأثيرگذاري را دارد و بسيار جلب توجه كننده است، در علائم راهنمايي رانندگي كاربرد فراواني دارد. انسان با مشاهده رنگ قرمز، سه برابر سريع‌تر از ساير رنگ‌ها از خود واكنش نشان مي‌دهد.
تأثير رنگ قرمز در حافظه نيز بسيار شگفت‌انگيز است. مطالبي كه با اين رنگ نوشته شوند و يا علامت‌هايي كه ما با اين رنگ مي‌گذاريم، مدتي طولاني‌تري در حافظه ما باقي مي‌مانند. متخصصان تبليغات نيز با استفاده از خاصيت جلب‌توجه‌كنندگي رنگ قرمز، در ساخت آگهي‌هاي تبليغاتي، پلاكاردها، محصولات و نظاير آن، از اين رنگ استفاده بسيار مي‌برند. به كار بردن سفال‌هاي قرمز رنگ، براي سقف خانه‌ها بسيار مورد علاقه مردم آلمان است و به ويژه در شمال آلمان كاربرد چشمگيري دارد.
امروزه، قرمز، سمبل عشق است. در برخي اديان، قرمز، رنگ شيطان و دوزخ است. روبان قرمز (نشانه ايدز)، چراغ‌‌قرمز، آژير قرمز، صليب‌سرخ‌ و هلال‌احمر همه و همه براي بيان مقاصد خاص خود از رنگ قرمز بهره مي‌گيرند. در كشور عراق، اگر بر سر مزار كسي پرچم سرخ در اهتزاز باشد، بدين معناست كه تا كنون هيچ‌كس انتقام اين خون به ناحق ريخته شده را نگرفته است. از اين‌رو، مي‌بينيم كه بر بالاي گنبد آستان مقدس امام حسين(ع) نيز بنا بدين رسم كهن، ساليان سال پرچم قرمز در اهتزاز است. در بسياري از كشورها رنگ سرخ، رنگ خون پاسداران وطن و شهداست و قداست بسيار زيادي نزد مردم دارد.


منبع: namaava.com


http://mihania.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید