ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

در نوجوانی “نه” گفتن را یاد بگیرید !

در نوجوانی “نه” گفتن را یاد بگیرید
!


شما می توانید مانند هر مهارت دیگری در زندگی بیاموزید که به دیگران «نه» بگویید. آموختن این مهارت می تواند کسب کردنی و قابل توسعه و بسط باشد و به مرور زمان می توانید بیاموزید که به راحتی به دیگران «نه» بگویید و بدانید که چگونه کاری که دوست ندارید انجام دهید را به صورت کاملا مودبانه نپذیرید و رد کنید.


هنگامی که آنجلینا فقط ۱۵ سال سن داشت، تازه شروع به مراقبت و نگهداری از خواهر و برادرش کرده بود.
او در واقع در نهایت گذشت و فداکاری، زندگی اش را برای خواهر و برادرش قربانی کرد، زیرا برای نگهداری از آنها مجبور به ترک تحصیل و مدرسه شد و همچنین برای امرار معاش به عنوان پیشخدمت در خانه های گوناگون به انجام کار پرداخت زیرا آنه
ا پدر و مادرشان را از دست داده بودند و او فرزند بزرگ خانواده بود و باید خواهر و برادر کوچکش را بزرگ می کرد. برای گذران زندگی نیاز به پول داشت تا بتواند از این طریق نیازهای خود و خواهر و برادرش را برآورده سازد.


سال ها پشت سر هم سپری شد و خواهر و برادر آنجلینا بزرگ شدند و ازدواج کردند، در حالی که آنجلینا مجرد و تنها ماند. بعد از گذشت چند سال، هنگامی که خواهر و برادرش صاحب فرزند شدند، شروع به تماس گرفتن و یافتن آنجلینا کردند تا از او بخواهند از فرزندان شان نگهداری و مراقبت کند. در همین زمان بود که آنجلینا از یکی از خواستگارانش خوشش آمده بود اما مطمئن نبود که بتواند به صورت جدی با او بماند و زندگی کند زیرا او توانایی «نه» گفتن به خواهر و برادرش را نداشت و می خواست که از فرزندان آنها مراقبت کند و بیشتر دوست داشت برای خواهرزاده و برادرزاده اش نقش یک مادر را بازی کند و زندگی اش را برای نگهداری از خواهر و برادرش و سپس فرزندان آنها پیشکش کند.


همچنین خواهر و برادر آنجلینا خواستار آن بودند که همه چیزهایی را که از پدر و مادرشان به آنها ارث رسیده بود برای خودشان بردارند و هیچ چیزی به آنجلینا ندهند. آنجلینا نیز بعد از ش
نیدن این حرف آنها نتوانست عصبانیتش را کنترل کند و به آنها گفت که می توانند همه وسایل و لوازمی که از پدر و مادرشان به آنها ارث رسیده برای خودشان بردارند؛ آنجلینا از سهم خودش گذشت. آنجلینا همچنین پی برده بود که باید برای «نه» گفتن به خواسته های خواهر و برادرش، یک تصمیم اساسی و محکم بگیرد و زمانی که آنها از آنجلینا می پرسند که حاضر است از فرزندان شان نگهداری کند یا خیر، با قدرت و بلافاصله به آنها جواب منفی دهد.
سرانجام آنجلینا موفق شد با مردی که دوست داشت و خواستگار قدیمی اش بود، ازدواج کند و رؤیایی که همیشه در سر داشت مبنی بر اینکه خانواده مستقلی داشته باشد، تحقق یابد و قدرت و توانایی این را پیدا کرد که درخواست های خواهر و برادرش را با گفتن یک «نه» ساده، رد کند و کارهایی که علاقه ای به انجام آنها ندارد را به اجبار و با قرار گرفتن در رودربایستی، انجام ندهد. آیا شما نیز مانند آنجلینا هستید و از «نه» گفتن به دیگران هراس و وحشت دارید؟


● چگونه «نه» بگوییم


برای اینکه یاد بگیرید چگونه به مردم و خواسته های شان «نه» بگویید، مواردی که در زیر ع
نوان شده را بخوانید و از آنها به درستی و با دقت استفاده کنید:


▪ به آرامی شروع کنید: شما می توانید مانند هر مهارت دیگری در زندگی بیاموزید که به دیگران «نه» بگویید. آموختن این مهارت می تواند کسب کردنی و قابل توسعه و بسط باشد و به مرور زمان می توانید بیاموزید که به راحتی به دیگران «نه» بگویید و بدانید که چگونه کاری که دوست ندارید انجام دهید را به صورت کاملا مودبانه نپذیرید و رد کنید. آن دسته از افرادی که معمولا به دیگران بله می گویند و خواسته هایشان را می پذیرند، استرس و فشار بیشتری را نسبت به افراد دیگر متحمل می شوند.
▪ از موقعیت تان مطمئن باشید: شما باید به موقعیتی که در آن قرار دارید، اطمینان داشته باشید. اگر مطمئن نباشید، به صورت کاملا آشکار و واضحی در بدن، زبان، صدا و رفتار و کردار شما مشخص خواهد بود و این عدم اطمینان باعث ایجاد ضعف و سستی در رفتار و کردارتان خواهد شد.


▪ بر احساس افسوس و تأسف تان غلبه کنید: ممکن است شما از دیگران بترسید و این افراد باعث ایجاد عصبان
یت در شما شوند، زیرا کاری که از شما خواسته اند تا آن را انجام دهید، نپذیرفته اید و جواب رد به آنها داده اید. نه گفتن الزاما به این معنا نیست که اشخاص دیگر از دست شما ناراحت و عصبانی می شوند، بلکه بسیاری از مردم مسئولیت هایی که در زندگی بر عهده شماست را درک می کنند و می فهمند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد، پذیرفته نشدن خواسته شان از طرف شما را به دل نمی گیرند و ناراحت نمی شوند. فراموش نکنید که اول از همه شما باید از خودتان مراقبت کنید زیرا اگر شما نتوانید از خودتان مراقبت کنید و نیازهای تان را برآورده سازید، چگونه می توانید از فرد دیگری نگهداری کنید؟
▪ به خوشبختی و سعادت خودتان فکر کنید: سعی نکنید با خرج کردن از سعادت و خوشحالی خودتان، دیگران را خوشحال کنید. ممکن است در زندگی تان در مواقعی، بعضی کارهایی را که دوست ندارید انجام دهید، فقط و فقط برای اینکه دیگران را خوشحال کنید، انجام دهید. اگر شما همیشه سعی کنید به جای اینکه خودتان را خوشحال کنید، دیگران را شاد سازید، آسیب و صدمه جدی ای به خودتان وارد خواهید کرد.


▪ از رویارویی و برخورد کردن با دیگران نهراسید: بسیاری از مردم که با گفتن «نه» به دیگران مشکل دارند، توانایی رویارویی و برخورد با دیگران را ندارند و می خواهند از استرسی که ناشی از نپذیرفتن خواسته دیگران است، دوری گزینند. شجاع و باشهامت باشید و در مواقع ضروری به خواسته های دیگران جواب «نه» بدهید.


▪ موضوع بحث را عوض کنید: اگر شخصی برای اینکه شما خواسته اش را انجام دهید، اصرار و پافشاری کرد و با سماجت خواسته اش را با شما در میان گذاشت، به سادگی برای مدت کوتاهی سکوت کنید تا زمانی که او احساس کند شما از سماجت و پافشاری او به تنگ آمده و خسته شده اید، سپس موضوع بحث را کاملا عوض کنید و در رابطه با موضوع دیگری که هیچ ربطی به خواسته او ندارد، صحبت کنید. بعد از آن می توانید سریعا مکالمه تان را قبل از اینکه خشم و غضب تان از بین برود و خواسته او را قبول کنید، به پایان برسانید


www.parsianforum.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید