ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

دموکراسی امام علی علیه السلام

دموکراسی امام علی علیه السلام

دموکراسی امام علی علیه السلام

امیرالمؤمنین با خوارج در منتهى درجه آزادى و دموكراسى رفتار كرد . او خلیفه است و آنها رعیتش , هر گونه اعمال سیاستى برایش مقدور بود اما او زندانشان نكرد و شلاقشان نزد و حتى سهمیه آنان را از بیت المال قطع نكرد , به آنها نیز همچون سایر افراد مى نگریست . این مطلب در تاریخ زندگى على عجیب نیست اما چیزى است كه در دنیا كمتر نمونه دارد . آنها در همه جا در اظهار عقیده آزاد بودند و حضرت خودش و اصحابش با عقیده آزاد با آنان روبرو مى شدند و صحبت مى كردند , طرفین استدلال مى كردند , استدلال یكدیگر را جواب مى گفتند . شاید این مقدار آزادى در دنیا بى سابقه باشد كه حكومتى با مخالفین خود تا این درجه با دموكراسى رفتار كرده باشد . مىآمدند در مسجد و در سخنرانى و خطابه على پارازیت ایجاد مى كردند . روزى على امیرالمؤمنین بر منبر بود . مردى آمد و سئوالى كرد . على بالبدیهة جواب گفت . یكى از خارجیها از بین مردم فریاد زد : قاتله الله ما افقهه (خدا بكشد این را , چقدر دانشمند است) , دیگران خواستند متعرضش شوند اما على فرمود رهایش كنید او به من تنها فحش داد .

 

خوارج در نماز جماعت به على اقتدا نمى كردند زیرا او را كافر مى پنداشتند . به مسجد مى آمدند و با على نماز نمى گذاردند و احیانا او را مى آزردند . على روزى به نماز ایستاده و مردم نیز به او اقتدا كرده اند .

 

یكى از خوارج به نام ابن الكواء فریادش بلند شد و آیه اى را به عنوان كنایه به على بلند خواند : و لقد اوحى الیك و الى الذین من قبلك لئن اشركت لیحبطن عملك و لتكونن من الخاسرین (1) .

 

این آیه خطاب به پیغمبر است كه به تو و همچنین پیغمبران قبل از تو وحى شد كه اگر مشرك شوى اعمالت از بین مى رود و از زیانكاران خواهى بود . ابن الكواء با خواندن این آیه خواست به على گوشه بزند كه سوابق تو را در اسلام مى دانیم , اول مسلمان هستى , پیغمبر تو را به برادرى انتخاب كرد , در لیلة المبیت فداكارى درخشانى كردى و در بستر پیغمبر خفتى , خودت را طعمه شمشیرها قراردادى و بالاخره خدمات تو به اسلام قابل انكار نیست , اما خدا به پیغمبرش هم گفته اگر مشرك بشوى اعمالت به هدر مى رود , و چون تو اكنون كافر شدى اعمال گذشته را به هدر دادى .

 

على در مقابل چه كرد ؟ ! تا صداى او به قرآن بلند شد سكوت كرد تا آیه را به آخر رساند . همین كه به آخر رساند , على نماز را ادامه داد . باز ابن الكواء آیه را تكرار كرد و بلا فاصله على سكوت نمود .

 

على سكوت مى كرد چون دستور قرآن است كه :

 

اذا قرىء القرآن فاستمعوا له و انصتوا (2) .

 

(هنگامى كه قرآن خوانده مى شود گوش فرا دهید و خاموش شوید).و به همین دلیل است كه وقتى امام جماعت مشغول قرائت است مأمومین باید ساكت باشند و گوش كنند .

 

بعد از چند مرتبه اى كه آیه را تكرار كرد و مى خواست وضع نماز را به هم زند , على این آیه را خواند :

 

فاصبر ان وعد الله حق و لا یستخفنك الذین لا یوقنون (3) .

 

( صبر كن وعده خدا حق است و خواهد فرا رسید . این مردم بى ایمان و یقین , تو را تكان ندهند و سبكسارت نكنند) .

 

دیگر اعتنا نكرد و به نماز خود ادامه داد (4) .

 

________________________________________

 

1 – سوره زمر , آیه 65 .

 

2 – سوره اعراف , آیه 204 .

 

3 – سوره روم , آیه 60 .

 

4 – ابن ابى الحدید , ج 2 , ص 311 .

 

كتاب جاذبه و دافعه علی (ع)، شهید مرتضی مطهری

 

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام. دموکراسی امام علی علیه السلام.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید