ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

ده راز پرورش کودکی شاد

هر زمانی که فرزندتان انتظارش را ندارد، بگویید که دوستش دارید
ترجمه : محمود صالحی
با تشویق کودک، به او می‌آموزید که بیشتر اوقات، خود را در بالاترین حد شاد زیستن قرار دهد. بدینوسیله ده راز پرورش کودکی شاد ارائه می‌شود& lt;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” dir=ltr>.


1- به کودکتان عشق بورزید
<SPAN style="LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: 'Tahoma','sans-serif'; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'" lang=AR-SA&gt ;اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست. ادوارد ام.‌هالوول، نویسنده کتاب ریشه‌های کودکی شادی در بزرگسالی، می‌گوید: عشق مطلق والدین مهم‌ترین عامل در شادی کودکان است.
وقتی کودکان بزرگ می‌شوند، دانستن اینکه علایق، عقاید، خصوصیات و استعدادهایشان باارزش تلقی می‌شود پایه‌گذار شادی سال‌های بعدی زندگی‌شان خواهد بود. البته پذیرش کودک به معنای چشم‌پوشی همیشگی از خطاهایش نیست. یاد بگیرید که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت او را. همچنین، آنچه را که از کودک می‌خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی‌خواهید.


2- نه، من نمی‌توانم را به بله، من می‌توانم تبدیل کنید
وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده‌اید، احساس می‌کند که دست یافتن به همه‌چیز برایش امکان‌پذیر است. افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودک خود القا کنند.


3- مقررات منصفانه وضع کنید و به آنها پایبند باشید
کودکان&lt ;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” dir=ltr lang=AR-SA> کم‌سن‌وسال با احساس امنیت شاد می‌شوند. فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده‌اید، در صورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد، در غیر این صورت، دچار اضطراب خواهید شد. کودکان هم این‌گونه‌اند. وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایشان وجود داشته باشد، آنها پیشرفت می‌کنند.


4- ابعاد مثبت را برجسته کنید
به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود ندارد که به اتفاق </SPAN&gt ;هم نتوانید آن را حل کنید. همچنین به او بیاموزید که خوش‌بین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود : وای، نه… باورم نمی‌شود که این اتفاق افتاده، اما درستش می‌کنم، چیز مهمی نیست.


5- حلقه شادی کودکتان را کامل کنید
به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه‌اش را حفظ کند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است.


6- کودکان را به تحرک بیشتر وادارید
کودکان امروز سنگین‌وزن‌ترند و این برای سلامت و شادابی آنها مضر است. کودکان چاق، در مقایسه با سایر کودکان، اعتمادبه‌نفس کمتری دارند و افسرده‌ترند. اگر کودکان سرگرمی‌های پرتحرک خارج از خانه را جانشین فعالیت‌های کم‌تحرک خانگی کنند و به‌جای غذاهای آماده‌ای که فاقد ارزش غذایی است، غذاهای سالم و طبیعی بخورند، از فواید شاد زیستن بهره خواهند برد. بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت کودکتان را تقویت می‌کند و مهارت‌های اجتماعی را به او می‌آموزد.


7- شادی را در جعبه یادگاری‌ها ذخیره کنید
اشیای مورد علاقه کودکتان، عکس‌ها،
کارت‌پستال‌ها، یادگاری‌ها، کاردستی‌هایی را که یادآور خاطرات شاد
برای کودک هستند داخل جعبه‌ای قرار دهید. هرگاه کودکتان بیمار است یا غمگین و به لبخندی ساده نیاز دارد، آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید.


8- لحظات جادویی ارتباط را بیابید&lt ;SPAN dir=ltr>
اخیراً از پنج تا هفده ساله‌ها پرسیده شد که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمی‌شود خرید. همه آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آنها هستند. کودکان ما می‌خواهند که به آنها فکر کنیم. برنامه‌هایی ترتیب دهید که همه اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند (کوهنوردی، پیاده‌روی…). کودکان را در فعالیت‌های روزمره‌تان مانند انجام دادن کارهای خانه، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید.


9- ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید</SPAN&gt ;
سعی نکنید کودک خود را از همه ناراحتی‌ها دور نگه دارید. به او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجه شود. اگر شکست درسی یا غیردرسی او را ناامید کرده، کمک کنید تا هرچه سریع‌تر به وضعیت عادی خود برگردد. تشویقش کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکتان هستید. مطمئن شوید که الگوی مناسبی در مقابل اوست. روحیه خود را در هیچ شرایطی نبازید.


10- در او شگفتی ایجاد کنید
هنگامی ک
ه کودک با چیزی بزرگ‌تر از خودش مواجه می‌شود، خواه
پدیده‌ای فیزیکی باشد یا معنوی، احساس رضایت خاطر می‌کند. با کودکان درباره عقاید خود، خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید. لازم نیست که او همه جزئیات را درک کند. با او در جنگل قدم بزنید، به ستارگان خیره شوید، به تماشای یک کرم کوچک در گل‌ولای بنشینید. احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید.

پیام عشق برای کودکان
بگوئید که دوستش دارید. این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح‌ها، پس از بیدار شدن از خواب، می‌شنود و نیز آخرین جمله‌ای باشد که پس از شنیدن آن به خواب می‌رود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارد، بگویید که دوستش دارید.
بنویسید که دوستش دارید. در کیف مدرسه‌اش، یادداشت کوچک یا کارت‌پستالی بگذارید که بر رویش نوشته‌اید: «دوستت دارم.» خوب است یادداشت‌هایتان را درون کمد لباس‌ها، جعبه اسباب‌بازی‌ها یا زیر بالشتش پیدا کند. ابراز عشق و علاقه شما، با این نوشته‌ها، به کودکتان نشان می‌دهد که به او فکر می‌کنید، حتی زمانی که نمی‌توانید کنار هم باشید.
در آغوشش بگیرید. هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان وجود ندارد.
لمسش کنید. آرام به پشت او بزنید، بازوهایتان را دور شانه‌هایش حلقه کنید، موهایش را به‌هم بریزید.
در بازی‌اش شریک شوید. توپ بزنید، برای پرندگان دانه بریزید، بادبادک هوا کنید و با او مسابقه دهید.
گوش دهید، واقعاً گوش دهید. در حین گوش دادن، جملاتی به زبان بیاورید که نهایت توجه‌تان را به صحبت‌های او نشان دهد. جملاتی مانند : وای، چه جالب ، من اصلا ً نمی‌دانستم ، بیشتر در این مورد توضیح بده.
بدون به زبان آوردن کلمه‌ای، با او حرف بزنید. به تماشای بازی او در مدرسه یا زمین بازی بنشینید. لحظه‌هایی که به شما نگاه می‌کند یا نگاهتان با هم تلاقی می‌کند، به او لبخند بزنید. بد نیست از چشمک زدن هم برای ایجاد ارتباط با او استفاده کنید.
علائم خاصی برای رابطه‌تان تعریف کنید که فقط
خودتان دو نفر معنی آنها را بدانید.


http://www.tafahomnews.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید