ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

رازهای علمی نهفته در بندبند انگشتان

پژوهشگران از آخرین یافته های حیرت انگیز سلامت بدن می گویند.


سلامتی، نعمتی است که حفظ آن بزرگترین سرمایه گذاری در زندگی انسان به شمار می رود، از دیرباز تاکنون، محققان در تلاش هستند تا با استفاده از روش های علمی، در زمینه های مختلف مانند پزشکی، تغذیه و ورزش احتمال ابتلابه بیماری های مختلف را کاهش دهند.
تحقیقات نشان می دهد یکی از راهکارهای ساده برای کاهش ابتلابه بیماری های مختلف و سالم زیستن، استفاده از دستان است. با کمک دست تشخیص زودرس بسیاری از بیماری ها امکان پذیر خواهد شد و برخی از الگوهای صحیح سالم زیستن شناسایی می شوند.
 
شمارش کالری
پرخوری و مصرف بیش از حد کالریها مهم ترین عامل ابتلابه اضافه وزن به شمار می روند. بسیاری از افراد ناخواسته و بدون آن که از میزان مورد نیاز کالری های مصرفی روزانه خود آگاه باشند، کالری مصرف می کنند درحالی که گرسنه نبوده و این کالریها مازاد بر نیاز روزانه بدن آنها است. کف دست یکی از واحدهای مناسب برای اندازه گیری میزان کالری مصرفی است.
متخصصان تغذیه معتقدند، در صورتی که در هر وعده میزان حجم غذا متناسب باا ندازه کف دست افراد مصرف شود، احتمال اضافه وزن ناشی از تجمع کالریها در بدن از
بین می رود. این درحالی است که اکثر افراد، اندازه بشقاب ها در وعده های غذایی دوتا سه برابر اندازه کف دست آنها است.
 
 ناخن ها
سلامت ناخن ها یکی از راه های تشخیص عملکرد ارگان های بدن است. برای نمونه، در افرادی که ناخن هایی با ظاهر تیره و ناصاف و شکننده دارند، احتمال ابتلابه بیماری کم کاری یا پرکاری غده تیروئید وجود داشته و این اختلال در عملکرد غده تیروئید باعث ترشح هورمون های مختل کننده فعالیت متابولیسم بدن می شود. کاهش تمرکز در انجام کارهای روزانه، اضافه وزن غیرطبیعی و بدون علت و احساس گرسنگی یا گرگرفتگی در طول روز از عوارض این اختلال است. در صورتی که ظاهر ناسالم ناخن ها با علائمی نظیر خستگی، درد ماهیچه ها و مفاصل و احساس خستگی در طول روز همراه باشد، مراجعه به پزشک برای تشخیص بیماری ضروری است.
 
تشخیص سن
دست ها بهترین معیار برای تشخیص علائم پیری در سنین مختلف است. در دهه های سه و چهار زندگی با مشاهده دستان، علائم پیری ناشی از تابش اشعه ماورای بنفش خورشید مشخص می شود با مشاهده خشکی، چین و چروک و لکه های قهوه ای رنگ پوست، مشخص می شود تا پوست افراد به چه میزان تحت آسیب اشعه خورشید، کار با مواد شوینده، خشکی و سرمای هوا قرار گرفته است. مشاهده علائم پیری موجود در پوست دست، مراقبت بیشتر از پوست با استفاده از ضدآفتاب، مرطوب کننده ها و مصرف آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها را یادآوری می کند.
 
حالت تهوع
در مچ دست افراد و در فواصل بین تاندون ها نقاطی وجود دارند که در افزایش میزان حالت تهوع در اتومبیل در حال حرکت موثر هستند. بیش از ۴۰ تحقیق نشان می دهد، تحریک نقاط موجود در مچ دست و فشار دادن دو نقطه میان تاندون هایی که در مچ دست و در امتداد سه انگشت شست، اشاره و میانی قرار دارد، احتمال ایجاد حالت تهوع را در مسافرت های جاده ای یا شهری با اتومبیل کاهش می دهد.
 
<B& gt;بیماری قلبی
یکی از روش های تشخیص زودهنگام ابتلابه بیماری های قلبی، تغییر ضخامت انگشتان است. تحقیقات نشان می دهد، ضخیم شدن رگ های موجود در انگشتان دست ممکن است، نشان از گرفتگی عضلات قلب، یا تشکیل لخته خون در قلب باشد و این علامت خبر از وقوع سکته قلبی یا سایر مشکلات قلبی و عروقی در سال های آینده می دهد. یکی از روش های موثر در تشـــــخیص سلامت رگ ها استفاده از دماسنج حساس به حرارت نوک انگشتان دست و دستگاه سنجش فشار خون است، در این روش دماسنج هنگام اندازه گیری فشار خون و کاهش جریان خون انگشتان دما را ثبت خواهد کرد و پس از بازگشت جریان خون این دما دوباره ثبت خواهد شد. در افرادی که رگ انگشتان آنها سالم و احتمال وقوع بیماری های قلبی کم است، پنج دقیقه پس از بازگشت جریان خون دمای انگشتان نزدیک به دمایی است که قبل از گرفتن فشارخون ثبت شده است و هرچه اختلاف این دما بیشتر باشد، احتمال وقوع بیماری های قلبی افزایش پیدا می کند.
 
دستان سرد
برخی افراد معتقدند، سردی دستان نشانه ابتلابه بیماری است، این درحالی است که سردی دستان علامت گردش طبیعی جریان خون و میزان فشارخون طبیعی است. اما سردبودن بیش از حد طبیعی دستان یا پاها و در اصطلاح «یخ بودن» آنها و کرختی انگشتان علامت ابتلابه برخی بیماری ها مانند اختلال عملکرد تیروئید و کمبود ویتامین ب۱۲ و… که با علائمی مانند ریزش و کاهش ضخامت موها یا کاهش حافظه همراه باشد، همراه خواهد بود.
 
پوکی استخوان
تحقیقات نشان می دهد، در زنانی که طول انگشت اشاره کمتر از انگشت حلقه است، احتمال ابتلابه پوکی استخوان در ناحیه زانو، دوبرابر افزایش پیدا می کند. محققان کاهش ترشح هورمون استروژن در این گروه زنان را عامل افزایش احتمال ابتلابه این بیماری معرفی می کنند.
 
ناخن ها
از طرف دیگر وجود برخی علائم روی ناخن، نشان دهنده ابتدا به برخی بیماری ها مانند هپاتیت یا بیماری های قلبی است. همچنین تحقیقات نشان می دهد، تغییر در شکل ظاهری یا فرم ناخن ها ممکن است نشانگر ای
جاد عفونت های قارچی یا علامت کم خونی یا بیماری خود ایمنی لوپوس باشد. برای نمونه شکنندگی ناخن ها و ضعیف شدن آنها نشانه ابتلابه فقر آهن است. محققان سفیدی ناخن ها را نشانه اختلالات کبدی مانند هپاتیت می دانند. از طرف دیگر ناخن های زرد و ضخیم که رشد آنها کم است به اختلالات ریوی مربوط بوده و در افرادی که نیمی از سطح ناخن ها زرد رنگ و قسمتی دیگر صورتی است، احتمال اختلال در عملکرد کلیه ها وجود دارد.
متخصصان سرخی بیش از اندازه ناخن ها را نشانه وقوع حملات قلبی و بیماری ها و وجود خط های سیاه رنگ روی ناخن را علامت برخی بیماری های پوستی مانند سرطان سلول های ملانوسیت و شکنندگی و متخلل شدن ناخن ها را نشانه ابتلابه بیماری آرتریت روماتوئید می دانند. متخصصان برای تشخیص بهتر برخی بیماری ها به شکل ظاهری ناخن ها توجه می کنند. در برخی موارد نیز تغییر رنگ ناخن ها به آبی ممکن است نشانه ابتلابه ذات الریه یا بیماری های تنفسی یا زمینه ساز دیابت باشد.
 باید توجه داشت در شکل طبیعی ناخن ها قسمت میانی، برجسته است در افرادی که ناخن ها قاشقی شکل است و قسمت میانی ناخن به سمت داخل فرو رفته است، احتمال ابتلابه کمبود آهن و آنمی وجود دارد


http://zistbovjary.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید