ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

روضه‌ای که پیامبر(ص) برای فاطمه(س) خواند/ شیعه ماحصل اشک زهرا(س) و صبر علی(ع) است

آیت‌الله نجم‌الدین طبسی در همایش «فاطمیه و فرصت‌های تبلیغ»*

& lt;o:lock aspectratio=”t” v:ext=”edit”>

«جوینی شافعی» کتابی درباره فضیلت‌های حضرت فاطمه زهرا(س) به نام «فرائد السمطین فی فضائل المرتضى والبتول والسبطین» دارد، این عالم سنی در سال 730 هجری قمری رحلت کرده است و کتاب وی در ایران چاپ و منتشر شده است، در این کتاب ذهبی شاگرد جوینی این گونه از استاد خود یاد می‌کند: «از امام روایت کننده و حدیث‌گوی یگانه کامل فخر اسلام و صدر دین ابراهیم بن محمد بن الموید بن حمویه الخراسانی الجوینی روایت شنیدم (درس گرفتم) … و وی بسیار به روایات و به دست آوردن کتب حدیثی اهمیت می‌داد، خوش صدا و خوش سیما بود و شخص با هیبت و دین‌دار و صالحی بود»(1) 


*روضه‌ای که پیامبر(ص) برای فاطمه زهرا(س) خواند


روزی پیامبر(ص) نشسته بود، حسن بن علی بر او وارد شد، دیدگان پیامبر که بر حسن افتاد، اشک‌ آلود شد، سپس حسین بن علی بر آن حضرت وارد شد، مجدداً پیامبر گریست، در پی آن دو، فاطمه(س) و علی(ع) بر پیامبر وارد شدند، اشک پیامبر با دیدن آن دو نیز جاری شد.


وقتی از پیامبر علت گریه بر فاطمه را پرسیدند، فرمود: «زمانی که فاطمه را دیدم، به یاد صحنه‌ای افتادم که پس از من برای او رخ خواهد داد، گویا می‌بینم ذلت وارد خانه او شده،‌ حرمتش پایمال گشته، حقش غصب شده، از ارث خود ممنوع گشته، پهلوی او شکسته شده و فرزندی را که در رحم دارد، سقط شده، در حالی که پیوسته فریاد می‌زند: وا محمداه! ولی کسی به او پاسخ نمی‌دهد،‌ کمک می‌خواهد، اما کسی به فریادش نمی‌رسد، او اول کسی است که از خاندانم به من ملحق می‌شودو در حالی بر من وارد می‌شود که محزون، گرفتار و غمگین و شهید شده است و من در اینجا می‌گویم: خدایا لعنت کن هر که به او ظلم کرده، کیفر ده هر که حقش را غصب کرده، خوار کن هر که خوارش کرده
و در دوزخ مخلد کن هر که به پهلویش زده تا فرزندش را سقط کرده و ملائکه آمین گویند».(2)


*دست‌هایی در تاریخ که درصدد کتمان حقانیت فاطمه(س) و علی(ع) هستند


برخی نقل‌ها در منابع اهل سنت موجب کتمان حقیقت شده است. به طور مثال عبد الرحمن بن عوف در بیماری اولی بر او وارد شد و بر وی سلام کرد، پس از گفت‌وگویی، اولی به او چنین گفت: «من به چیزی تأسف نمی‌خورم، مگر بر سه چیز که انجام دادم و سه چیزی که انجام ندادم و سه چیزی که کاش از رسول خدا(ص) می‌پرسیدم: دوست داشتم خانه فاطمه را هتک حرمت نمی‌کردم، هر چند برای جنگ بسته شده شود … ».(3)


جالب این است که برخی از علمای اهل سنت، به خاطر حفظ آبروی اولی، روایت را این گونه تحریف کرده‌اند: «آگاه باشید که من بر سه چیز که انجام دادم غصه می‌خورم و سه چیز که انجام نداده‌ام و سه چیز که دوست داشتم آن را از رسول خدا می‌پرسیدم، دوست داشتم که من فلان کار را نمی‌کردم، به علتی که آن را ذکر کرد، ابوعبیده می‌گوید: من نمی‌خواهم بگویم ابوبکر چه گفت (ولی می‌دانم)…(4)


*چرایی کم بودن تعداد روایت از حضرت زهرا(س)


تعداد روایت از حضرت زهرا(س) در منابع اهل سنت بسیار اندک است،‌ و این دلیلی دیگر بر کتمان حقیقت است. آقایان اهل سنت ـ بر خلاف ما ـ می‏گویند حضرت فاطمه زهرا(س) در سن 28 سالگی رحلت کردند و شش ماه قبل از ایشان نیز پیامبر(ص) از دنیا رفتند. پس زهرای مرضیه(س) 27 سال و نیم با پیامبر(ص) بودند، اگر سالی یک حدیث از پیامبر(ص) شنیده باشند، یعنی باید 28 حدیث از حضرت زهرا(س) نقل میشد. آیا در کتاب‌های دسته اول آن‌ها میتوانید 28 حدیث از حضرت فاطمه پیدا کنید؟ بگوییم دو سال یک بار، آیا می‏توانید 14 روایت از ایشان پیدا کنید؟ اصلا سه سال یک بار، شما هفت حدیث که به نقل از حضرت زهرا(س) باشد در کتب آن‌ها به من نشان دهید.


شما نمی‏توانید در صحیح بخاری و صحیح مسلم هفت حدیث به نقل از حضرت زهرا(س) پیدا کنید، در بخاری فقط یک حدیث صحیح از حضرت زهرا(س) وجود دارد، یعنی دختر پیامبر در تمام عمرش فقط یک حدیث از پدرش شنیده است؟! با این وجود در بین کتب اهل سنت، از همه بیشتر «مسند احمد» در این زمینه روایت دارد که هشت روایت آورده است که پنج مورد آن راجع به فاطمه(س) است، نه از فاطمه، پس تنها سه روایت به نقل از ایشان در «مسند احمد» وجود دارد.


*شیعه ماحصل اشک زهرا(س) و صبر علی(ع) است


‌آن‌ها سعی کردند تمام احادیث، گفته‌ها و درس‌های زندگی اهل بیت(ع) که مسلمانان می‌توانستند از آن‌ها بهره ببرند را محو کنند، بنابراین از حضرت فاطمه(س) و حضرت خدیجه(س) احادیث انگشت‏شماری گذاشتند و از دیگران هزاران حدیث. اینها همان کسانی هستند که سعی کردند کفه ترازو را به سود اسلام مورد خود سنگین کنند، به عبارتی سعی داشتند که حقیقت را در پستو پنهان کنند.


راز زنده ماندن کوتاه مدت حضرت زهرا(س) بعد از رحلت رسول اکرم(ص) این بود که حضرت فاطمه(س) ماند تا مرزبندی را مشخص کند، او ماند تا مرز حق و باطل را روشن کند، در واقع شیعه ماحصل اشک زهرا(س) و ص
بر علی(ع) است.


پی‌نوشت‌ها:


* این همایش در تاریخ 15 اسفندماه در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای اندیشه به همت گروه علمی فرهنگی امام هادی(ع) برگزار شده است.


1- «وسمعت من الامام المحدث الاوحد الاکمل فخر الاسلام صدر الدین ابراهیم بن محمد بن المؤید بن حمویه الخراسانی الجوینى … وکان شدید الاعتناء بالروایة وتحصیل الاجزاء حسن القراءة ملیح الشکل مهیبا دینا صالحا»


2-«وَ أَنِّی لَمَّا رَأَیتُهَا ذَکَرْتُ مَا یصْنَعُ بِهَا بَعْدِی کَأَنِّی ب
ِهَا وَ قَدْ دَخَلَ الذُّلُّ فی بَیتَهَا وَ انْتُهِکَتْ حُرْمَتُهَا وَ غُصِبَتْ حَقَّهَا وَ مُنِعَتْ‏ إِرْثَهَا وَ کُسِرَ جَنْبُهَا [وَ کُسِرَتْ جَنْبَتُهَا] وَ أَسْقَطَتْ جَنِینَهَا وَ هِی تُنَادِی یا مُحَمَّدَاهْ فَلَا تُجَابُ وَ تَسْتَغِیثُ فَلَا تُغَاثُ … فَتَکُونُ أَوَّلَ مَنْ یلْحَقُنِی مِنْ أَهْلِ بَیتِی فَتَقْدَمُ عَلَی مَحْزُونَةً مَکْرُوبَةً مَغْمُومَةً مَغْصُوبَةً مَقْتُولَة… فَأَقُولُ عِنْدَ ذَلِکَ اللَّهُمَّ الْعَنْ مَنْ ظَلَمَهَا وَ عَاقِبْ مَنْ غَصَبَهَا وَ ذَلِّلْ مَنْ أَذَلَّهَا وَ خَلِّدْ فِی نَارِکَ مَنْ ضَرَبَ جَنْبَهَا حَتَّى أَلْقَتْ وَلَدَهَا فَتَقُولُ الْمَلَائِکَةُ عِنْدَ ذَلِکَ آمِین».


3- «أما إنی لا آسى على شیء إلا على ثلاث فعلتهن ، وثلاث لم أفعلهن ، وثلاث وددت أنی سألت رسول الله صلى الله علیه وسلم عنهن : وددت أنی لم أکن کشفت بیت فاطمة وأن أغلق علی الحرب»، تاریخ الإسلام، ج3، ص118 و تاریخ الطبری، ج 2، ص 619، ج 3 ص 430، تحقیق الزینی، ج 1، ص 24 و تاریخ مدینة دمشق – ابن عساکر – ج 30 – ص 422 و شرح نهج البلاغة – ابن أبی الحدید – ج 2 – ص 46 – 47 و….


4- «أما إنی ما آسى إلا على ثلاث فعلتهن ، وثلاث لم أفعلهن ، وثلاث لم أسأل عنهن رسول الله صلى الله علیه وسلم . وددت أنى لم أفعل کذا ، لخلة ذکرها . قال أبو عبید : لا أرید ذکرها».


www.farsnews.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید