ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام

زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام

زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام

زیارت مرقد هر یک از امامان، بویژه حضرت علی علیه السلام ثواب و فضیلت بسیار دارد و ادای حق آنان و وفا به پیمان شمرده می شود. رسول خدا صلی الله علیه و آله به آن حضرت فرمود: خداوند، قبر تو و فرزندانت را از بقعه ها و عرصات بهشتی قرار داده و قلوب بندگان برگزیده و نجیب خود را به سوی شما متمایل ساخته است، بگونه ای که در راه شما شکنجه و آزار و تحقیر را متحمَل می شوند، ولی قبور شما را آباد می کنند و به عنوان تقرَب به خداوند و دوستی با پیامبر، فراوان به زیارت آن قبور می آیند. آنان اختصاص یافتگان به شفاعت منند: «انَ الله قدجعل قبرک و قبر ولدک بقاعا من بقاع الجنه…»۱ فیض کاشانی گوید:

ایستاد نفسی نزد مسیحا نفسی       به ز صد سال نماز است به پایان بردن

 

یک طواف سر کوی ولی حق کردن      به ز صد حج قبول است به دیوان بردن

 

زیارت قبر علی علیه السلام در نجف و حضور در کنار تربت حضرت ابوتراب، بیعت با ولایت و اعلام وفاداری به حق و نفس کشیدن در فضای معنویت و عرفان علوی است. امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس جدم امیرالمؤمنین را حق شناسانه و از روی معرفت زیارت کند، خداوند برای هر قدمش پاداش حج و عمره مقبول می نویسد و هر قدمی که – پیاه یا سواره- در راه زیارتش غبارآلود شود، به آتش دوزخ نمی سوزد: «من زار جدَی عارفا بحقَه کتب الله له بکلَ خطوه حجَه مقبوله و عمره مبروره…»۲

 

تاکید بر زیارت امام علی علیه السلام، احیای حق مکتوم و مبارزه با سیاست کتمان و حذفی است که امویان نسبت به او داشتند و اکنون نیز مخالفان خط علی علیه السلام آن را برنمی تابند.

 

برای آن حضرت زیارتهای متعدد در مناسبتهای مختلف نقل شده است، همچون:

 

13 رجب روز ولادتش

 

21 رمضان روز شهادتش

 

شب اول ربیع الاول که شب خفتن او در بستر پیامبر در شب هجرت است.

 

روز ۱۷ رمضان روز فتح جنگ بدر

 

روز ۱۷ شوال روز مواسات حضرت در جنگ احد

 

روز ۲۷ رجب روز فتح خیبر به دست آن حضرت و روز مبعث

 

20 رمضان روز بالا رفتن او بر دوش پیامبر برای شکستن بتها

 

15 جمادی الاول فتح بصره

 

17 شوال روز ردَالشمس

 

اول ذی حجَه روز مأموریت یافتن برای قرائت آیات برائت بر مشرکین

 

9 ذی حجَه روز بسته شدن همه درها به مسجد پیامبر مگر در خانه علی علیه السلام

 

24 ذی حجَه روز مباهله و روز صدقه دادن انگشتر در نماز

 

25 ذی حجه روز نزول سوره هل اتی، و روز ازدواجش با فاطمه(س) و روز بیعت مردم با او برای خلافت۳

 

بوسه زدن بر آستان مولا و زیارت نجف اشرف و پیمودن این وادی عشق با پای مودَت و رسیدن به سایه سار حریم آن حرم، زمینه ساز سیراب شدن از کوثر ولایت و نوشیدن از باده محبت علی علیه السلام و تماشای آینه حق نمای علوی است. علی علیه السلام فرزند کعبه و شهید محراب است، مزارش نیز کعبه ولایت است و حریم حرمت و مطاف اهل دل۴، به قول صائب تبریزی:

 

اگر از حسن علمگیر او واقف شدی، زاهد

 

پرستیدی به جای کعبه، هر سنگ نشانی را

 

براساس همین فلسفه و تأثیر  وجایگاه ویژه زیارت مولای متقیان، در کتب روایت و دعا زیارتهای متعددی برای آن حضرت نقل شده است، چه زیارتهای مطلقه چه مخصوص، مانند زیارت رجبیَه، زیارت آن حضرت در روز ولادت پیامبر و در مبعث حضرت رسول صلی الله علیه و آله۵، زیارتنامه وی در روز میلاد و مبعث پیامبر، سرشار از تعابیر زیباست که همه اشاره به مناقب، فضایل و حوادث زندگی آن حضرت دارد و صدها منقبت مورد اشاره قرار گرفته است، همچنین زیارت او در روز عیدغدیر، اکنده از فضایل بی نظیر ان امام است.

 

زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام در روز غدیر

 

یکی از زیارتهای مخصوص علی علیه السلام که امام هادی علیه السلام آن حضرت را در روز غدیر در سالی که معتصم عباسی او را طلبیده بود، با این متن زیارت کرده است۶، زیارت است که بسیار مفصل و مضامین بلند که بسیاری از فضایل آن حضرت در آن بیان شده و به آیات متعددی که درباره امیرمؤمنان است اشاره شده است. تعابیر و اوصاف و القابی که در این زیارت است، مجموعه ای از ویژگی ها و فضایل امیرالمؤمنین است که در صدها حدیث و کتب مناقب و سیره و سنن برای او بیان شده است، سلام دادن بر او به عنوان امین خدا، سفیر حق، صراط مستقیم، مجاهد با مشرکین، مدافع از پیامبر و دین، مولا و یعسوب مؤمنان، وارث علم پیامبر، اولین مؤمن به رسول خدا و دهها صفت دیگر، همچنین اشاره به مواقف و صحنه هایی چون غدیرخم، لیله المبیت، نزول هل اتی، حدیث منزلت، نزول آیه تطهیر، جنگهای مختلف او با مشرکان، غصب خلافت و فدک، صبر بی نظیر او، خلافت حقه، فتنه ی قرآن بر نیزه کردن از سوی دشمن و ماجرای حکمیَت، نبرد با ناکثین و قاسطین و مارقین، شهادت او و رنگین شدن محاسن وی با خون سر، و بسیار حوادث دیگر، از جمله مطالب این زیارتنامه است و فهرستی گویا و فشرده از صحنه های زندگی آن حضرت است و درس «علی شناسی» می دهد. زیارتهای دیگری هم برای حضرت امیر در روز غدیرخم نقل شده است. در بسیاری از زیارتهای مطلقه و مخصوصه آن حضرت، فضایل او برشمرده شده است.

 

پی نوشت:

 

1) وسائل الشیعه، ج۱۰ ص ۲۹۸ ح۱.

 

2) همان، ص ۲۹۴ ح۳.

 

3) بحارالانوار، ج۹۷ ص ۳۸۳

 

4) درباره زیارت حضرت امیرعلیه السلام ر.ک «کربلا کعبه دلها» از نویسنده، فصل ۳(نجف کوی ولایت)

 

5) به مفاتیح الجنان رجوع شود که ۷ زیارت مطلقه و ۳ زیارت مخصوصه نقل کرده است. افزون بر زیارت امین الله و جامعه کبیره.

 

6) مفاتیح الجنان، زیارت مخصوصه دوم در روز غدیر.

 

منبع: کتاب فرهنگ غدیر از جواد محدثی، ص ۲۹۵-۲۹۷

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

سایت حرم مام علی علیه السلام

 

زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام. زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید