ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

سرخی چشم

فهرست مطالب

سرخی چشم: نگاهی به علل و عوامل ایجادکننده قرمزی چشم

حتما تا حالا با افرادی برخورد کرده‌اید که چشمشان به شدت قرمز شده است. شاید خود شما هم چنین تجربه‌ای را داشته‌اید مسلما تجربه خوبی نبوده چرا که چشم‌ها بسیار حساس هستند و بروز هرگونه بیماری در آنها باعث آزار و اذیت و نار
احتی بسیاری برای فرد می‌شود. در ضمن بخش مهم‌تر مساله ترس و اضطراب شدیدی است که در هنگام قرمز‌شدن ناگهانی چشم‌های عارض می‌شود.

هم ترس از نابینایی و یا کاهش قدرت دید و هم جوانب زیبایی و ظاهری، فرد را نگران می‌کنند. پس بد نیست که با علل و عوامل ایجادکننده قرمزی در چشم‌ها بیشتر آشنا شویم.


چشم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای حسی بدن از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌ها می‌توانند به بیماری‌های مختلفی دچار شوند و هریک از این بیمای‌ها هم علائم متفاوتی را برای فرد به بار می‌آورند.

خارش، سوزش، احساس جسم خارجی، تورم و حتی درد از این علائم هستند اما وحشتناک‌ترین حالت زمانی است که دید فرد از بین برود یا کم شود. این وضعیت تجربه بسیار تلخی برای یک انسان خواهد بود اما در بعضی موارد قابل بازگشت است. علامت دیگری که زیاد با آن بر خود می‌شود و معمولا باعث ترس و نگرانی افراد می‌شود قرمزی چشم است. علل قرمزی چشم‌ هم بسیار زیادند و به‌طور کلی بروز بیماری در یک از قسمت‌های چندگانه چشم می‌‌تواند به قرمزی چشم منجر شود.


اما نوع قرمزی، طول مدت آن و نیز علائم همراه با قرمزی در بین بیماری‌های مختلف متفاوتند و از روی الگوی قرمزی و دیگر ویژگی‌های آن می‌توان بیماری زمینه‌ای و نحوه درمان آن را مشخص کرد. اما مسلما این کار نیاز به تجربه یک چشم‌پزشک مجرب دارد و شما هیچ‌گاه نباید سرخود اقدام به درمان کنید. با این حال با داشتن آگاهی ازعلل ایجاد قرمزی چشم می‌توا
ن برخی اقدامات اولیه را انجام داد
.


 
خرده‌ریزی‌های شرور

یکی از دلایل قرمز‌شدن چشم و ورود اجسام ریز به داخل چشم‌هاست. اگر این اجسام خرده‌ریز‌ه‌هایی مثل گرد و خاک باشند با جریان اشک پاک می‌شوند ومشکل، بیمار پس از گذشت مدت کوتاهی معمولا برطرف می‌شود. اما اگر بزر‌گ‌تر باشند گاهی نیاز می‌شوند که حتما آنها توسط وسایل مناسب خارج شوند.

به‌طور معمول برای این منظور پلک باید توسط یک پزشک یا پرستار مجرب در این زمینه به سمت خارج برگردانده شود و سپس با وسیله‌ای شبیه گوش پاک‌کن استریل به آرامی و بدون آسیب زدن به بافت داخلی پلک یا کره چشم و ملتحمه جسم خارج شود اما اکیدا توصیه می‌کنیم که این کار توسط افراد غیرپزشک یا غیرپرستار مجرب به هیچ عنوان انجام نشود چرا که مخصوصا اگر این جسم خارجی تیز باشد باعث آسیب بیشتر به بافت‌ها و حتی مستعد‌شدن فرد به عفونت می‌شود.


در ضمن توصیه می‌شود که همیشه در صورت ورود اجسام خارجی قابل توجه به چشم حتما معاینه توسط یک متخصص چشم‌پزشکی صورت گیرد

چرا که گاهی این اجسام خارجی باعث خراشیدن سطح قرینه می‌شوند. در این مواقع پزشک باید اقداماتی جهت پیشگیری بروز عفونت صورت دهد که اکثرا به‌صورت تجویز قطره آنتی‌بیوتیکی چشمی برای مدت محدود است.


مساله مهم دیگری که باید در مورد ورود اجسام خارجی به چشم مورد توجه قرار گیرد علائمی است که ممکن است طی چند روز بعد از ورود جسم خارجی به چشم ایجاد شود.

اگر طی این روزها برای فرد تاری دید، کاهش حدت بینایی و یا درد و خروج چرک ایجاد گردد می‌تواند نشانه‌ سوارشدن عفونت بر روی آسیب‌های حاصل از ورود جسم خارجی به چشم باشد که نیازمند شروع سریع آنتی‌بیوتیک مناسب و مراقبت چشم‌پزشکی کافی و نظارت متخصص چشم‌پزشکی است.
این عفونت‌ها در آغاز سطحی هستند اما گر به درستی تحت درمان قرار نگیرند به‌سرعت می‌توانند به بافت‌های عمقی چشم حمله ببرند و باعث تخریب وسیع آن گردند که بسیار خطرناک‌ است. چنین ضایعاتی در برخی از مشاغل بیشتر دیده می‌شود. به‌طور مثال افرادی که در مشاغلی همچون آهنگری مشغول به کار هستند در خطر پرتاب پلیسه‌های فلزی به داخل چشم هستند. به همین دلیل این افراد حتما باید از وسایل محافظ مناسب برحسب شغل خود استفاده کنند. در ضمن این افراد باید در مورد اقدامات اولیه‌ای که باید در چنین مواردی انجام شوند، آموزش ببینند.


 
 چشم‌های با خارش

گاهی‌اوقات قرمزی چشم از بروز واکنش‌های حساسیتی یا در اصطلاح آلرژی ناشی می‌شوند. این قبیل واکنش‌ها در فصولی نظیر بهار بیشتر دیده می‌شوند اما بسته به نوع ماده آلرژی‌زا ممکن است در هر زمانی از سال ایجاد گردند. یکی از ویژگی‌های واکنش‌های افزایش حساسیتی وجود خارش به همراه قرمزی چشم است اما الزاما تنها براساس این علامت نمی‌توان تشخیص آلرژی را گذاشت.

آلرژی‌ها اکثرا در ملتحمه چشم ایجاد می‌شوند و بنابراین قرمزی حاصل از آنها اغلب در محیط کره چشم و به دور از قرنیه است. اما در نهایت باید تشخیص قطعی براساس مشاهده بافت‌های چشم در پشت میکروسکوپ چشم‌‌پزشکی صورت گیرد.


  چشم هم خونریزی می‌کند

یکی دیگر از علل قرمز‌شدن چشم خونریزی است. گاهی به دنبال یک عطسه یا سرفه شدید، عروق کوچک زیر ملتحمه پاره می‌شوند و بنابراین زیر ملتحمه خونریزی می‌کند. این مساله باعث بروز ناحیه‌ای موضعی از قرمزی در زیر ملتحمه می‌گردد. با توجه به اینکه این خونریزی به‌طور ناگهانی ایجاد شده است اغلب باعث بروز ناگهانی یک لکه قرمز خونی در ملتحمه می‌شود.

اگرچه بروز این حالت نگرانی شدیدی را برای بیمار در پی دارد اما باید گفت که معمولا این ضایعات به‌طور خود به خود بهبود می‌یابند و مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد نمی‌کنند.


آب سیاه

آب سیاه یا گلوکوم حاد هم می‌تواند باعث قرمزشدن چشم شود. قرمزی ناشی از این بیماری معمولا در اطراف قرنیه چشم از شدت بیشتری برخوردار است و هرچه به سمت بخش‌های محیطی می‌رویم کمرنگ‌تر می‌شود.

در ضمن آب سیاه با سردرد، حالت تهوع و استفراغ و گاهی تاری دید همراه است. راه تشخیص این است که فشار چشم توسط دستگاه مخصوصی انداز‌ه‌گیری شود. درمان باید فوری آغاز شود چرا که بالابودن فشار داخل چشم می‌تواند در طی زمان باعث بروز آسیب‌های غیرقابل جبرانی در عصب چشم گردد و میدان دید و حدت بینایی را کاهش دهد.


 التهابات داخل چشمی

همان‌طور که گفته شد، چشم از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این لایه‌‌ها می‌توانند دچار التهاب شوند.

علل این التهابات هم بسیار متفاوتند. به‌طور مثال، بروز عفونت‌های ویروسی، سل، عفونت‌های قارچی و غیره از این جمله‌اند، بسیاری از عفونت‌ها به دنبال انجام جراحی باز بر روی چشم‌ ظاهر می‌شوند که بسیار خطرناکند.
در ضمن، احتمال بروز التهاب به علت یک بیماری خود ایمنی هم وجود دارد. طیف این بیماری‌ها بسیار گسترده است و انواع گوناگونی از آنها وجود دارد اما ویژگی مشترک همه آنها این است که دستگاه دفاعی بدن به اشتباه علیه قسمت‌هایی از خود وارد عمل شده است. بدین‌ترتیب دستگاه ایمنی شروع به تخریب بخش‌های مختلف بدن می‌کند. جالب اینجاست که تقریبا هیچ جای بدن از شر این بیماری‌ها در امان نیست.

مفاصل، کبد، ریه‌ها، کلیه‌ها، عروق خونی، مغز، قلب، و حتی چشم‌ ممکن است در این بیماری‌ها درگیر شوند. بسته به الگو و توالی درگیری بافت‌ها، نام بیماری متفاوت خواهد بود.
چشم به‌طور کلی از سه لایه مختلف تشکیل می‌شود که هریک از این سه لایه می‌توانند در بیماری‌های خود ایمنی دچار درگیری شوند.

این درگیری باعث بروز التهاب و متعاقبا قرمزی چشم می‌شوند. درد و کاهش بینایی در پی این التهابات ایجاد می‌شوند. معمولا درمان این بیماری‌ها با سرکوب التهابات توسط تجویز کورتن‌ها و یا داروهای دیگر است


 در بیمارستان

اگر دچار قرمز‌شدگی ناگهانی چشم شدید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از مردم یاد گرفته‌اند که به‌طور سر خود از داروهایی نظیر قطره چشمی نفازولین، بتامتازون، کلرامفنیکل، سیپروفلوکسازین و یا داروهای دیگر استفاده کنند اما باید توجه داشت که هریک از آنها مصارف خاصی دارند و تنها یک چشم‌پزشک می‌تواند داروی مناسب را مشخص کند. پزشک ابتدا یک معاینه سطحی از چشم انجام می‌دهد و سپس بیمار را پشت دستگاهی به نام بیومیکروسکوپ می‌نشاند.

بیمار چانه خود را روی محل خاصی قرار می‌دهد و پیشانی‌اش را هم به یک نوار پلاستیکی مشخص می‌چسباند. پزشک از ورای عدسی‌های خاص این دستگاه و با تابانیدن نور می‌تواند بخش‌های مختلف چشم را به دقت مورد بررسی قرار دهد و سپس از روی الگوی یافته‌های خود به تشخیص مناسبی برسد. درمان برحسب شرایط متفاوت است.

گاهی نظیر چاقوخوردگی‌ها، به درمان جراحی فوری نیاز است. گاهی تنها از درمان دارویی استفاده می‌شود، اما برخی مواقع هم می‌توان اجازه داد تا با توجه به سیر خوش‌‌خیم بیماری، بیماری خود به خود بهبود یابد. در مورد آلرژی‌‌ها و حساسیت‌ها، مهم‌ترین کار شناخت عوامل حساسیت‌زا و دور‌ی‌کردن از آنهاست..

 

 

 

http://www.zanrooz.com

سرخی چشم. سرخی چشم. سرخی چشم سرخی چشم. سرخی چشم. سرخی چشم

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه -آموزش مجازی قران ونهج البلاغه

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید