ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

سوره ای در پناه قرآن

سوره ای در پناه قرآن

چکیده

 

دو سوره ناس و فلق” معوذتان یا معوذتین” نامیده می شوند. زیرا از ویژگی های این دو سوره، این است که با خواندن این دو سوره می توان خود یا کس دیگری را ” تعویذ” کرد. تعویذ یعنی در پناه قراردادن، دفع شر کردن و حفظ نمودن. به عبارت دیگر، خواندن این دو سوره باعث دفع بعضی از شرور و آفات خواهد شد. و مُعوذ، اسم فاعل تعویذ و به معنای تعویذ کننده، در پناه قرار دهنده و حفظ کننده است.

 

خناس

 

یعنی ” آن که خود را بسیار عقب می کشد و پنهان می شود.” در روایت آمده است که: شیطان بینی خود را بر قلب انسان می گذارد (به سراغ انسان می آید)، ولی وقتی این انسان به یاد خدا افتاد، خود را عقب می کشد و مخفی می شود” فاذا ذکر الله خَنسَ”(علل الشرایع/ ص ۵۲۶). لذا شیطان، خناس نامیده شده است. یعنی بسیار عقب نشینی کننده و پنهان شونده.آشنایی با کلمات و نیز الگوهای زبانی به کار رفته در قرآن کریم، در فهم معانی ظاهری این کتاب مقدس، نقش بسیار مهمی دارد، ولی متأسفانه عربی آموختگان کشور ما، از زبان عربی، بیشتر با قواعد آن، اعم از صرف یا نحو، آشنایی دارند و از لغت و نیزالگوهای جمله” (sentens structur) عموماً غافلند.

 

در این مقاله سعی خواهد شد، به خواست خداوند متعال مختصری درباره ریشه یابی لغات سخن گفته شود.

 

بحث را از سوره مبارکه” ناس” شروع می کنیم . البته در آغاز و پیش از شروع توضیح واژه ها و مفردات این سوره، بی مناسبت نیست درباره نام دیگر سوره ناس که در واقع نام مشترک دو سوره ناس و فلق است توضیح مختصری بدهیم.

 

دو سوره ناس و فلق، معوذتین یا معوذتان- با کسر واو(رازی/۴۶۱)نیز نامیده می شوند. معوذ اسم فاعل از تعویذ است. تعویذ یعنی” چیزی را در پناه چیز دیگر قرار دادن“.عوذه: وقاه (راغب/۳۵۲) و این دو سوره از این جهت، معوذتین نامیده شده اند که باقل اعوذ </ SPAN>آغاز می شوند (ابن منظور۳/۴۹۹، زبیدی۵/۳۸۲) یعنی انسان با خواندن این دو سوره، خود را- یا کس دیگر را- در پناه خداوند قرار می دهد. از جمله ویژگی هایی که برای این دو سوره، در روایت ذکر شده است، دفع بعضی از شرور و آفات است. برای مثال در روایتی از امام باقر علیه السلام، چنین نقل شده است:

 

رسول اکرم صلی الله علیه و آله به بیماری سختی مبتلا شده بودند و از درد شدیدی رنج می بردند، جبرائیل و میکائیل علیهماالسلام، به خدمت ایشان آمدند. جبرائیل بالای سر آن حضرت و میکائیل پایین پای ایشان نشستند. آن گاه جبرائیل با ” قل اعوذ برب الفلق” و میکائیل با” قل اعوذ برب الناس” آن حضرت را تعویذ کردند.(طبرسی۱۰/۵۶۰) یعنی برای دفع شر از آن حضرت، این دو سوره را برایشان خواندند.

 

و نیز نقل کرده اند که رسول اکرم (ص) بعد از این که، کسی درصدد سحر کردن ایشان برمی آمد، خود را با این دو سوره” تعویذ” می کردند و نیز دو فرزند دلبند خود، امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را نیز با این دو سوره تعویذ می نمودند.(ابن منظور ۳/۴۹۹)

 

 

 

 واژه های سوره ناس

 

از بین کلمات این سوره، سه واژه”رب”، ” وسواس و وسوسه” و” خناس” را توضیح می دهیم.

 

رب

 

رب” را معمولاً مربی و پرورش دهنده معنی می کنیم.ولی باید در نظر داشت که در عربی
قدیم، این کلمه بیش تر معنای” مالک” و
صاحب اختیار” را می رسانده است. برای مثال:

 

الرب: المالک (زمخشری۱/۱۰)

 

رب کل شیء: مالکه (رازی، ۲۲۸)

 

الرب هو الله عزوجل، هو رب کل شیء ای مالکه (ابن منظور۱/۳۹۹).

 

رب کل شیء مالکه و مستحقه و قیل: صاحبه و یقال: فلان رب هذا الشیء ای ملکه له و کل من ملک شیئاً فهو ربه.(همان)

 

ربه یربه ربا: ملکه … و انه لمربروب بین الربوبه ای لمملوک. و العباد مربوبون الله- عزوجل- ای مملوکون. (همان/۴۰۰)

 

و نیز گفته می شود:

 

لان یربنی فلان احب الی من ان یربنی فلان. یعنی اگر فلانی مالک من بشود و من برده او گردم، برایم محبوب تر است تا فلانی مرا مالک گردد و مرا برده خود کند.(ابن منظور ۱/۴۰۰، زمخشری۱/۱۰).

 

یا در داستان اصحاب فیل آمده است که وقتی ابرهه به اطراف مکه رسید و آنجا اردو زد. مردم از ترس، به کوه های اطراف گریختند و سپاهیان او۲۰۰ شتر عبدالمطلب را غارت و تصاحب کردند. جناب عبدالمطلب به نزد او رفت و درباره شتران خود از وی پرسید. ابرهه گفت: فکر می کردم تو مرد بزرگی هستی، ولی الان از چشمم افتادی. من آمده ام این خانه را که دین و آیین و شرافت آباء و اجدادی شما به آن بستگی دارد، نابود کنم، ولی تو به دنبال تعدادی شتر هستی که از تو گرفته اند!

 

فقال:انا رب الابل و للبیت رب سیمنعه. (زمخشری۴/۷۹۸)، یعنی گفت: من مالک شتران هستم و این خانه هم مالکی دارد که آن را حفظ خواهد کرد.

 

پر واضح است که منظور جناب عبدالمطلب این نبوده است که: من پرورش دهنده شتر هستم یا شتر چرانم! و یا این خانه پرورش دهنده ای دارد!!

 

پس به هر حال معنای اصلی رب،- همان طور که در مثال های فوق روشن شد، عبارتست از: مالک و صاحب اختیار. پس ” رب الناس” یعنی ” مالک و صاحب اختیار مردم

 

بی مناسبت نیست در این جا به این نکته اشاره کنیم که: با توجه به ا
ین معنی” رب”، ” عبد” بودن، مردم و نیز تمامی آنچه در جهان است، بهتر روشن می شود. زیرا” عبد” یعنی” برده”، و” مملوک
“.

 

ما عادت کرده ایم” عبد” را به معنای” بنده” ترجمه کنیم، حال آن کهعبد” یعنی” برده”، ” آن که در مالکیت کسی قرار می گیرد و مالک و صاحب اختیاری دارد.”

 

خداوند رب است و هر چه در آسمان ها و زمین است” عبد” و” مملوکاست.” ان کل من فی السموات و الارض الا اتی الرحمن عبدا”(مریم:۹۳) و لذا وقتی انسان سر به سجده می گذارد و می گوید: سبحان ربی الاعلی و بحمده، چه زیبا است که در نظر آورد، در واقع در مقابل مالک و صاحب اختیار خود، و نه پرورش دهنده خود، سر به خاک تسلیم می ساید و اظهار ذلت، کوچکی و بردگی می کند و می گوید:پاک و منزه و بی عیب است، مالک و صاحب اختیار من، این برده بی مقدار، و به حمد و ستایش او مشغولم.

 

 

 

وسواس، یوسوس

 

نخست توضیحی درباره وزن این کلمه می دهیم: ” وسواس” اسم مصدر است، ولی به خاطر مبالغه، به معنای وصفی به کار رفته است. ولی وسواس با کسر واو، مصدر است (زمخشری۴/۸۲۳). به کار بردن مصدر یا اسم مصدر به جای صفت در عربی شایع است، مثل ” زید عدل” به جای” زید عادل“.

 

اما معنای آن:

 

وسوسه” یعنی سخن گفتن پنهانی. وسوسه: کلمه کلاماً خفیا. و نیز الوسواس: همس الصائد و الکلاب و هوالصوت الخفی

 

(زبیدی۹/۳۱). وسواس یعنی صدای آهسته صیاد و سگ های[او] و آن عبارتست از صدای پنهان و آهسته. مخفی نماند که ” همس” یعنی صدای آهسته؛ صدای ظریف زیور آلات را نیز” وسواس” گویند(همان)&lt ;SPAN dir=ltr>.

 

پس ” وسواس” در معنای وصفی یعنی کسی که آهسته سخن می گوید و بی سر و صدا حرف می زند.

 

گویی شیطان بی سرو صدا و آرام به سراغ طعمه خود می رود و آهسته و مخفیانه با او سخن می گوید. و ” یوسوس” نیز یعنی آهسته و بی سر و صدا سخن می گوید.

 

 

 

خناس

 

خناس” صیغه مبالغه از ماده ” خُنوس” است. خنوس یعنی پنهان شدن بعد از آشکار بودن. الاختفاء بعدالظهور،(طبرسی۱۰/۵۵۹) و نیز به معنای عقب رفتن و کناره گیری کردن است.” خنس” تأخر و انقبض،(زبیدی ۸/۲۶۸) برای این که به معنای ماده ” خنس” بهتر پی ببریم، خوب است به آیه شریفه ” فلا اقسم بالخنس” (تکویر: ۱۵) نیز اشاره کنیم . خداوند در این آیه به ” خنس” قسم یاده کرده است. ” خنس” جمع مکسر بر وزن” فُعّل، و مفرد آن:” خانس” است. مثل: ساجد و سُجّد، راکع و رُکع.

 

صرف نظر از گفته های مفسران درباره ” خنس” و این که مراد از این کلمه در آیه مورد بحث چیست، اگر به آیه بعدی مراجعه کنیم، درمی یابیم که ” خنس” یعنی چیزهایی که حرکت می کنند و سپس پنهان می شوند (الجواری الکنس). ” جواری” جمع جاری، به معنای چیزهایی است که حرکت و جریان دارند. و” کنس” جمع کانس، به معنای آهوانی است که در کِناس خود مخفی می شوند. ” کناس” یعنی مکان و مأوایی لابه لای درختان که آهو خود را در آن جا پنهان می کند (محمود شلتوت و دیگران۲/۵۰۱). پس خنس، هر چه و هر که باشند، یکی از ویژگی هایشان پنهان شدن بعد از آشکار شدن است.

 

بعضی از مفسران خنس را در این جا به معنای سیاره های خاص دانسته اند که پس از طلوع و سیر و حرکت در فلک خود، مجدداً غروب می کنند و پنهان می شوند (طباطبائی ۲۰/۲۳۹). پس کاملاً روشن می شود که : خناس یعنی” بسیار کناره گیری کننده و عقب رونده یا بسیار مخفی شونده ووسواس خناس” یعنی” آن که آهسته و بی سر و صدا و بدون جلب توجه به سراغ انسان می آید و با او سخن می گوید و بسیار مخفی می شود و عقب می نشیند.”

 

در روایتی از پیامبراکرم(ص) چنین آمده است:

 

ان الشیطان واضع خطمه علی قلب ابن آدم فاذا ذکرالله سبحانه خنس(طبرسی۱۰/۵۶۱) شیطان بینی(منقار) خود را بر قلب انسان می گذارد. وقتی او به یاد خدا بیفتد شیطان عقب نشینی می کند و پنهان می شود.

 

و ظاهراً به همین خاطر، خداوند، شیطان را” خناس” نامیده است.

 

 منابع:

 

1. قرآن کریم.

 

2. تاج العروس من جواهرالقاموس. محمد مرتضی الزبیدی، دارالفکر، بیروت، ۱۴۱۴ه، ۱۹۹۴م.

 

3. الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل. محمودبن عمرالزمخشری، دارالکتاب العربی، بیروت، بدون تاریخ.

 

4. لسان العرب، محمدبن مکرم، ابن منظور افریقی، نشر ادب الحوزه، قم، ۱۴۰۵ه.ق، ۱۳۶۳ ه.ش.

 

5. مجمع البیان علوم القرآن. ابوعلی فضل بن الحسن الطبرسی، رابطه الثقافه الاسلامیه، تهران۱۴۱۷ه، ۱۹۹۷م.

 

6. مختار الصحاح. محمدبن ابی بکر الرازی، مؤسسه الرساله بیروت، ۱۴۱۳ه. ۱۹۹۲م.

 

7. معجم الفاظ القرآن الکریم، مجمع اللغه العربیه قاهره. محمود شلتوت و دیگران، انتشارات ناصرخسرو، قم، ۱۳۶۳ه.ش.

 

8 ;. المیزان فی تفسیر القرآن، محمد حسین طباطبائی، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، بیروت، ۱۴۱۷ه. ۱۹۹۷م.

 

9. المفردات. ابوالقاسم الحسین بن محمد الراغب الاصفهانی، المکتبه المرتضویه، تهران، بدون تاریخ.

 

دکتر حمیدرضا مستفید”، مجله گلستان قرآن.

 

http://karballa.ir

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن. سوره ای در پناه قرآن.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید