ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

شادمانی مکان ندارد

سایت هپی گای دارای بخش‌های مختلفی است؛ از جمله، نوشته‌های افرادی که شادمانی را تجربه کرده‌اند و یا با خواندن کتاب یا مطلبی در این مورد، سعی کرده‌اند آن را به دیگران نیز منتقل سازند. معرّفی کتاب‌هایی که به مقوله شادمانی» می‌پردازد و همچنین برگزاری کلاس‌هایی برای شاد بودن، از دیگر فعّالیت‌های اعضای این سایت است.


در معرّفی سایت آمده است: با استفاده از این سایت، می‌توانید خود را بشناسید، شادمانی حقیقی را بیابید و بیاموزید که چگونه در زندگی، شاد باشید. برای آشنایی با موضوع این سایت، ده مطلب برایتان انتخاب کرده‌ام. عنوان نوشته‌ام را هم از مطلب دهم (آخر) گرفته‌ام.


شادمانی و ناراحتی


زمانی که شما وقت زیادی را به سخن گفتن در مورد شادمانی اختصاص می‌دهید، فراموش می‌کنید که ناراحتی نیز ارزشمند است. من همواره به مردم گفته‌ام که موردی ندارد برای چیزهای از دست‌رفته، ناراحت باشید. این امر، طبیعی» نیست؛ امّا ضرورت دارد.
ولی باید بدانید که لازم نیست در ناراحتی خود، باقی بمانید و به حال خود دل بسوزانید. زمانی، فرد نیاز دارد که گریه کند و سپس ناراحتی خود را کنار بگذارد و به زندگی در این دنیای خارق العاده، ادامه بدهد. ما نیاز داریم مسائل ناراحت‌کننده را از بخش تأسّف‌بار زندگی فعلی خود، به بخش خاطرات حیرت‌انگیز گذشته، منتقل کنیم.


قلّه شادمانی، در سن بیست و هفتاد سالگی


ما در سن چهل سالگی برای خیلی چیزها متأثّر می‌شویم. بر اساس تحقیقات اخیر، ما تنها اندکی در دره U شکل شادمانی، فرو می‌رویم.
در سن بیست سالگی، احساس می‌کنیم که می‌توانیم غنایم بسیاری به دست آوریم و با انگیزه فوق العاده‌ای به پیش می‌رویم، همانند فاتح اسپانیایی معروف که به دنبال طلا بود.
در سن چهل سالگی، می‌فهمیم که هیچ غنیمتی وجود ندارد، حداقل برای ما. ما نه قرار است رییس جمهور شویم و نه یک بازیکن درجه یک در خط حمله یا یک مدل عالی و حتّی یک پولدار کثیف. در آن لحظه است که بر اساس تمامی شکست‌های خود، عکس العمل نشان می‌دهیم و ابراز ناراحتی می‌کنیم که چرا برای زندگی خود کاری نکرده‌ایم؟
در سن شصت سالگی، با هوشیاری، عکس العمل نشان می‌دهیم؛ چرا که تشخیص می‌دهیم پاداش گرفتن، مهم نیست؛ زیرا زندگی، فقط جایزه گرفتن نیست.


شادمانی، مکان ندارد


جین مالمگرن، سعی کرد که شادمانی را توصیف کند؛ امّا دریافت که کار ساد‌ه‌ای نیست. خواندن یک مقاله، این سؤال جالب را در ذهن او به وجود آورد که: چرا در بعضی کشورهای خاص، میزان شادمانی افراد، بیشتر است؟»؛ امّا در پایان، وی این گونه به سؤالات خود پاسخ داد: شما و من، هر دو می‌دانیم که شادبودن، حقیقتاً به جایی که در آن هستیم ربطی ندارد».
این درست است. زمانی بود که فکر می‌کردم اگر نتوانم از پنجره اتاقم درختی را ببینم، هرگز احساس شادمانی نخواهم کرد؛ امّا زمانی که به شهر کوچک تورونتو کوندو رفتم ـ‌جایی که از پنجره، تنها بُتون ساختمان پیدا بودـ، توانستم کتاب خود را در مورد شادمانی، به رشته تحریر درآورم.
در مورد دارایی‌ها، مکان، مکان و تنها مکانْ مهم است؛ امّا در مورد شادمانی، فقط تو، تو و تنها تو هستی که اهمّیت داری.
به هر حال، در مورد اسم این متن، منظورم این نبود که بی‌خانمانی، به معنای شاد بودن است.


نامه نگاری، سپاس‌گزاری و شادمانی


برای این که قدر چیزهایی را که دارید بدانید و از آنها سپاس‌گزار باشید، از آنها یک لیست تهیه کنید. اجازه ندهید چیزی فراموشتان شود؛ چرا که اینها مواردی هستند که برای شما شادی و رضایت معنوی به ارمغان می‌آورند. از این لیست برای چنین کارهایی استفاده کنید: اگر نام افرادی در آنها وجود دارد، وقت خود را صرف این سازید که به آنها نشان دهید در موردشان چه احساسی دارید، مثلاً می‌توانید یک نامه برای قدردانی برای آنها بفرستید؛ اگر نام سازمانی در فهرست شما وجود دارد، برای سرپرست آن ارگان، نامه‌ای بنویسید و همچنان لیست خود را افزایش دهید. در ابتدا ممکن است لیست شما خیلی ساده و مختصر به نظر برسد، امّا به تدریج که شما یاد می‌گیرید نسبت به هر چیز کوچکی شکرگزار باشید، این لیست، زیاد می‌شود. این تمرینی است برای این که شما نسبت به هر آنچه در هر روز به دست می‌آورید، سپاس‌گزار باشید. هر روز به خود بگویید: من بیدارم و از این که زنده‌ام، خدا را شکر می‌گویم». هر اتّفاقی که در آن روز بیفتد، به هر حال، موردی برای شادمانی شماست.
این گلچینی بود از وبلاگ باربارا آن کیپفر، نویسنده کتاب چهارده هزار مورد برای خوش‌حالی».


منحصر به فرد بودن


چه چیز، شما را منحصر به فرد می‌سازد؟ مطمئناً شبکیه چشم و اثر انگشتان شما، تنها مختص خودتان است. شما همچنین دندان‌های منحصر به فردی دارید. حتّی ممکن است که در زندگی شخصی خود، پرونده‌ای در CIA، KGB یا Interpol داشته باشید.
امّا آنچه شما را بیش از همه منحصر به فرد می‌سازد، تجارب شماست. هزاران و حتّی میلیون‌ها لحظاتی وجود دارند که تنها به شما اختصاص دا
رند؛ لحظات بی‌شماری که باعث شده‌اند این گونه باشید که الآن هستید و بسیاری از واکنش‌هایی که دلیلی بر پردازش اطّلاعات از جانب شما هستند و در نتیجه، باعث شده‌اند که شما در حال حاضر، به روش خاص خود عمل کنید؛ درس‌هایی هستند که آموخته‌اید و حتّی گاهی ندانسته، این کار را کرده‌اید؛ درس‌هایی که باعث شده‌اند اطّلاعات بیشتری به دست آورید. داشته‌هایتان را تقسیم کنید. فکر کنید و بعد هر کاری که می‌خواهید انجام دهید. در نگهداری تجاربی که به دست می‌آورید، کوشا باشید.


عشق، برترین است


ایا چیزی مهم‌تر از عشق وجود دارد؟ عشق، به معنای کمک بی‌قید و شرط به دیگران است. زمانی که ما چیزی را دوست می‌داریم، از مسیر خود دست می‌کشیم تا کاری بهتر انجام دهیم. به سختی تلاش می‌کنیم تا دیگران را آزار ندهیم. سعی می‌کنیم تا حد امکان، موجبات آسایش افراد بیشتری را فراهم آوریم. تلاش می‌کنیم هوایی را که دیگران تنفّس می‌کنند، آلوده نکنیم و غرایز حیوانی خود را مهار می‌کنیم.
اگر ما همه مردم جهان را دوست بداریم، هرگز جنگی اتّفاق نمی‌افتد. این، شکست عشق است که به جنگ منجر می‌شود. ایا بهتر نیست با عشق خود، جنگ را برای همیشه متوقّف سازیم؟ البته واضح است که اگر شما به تنهایی تصمیم بگیرید که عشق بورزید، نمی‌توانید جنگ را متوقّف سازید؛ امّا مطمئناً گوشه کوچکی از جهان را
روشن خواهید ساخت.
تو بهترین هنرپیشه هستی، تبریک می‌گویم!
آفرین! تو بهترین هنرپیشه هستی و به همین دلیل، جایزه می‌گیری؛ و همین طور بهترین کارگردان و بهترین نمایش‌نامه‌نویس. در واقع، این، یک تغییر و تحوّل کلّی است. تو بهترین بخش محصولی هستی که به سادگی و فروتنانه زندگی من» نام گرفته است.
بله. هر یک از ما محصولی پیچیده و اعجاب‌انگیز را هدایت می‌کنیم و آن را به تصویر می‌کشیم؛ محصولی به نام زندگی ما». ما نمایش‌نامه را می‌نویسیم و هنرپیشگان را انتخاب می‌کنیم. ما، سِن را آماده می‌سازیم و تصمیم می‌گیریم. این ما هستیم که مشتریان را انتخاب می‌کنیم و نمایش‌نامه را اصلاح و ویرایش می‌کنیم.
خیلی خوب است. آفرین!


پیشنهادی در مورد استرس


مطمئناً این مَثل را شنیده‌اید: هر چیزی جایی دارد و هر نکته مکانی». هیچ چیز، بیش از این موجب استرس نمی‌شود که زمانی که عجله دارید، چیز مهمّی را گم می‌کنید، مثل عینک یا کلید ماشین.
برای هر چیز، مکانی خاص در نظر بگیرید و سپس خود را مقید سازید تا هر بار که وسیله‌ای را برمی‌دارید، آن را سر جای خود بگذارید. تصوّر کنید چه قدر می‌توان از استرس اجتناب کرد اگر هرگز مجبور نباشید به سرعت و دیوانه‌وار، به دنبال چیزهایی بگردید که بدون آنها حقیقتاً نمی‌توانید کاری انجام دهید.


اوقات بیکاری خود را وقف شادبودن کنید


شما در زمان بیکاری چه می‌کنید؟ ایا سازنده هستید؟ البته منظور از سازندگی، پول درآوردن یا ساختن چیزی نیست. بدین منظور می‌توانید فعّالیت‌های خود را با لیست زیر چک کنید:
1. ایا کاری انجام می‌دهید که باعث افزایش ضربان قلب شما شود؟
2. ایا کاری انجام می‌دهید که باعث شود به راه‌کارهای جدید فکر کنید؟
3. ایا باعث پیشرفت دنیا می‌شوید؟
4. ایا روابط دوستی خود را مستحکم می‌سازید؟
اگر جوابتان منفی است، شاید وقت آن رسیده است که در مورد گذراندن اوقات فراغت خود، فکری دیگر کنید.
به خودتان کمک کنید
گاهی ممکن است برای کمک به خود، از خودتان سؤال کنید: اشکال من چیست؟». این، امری طبیعی است؛ چرا که ما اغلب، زمانی که با مشکلی رو به رو می‌شویم، در صدد کمک برمی‌اییم و بهتر است که اگر متوجّه مشکل شدیم، آن را تصحیح یا هدایت کنیم.
امّا برای کمک به خود باید این سؤال را نیز بپرسید که نقاط قوّت من چیست؟»؛ چرا که باید آنها را پیدا کنیم و بر پایه آنها دیگر چیزها را استوار سازیم. همچنین باید برای تقویت نقاط قوّت خود، راه‌هایی پیدا کنیم تا زندگی شادتری داشته باشیم، پُربارتر باشیم و کاری کنیم که زندگی ما برای دیگران، یک تجربه خارق العاده باشد.
این، تمامی
آن چیزی است که به آن، داروی روزانه شادمانی» می‌گوییم. مطمئناً زمانی که مشکل دارید و به سختی رسیده‌اید و نیاز به حمایت دارید، این روند، به شما کمک می‌کند. امیدوارم همه شما، نقاط قوّت و در عین حال مثبت خود را پیدا کنید و زندگی‌تان را بر پایه آنها استوار سازید!
حدیث زندگی :: خرداد و تیر 1387، شماره 41


www.sibtayn.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید