ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی

فهرست مطالب

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی


حجت الاسلام محمدحسین حق جو، استاد حوزه و دانشگاه

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند که صله رحم عمر انسان را طولانی می کند، و توفیق و روزی را نیز ازدیاد می بخشد. یکی از مباحثی که زمینه استحکام مبانی اجتماعی و خانوادگی را بوجود می آورد صله رحم است. صله رحم تنها به رفت و آمد صرف محصور نمی شود.
صله رحم از طریق تلفن، نامه و پیامک هم انجام می شود و برکات خاص خود را هم خواهد داشت. صله رحم همیشه نباید از کوچکتر به بزرگتر ها محدود شود. گاهی هم برعکس این موضوع خوبست به رفع مشکلات و گرفتاری ها و دردسرها کمک می کند.

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی

همیشه فقیران نباید به دیدن و کمک ثروتمندان بروند و یا افرادی که از پایگاه اجتماعی مناسبی برخوردارند نباید منتظر باشند تا زیردست ها به دیدار و یاری آنان بشتابند. افرادی که سن و مقام، پایگاه اجتماعی بالاتری دارند باید در صله رحم پیشقدم باشند زیرا این اقدامشان ارزش و ثواب بیشتری دارد.

جام می شود و برکات خاص خود را هم خواهد داشت. صله رحم همیشه نباید از کوچکتر به بزرگتر ها محدود شود. گاهی هم برعکس این موضوع خوبست به رفع مشکلات و گرفتاری ها و دردسرها کمک می کند.
صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی


یکی از برکات صله رحم این است که امکانات، توانایی ها و پتانسیل های طرفین شناسایی می شود و این توانایی ها می تواند در خدمت دیگر اعضای آن خاندان قرار بگیرد و دیگران هم از آن امکانات و توانمندی ها استفاده کنند و موجب پیشرفتشان شود. حل معضلات، مشکلات و تامین نیازها هم از برکات صله رحم است.

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی


صله رحم یک عمل متقابل است، قرآن هم در این باره فرموده اگر کسی به دیگر نیکی کند قبل از اینکه خوبی و نشاطی به فرد مقابل برساند آن نیکی ها و برکات شامل حال خودش می شود و افراد بانشاط و دارای امنیت روانی می شوند.

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی


صله رحم نباید در تجملات گم شود و افراد خود را گرفتار زرق و برق مهمانی ها کنند. در این دیدارها خصوصا در ایام عید باید به حداقل امکانات بسنده شود تا افرادی هم که از معذوریت مالی برخوردارند دچار مشکل نشوند و به زحمت نیفتند.

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی


مناسب است صله رحم بدون هماهنگی قبلی باشد، یکی از معضلاتی که صله رحم را کمرنگ کرده توجه افراد به امکانات مادی است. اگر بخواهیم قانون الهی را رعایت کنیم باید تمام موانع ظاهری را کنار بگذاریم و فقط به قصد دید و بازدید به منزل عزیزان و اقوام برویم تا از خیر و برکات الهی این دیدارها بهره مند شویم.
در صله رحم باید گذشته های بد فراموش شود و در این دیدارها رضای خدارا در نظر بگیریم و بدی ها را کنار بگذاریم و طبق فرموده قرآن اگر کسی به ما بدی کرده ما به او خوبی کنیم. بدی دیگران را نباید به رخشان بکشیم تا ناراحت شوند.

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی

 

کمرنگ شدن صله رحم و به حاشیه رفتن آن چه عواقب سوئی را متوجه سبک زندگی می کند؟
قطع رابطه ها از نظر عاطفی، اجتماعی و معنوی به خانواده ها آسیب می زند. به هر حال با توجه به روایات وقتی یک فرد مومن به یک خانه می آید ملائک به آن خانواده توجه می کنند اما کاهش رابطه موجب می شود نظر الهی کمرنگ شود.

صله رحم و تاثیرات  آن  برسبک زندگی


پروردگار قاطع رحم را در قرآن مورد لعن قرار داده است، وقتی فردی مورد لعن و نفرین قرار بگیرد، مال و جان و زندگی اش دیگر برکتی ندارد.
هزاران مشکل برای افرادی که صله رحم نمی کنند به وجود می آید و از لحاظ روحی و عاطفی مشکلات برایش پیش می آید و به طور ناخودآگاه روی افکار کوتاه و بلندمدت تاثیرات منفی می گذارد و افراد به افسردگی و انزوا و پرخاشگری کشیده می شوند.

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی


صله رحن یکی از نیازهای روحی و روانی افراد است که باید به آن توجه شود تا افراد که ذاتا اجتماعی آفریده شده اند به این نیازشان هم توجه کنند و از برکات روحی و جسمی و اجتماعی آن بهره مند شوند.
انسان در زندگی فردی و اجتماعی زمانی بانشاط،  پویا و فعال می شود که صله رحم انجام دهد و در این دیدارها هم روحیه تازه ای بگیرد هم از دیگران کمک بگیرد و هم با توانایی هایی که دارد خدماتی به آنها برساند.

http://shabestan.ir

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی. صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی . صله رحم و تاثیرات آن بر سبک زندگی

 

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید