ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

حفظ اصالت متن مهمترین ویژگی طرح‌های گرافیکی قرآنی است

«محمدرضا دادگر» طراح گرافیک، نقاش و تصویرگر در حاشیه داوری آثار بخش پوستر و لوگوی هشتمین جشنواره فضاسازی سوره‌های قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) اظهار کرد: در بخش پوستر کیفیت برخی آثار پایین است اما در این میان آثاری که نسبتا قابل توجه باشند، نیز دیده می‌شود.

وی با اشاره به ملاک و معیار ارزیابی در آثار فوق عنوان کرد: اولین مسئله‌ای که در داوری هر گونه اثری مورد توجه هیئت داوران است، در رابطه با خود موضوع است که هنرمند آن را به خوبی درک کرده باشد.

دادگر در ادامه افزود: وقتی مفهوم از نگاه هنرمند به خوبی تجزیه و تحلیل شده باشد و به بیانی دیگر آن را به درستی درک کرده باشد، به مرحله دیگری می‌رسد که مربوط به مباحث زیباشناسی و نوشتاری است.

این گرافیست یادآور شد: یکی از نکات مهم در تشخیص یک کار خوب، مبحث زیبایی شناختی، اصول نوشتاری، ترکیب‌بندی، رنگ و … است که در کنار محتوا به کار بها می‌دهد.

وی تأکید کرد: در آثاری با مضامین قرآنی، این مسئله رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرد که هنرمند از همه این ابزار چگونه استفاده کرده باشد و تا چه حد طراحی ایرانی ـ اسلامی را به تصویر کشیده است.

وقتی مفهوم از نگاه هنرمند به خوبی تجزیه و تحلیل شده باشد و به بیانی دیگر آن را به درستی درک کرده باشد، به مرحله دیگری می‌رسد که مربوط به مباحث زیباشناسی و نوشتاری است

در این بخش از گفت‌وگو خبرنگار ایکنا متذکر شد: با توجه به توضیحات فوق، کارهای گرافیکی که به نوعی مضامین قرآنی را در خود جای دادند مبین ویژگی‌های خاصی هستند، این شاخصه‌ها از نگاه شما چیست؟

دادگر عنوان کرد: وقتی یک تم مذهبی و یا دینی به کار داده می‌شود قطعا شرایط متفاوتی نسبت به دیگر گونه‌های گرافیکی خواهد داشت. حال اگر این تم بر مبنای آیات قرآنی باشد قطعا مشخصات منحصر به فرد خودش را باید ضمیمه آن کرد که هویت آیات قرآنی به درستی در طرح حفظ شود.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این‌که برپایی چنین جشنواره‌هایی تا چه حد به‌‌‌‌‌ ارتقای سواد بصری مخاطبان کمک می‌کند، اظهار کرد: قطعا چنین نمایشگاهی توان تأثیرگذاری لازم را روی مخاطبان خود دارند و به خوبی می‌توانند تماشاگر این آثار را با مضامین مختلف طراحی آشنا کنند.

این طراح در تکمیل مطالب فوق متذکر شد: اما اول این مسیر هستیم و در دوره‌های بعدی قطعا کیفیت آثار، کثرت شرکت‌کنندگان و تعالی جشنواره را در پی خواهیم داشت.

دادگر در پایان خاطرنشان کرد: درکنار چنین جشنواره‌هایی باید به برپایی سمینارهای مرتبط، انتشار کتاب، ایجاد فضای گفت‌وگو و مباحثه نیز اقدام کرد که مسلما به رشد جشنواره کمک خواهد کرد.

طرح‌های گرافیکی قرآنی. طرح‌های گرافیکی قرآنی

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه -آموزش مجازی قران ونهج البلاغه

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید