ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

عادات غلط را تغییر دهید!

تازه های دنیای فناوری


دنیای فناوری دنیایی است که شما می توانید روزی چند مطلب تازه را به راحتی با یک جستجوی کوچک در اینترنت بیابید این مطالب از ایده های جدید ، دستاوردها و یا نکته های تازه در زمینه استفاده بهینه از تکنولوژی است تا تصمیم‌های بزرگ و ساخت پروژه هایی که می تواند زندگی بشر را متحول کند.


در اینجا قصد داریم تنها چند نمونه از صدها مطلب تازه دنیای فناوری را که می تواند برای شما جذاب باشد بیاوریم :


عادات بد خود را ترک کنید


بشر جایزالخطاست! همه می دانیم! ولی بعضی وقت ها اشتباه‌های ما تبدیل به عادت می شود و ترک عادت هم که….


به هر حال بعضی از عادت های نادرست عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد و دنیای فناوری هم از این موضوع مستثنی نیست.


1. نکاتی در PC World به آنها اشاره شده که ما به علت ناآگاهی و یا تنبلی دچار آنها می شویم که اگر این عادات را ترک نکنیم شاید زیان‌های حاصل جبران ناپذیر باشد. ما 12 نکته را در اینجا آورده ایم که در آینده به بررسی بقیه نکات هم خواهیم پرداخت.


1. عدم تهیه نسخه پشتیبان از سیستم


نکته خنده دار در مورد افرادی که زیر بار تهیه نسخه پشتیبان نمی روند این است که آنها می دانند اشتباه می کنند و با این مقدمه شروع می‌کنند:


«می‌دانم کار بدی می‌کنم اما …». باید پذیرفت که همه هادردیسک ها در نهایت روزی از کار خواهند افتاد.حتی هارد دیسک شما!


 2. غفلت از نسخه پشتیبان


فکر کنید دزدی وارد منزل شما می شود و لب‌تاپ شما را سرقت می‌کند. مشکلی نیست. شما دیشب فایل پشتیبان تهیه کردید. اما نه! فایل پشتیبان روی حافظه جانبی ذخیره شده بود که درست کنار لپ‌تاپ بوده و دزد آن را هم به سرقت برده است.


داده های خود را در چندین مکان ذخیره کنید. همیشه بوسیله برنامه ریزی، تهیه خودکار فایل پشتیبان از هارد دیسک، فایل را دور از سیستم نگهداری کنید و آن را در جایی دیگر دور از مکان اصلی وسایلتان نگه داری کنید.


 3.پاسخ به Spam ها


چرا حجم Spam ها به مرور زیاد می شود؟


ضرب المثل جالبی (البته نه در زبان ما) وجود دارد که اگر شما قسمتی از راه حل نیستید، پس قسمتی از مشکل هستید


از آنجا که مردم به اندازه کافی پاسخ Spamهای دریافتی را ارسال می کنند و بعضا به آنها توجه می کنند این روند پا برجاست. با کلیک بر روی لینک «حذف من» (Remove me) جواب خوبی به آنها دهید. اگر این نامه های الکترونیکی از سوی شرکت های معروف ارسال شده باشد، ارزش دارد که این کار را نکنید و یک نگاه کوچک به آنها بیندازید.


 توصیه می شود برای مهار کردن Spamها از سیستم مبارزه با Spam که در Email شما تعیبه شده است استفاده کنید.


 4. استفاده از رایانه روشن هنگام حرکت


شما سیستم خود را در حالی که روشن است از آشپزخانه به اتاق نشیمن می برید؟! اشکالی ندارد.


اما اگر همین کار را در مسافت‌های طولانی تر و با سیستم هایی که دارای اهمیت بیشتری است مثل سیستم محل کار که اطلاعات آن بسیار مهم است انجام دهید عواقب خوبی برایتان ندارد!


حتما آن را خاموش کنید. هارد دیسک های چرخشی و سیستم ها در محیط های بسته و تنگ به راحتی می توانند آسیب ببینند.


ویندوز تنظیماتی را  برای دکمه پاور در نظر گرفته و به شما این امکان را می دهد کا با بستن لپ‌تاپ باعث خاموش شدن خودکار آن شود از این ام
کانات استفاده کنید
!


 5. استفاده لب تاپ در تخت خواب


استفاده از لپ تاپ در رختخواب احساس خوبی به افراد می دهد البته خوب شاید نه به اندازه خوردن صبحانه در رختخواب!


تشک و بالشت های پف دار، مانع از تهویه هوای داخل لب تاپ می شود در نتیجه  سیستم گرم می شود لطفا اگر قصداستفاده از لپ تاپ خود را در رختخواب دارید جهت حفظ سلامتی خود از میز کوچک یا میز پیش دستی برای نگهداری هوای بین سیستم و تشک یا بالشت استفاده کنید. همچنین بدن خود را در حالت طبیعی قرار دهید تا دچار آسیب دیدگی نشود.


  6. مورد بعدی غفلت در قفل کردن گوشی های هوشمند است:


 زمانی که که فرد  بی مسئولیتی گوشی موبایلی را پیدا می کند، اول تمام تلفن های بین المللی خود را شماره گیری می کند و هر شماره که بتواند! سپس به برداشتن تمام اطلاعات موجود در گوشی می پردازد.


اما شما می توانید به راحتی با قرار دادن یک رمز از تمام این اتفاقات جلوگیری کنید و نهایتا ضرری که می دهید هزینه صدور سیم کارت جدید و خرید گوشی جدید باشد نه افتادن اطلاعات شخصیتان به دست غریبه و همچنین پرداخت یک قبض باور نکردنی.


 7. عدم استفاده از پوشه ها و مرتب کردن Email :


 همانطور که می دانید هر پیامی که دریاف می کنید در جعبه پیغام ها (Inbox) قرار می گیرد و ایمیل شما را شلوغ و شلوغ تر می کند و اگر از آن دسته از افرادی هستید که هیچ کدام از پیامهای خود را حذف نمی کنند فکر می کنم اگر به دنبال پیامی بگردید آن را پیدا نمی کنید یکی از اشتباهاتی که افراد می کنند و برایشان گران تمام می شود عدم استفاده از پوشه یا دسته بندی برای مدیریت جعبه پیام های خود یا همان Inbox  است.


عموما همه ایمیل ها خصوصا آنهایی که ما در ایران از آنها استفاده می کنیم مانند Yahoo  و Gamil قابلیت های خوبی برای مرتب کردن و مدیریت ایمیل ها دارند عدم استفاده از آنها در بعضی مواقع که شدیدا به آنها احتیاج دارید بسیار مشکل است البته ما به تمامی ایمیل هایمان احتیاجی نداریم پس کمی به کلید Delete </SPAN&gt ;هم توجه کنید آنهم کاربرد دارد.


 8. پرینت از همه چیز:


حتما شما هم تبلیغاتی را که موکدا در زمینه عدم چاپ اطلاعات بر روی کاغذ است خوانده اید در حال حاضر وسایل متنوعی برای ذخیره اطلاعات دیجیتالی دارید پس چه لزومی برای چاپ آنان وجود دارد؟ حتی فرم هایی که نیازمند امضا هستند، می توانند با قبول امضای دیجیتالی که در Microsoft Pint  ایجاد شده، به انجام رسند حتی می توان برای ذخیره کامل فایل ها برای انتقال و آرشیو، از آنها  PDF تهیه کرد. اگر شما به این نکته توجه نکنید ضرر جبران ناپذیر آن متوجه تمام جامعه است.


 9. نصب زیاد برنامه های غیرضروری:


چرا ویندوز کند می شود؟ شما سه برنامه پیام رسانی مشتری  و هفت جست وجو گر نوار ابزار و 5 تا بروزر بر روی سیستم نصب کرده اید.


گ
اهی بعضی از این برنامه های نصب شده باعث آسیب دیدن ویندوز می شود. برخی از این نرم افزارها اثرات غیر قابل جبرانی بر روی سیستم می گذارند. البته در کشور ما که ویندوز
Original  کمتر تهیه می شود شما مجبور می شوید مرتبا ویندوز خود را عوض کنید اما برای کسانی که از نسخه اصلی استفاده می کنند کمی این موضوع پرهزینه تر و پر دردسر تر است.


 10. عدم نگهداری رسیدها:


طبق تجربه که شاید شما هم آن را تجربه کرده باشید همیشه محصولاتی که رسید آنها را دور می ریزیم، بعد از مدتی دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر پیدا می کند.


 اما به دلیل عدم نگهداری رسید خرید و گارانتی، نمی توان از خدمات پس از فروش استفاده کرد. بهتر است اسناد را در پوشه ای نگه داری کنید. هنگام جمع آوری برخی رسید ها، می توانید از آنها اسکن کرده و توسط سیستم Neat Receipts سازماندهی کنید. این تجربه ای است که ضرر زیادی از لحاظ مالی به شما وارد می کند!


 11. استفاده از رمزی ثابت برای همه چیز:


اگر همه رمز ها از قبیل پست الکترونیک، خود پرداز، رمز کاربری اینترنت، گوشی مبایل و …. مشترک باشد، ممکن است مورد سرقت اطلاعات قرار گیرید، پیشنهاد می کنم حتی بعضی از رمز های خود را در یک بازه زمانی مشخص عوض کنید همچنین می توان بوسیله نرم افزار(Password manager) بر رمزها مدیریت کرد.


12. ارسال تصاویر آنلاین


زمانی که تصمیم میگیرید تصویری را در سایتی قرار دهید، به موقعیت تمام افراد حاضر درعکس توجه کنید تا از پست و اظهار نظرات آزرده خاطر نشوید!


این موضوع که در حال حاضر بسیار باب شده است در بعضی مواقع اث
رات بسیار بد و جبران ناپذیری را بر روی زندگی افراد می گذارد که جبران آن اصلا آسان نیست زیرا عکس شما حالا بر روی آرشیو کامپوتر خیلی ها
save  است که اصلا شما نمی دانید چه کسانی آن را دارند؟ شما می توانید پرو فایل خود را به گونه ای تصحیح کنید که همه اعضای شبکه به قسمت های خصوصی دسترسی نداشته باشند.


پیشنهاد می کنم در هنگام کار با این نوع شبکه ها حتما امنیت را مد نظر داشته باشید حتی ممکن است شما در حال حاضر موردی به نظرتان حائز اهمیت نباشد که در آینده مهم شود ، به هر حال هر چه پروفایل امن تری داشته باشید ضرر نمی کنید!


 


چه کسی اجازه دارد موبایل شما را چک کند؟


همچنان که فناوری رشد می کند مرز میان وسایل الکترونیکی را از بین می رود مثلا در گذشته ساعت مفهومی جدا بود و چراغ مطالعه کاملا جدا!


در حالی که شما در حال حاضر چراغهای مطالعه زیادی را می بینید که بر روی آنها ساعت وجود دارد و یا قبلا تلفن مفهومی جدا از دوربین و آن هم مفهومی کاملا متفاوت از ماشین حساب بود اما در حال حاضر شما تلفن همراهی را دارید که برای شما کار دوربین را به خوبی انجام می‌دهد و همچنین قابلیت های ماشین حساب حتی بیش از جمع و تفریق را دارد !


اما بعضی وقت ها این موضوع دردسر ساز هم شده و قوانین متفاوتی در مورد آنها صدق می‌کند. برای مثال در ژانویه امسال قانونی در ایالات متحده وضع شد که به پلیس اجازه می دهد به هر فردی که مظنون شده بدون اجازه کتبی و حکم قضایی موبایل او را چک کند مانند تمامی قوانین دیگر، عده ای با وضع این قانون کاملا موافقند و عده ای مخالف !


 افراد موافق دلیل خود را عدم اجازه حذف احتمالی مدارک از موبایل توسط فرد مظنون می دانند و به طور مثال معتقدند که فرد خطاکار یا سارق نمی تواند اطلاعات را از بین ببرد اما می دانید که اگر فردی بخواهد در لپ‌تاپ فردی را بازرسی کند باید اجازه قانونی و حکم قضایی به همراه داشته باشد ز
یرا لپ تاپ و رایانه شخصی افراد، حکم ورود به خانه فرد را دارد و کاملا ورود به حریم شخصی فرد است
.


عده مخالف بر این باورند که تلفن‌های همراه با حافظه های زیادی که پیدا کرده اند و البته وجود عکس و حتی دسترسی به ایمیل فرقی با لپ تاپ ندارند و شما به همان اندازه که با رایانه شخصی فرد می توانید به زندگی فرد سرک بکشید از این راه هم می توانید.


جالب است بدانید که این موضوع در آن کشور به قدری جدی شده که کار به نظرات و مجادلات بی
ن قضات رسیده و خشم مردم را هم بر انگیخته است
.


مردم تمایل ندارند که هر وقت پلیس اراده کرد اطلاعات شخصی آن‌ها را ببیند و اگر آن‌ها از این کار امتناع کردند متخلف باشند.


این موضوع همچنان در دست بررسی است و بر اساس گزارشی که در NewScience  آمده این امکان وجود دارد که این قانون پس از 2 ماه بر اثر نارضایتی مردم لغو گردد نکته جالب توجه در این موضوع پیشرفت تکنولوژی است که مرزهای میان وسایل مورد استفاده بشر را از بین برده و این روند روز به روز ادامه دارد.


·         هرگز دیگر تایپ نکنید


خبر جدید و تازه ای که در هفته گذشته توسط NewScience منتشر شد در مورد بازوی ربات است. البته تاکنون بسیار در این مورد مطلب عنوان شده است و بازوهای ربات زیادی ساخته شده و حتی به مرحله فروش گذاشته شده اما این یکی یک مزیت کوچک دارد و آن هم استفاده در زندگی روزمره و برای عموم جامعه است!


 برای مثال در بازوی الکترونیکی که پیش از این مطرح شده بود جهت استفاده در کابل های فشار قوی و یا تعمیر و نگهداری فضاپیماها (مانند بازوهای رباتیک که ناسا در شاتل‌های فضایی و ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار می‌برد) و یا بازوهایی که به عنوان کمک به پزشک در عمل های جراحی حضور دارند ساخته شده است.


اما این یکی تنها برای تایپ 30 کلمه در دقیقه ساخته شده است


  این ربات توسط Priya and Nicholas Thayer از موسسه ویرجینیاتک در آمریکا ساخته شده است این دو نفر به این امید این ربات را ساختند که نیاز به تایپیست از تمامی کارهای روزمره و تمامی فعالیت‌ها حذف گردد! آنها انتظار دارند که رباتشان بهترین استفاده را از صفحه کلید داشته باشد. این بازوی ربات که شبیه به دست انسان ماهر در تایپ است بوده و DART نیز نامیده می شود.


 Dart به گونه ای ساخته شده که با ربات های انسان نما هماهنگ می شود و برای سالمندان که توانایی استفاده از ابزار آلات فناوری را ندارند قابل استفاده است. فقط کافیست از طریق صدا فرمان به او منتقل شود&l t;SPAN dir=ltr>.


خریداری بلیط از دستگاه‌های فروش بلیط قطار و یا مترو، استفاده از خود پردازها و… همه نیازمند استفاده از دست و انگشتان می باشد و هستند کسانی که به هر دلیل از داشتن عضو پر تحرک محروم هستند. و استفاده از این دست الکترونیکی در تمامی مکان‌های عمومی برای آسان تر شدن کار برای این افراد هم از ایده های بعدی است.


 در این بازو از 19 موتور کوچک برای بالا بردن دقت دست رباتی دارت استفاده شده که همگی در یک ساعد جای می گیرد و با تاندون‌های سیمی به مفصل‌ها متصل می‌شوند.


دارت دارای پوستی سیلیکونی است و امکان استفاده از صفحات های لمسی را فراهم می کند و شباهتی به دست انسان هم پیدا می کند.


تهیه و ترجمه: فائزه سیدخاموشی


بخش دانش و فناوری تبیان


منبع:


NewScience


PC world

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید