ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

عرفان حقیقی محصول چیست؟

فهرست مطالب

بحث های قرآنی نشان می دهد که اگر کسی جان خود را شفاف کند و از دغل، شبهه و خیانت دوری جوید، اسرار عالم را می یابد.


آیت الله جوادی آملی


عرفان علمی حصولی نیست، تا از راه تحصیل به دست آید، بلکه بیشتر از راه تهذیب و  تزکیه نفس حاصل می شود. در قرآن کریم آمده است: (یعلمهم الکتاب و الحکمة و یزکیهم)(1). بخش نخست آیه (یعلمهم الکتاب و الحکمة)، به فقه، اصول، حکمت و … مربوط است و بخش دوم آن، یعنی (یزکیهم)، به عرفان اختصاص دارد.
بحث های قرآنی نشان می دهد که اگر کسی جان خود را شفاف کند و از دغل، شبهه و خیانت دوری جوید، اسرار عالم را می یابد. گاه انسان آیینه جانش را به طرف مار، گرگ و عقرب نگاه می دارد و در آن جز گرگ و عقرب چیزی نمی یابد.
خدای سبحان فرمود: (کلا لو تعلمون علم الیقین*لترون الجحیم)(2) اگر اهل علم الیقین باشد و صفای ضمیر داشته باشید، اکنون هم جهنم را می بینید، زیرا پس از مرگ، کافر هم می تواند جهنم را ببیند (ربنا ابصرنا و سمعنا)(3)آیا افراد عادی هم می توانند مراتبی از شهود داشته باشند؟
تهذیب نفس بهترین راه دستیابی به عرفان حقیقی است و به درس خوانده های حوزه یا دانشگاه اختصاص ندارد، برای مثال “حاثة بن مالک” در پاسخ پیامبر(ص) عرض کرد: من امشب را به
صبح رساندم، در حالی که به مقام یقین رسیده ام.
پیامبر (ص) فرمود: هر چیز نشانه ای دارد، نشان یقین تو چیست؟ و وی در پاسخ گفت: گویا عرش خدا و بهشت را می بینم، و جهنم و زوزه ساکنان آن را می شنوم. پیامبر (ص) فرمود: هذا عبد نور الله قلبه بالایمان؛ این بنده است که خداوند قلب او را نورانی کرده است.(4)


زمانی در حرم مطهر پیامبر اکرم (ص) جوانی نزد من آمد و گفت: می خواهم قصه ای را با شما در میان بگذارم. من در فلان شهر ایران آبمیوه فروش هستم. ما برای اینکه آبمیوه خنک و گوارا باشد، تکه ای یخ داخل لیوان می اندازیم و سپس آبمیوه روی آن می ریزیم و به قیمت معمول می فروشیم.
یخ قیمتی ندارد و ما هم تعهد کرده ایم که یک لیوان آب میوه (به قیمتی خاص) به مردم بدهیم. تکه یخ مقداری از فضای لیوان را اشغال می کند و از حجم آبمیوه می کاهد.صبح یک روز، هنگام باز کردن مغازه مشاهده کردم، قالب های یخی که معمولا صبح ها پیش از طلوع آفتاب جلوی در مغازه می گذارند، شعله ور شده و زبانه آتش از آنها بلند است.
خیلی زود متوجه مشکل شدم. غل و غش ما در فروش آبمیوه، آن آتش را شعله ور کرده بود، پس از آن لیوان های بزرگ تری تهیه کردم و یک لیوان کامل آبمیوه با یخ به مشتری می دهم.
این جوان در کنار قبر پیامبر(ص) پس از بیان داستان خود، این آیه را تلاوت کرد: کلا لو تعلمون علم الیقین* لترو
ن الجحیم)(5) در سوره مبارکه نساء نیز آمده است: ان الذین یاکلون اموال الیتامی ظلما انما یاکلو
ن فی بطونهم نارا)(6)


پی نوشت ها:


1.سوره بقره، آیه 129
2.سوره تکاثر، آیات 6-5
3.سوره سجده، آیه 12
4.الکافی، ج2، ص53
5.سوره تکاثر، آیات6-5
6.سوره نسا ، آیه 10


www.shabestan.ir

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید