ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

علائم قیامت

قبل از وقوع قيامت كه ناگهان رخ مي‌دهد، حوادثي در آسمانها و زمين مسكوني ما رخ مي‌دهد كه بر دو قسمت هستند: حوادث طبيعي، حوادث اجتماعي- اخلاقي. عمده ترين حادثه‌اي كه رخ خواهد داد و زمينه را براي قيامت فراهم خواهد آورد ظهور قائم آل محمد(ص) امام زمان است. در قرآن كريم بدون تصريح نام، درباره ظهور مهدي(عج) سخن گفته شده است. همين قدر مي‌توان گفت كه  شيعه و سني بر آن اتفاق نظر دارند. </SPAN&gt ;


 علائم قیامت  


در پاسخ، سوال سلمان درباره علائم قيامت:


رسول خدا فرمودند: به درستي كه علامات قيامت آن است كه:


*مردم نماز را خراب مي‌كنند و از شهوات پيروي ميكنند و تمايلاتشان به سوي هواي نفساني است. مال را بزرگ مي‌شمرند و دين را به دنيا مي‌فروشند.


*در آن هنگام زنان بر مردان حكومت مي‌كنند و با كنيزان مشورت مينمايند (يعني در امور سياسي با كنيزاني كه در خانه دارند مشورت مي‌كنند) و بچه‌ها بر منبر‌ها بالا ميروند و براي مردم سخنراني مي‌كنند (بچه‌ها، كنايه از افراد بي بصيرت و بي دانش است).


*مردم با پدر و مادر خود جفا مي‌كنند و به آنها بي اعتنايي نموده و آنان را سبك مي‌شمارند و از اداي حقوق واجبه آنها بر نمي‌آيند، در عوض با دوستان خود احسان و نيكي مي‌كنند.


*در آن زمان با شوهرانشان در امور خارج از منزل مانند تجارت شركت مي‌كنند.


باران در تابستان مي‌بارد و مردمان بزرگ و بزرگوار پيوسته در خشم و غضب و غيظ فرو مي‌روند و مردم بي چيز و تنگدست مورد اهانت قرار مي‌گيرند.


*در آن زمان همه به هم نزديك مي‌شوند و در صورتي كه محل خريد و فروش بسيار مي‌شود، همه مردم از كار و كسب خود گله و شكايت دارند و اين در حالي است كه همه در مقام گلايه از خدا و مذمت او هستند.


سلمان گفت: اي رسول خدا! اين چنين اموري واقع مي‌شود؟ رسول خدا فرمودند: به خدا سوگند كه جان من در دست اوست. واقع مي‌شود.


 


*در آن زمان كساني بر مردم حكومت مي‌كنند كه اگر مردم براي دفاع از حقوق خود و براي حق اوليه خود، كوچكترين مطلبي كه در آن شائبه سيادت و حريت و آزادي فكر باشد سخن بگويند، آنها را مي‌كشند و اگر سكوت هم اختيار كنند آنها اموال و نفوس و اعراض ايشان را مباح مي‌شمارند و براي استفاده از كار و زحمت و دسترنج آنها از خوردن  خون آنها دريغ نمي‌كنند و زنان و دختران ايشان را به بيگاري مي‌برند و اعمال منافي عفت انجام مي‌دهند و احترام آنها را پايمال مي‌كنند.


*در آن زمان، مردها به مردها اكتفا مي‌كنند و زنها به زنها، ور در آن مردها خود را شبيه زنان مي‌كنند و زنان خود را شبيه مردان، و افرادي كه داراي رحم هستند و براي توليد مثل آفريده شده‌اند(منظور زنها مي‌باشند) سوار بر زينها مي‌شوند. پس بر آن زنا
ن امت من لعنت خدا باد.


*در آن زمان مردم مساجد را زينت مي‌كنند، همچنانكه معبد‌هاي نصاري و يهود را زينت مي‌كنند و قرآن‌ها را به زيور و شكل‌ها آراسته مي‌كنند و مناره‌هاي مساجد را بلند مي‌سازند تا اشراف بر خانه‌هاي اطراف پيدا مي‌كند و صف‌هاي نماز جماعت بسيار مي‌شود و مردم در اين نماز‌ها زياد شركت مي‌كنند ولي با دلهايي پر از كينه و حسد و عداوت با يگديگر، و با زبانهايي منافقانه و سخنهايي آلوده به نيت‌هاي فاسده.


*&l t;SPAN style=”LINE-HEIGHT: 200%; FONT-FAMILY: ‘Tahoma’,’sans-serif’; FONT-SIZE: 9pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman'” lang=AR-SA>اي سلمان! در آن زمان، مردان امت من خود را با طلا زينت مي‌كنند و لباس حرير و ديبا مي‌پوشند و پوست كفتار و پلنگ را براي خود جامه مي‌كنند.


*رباخواري در بين مردم ظاهر و آشكار مي‌گردد و مردم با يكديگر با غيبت و رشوه معامله مي‌كنند و دين در نزد مردم، ضعيف و به درجات نازلي پايين مي‌آيد و ليكن دنيا قوي و به درجات عالي در بين مردم بالا مي‌رود.


*در آن زمان طلاق زياد واقع مي‌شود و حد الهي جاري نمي‌گردد و اينها ابداً به خداوند ضرري نميِ‌رساند.<o:p&gt ;


*در آن زمان زنان آوازه‌خوان در بين مردم به هم مي‌رسد و استعمال آلات موسيقي رواج پيدا مي‌كند و بر مردم شريرترين افراد از امت من حكومت مي‌كند.


*اغنياء و ثروتمندان امت من به حج مي‌روند، براي تفرج و تفريح. و متوسطين امت من براي تجارت و خريد و فروش به حج مي‌روند. و فقرا از امت من براي خود‌نمايي و شهرت. در آن هنگام بسياري از افراد مردم، قرآن را براي غير خدا ياد مي‌گيرند و قرآن را به صورت آهنگ موسيقي در مزمار و آلات موسيقي مي‌نوازند.


*دستجات و گروههايي هستند كه براي غير خدا به دنبال علوم ديني و اسلامي مي‌روند و براي فقاهت تلاش مي‌كنند و اولا زنا در اين بين زياد مي‌شود و قرآن را به صورت لهو و با صورت تغني غير مشروع مي‌خوانند و همگي براي رسيدن به دنيا و شئون دنيا كوشش مي‌كنند و مسابقه مي‌دهند و سعي مي‌كنند در امور دنيا از همديگر پيشي بگيرند.


www.sahv.blogfa.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید