ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

فدک اوج حضور اجتماعی فاطمه الزهراسلام الله علیها

ماجرای فدک بیانگر اوج حضور اجتماعی، مظلومیت و حضور حضرت فاطمه الزهرا(س) برای احقای حق، رسالت امامت و امتداد سیره راستین پدر در مبارزه با ظالمان و ستمگران زمانش بود.


 


 فدک دهکده حاصلخیزی نزدیک خیبر در ۱۸ فرسخی مدینه بود؛ هنگامی که خداوند متعال، خیبر را برای پیامبر(ص) گشود، اهالی فدک به ناچار با پیامبر(ص) صلح کردند و نصف آن را به پیامبر (ص)بخشیدند و این سرزمین چون بدون لشکرکشی فتح شده بود ملک خالص پیامبر(ص) شد. 

در همین راستا سوره اسراء آیه
۱۶«وآت ذا القربی حقه.» یعنی حق خویشاوند را بده، بر رسول اکرم نازل شد، ایشان از جبرییل سوال کردند: خویشاوند کیست و حق او چیست؟ جبرییل گفت: فاطمه است، فدک
را به او بده … .

تمامی محدثان و سیره نویسان بدون اختلاف نظری بر این اعتقاد دارند که فدک اموال شخصی رسول خداست که آن را برای استفاده اقتصادی و مصالح جامعه اسلامی به دخترش راضیه مرضیه بخشید. 

گویا حزب حاکم دوران زهرا(س) مدعی شد: که دهکده فدک ملک شخصی نیست و نباید در دست دختر پیامبر(ص) بماند؛ فدک جزو بیت المال است و تصرف در آن در اختیار حاکم اسلامی است.
 
مخالفان با دلیل های غیر منطقی و سفسطه گری خواستند از این طریق دست خاندان پیامبر(ص) را که گروه مخالف حکومت بودند و می توانستند با استفاده از یک منبع اقتصادی عظیم،خطرآفرین باشند را از فدک کوتاه کنند. 

تاریخ گواهی می دهد: حاکمان ظالم برای اثبات ادعای مالکیت فدک از فاطمه خواستند تا دو تا شاهد بیاورد، انگاه که بانو دو شاهد (یکی ام ایمن و دیگری همسرش) آورد، گفتند ما گواهی و شهادت زن را نمی پذیریم و گواهی علی(ع) چون شوهر توست قبول نداریم. 

آنها با این ترفندها نه تنها فدک، بلکه به طور کلی دختر پیامبر(ص) را از ارث نیز محروم کردند و برای توجیه آن حدیثی را جعل کردند که نبی اکرم(ص) فرموده است: ما پیامبران ارث نمی گذاریم هر چه از من بماند صدقه است. 

در جای دیگری تاریخ نیز نقل می کند: که غاصبان برای گرفتن سند فدک در کوچه و پست کوچه های مدینه بر صورت نورانی صدیقه شهیده سیلی زدند و حقش را پایمال کردند. 

اگر فاطمه(س) مصرانه در پی بازپس گرفتن فدک می رفت، نه به خاطر مال دنیا بلکه با هدفی مقدس و در راه اصلاح امور جامعه گام برمی داشت، نه برای دنیای مادی؛ بدین سان زنجیره مبارزات این بانو در دفاع از اسلام و ولایت حق بود. 

او برای بازستاندن فدک یعنی بازستاندن حق حکومت خدایی امیرالمومنین(ع) به مسجد رفت و به خطابه هایی پرشور و تکان دهنده ایراد کرد و با زبان اشک و ناله چهره نااهلان زمانش را فنا نمود. 

عمق مبارزه سیاسی و اجتماعی دختر پیامبر(ص) و ژرفای اندیشه اش در این خطبه فدکیه آشکار است، فریاد و تلاش و روشنگری ها برای این بود تا تقدس و والایی اصل جهاد و مبارزه و احقاق حق را برای جامعه دینی و اسلامی به ارمغان بیاورد و از بی عدالتی ها بک
اهد. 

گویا دیگر صبر سرور زنان عالم از این همه نامردی لبریز شد و در مسجدی به ایراد خطبه فدکیه پرداخت که واژه واژه سخنانش نیاز به تدبر و تفکر دارد، کلماتی که راه هدایت، رهایی از جهل و نادانی، عدالت خواهی و رسالت امیرالمومنین(ع) را به گوش جهانیان رساند. 

زهرای اطهر در فراز اول خطبه به بیان توحید و صفات پروردگار و هدف آفرینش پرداخت و در فراز دوم به مقام والای پیامبر(ص) و مسوولیت، ویژگی و اهداف او اشاره کرد و در فراز سوم به اهمیت قرآن مجید وعمق تعلیمات اسلام، فلسفه احکام و اسرار احکام و پند و اندرز پرداخت. 

در این خطبه بانو با بیان رسا و شیوای خود اعمال ناشایسته افراد بی دین و عاقبت آنها را بازگو کرد تا شاید از طمع و به دست گرفتن حکومتی که حقی در آن ندارد دست بردارند و از خواب غفلت و نادانی بیدار شوند. 

امام اول شیعیان(ع) نیز درباره فدک در نهج البلاغه می فرمایند: به خدا سوگند من از دنیای شما طلا و نقره ای نیندوختم و از غنایم و ثروت های آن مالی را ذخیره نکردم، این دنیا در چشم من بی ارزش‌تر و خوارتر از دانه تلخی است که بر شاخه درخت بلوط می روید آری از میان آنچه میان آسمان بر آن سایه افکنده تنها فدک در اختیار ما بود که آن هم گروهی بر آن بخل و حسادت ورزیدند و گروه دیگری آن را سخاوتمندانه از دست ما خارج کردند که بهترین حاکم بر فدک و غیر فدک خداست … .
 
تاریخ شهادت می دهد که حضرت علی(ع) در مسیر حق همسر و فرزندانش را سوار مرکبی می کرد و تا چهل صبح به در خانه مهاجر و انصار می رفت و آنها را برای یاری و حمایت دعوت می کرد در حالیکه که فاطمه زهرا(س) می فرمود: ای گروه مهاجران و انصار، خداوند و دختر رسول خدا را کمک و یاری کنید. 

امروز نیز دنیا تشنه عدالت و آزادی خواهی است و هر روز در گوشه و کنار کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی دست به اعتراض می زنند و غافل از اینکه مردی از نسل محمد(ص) برای تعجیل در ظهورش، یاری و کمک می خواهد.

مرجع :
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)


برداشت از خبرگزاری آینده روشن www.bfnews.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید