ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

قارون

فهرست مطالب

قارون پسر عموى حضرت موسى علیه السلام و از بنى اسرائیل بود، پس از موسى و هارون علیهما السلام کسى در علم، دانش همانند او وجود نداشت، تورات را از همه بهتر مى خواند و از نظر ثروت در زمان خود بى نظیر بود، بعضى نوشته اند او علم کیمیا م
ى دانست و از آن مال زیاد اندوخته بود، قدرت و ثروت قارون سبب شد تا با موسى علیه السلام مقابله کند.


موسى علیه السلام به جهت خویشى با او مدارا مى کرد و آزارهاى او را بر خود هموار مى ساخت تا اینکه آیه زکات نازل شد و موسى علیه السلام براى گرفتن زکات شخصى را نزد قارون فرستاد، او نتوانست خود را به پرداختن زکات راضى سازد، از این رو در صدد بر آمد تا مخالفت خود را با موسى علیه السلام علنى کند و مردم را از اطراف آن دور نماید.


قارون، گروه زیادى از بنى اسرائیل را در خانه خود جمع کرد و به آنها گفت: موسى به هر چه فرمان داد پیروى کردید، اکنون مى خواهد اموال شما را بگیرد، حاضران گفتند: هر چه بگوئى انجام مى دهیم، قارون گفت: باید به او تهمت بزنیم، زن بدکاره اى را آورد و طشتى طلا به او هدیه داد و گفت: زمانى که موسى حاضر شد، در میان بنى اسرائیل برخیز و موسى را متهم ساز.


قارون بنى اسرائیل را جمع کرد و به موسى علیه السلام گفت: مردم در انتظار شما هستند تا حاضر شوى و دستورات الهى را به آنها بگوئى. حضرت موسى علیه السلام آمد و آنها را موعظه نمود. بنى اسرائیل گفتند تو با فلان زن خلاف کرده اى!! موسى فرمود: آن زن را بیاورید، او را سوگند داد که حقیقت را بگوید، زن تأملى کرد و گفت: اینان دروغ مى گویند، قارون به من پول و وعده اى داده تا چنین تهمتى به تو بزنم، حضرت موسى علیه السلام سر به سجده گذاشت و گریست، سپس عرض کرد: خداوندا دشمن تو مرا آزرد و رسوائى مرا مى خواست، اگر من پیامبر تو هستم انتقام مرا بگیر.


خداوند وحى فرستاد که زمین را در فرمان تو قرار دادم، موسى رو به بنى اسرائیل کرد و فرمود: هر که با قارون است در جاى خود باشد و هر که با من است از وى کناره گیرد، همه از نزد او دور شدند جز دو نفر، در این هنگام موسى علیه السلام فرمود: اى زمین آنها را در کام خود بگیر، زمین، آنها را تا زانو در خود گرفت، بار دوم موسى علیه السلام فرمود: زمین، آنان را در کام خود بگیر، تا کمر فرو رفتند، دوباره به زمین فرمود: در کام خود بگیر، این بار تا گردن و بار چهارم کاملا در زمین فرو رفتند.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری


www.farsnews.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید