ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

احتمال لغو ۵۰ درصد پروازهای عمره مفرده

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص روند اعزام‌های عمره، گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته امسال برای نخستین بار عمره‌گزاران ایرانی از دهه اول ماه صفر عازم سرزمین وحی شدند و تاکنون در مرحله اول اعزام‌های عمره حدود 280 هزار زائر ایرانی به عمره اعزام شده‌اند.

وی افزود: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان مرحله اول اعزام‌های عمره تا 20 اسفند‌ ماه تعداد عمره‌گزاران ایرانی به مرز 320 هزار نفر برسد و در مرحله دوم اعزام‌های عمره که از 21 اسفند آغاز خواهد‌شد و تا 27 خرداد سال آینده ادامه خواهد داشت، به 750 هزار زائر اعزامی به عمره برسیم.

رئیس سازمان حج و زیارت به کاهش صدور روادید عمره در روزهای اخیر اشاره و اظهار کرد: از 10 روز گذشته شاهد کاهش صدور روادید عمره در کنسولگری‌های عربستان در تهران و مشهد هستیم که این روند با شیب تندی در جریان است به نحوی که تا روز گذشته تا 50 درصد کاهش در صدور ویزا را شاهد بوده‌ایم.

وی ادامه داد: تلاش‌ها و مذاکرات خوبی از سوی دستگاه دیپلماسی کشور با وزارت خارجه عربستان صورت گرفته و همچنین مذاکراتی را نیز با وزارت حج عربستان، شخص وزیر و معاونان وی حتی به صورت تلفنی داشته‌ایم.

امیدواریم با قول مساعدی که مسئولان عربستانی دادند تا چند روز آینده مشکل صدور روادید حل شود

اوحدی اضافه کرد: نگاه ما این است که با توجه به اینکه تمامی مجوزها در قراردادها قید شده و عدد عمره‌گزاران و تمام قراردادها به تأیید وزارت خارجه و وزارت حج عربستان رسیده است، دلیلی برای کاهش در روند صدور روادید زائران وجود ندارد و تقاضای ما این بود که این مشکل باعث نشود شاهد لغو برخی پروازها باشیم که البته امیدواریم با قول مساعدی که دادند تا چند روز آینده این مشکل برطرف شود.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 60 هزار مجوز ویزای عمره با تأیید وزارت خارجه و وزارت حج عربستان برای صدور روادید عمره در کنسولگری‌ها عربستان در تهران و مشهد وجود دارد.

اوحدی بیان کرد: دلایل مختلفی از جمله کمبود نیرو در کنسولگری‌های عربستان در ایران از سوی طرف سعودی اعلام می‌شود که ما نیز از وزارت امور خارجه کشورمان در این خصوص درخواست کرده‌ایم و بر اساس اسامی و تعداد نیروهایی که آنها اعلام کرده‌اند، ویزای فوری برای نیروهای کنسولگری صادر خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: اگر روند کاهش صدور ویزا ادامه داشته باشد که متأسفانه تا امروز ادامه داشته است و اگر تلاش‌های دستگاه دیپلماسی کشورمان به نتیجه نرسد و مشکل موجود تا روز سه شنبه حل نشود و وعده وزارت حج عربستان و کنسولگری‌های آن کشور در ایران محقق نشود، همانگونه که پیش از این نیز به اطلاع عموم مردم رسانده شده متأسفانه مجبوریم در روز سه‌شنبه در قالب اطلاعیه‌ای تغییرات و جابجایی‌های جدی را در برنامه پروازهای عمره اعلام کنیم.

اگر روند صدور ویزا به همین شکل باشد 50 درصد پروازهای ما لغو خواهدشد

وی اظهار داشت: اگر با همین شیب و روند بخواهند ویزا صادر کنند، 50 درصد پروازهای ما در مرحله دوم اعزام‌های عمره لغو خواهد‌شد و ما در همین جا لازم می‌دانیم بابت این اتفاق از مردم عزیز پوزش بخواهیم، البته امیدواریم تا یکی دو روز آینده این مشکل برطرف شود.

رئیس سازمان حج و زیارت توضیح داد: لغو 50 درصد پروازها تغییرات جدی را در جابجایی پروازها و گروه‌های قیمتی ایجاد خواهد کرد. به دلیل اینکه ما همه برنامه‌ریزی‌ها را از قبل انجام داده‌ایم که یقیناً مردم فهیم و صبور نیز به شرایطی که در آن قرار داریم اشراف دارند و در این خصوص همکاری لازم را خواهند داشت.

وی ادامه داد : امیدواریم مشکلات موجود برطرف شود ولی اگر این روند ادامه داشته باشد، یقیناً تمام خسارت‌ها بر عهده شرکت‌های طرف قرارداد سعودی خواهد بود به دلیل اینکه مجوز تعداد قراردادها به تصویب وزارت حج و وزارت خارجه عربستان رسیده و جایی برای رسیدن به شرایط فعلی نداشتیم که البته بازهم امیدواریم شرایط به حالت عادی بازگردد همانگونه که وزارت حج عربستان و کنسولگری ها قول مساعدت داده‌اند.

توقف فعالیت سامانه فاخر

وی در خصوص توقف فعالیت سامانه فاخر در روزهای اخیر نیز گفت: به دلیل شرایط موجود از هفته گذشته تصمیم گرفتیم که سامانه فاخر را متوقف کنیم و این سامانه در واقع در حال حاضر بسته است لکن امیدواریم با برطرف شدن مشکلات موجود شاهد فعال شدن مجدد این سامانه باشیم و در اعزام زائران وقفه‌ای ایجاد نشود.

تکمیل ظرفیت 100 درصد کاروان‌های حج

وی در خصوص حج سال آینده نیز اظهار داشت: با استقبال خوب متقاضیان امروز ظرفیت کاروان های حج 94 صددرصد تکمیل شده و زائران قسط اول هزینه سفر را پرداخت کرده‌اند و قسط دوم نیز در هفته اول اردیبهشت ماه 94 از زائران دریافت خواهد‌شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم شرایط موجود صدور ویزا مشکلی را برای اعزام عمره‌گزاران ایجاد نکند، گفت: این مشکل یقیناً به حج تمتع که در واقع فریضه واجب و شرعی نیز هست سرایت نخواهد کرد و امیدواریم زائران براحتی و بدون هیچ وقفه ای به سرزمین وحی اعزام شوند.

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید