ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

مشق شب و چند نکته برای والدین

زمان انجام تکالیف در بسیارى از خانواده ها
ممکن است هم براى فرزندان و هم اولیا پر از استرس و نگرانى باشد.تحقیقات نشان مى دهد انجام تکالیف نه تنها در بالا بردن یادگیرى فرزندان موثر است، بلکه مهارت هایى را که آن ها براى موفقیت در مدرسه و زندگى لازم دارند بالا مى برد. مهارت هایى مانند سازماندهى امور، حل مشکلات، تمرکز، حافظه، تنظیم هدف و پشتکار و مداومت در کارها.
چند راهنمایى براى موفقیت در انجام تکالیف براى والدین: نقش خود را به عنوان یک کمک و نه یک شخص فعال و انجام دهنده تکلیف تشخیص دهید. گاهى اوقات در جست وجوى راه هایى براى موفقیت فرزندانمان ممکن است زحمت زیادى را متحمل شویم و کمک اضافى به او برسانیم. باید مطمئن شوید که خود او کار را انجام مى دهد، نه شما، یکى از عوامل رشد اعتماد به نفس این است که دریابیم کارى که باعث سربلندیمان است انجام داده ایم. کمک بیش از حد به کودک باعث مى شود که او براى همیشه از گفتن این جمله که «من این کار را کردم» محروم شود و فقط بتواند به جاى آن بگوید: «مادر آن را براى من انجام داد.»
به سعى و کوشش او ارج نهید و نه فقط به نتیجه نهایى. کودکان باید اهمیت سخت کوشى را یاد بگیرند. انجام تکالیف از سوى او این فرصت را براى شما به وجود مى آورد که پشتکار در انجام امور را در او تقویت کنید.چند شعار سازنده را در خانواده خود ملاک قرار دهید. نظیر «تسلیم نشو» یا «تا وقتى که موفق نشدى آرام نگیر» یا «در خانواده ما کارى را که شروع کردیم به پایان مى رسانیم.» ویژگى مهم براى انجام تکالیف القا کردن پشتکار در کودکانمان است و تنها کارى که باعث مى شود آن ها کوشش را با ارزش بشمارند تاکید پیوسته ما بر این گفته است که: «این به اندازه کافى خوب نیست که فقط شروع کنى، تو باید آن را تمام کنى.»
تاکید کنید انجام تکالیف وظیفه اوست نه شما. در برابر این وسوسه که در کنار او بنشینید و تکلیف را با او انجام دهید مقاومت کنید و فقط زمانى که واقعاً نیاز داشت یارى اش کنید. اگر کودک شما مشکلاتى دارد به او کمک کنید که امور را به وسیله مساله هاى ساده اى که شما طراحى کرده اید متوجه شود و به او مرحله به مرحله انجام آن را نشان دهید. سعى و تلاش او را براى انجام آن ها زیر نظر بگیرید. بدین ترتیب تمام کارهاى او را شما انجام نداده اید. از او بخواهید که تکلیف کامل شده خود را در پایان هر قسمت به شما نشان دهد. این نیز راهى است تا مطمئن شوید که او
دستورالعمل ها را به طور صحیح انجام مى دهد، یا هنوز حتى در جزییات به شما متکى است.
تکالیف را به قسمت هاى کوچک تر تقسیم کنید. قسمت بندى تکالیف به ابعاد کوچک تر معمولاً براى کودکانى که در پیگیرى کارها حوصله کمترى دارند، یا تمرکز کمى براى توجه به مطالب دارند، یا از انجام درست کارها زیادى نگرانند موثر است. به کودک خود بگویید قسمتى را در زمان معین انجام دهد. سپس مى تواند استراحت کوتاهى بعد از پایان هر قسمت داشته باشد. کم کم شما مى توانید حجم قسمت ها را بیشتر کنید تا اعتماد به نفس کودکتان بیشتر شود.اگر متوجه شدید براى انجام تکالیف کوشش زیادى مى کنید و در واقع بیشترین وظیفه فرزندتان را شما انجام مى دهید، یا فرزندتان با وجود کمک شما هنوز در انجام تکالیفش مشکل دارد مى توانید در پى کمک یک معلم خصوصى باشید. از معلمین یا سایر اولیا براى یافتن یک معلم خصوصى خوب یا حتى یک شاگرد دبیرستان کمک بگیرید. هدف اصلى از انجام تکالیف، همیشه بالا بردن توانایى هاى یادگیرى و ایجاد اعتماد به نفس در او در عین حفظ صمیمیت خانوادگى شما و فرزندتان است.
برنامه اى با موافقت یکدیگر تنظیم کنید و ساعات انجام تکالیف را در آن مشخص کنید و به آن عمل کنید. حتى ممکن است بخواهید آن را در جاى قابل مشاهده اى نصب کنید و با هم امضایش کنید. بسیارى از کودکان پس از بازگشت از مدرسه احتیاج به استراحت دارند. برخى دیگر دوست دارند بلافاصله مشغول شوند. بهترین زمان را براى انجام تکالیف فرزندتان پیدا کنید و سعى نمایید آن را تقویت کنید. کشیدن یک صفحه ساعت که زمان انجام تکالیف را به او نشان مى دهد براى کودکان کوچک تر بسیار مفید خواهد بود.


منبع: روزنامه جوان


www.edub.ir

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید