ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

مناظره عجیب و غریب امام صادق

مناظره عجیب و غریب امام صادق

مناظره عجیب و غریب امام صادق

مقاله ذیل قسمتی از کتاب ـ امام جعفر صادق (ع) مغز متفکر جهان شیعه ـ می باشد. این کتاب نوشته شده توسط مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ است. بد نیست بدانید ۲۵ دانشمند در این مجمع در مورد شیعه دوازده امامی تحقیق کرده اند. در بخشهایی از کتاب مطالبی از امام صادق (ع) ثبت گردیده که این دانشمندان معتقدند جواب آن متعلق به قرن بیستم می باشد و خود متحیراند که چگونه امام صادق(ع) درچهارده قرن قبل چنین اشارات علمی داشته اند. از شما تقاضا می کنیم این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.
امام جعفر صادق علیه السلام یکی از صبورترین مدرسین دنیای قدیم بود. او در دوره ایکه تدریس میکرد نه فقط هر روز درس میداد،
بلکه بعد از خاتمه درس مخالفین علمی خود را می پذیرفت و ایرادهای انها را می شنود و جواب می داد. بعضی از شاگردان او، در روزهایی که می دانستند استادشان به مخالفین علمی جواب می دهد پس از خوردن غذا مراجعت می کردند تا در جلسه مباحثه شرکت داشته باشند.
یکی از مخالفین امام مرشدی بود به اسم ابو شاکر. آن مرد یک روز بعد از اینکه امام صادق(ع) ازخواندن نماز فارغ گردید بحضورش رسید و گفت: آیا اجازه می دهی انچه می خواهم بگویم.
امام جعفر صادق علیه السلام جواب داد بگو.
ابوشاکر گفت: انچه تو درباره خدا می گویی غیر از افسانه نیست و تو با افسانه سرایی میخواهی مردم را وادار به قبول چیزی بکنی که وجود ندارد و به این دلیل خدا وجود ندارد که
ما نمی توانیم با هیچیک از حواس پنجگانه انرا درک کنیم. ممکن است بگویی با عقل بوجود خدا پی میبری ولی من می گویم عقل هم بدون حس ظاهری قادر بفهم چیزی نیست. ای مردی که دعوی دانشمندی می کنی و میگویی جانشین پیغمبر مسلمین هستی من بتو می گویم که در بین افسانه هایی که مردم نقل می کنند هیچ افسانه ای بی پایه تر از موجود بودن یک خدای نادیده نیست.
اما من فریب تو را نمی خورم و افسانه ات را درباره خدای که دیده نمی شود نمی پذیرم.
من خدایی را می پرستم که بتوانم با دو چشم او را ببینم و… .
در تمام مدتی که ابوشاکر مشغول صحبت بود امام حتی یکبار تکلم نکرد و وقتی گفته ابوشاکر باتمام رسید باز جعفرصادق چند لحظه لب به سخن نگشود و منتظر بود که ابو شاکر حرف بزند.
سپس جواب داد: تو گفتی که من افسانه سرایی می کنم و مردم را به پرستش خدایی دعوت می نمایم که دیده نمی شود.
ای ابوشاکر تو که منکر خدای نادیده هستی، می توانی درون خود را ببینی؟
ابوشاکر گفت: نه
امام صادق فرمود: هرگاه می توانستی درون خود را ببینی نمی گفتی که چون خدا رانمی توان دید پس افسانه ای بیش نیست!!!
ابوشاکر گفت: دیدن درون چه ربطی به پرستش خدایی که موجود نیست دارد؟
امام فرمود: تو میگویی چیزی که دیده نمی شود و نمی توان صدایش راشنید و انرا لمس کرد وجود ندارد!
ابوشاکر گفت: بله
امام صادق(ع) فرمود: ایا صدای حرکت خون را در بدن خود می شنوی؟
ابوشاکر گفت: مگر خون در بدن حرکت دارد؟!
امام فرمود: ای ابوشاکر خون هر چند دقیقه یک مرتبه در تمام بدن تو حرکت می نماید و اگر حرکت ان چند دقیقه در بدن تو متوقف شود تو خواهی مرد. ایا تا امروز گردش خون را در بدن خود دیده بودی؟
ابوشاکر گفت: نه و من نمی توانم قبول کنم که خون در بدن من حرکت می کند.
امام جعفر صادق فرمود: انچه مانع از این می شود که قبول کنی خون در عروق تو حرکت می کند جهل است و همین جهل مانع از ان میگردد که تو خد
ای واحد و نادیده را بشناسی!!!
ایا تو ازمخلوقاتی که خداوند افریده و انها را دربدن تو گمارده و تو بر اثر کار انها زنده ای اطلاع داری؟
ابوشاکر گفت: نه
امام فرمود: تو فقط متکی به مشاهدات خود هستی و میگویی انچه را نمی بینی وجود ندارد. انها در کالبد تو بوجود می ایند رشد می کنند و دارای اولاد می شوند وبعد از مدتی از کار می افتند… . ولی تو نه صدایشان را می شنوی و نه لمس می کنی.
ای ابوشاکر بدان که شماره موجودات جاندار که اینک در کالبد تو زندگی می کنند و میمیرند نه فقط از شماره تمامی ادمیان که در این جهان زندگی می کنند بیشتر است بلکه از شماره ریگ های بیابان بیشتر است!!!

چرا گفته اند کسی که خود را بشناسد خدای خود را می شناسد!!
ای ابوشاکر آیا این سنگ را می بینی که در پای دیوار کار گذاشته اند. تو این سنگ را بیحرکت میبینی چون چشم تو حرکت انرا نمی بیند و هر کس بتو بگوید در سنگ حرکاتی وجود دارد که حرکات ما که در اینجا جمع هستیم چون سکون است تو نمی پذیری و می گویی افسانه سرایی می کند. غافل از اینکه چون تو نادان می باشی نمی توانی به حرکت درون این سنگ پی ببری و شاید روزی برسد که بر اثر توسعه دانایی مردم بتوانند حرکت درون سنگ را ببینند!!
(مجله علم چاپ امریکا در تاریخ جون ۱۹۷۳نوشت: توانسته اند با عکسبرداری بوسیله لیزر برای اولین بار حرکت مولکولها را بطور واضح ببینند و مدت فلاش دوربین عکاس که بوسیله لیزر عکس میگیرد یک تریلیونیم ثانیه است وبرای اینکه بدانیم یک تریلیونیم ثانیه در مقابل یک ثان
یه چقدر کوتاه است میگوییم که متناسب است با یک شبانه روز از عمر ما در قبال ده میلیارد سال)… .
ای ابوشاکر با اینکه هوا وسیله حیات تو وسایر افراد بشر است تو انرا نمی بینی و فقط وقتی که باد می وزد انرا حس می کنی. ایا می توانی منکر وجود هوا بشوی … .
ای ابوشاکر انکار خالق کردن از جهل است نه عقل.
من خدای خود را نساخته ام و او را از اندیشه های خود بیرون نیاورده ام. اما خدای تو بقول تو ساخته دستهای تو می باشد. انچه من کردم و می کنم اینست که با اندیشه خود خدا را بهتر بشناسم و زیادتر بعظمت او پی ببرم.

 

منبع: مغز متفکر جهان شیعه ص ۳۷۸

 

فرستنده: زهرا منعمی زاده

 

www.sibtayn.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق. مناظره عجیب و غریب امام صادق.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید