ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد

صراط به معنای راه مستقیم نام پلی است که بر روی جهنم قرار دارد و تمام خلایق مجبور به عبور از آن هستند اما حساب همه یکسان نخواهد بود.(۱) امام صادق(علیه السلام) در حدیثی می فرمایند:

 

 

 

نحوه عبور از صراط به طرق گوناگون خواهد بود. بعضی
همچون برق و بعضی چون باد، بعضی چون تاختن اسب، بعضی همچون دویدن مرد، بعضی همچون پیادگان و بالاخره گروهى هم آویخته و در حالى که آتش برخى از اندام ایشان را گرفته و برخى را رها کرده است، مى‏ گذرند.” (۲)

ولایت علی(ع) و گردنه صراط
در احادیث ولایت امام علی(ع) و نسل ایشان عامل اصلی گذر از پل صراط است، برای شاهد این گفتار، رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) به امام علی(ع) می فرمایند:
ای علی تو نخستین کسی هستی که همراه من از صراط عبور می کنی، خداوندمتعال به عزت خ
ود سوگند یاد کرده که از گردنه صراط احدی عبور نکند جز این که برات ولایت تو و امامان از نسل تو را همراه داشته باشد
.(۳)

اعمالی که باعث گذر سریعتر از پل صراط می شود
۱
– دوستی با  امیر المؤمنین علی(علیه السلام) و فاطمه(سلام الله علیها)(۴)
۲
-اهمیت دادن به نماز جماعت در هر حال و مکان
۳
-استفاده از دسترنج حلال(۵)
۴
-صبر بر بیماری(۶)
۵
-صبر کردن و مهلت دادن بر بدهکار(۷)
۶
-روزه ماه رجب(۸)
۷
– شب زنده داری(۹)
۸
-صدقه دادن(۱۰)

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد
رسول اکرم(ص) می فرمایند:
ای علی! خداوند درباره تو هفت امتیاز به من عطا فرموده: تو نخستین کسی هستی که همراه من از قبر بر می خیزی، تو نخستین کسی هستی که با من بر فراز صراط می ایستی، به
آتش می گویی: این را بگیر که از آن توست، آن را فرو گذار که از آن تو نیست. تو نخستین کسی هستی که همراه من خلعت داده می شوی و زنده می گردی. تو نخستین کسی هستی که همراه من درِ بهشت را می کوبی. تو نخستین کسی هستی که همراه من در طرف راست عرش قرار می گیری. تو نخستین کسی که در اعلی علیین با من اقامت می کنی. تو نخستین کسی هستی که از آب مهر شده می خوری، که مهر آن مشک است و گروندگان باید آن بگروند.”(۱۱)

الحمد الله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیر المؤمنین علی بن ابی طالب(علیه اسلام)

 

پی نوشت

 

2. به نقل از امالی صدوق،ص ۱۰۷ و بحارالانوار، ج ۸، ص ۶۴.

 

3. الصدوق، ابوجعفر محمد بن علی،(شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمه،ج۱، ص۲۳۷؛ المجلسی، محمدباقر، ج ۳۸، ص ۱۴۰.
۴
. کسى که حضرت على علیه السلام را دوست داشته باشد از پل صراط مانند برق جهنده می گذرد.(فضائل الشیعه با ترجمه، ص ۵، حدیث ۱) همچنین است درباره حضرت فاطمه علیهاالسلام که فرموده اند آن حضرت و شیعیانش چون برق از صراط می گذرند. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص ۵۰۵)

 

5. رسول خدا فرمود: هر کس از دسترنج خود بخورد، مثل برق از پل صراط خواهد گذشت.(الحیاه با ترجمه احمد آرام، ج‏۵، ص ۴۳۲)
۶
. و هر کس یک شبانه روز در یک بیمارى درد کشد، و رنج خود را به عیادت‏کنندگان شکایت نکند، پروردگار در روز بازپسین وى را با ابراهیم [خلیل الرّحمن‏] علیه السّلام مبعوث فرماید، تا از پل صراط بگذرد همانند برقى جهنده. (من لا یحضره الفقیه، ترجمه غفارى، ج‏۵، ص۳۰۵)

 

7. هر کس به برادر دینى خود قرض دهد، خداوند در برابر هر درهمى، به وزن کوه احد و رضوى و طور سینا برایش حسنه در نظر گیرد و اگر هنگام فرا رسیدن موقع پرداخت قرض با او خوب تا کند و مدارا نماید، در روز حسابرسى، برق آسا و بدون حسابرسى و دیدن عذاب، به راحتى از پل صراط عبور خواهد کرد.(ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص۶۶۷)

 

8. هر کس ده روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند دو بال سبز آراسته به مروارید و یاقوت بر او نهد که همانند نور گذرنده از پل صراط به سوى بهشت پرواز کند. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص۱۳۷ پاداش روزه ماه رجب، ص ۱۳۳

 

9. هر کس یک چهارم شب را نماز گزارد، در صف نخستین رستگاران باشد تا آنگاه که همچون تندبادى از پل صراط بگذرد و بدون حسابرسى به بهشت در آید. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص۱۱۱، پاداش شب‏زنده‏دارى با قرآن، ص ۱۱۱)
۱۰
. از پیغمبر – صلّى اللّه علیه و آله و سلّم- نقل شده که: راجع به صدقه از شیطان پرسیدم که چرا جلوگیرى مى‏کنى؟ گفت: اى محمد! چون ببینم کسى صدقه مى‏دهد گویا اره بر سر من نهاده‏اند و مانند چوب مى‏برند، پرسیدم: چرا؟ گفت: صدقه پنج خاصیت دارد: مال را زیاد کند، بیمار را شفا دهد، بلا را بگرداند، صاحبش چون برق جهنده از پل صراط بگذرد، و بى‏حساب وارد بهشت شود، (در جایى که حقوق مردم ذمه‏اش نباشد) گفتم: خدا عذابت را زیاد کند. (نصایح، ۲۳)

۱۱. الطوسی، محمد بن الحسن(شیخ طوسی)، همان،مصباح المجتهد، ص ۶۴۳؛ الصدوق، ابو جعفر محمد بن علی بن الحسین(شیخ صدوق)، الخصال، ج ۲، ص ۳۴۲؛ الفرات الکوفی، فرات بن ابراهیم، تفسیر فرات الکوفی، ج۲، ص ۳۹۴. القمی، ابوالحسن علی بن ابراهیم، تفسیر قومی، ج ۲، ص ۳۳۷.
منبع: مهدی پور، علی اکبر؛ علی(ع) اول، چهل حدیث درباره اولیات امیرالمؤمنان علی(ع)؛ نشر موعود؛ چاپ پنجم، تهران ۱۳۸۷.
ماءمعین

 

mastoor.ir

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید