ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد

فهرست مطالب

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد

صراط به معناي راه مستقيم نام پلي است که بر روي جهنم قرار دارد و تمام خلايق مجبور به عبور از آن هستند اما حساب همه يکسان نخواهد بود.(1) امام صادق(عليه السلام) در حديثي مي فرمايند:

 

 

 

نحوه عبور از صراط به طرق گوناگون خواهد بود. بعضي
همچون برق و بعضي چون باد، بعضي چون تاختن اسب، بعضي همچون دويدن مرد، بعضي همچون پيادگان و بالاخره گروهى هم آويخته و در حالى كه آتش برخى از اندام ايشان را گرفته و برخى را رها كرده است، مى‏ گذرند.” (2)

ولایت علی(ع) و گردنه صراط
در احادیث ولایت امام علی(ع) و نسل ایشان عامل اصلی گذر از پل صراط است، برای شاهد این گفتار، رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) به امام علی(ع) می فرمایند:
ای علی تو نخستین کسی هستی که همراه من از صراط عبور می کنی، خداوندمتعال به عزت خ
ود سوگند یاد کرده که از گردنه صراط احدی عبور نکند جز این که برات ولایت تو و امامان از نسل تو را همراه داشته باشد
.(3)

اعمالی که باعث گذر سریعتر از پل صراط می شود
1
– دوستي با  امیر المؤمنین علی(علیه السلام) و فاطمه(سلام الله علیها)(4)
2
-اهميت دادن به نماز جماعت در هر حال و مکان
3
-استفاده از دسترنج حلال(5)
4
-صبر بر بيماری(6)
5
-صبر کردن و مهلت دادن بر بدهکار(7)
6
-روزه ماه رجب(8)
7
– شب زنده داری(9)
8
-صدقه دادن(10)

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد
رسول اکرم(ص) می فرمایند:
ای علی! خداوند درباره تو هفت امتیاز به من عطا فرموده: تو نخستین کسی هستی که همراه من از قبر بر می خیزی، تو نخستین کسی هستی که با من بر فراز صراط می ایستی، به
آتش می گویی: این را بگیر که از آن توست، آن را فرو گذار که از آن تو نیست. تو نخستین کسی هستی که همراه من خلعت داده می شوی و زنده می گردی. تو نخستین کسی هستی که همراه من درِ بهشت را می کوبی. تو نخستین کسی هستی که همراه من در طرف راست عرش قرار می گیری. تو نخستین کسی که در اعلی علیین با من اقامت می کنی. تو نخستین کسی هستی که از آب مهر شده می خوری، که مهر آن مشک است و گروندگان باید آن بگروند.”(11)

الحمد الله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیر المؤمنین علی بن ابی طالب(علیه اسلام)

 

پی نوشت

 

2. به نقل از امالي صدوق،ص 107 و بحارالانوار، ج 8، ص 64.

 

3. الصدوق، ابوجعفر محمد بن علی،(شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمة،ج1، ص237؛ المجلسی، محمدباقر، ج 38، ص 140.
4
. كسى كه حضرت على عليه السلام را دوست داشته باشد از پل صراط مانند برق جهنده مي گذرد.(فضائل الشيعة با ترجمه، ص 5، حديث 1) همچنين است درباره حضرت فاطمه عليهاالسلام که فرموده اند آن حضرت و شيعيانش چون برق از صراط مي گذرند. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص 505)

 

5. رسول خدا فرمود: هر كس از دسترنج خود بخورد، مثل برق از پل صراط خواهد گذشت.(الحياة با ترجمه احمد آرام، ج‏5، ص 432)
6
. و هر كس يك شبانه روز در يك بيمارى درد كشد، و رنج خود را به عيادت‏كنندگان شكايت نكند، پروردگار در روز بازپسين وى را با ابراهيم [خليل الرّحمن‏] عليه السّلام مبعوث فرمايد، تا از پل صراط بگذرد همانند برقى جهنده. (من لا يحضره الفقيه، ترجمه غفارى، ج‏5، ص305)

 

7. هر كس به برادر دينى خود قرض دهد، خداوند در برابر هر درهمى، به وزن كوه احد و رضوى و طور سينا برايش حسنه در نظر گيرد و اگر هنگام فرا رسيدن موقع پرداخت قرض با او خوب تا كند و مدارا نمايد، در روز حسابرسى، برق آسا و بدون حسابرسى و ديدن عذاب، به راحتى از پل صراط عبور خواهد كرد.(ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص667)

 

8. هر كس ده روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند دو بال سبز آراسته به مرواريد و ياقوت بر او نهد كه همانند نور گذرنده از پل صراط به سوى بهشت پرواز كند. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص137 پاداش روزه ماه رجب، ص 133

 

9. هر كس يك چهارم شب را نماز گزارد، در صف نخستين رستگاران باشد تا آنگاه كه همچون تندبادى از پل صراط بگذرد و بدون حسابرسى به بهشت در آيد. (ثواب الاعمال، ترجمه حسن زاده، ص111، پاداش شب‏زنده‏دارى با قرآن، ص 111)
10
. از پيغمبر – صلّى اللّه عليه و آله و سلّم- نقل شده كه: راجع به صدقه از شيطان پرسيدم كه چرا جلوگيرى مى‏كنى؟ گفت: اى محمد! چون ببينم كسى صدقه مى‏دهد گويا اره بر سر من نهاده‏اند و مانند چوب مى‏برند، پرسيدم: چرا؟ گفت: صدقه پنج خاصيت دارد: مال را زياد كند، بيمار را شفا دهد، بلا را بگرداند، صاحبش چون برق جهنده از پل صراط بگذرد، و بى‏حساب وارد بهشت شود، (در جايى كه حقوق مردم ذمه‏اش نباشد) گفتم: خدا عذابت را زياد كند. (نصايح، 23)

11. الطوسی، محمد بن الحسن(شیخ طوسی)، همان،مصباح المجتهد، ص 643؛ الصدوق، ابو جعفر محمد بن علی بن الحسین(شیخ صدوق)، الخصال، ج 2، ص 342؛ الفرات الکوفی، فرات بن ابراهیم، تفسیر فرات الکوفی، ج2، ص 394. القمی، ابوالحسن علی بن ابراهیم، تفسیر قومی، ج 2، ص 337.
منبع: مهدی پور، علی اکبر؛ علی(ع) اول، چهل حدیث درباره اولیات امیرالمؤمنان علی(ع)؛ نشر موعود؛ چاپ پنجم، تهران 1387.
ماءمعین

 

mastoor.ir

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

 

 

نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد. نخستین کسی که از پل صراط می گذرد.
به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید