ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام صادق(ع) و ندبه بر حضرت مهدى(عج)

پوشیده نماند که ندبه بر حضرت مهدى علیه السلام و اظهار شوق به لقاى آن حضرت، و گریه و ابراز نگرانى از مفارقت و محروم بودن از فیض حضور، و دعا براى تعجیل فرج و ظهور، و ذکر فضایل و مناقب، و اقدامات و برنامه هاى انقلابى و اصلاحى آن وجود مبارک، و اظهار تأسف از اوضاع ناهنجار، و روى کار بودن حکومت هاى باطل و مستبد، و روش هاى بیدادگرانه، یک سنّت حسنه اى است که همواره شیعه بر آن مداومت داشته، و آن را شعار خود قرار داده، و تا ظهور دولت حق، و تأسیس حکومت جهانى اسلام، و آزادى و نجات تمام انسان ها، این شعار برقرار، و روشنگر خواسته هاى ارزنده و با ارج، و هدف مترقّى و نجات بخش اسلام است.

 

و در ضمن هم یک نوع اِنکار مُنکَر، ومحکوم کردن باطل ونکوهش ظلم وبیداد وفساد وگناه، وپشتیبانى از حق وعدالت، ونشانه زنده بودن احساسات انسانى پیروان مکتب مبارز قرآن وتشیع است که: (من ترک إنکار المنکر بقلبه ویده ولسانه فهو میت بین الاحیاء).(۱)

 

این ندبه را شیعه از امامان خود که کار وعملشان سرمشق، و پیروى از گفتار ورفتارشان ـ بر حسب حدیث متواتر ثقلین واحادیث صحیح دیگر ـ وظیفه هر مسلمان است، آموخته اند.

 

حضرت رسول اکرم وائمه: بر حسب روایات، کراراً ضمن آنکه از اوضاع آخر الزمان، و فتنه هائى که ظاهر مى شود، و فشارهائى که بر اهل حق وارد مى گردد خبر مى دادند، نگرانى و تأثر خود را هم اظهار مى فرمودند.

 

شیخ صدوق و شیخ طوسى ـ رضوان الله علیهما ـ هر یک به سند خود حدیث مفصلى را از (سدیر صیرفى)(۲) روایت کرده اند که در آن، گریه ونُدبه امام ششم حضرت امام جعفر صادق علیه السلام بر غیبت صاحب الزمان ـ عجل الله تعالى فرجه ـ بیان شده است که ما براى رعایت اختصار جمله ها و مضمون قسمتى از این حدیث شریف را که ارتباط با ندبه دارد در اینجا نقل مى نمائیم.

 

سُدیر صیرفى مى گوید: من و مُفَضّل بن عمر، و ابوبصیر، و أبان بن تغلب به محضر آقایمان حضرت صادق علیه السلام شرفیاب شدیم. دیدیم آن حضرت بر روى خاک نشسته، و لباسى که از مو بافته شده، و طوقدار و بى گریبان بود، پوشیده است و مانند فرزند مرده جگر سوخته گریه مى کرد. آثار حزن و اندوه از گونه و رخسارش آشکار، و اشک کاسه چشمهایش را پر کرده بود و مى فرمود:

 

(سیدى غیبتک نفت رقادى، و ضیقت على مهادى، و ابتزت منى راحه فؤادى، سیدى غیبتک أوصلت مصابى بفجایع الابد، و فقد الواحد بعد الواحد یفنى الجمع و العدد، فما أحس بدمعه ترقئ من عینى و أنین یفتر من صدرى عن دوارج الرزایا و سوالف البلایا إلا مثل بعینى عن غوابر أعظمها و أفظعها و بواقى أشدها و أنکرها، و نوائب مخلوطه بغضبک، و نوازل معجونه بسخطک = آقاى من، غیبت (دورى) تو خوابم را گرفته و خوابگاهم را بر من تنگ کرده و آرامش و راحت دلم را ربوده است. آقاى من، غیبت تو مصیبتم را به مصیبت هاى دردناک ابدى پیوسته، و از دست دادن یکى پس از دیگرى، جمع و عدد را فانى مى سازد، پس احساس نمى کنم به اشکى که در چشمم خشک مى گردد، و ناله اى که در سینه ام آرام مى گیرد، مگر آنکه مصائب بزرگ تر و دلخراش تر و پیشامدهاى سخت تر و ناشناخته تر در برابر دیده ام مجسّم مى شود).

 

سدیر گفت: عقل از سر ما پرید، و دل هاى ما از غم و اندوه این پیشامد هولناک، و حادثه خطرناک پاره شد، و گمان کردیم از اتفاق ناگوار کوبنده اى این چنین گریان و سوگوار است، یا از روزگار به او مصیبتى رسیده است.

 

عرض کردیم، خدا دیدگانت را نگریاند اى پسر خیر الوری! از چه پیشامدى اینگونه کریانى، و از دیده اشک مى بارى؟ چه حالى روى داده که اینگونه سوگوارى؟

 

حضرت چنان آه عمیقى کشید که ناراحتیش از آن افزون شد، از روى تعجب فرمود:

 

واى بر شما، بامداد امروز نگاه کردم در کتاب (جَفر)، و آن کتابى است که علم مرگ ها و بلاها، و آنچه واقع شده و واقع مى شود تا روز قیامت، در آن مندرج است. و خداى، محمد صلى الله و علیه و آله و امامان بعد از او را به آن اختصاص داده است. و تأمل کردم در موضوع ولادت غائب ما و غیبت و طول عمر او (۳) و گرفتارى مؤمنان در آن زمان، و شک هائى که از جهت طول غیبت در دل هایشان پیدا مى شود، و اینکه بیشتر آنها از دین برگردند، و رشته اسلام را از گردن بردارند (تا آخر حدیث که طولانى و مفصل است، و مشتمل است بر دلیل بر طول عمر آن حضرت، و اینکه خداوند متعال نسبت به حضرت قائم علیه السلام سه برنامه را که در مورد سه پیغمبر جارى شده اجرا فرموده است).(۴)

 

فرمایش سید ابن طاووس

 

سید أجل، أورع، أزهد، صاحب کرامات، سید رضى الدین ابوالقاسم على بن موسى ب
ن جعفر بن طاووس حسنى حسینى (ت۶۶۴هـ) در کتاب مستطاب اقبال ص۲۶۰ پس از ذکر دعاهاى وداع ماه رمضان بیاناتى فرموده که ترجمه اش بدین مضمون است:

 

(از وظایف شیعه امامیه، بلکه از وظایف امّت محمّدى این است که در این اوقات، و این فرصت ها متأسف و اندوهناک باشند براى محروم بودن از برکات فیض حضور، و سعادت ظهور حضرت مهدى علیه السلام تا خدا ببیند که بر قدم صفا، و وفا و اخلاص و ارادت به آن رهبران بزرگ ثابت و استوارند، و باید مضمون این شعر را از روى تأسف بگویند:

 

اُردد طرفى فى الدیار فلا أرى وجوه أحبائى الذین اُرید.(۵)

 

زیرا مصیبت هجران و حرمان از لقاى امام، از مصیبت گذشتن ماه رمضان بزرگ تر است.

 

اگر به فراق پدر مهربان یا برادر پشتیبان، و یا فرزند عزیز
گرفتار شوند، وحشت زده و ناراحت و غمناک مى شوند، در حالى که بهره و انتفاع از پدر و برادر و فرزند، در برابر برکات و انتفاعات مهم ما از حضرت مهدى علیه السلام که خلیفه خاتم الانبیاء، و امام عیسى در نماز و ولى امور، و بر طرف کننده انواع کرفتارى ها و بلیّات و مصلح تمام کارها است، ارزشى ندارد).

 

1 – هر کس ترک کند انکار منکر را (نهى از منکر ننماید) به دل و دست و زبان، او مرده اى است میان زندگان. (وافى، ج۹، ب۲۲، ص۲۸).

 

2 – سدیر صیرفى از اصحاب حضرت باقر، و حضرت صادق علیهما السلام است که (کَشّى) در رجال خود ص۱۳۸، طبع بمبئ حدیث معتبرى روایت کرده است که بر بلندى پایه او دلالت دارد.

 

3 – در موضوع طول عمر، و فلسفه غیبت آن حضرت رجوع شود به دو کتاب از نگارنده (منتخب الاثر) باب۲۶ و ۲۷ و ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ از فصل دوم، و (نوید امن و امان) بخش دوّم، ص۱۴۵ ـ ۲۰۶، و بخش سوّم ص۲۰۷ ـ ۲۹۱.

 

4 – رجوع شود به کتابهاى (کمال الدین)، ص۳۵۲ ـ ۳۵۷، و (غیبت) شیخ طوسى ص۱۰۴ ـ ۱۰۸، و ترجمه، ج۱۳، بحار، ص۱۶۶ ـ ۱۷۰.

 

5 – مى گردانم نگاهم را در خانه، پس نمى بینم صورت دوستانى را که مى خواهم.

 

منبع: فروغ ولایت در دعاى ندبه – آیه الله العظمى لطف الله صافى گلپایگانى

www.shamsevelayat.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى .ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید