ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

امام صادق(ع) و ندبه بر حضرت مهدى(عج)

پوشيده نماند که ندبه بر حضرت مهدى عليه السلام و اظهار شوق به لقاى آن حضرت، و گريه و ابراز نگرانى از مفارقت و محروم بودن از فيض حضور، و دعا براى تعجيل فرج و ظهور، و ذکر فضايل و مناقب، و اقدامات و برنامه هاى انقلابى و اصلاحى آن وجود مبارک، و اظهار تأسف از اوضاع ناهنجار، و روى کار بودن حکومت هاى باطل و مستبد، و روش هاى بيدادگرانه، يک سنّت حسنه اى است که همواره شيعه بر آن مداومت داشته، و آن را شعار خود قرار داده، و تا ظهور دولت حق، و تأسيس حکومت جهانى اسلام، و آزادى و نجات تمام انسان ها، اين شعار برقرار، و روشنگر خواسته هاى ارزنده و با ارج، و هدف مترقّى و نجات بخش اسلام است.

 

و در ضمن هم يک نوع اِنکار مُنکَر، ومحکوم کردن باطل ونکوهش ظلم وبيداد وفساد وگناه، وپشتيبانى از حق وعدالت، ونشانه زنده بودن احساسات انسانى پيروان مکتب مبارز قرآن وتشيع است که: (من ترک إنکار المنکر بقلبه ويده ولسانه فهو ميت بين الاحياء).(1)

 

اين ندبه را شيعه از امامان خود که کار وعملشان سرمشق، و پيروى از گفتار ورفتارشان ـ بر حسب حديث متواتر ثقلين واحاديث صحيح ديگر ـ وظيفه هر مسلمان است، آموخته اند.

 

حضرت رسول اکرم وائمه: بر حسب روايات، کراراً ضمن آنکه از اوضاع آخر الزمان، و فتنه هائى که ظاهر مى شود، و فشارهائى که بر اهل حق وارد مى گردد خبر مى دادند، نگرانى و تأثر خود را هم اظهار مى فرمودند.

 

شيخ صدوق و شيخ طوسى ـ رضوان الله عليهما ـ هر يک به سند خود حديث مفصلى را از (سدير صيرفى)(2) روايت کرده اند که در آن، گريه ونُدبه امام ششم حضرت امام جعفر صادق عليه السلام بر غيبت صاحب الزمان ـ عجل الله تعالى فرجه ـ بيان شده است که ما براى رعايت اختصار جمله ها و مضمون قسمتى از اين حديث شريف را که ارتباط با ندبه دارد در اينجا نقل مى نمائيم.

 

سُدير صيرفى مى گويد: من و مُفَضّل بن عمر، و ابوبصير، و أبان بن تغلب به محضر آقايمان حضرت صادق عليه السلام شرفياب شديم. ديديم آن حضرت بر روى خاک نشسته، و لباسى که از مو بافته شده، و طوقدار و بى گريبان بود، پوشيده است و مانند فرزند مرده جگر سوخته گريه مى کرد. آثار حزن و اندوه از گونه و رخسارش آشکار، و اشک کاسه چشمهايش را پر کرده بود و مى فرمود:

 

(سيدى غيبتک نفت رقادى، و ضيقت على مهادى، و ابتزت منى راحة فؤادى، سيدى غيبتک أوصلت مصابى بفجايع الابد، و فقد الواحد بعد الواحد يفنى الجمع و العدد، فما أحس بدمعة ترقئ من عينى و أنين يفتر من صدرى عن دوارج الرزايا و سوالف البلايا إلا مثل بعينى عن غوابر أعظمها و أفظعها و بواقى أشدها و أنکرها، و نوائب مخلوطة بغضبک، و نوازل معجونة بسخطک = آقاى من، غيبت (دورى) تو خوابم را گرفته و خوابگاهم را بر من تنگ کرده و آرامش و راحت دلم را ربوده است. آقاى من، غيبت تو مصيبتم را به مصيبت هاى دردناک ابدى پيوسته، و از دست دادن يکى پس از ديگرى، جمع و عدد را فانى مى سازد، پس احساس نمى کنم به اشکى که در چشمم خشک مى گردد، و ناله اى که در سينه ام آرام مى گيرد، مگر آنکه مصائب بزرگ تر و دلخراش تر و پيشامدهاى سخت تر و ناشناخته تر در برابر ديده ام مجسّم مى شود).

 

سدير گفت: عقل از سر ما پريد، و دل هاى ما از غم و اندوه اين پيشامد هولناک، و حادثه خطرناک پاره شد، و گمان کرديم از اتفاق ناگوار کوبنده اى اين چنين گريان و سوگوار است، يا از روزگار به او مصيبتى رسيده است.

 

عرض کرديم، خدا ديدگانت را نگرياند اى پسر خير الوري! از چه پيشامدى اينگونه کريانى، و از ديده اشک مى بارى؟ چه حالى روى داده که اينگونه سوگوارى؟

 

حضرت چنان آه عميقى کشيد که ناراحتيش از آن افزون شد، از روى تعجب فرمود:

 

واى بر شما، بامداد امروز نگاه کردم در کتاب (جَفر)، و آن کتابى است که علم مرگ ها و بلاها، و آنچه واقع شده و واقع مى شود تا روز قيامت، در آن مندرج است. و خداى، محمد صلى الله و عليه و آله و امامان بعد از او را به آن اختصاص داده است. و تأمل کردم در موضوع ولادت غائب ما و غيبت و طول عمر او (3) و گرفتارى مؤمنان در آن زمان، و شک هائى که از جهت طول غيبت در دل هايشان پيدا مى شود، و اينکه بيشتر آنها از دين برگردند، و رشته اسلام را از گردن بردارند (تا آخر حديث که طولانى و مفصل است، و مشتمل است بر دليل بر طول عمر آن حضرت، و اينکه خداوند متعال نسبت به حضرت قائم عليه السلام سه برنامه را که در مورد سه پيغمبر جارى شده اجرا فرموده است).(4)

 

فرمايش سيد ابن طاووس

 

سيد أجل، أورع، أزهد، صاحب کرامات، سيد رضى الدين ابوالقاسم على بن موسى ب
ن جعفر بن طاووس حسنى حسينى (ت664هـ) در کتاب مستطاب اقبال ص260 پس از ذکر دعاهاى وداع ماه رمضان بياناتى فرموده که ترجمه اش بدين مضمون است:

 

(از وظايف شيعه اماميه، بلکه از وظايف امّت محمّدى اين است که در اين اوقات، و اين فرصت ها متأسف و اندوهناک باشند براى محروم بودن از برکات فيض حضور، و سعادت ظهور حضرت مهدى عليه السلام تا خدا ببيند که بر قدم صفا، و وفا و اخلاص و ارادت به آن رهبران بزرگ ثابت و استوارند، و بايد مضمون اين شعر را از روى تأسف بگويند:

 

اُردد طرفى فى الديار فلا أرى وجوه أحبائى الذين اُريد.(5)

 

زيرا مصيبت هجران و حرمان از لقاى امام، از مصيبت گذشتن ماه رمضان بزرگ تر است.

 

اگر به فراق پدر مهربان يا برادر پشتيبان، و يا فرزند عزيز
گرفتار شوند، وحشت زده و ناراحت و غمناک مى شوند، در حالى که بهره و انتفاع از پدر و برادر و فرزند، در برابر برکات و انتفاعات مهم ما از حضرت مهدى عليه السلام که خليفه خاتم الانبياء، و امام عيسى در نماز و ولى امور، و بر طرف کننده انواع کرفتارى ها و بليّات و مصلح تمام کارها است، ارزشى ندارد).

 

1 – هر کس ترک کند انکار منکر را (نهى از منکر ننمايد) به دل و دست و زبان، او مرده اى است ميان زندگان. (وافى، ج9، ب22، ص28).

 

2 – سدير صيرفى از اصحاب حضرت باقر، و حضرت صادق عليهما السلام است که (کَشّى) در رجال خود ص138، طبع بمبئ حديث معتبرى روايت کرده است که بر بلندى پايه او دلالت دارد.

 

3 – در موضوع طول عمر، و فلسفه غيبت آن حضرت رجوع شود به دو کتاب از نگارنده (منتخب الاثر) باب26 و 27 و 28 و 29 و 30 از فصل دوم، و (نويد امن و امان) بخش دوّم، ص145 ـ 206، و بخش سوّم ص207 ـ 291.

 

4 – رجوع شود به کتابهاى (کمال الدين)، ص352 ـ 357، و (غيبت) شيخ طوسى ص104 ـ 108، و ترجمه، ج13، بحار، ص166 ـ 170.

 

5 – مى گردانم نگاهم را در خانه، پس نمى بينم صورت دوستانى را که مى خواهم.

 

منبع: فروغ ولايت در دعاى ندبه – آية الله العظمى لطف الله صافى گلپايگانى

www.shamsevelayat.com

صفحه اصلی – موسسه قرآن و نهج البلاغه

کانال جامع دو نور در ایتا:
https://eitaa.com/twonoor
کانال جامع دو نور در تلگرام:
https://t.me/twonoor

ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى .ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى. ندبه بر حضرت مهدى.
به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید