ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نماز» پناهگاهی برای انسان‌ها

گاهی دیده می‌شود که عالمان و اولیای دین وقتی با مشکلات بزرگی روبرو می‌شوند به نماز پناه می‌برند، به راستی سر پناه بردن به  نماز چیست؟ مرکز تخصصی نماز این گونه پاسخ می‌دهد:


در دو آیه قرآن خداوند نماز را پناهگاه مؤمنین معرفی کرده است:


الف: «وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَکَبیرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعینَ» (بقره/45)


ب : «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرینَ» (بقره/ 153)


در آیات فوق بیان نشده است که در چه چیزی باید از صبر و نماز کمک گرفت و همین ذکر نکردن دلالت بر عموم می‌کند؛ یعنی در همه امور باید از بردباری و نماز کمک گرفت و اختصاص به زمان جنگ دارد1.


اما چرا نماز به عنوان پناهگاه معرفی شده است؟


نماز که روکردن به خدا و پناهندگی به او است، روح ایمان را زنده مى‏سازد، و به آدمى مى‏فهماند: که به جایى تکیه دارد که انهدام پذیر نیست و به سببى دست زده که پاره شدنى نیست2، نماز انسان را به قدرت لایزالى پیوند مى‏دهد که همه مشکلات براى او سهل و آسان است و همین احساس سبب مى‏شود که انسان در برابر حوادث نیرومند و خونسرد باشد3.


خدای سبحان در جنگ با دشمن بیرونی می‌فرماید: هرچه در توان دارید، برای رویارویی با دشمن سلاح فراهم سازید و نیروی رزمی، بسیج کنید؛ «وأعدّوا لهم ما استطعتم من قوّة»4، در جنگ درونی نیز می‏فرماید: باید با سلاح دعا: «الدعاء سلاح المؤمن»5 و بکاء: «وسلاحه البکاء»6 و با سرمایه امید و رجا: «ارحم من رأس ماله الرجاء»7 که همه آن در نماز جمع است، از نماز کمک گیرید تا باران رحمت و مغفرت را از آسمان ملکوت، به زمینه تشنه خود سرازیر کنید8. 


امام صادق علیه السلام می فرمایند: «یا مسمع! ما یمنع أحدکم إذا دخل علیه غم من غموم الدنیا، یتوضأ ثم یدخل مسجده و یرکع رکعتین، فیدعو اللّه فیها؟ أما سمعت اللّه یقول: وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ»9؛ «ای مسمع، هنگامی که غمی از غمهای دنیا به یکی از  شما روی می‌آورد، چه چیز مانع می‌شود که وضو گرفته و به مسجد وارد شود و در مسجد دعا کند؟ آیا نشنیده‌ای که خداوند می‌فرماید: «وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ».            &nb
sp;                               


این نکته نیز در آیه فوق قابل دقت است که دستور به استعانت از صبر شامل تمام اقسام صبر (صبر در برابر مشکلات،صبر در انجام واجبات و صبر در ترک گناهان) می‌شود که نماز هم یکی از عبادات بوده و صبر در انجام واجبات شامل نماز هم می‌شود و خداوند به علت اهمیت نماز آن را جداگانه ذکر فرموده و به اصطلاح عطف خاص بر عام کرده است.


پی‌نوشت‌ها:


1.با مقداری تصرف: تسنیم، جلد7 – صفحه 584.


2.با مقداری تصرف: ترجمه المیزان، ج‏1، ص:  229.


3.با مقداری حذف: تفسیر نمونه، ج‏1، ص:  219.


4. سوره انفال، آیه 60.


5. الکافی، ج 2، ص 468.


6 . مفاتیح الجنان، دعای کمیل.


7 . همان.


8 . با تلخیص و تصرف : تسنیم – ج 4 صفحه  172 .


9 . تفسیر کنز الدقائق و بحر الغرائب، ج‏1، ص: 409.


www.farsnews.com

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید