ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

نکات مهم در خرید دوربین دیجیتالی

فهرست مطالب

يك دوربين ديجيتال وسوسه‌اي است كه همه مارا مبتلا كرده است. چه كســاني كه دوربين عكاسي را صرفا يك وسيله تجملي پنداشته و به عنوان يك وسيله كه بودنش خوب و نبودنش فرقي برايشان ندارد به آن نگاه ‌مي كنند و چه كساني كه دوربين عكاسيشان مهمترين و عزيزترين چيزي است كه دارند و حتي كساني كه در اردوي مخالفان سرسخت تكنولوژي‌هاي نوين در عكاسي هستند ، حداقل يكبار به سرشان زده كه كار با دوربين عكاسي ديجيتال را تجربه كنند.
خريدن دوربين ديجيتال نيز مانند خريدن هر وسيله ديجيتالي ديگري فرآيندي است كه نياز به دقت و داشتن حوصله دارد.
چه اينكه يك هفته بعد از خريدن تـــــــازه متوجه مي شويم كه دستگاهي كه خريده‌ايم چيزي نيست كه مي خواستيم و شايد تا حدودي نيز به اين نتيجه برسيم كه پولمان را دور ريخته ايم . بنابــــراین لازم است كه خود ما به دنبــــــال كسب اطلاعاتي در خصوص محصولي كه مي خواهيــم تهيه كنيم باشيم.
مراجعه به سايت توليدكننده محصول ، مقـــايسه تست هاي انجام شده برروي محصول ، پرس و جو از كساني كه از محصول مورد نظر استفاده كرده‌اند و بررسي نشريات معتبر، همگي مي توانند كمك بسزايي در راهنمايي خريد ما باشند.


& lt;B>10 نكته مهم در خريد دوربين ديجيتالي اولين گام در خصوص اطلاع رساني به خوانندگان محترم است.


1- تله مگاپيكسل:
بوسيله پيكسل ها فريب داده نشويد. پيكسلها كيفيت تصوير ثبت شده را تضمين نمي‌كنند.
آنها مشخص مي كنند كه اندازه تصوير چقدرمي‌تواند بزرگ باشد. چه خوب بود كه كيفيت تصوير فقط به تعداد پيكسل موثر دوربين وابسته بود.
در این خصوص لنز نصب شده روي دوربين و پردازشگر تصوير دوربين از اولويت بالاتري برخوردارند. توليدكنندگان دوربين هاي ديجيتال سعي مي كنند براي بالاتر رفتن كيفيت تصوير نهايي از پردازشگر قوي‌تر ، لنز با شفافيت بيشتر و در نهايت سلول
CCD بهتر استفاده كنند.


2- اپتيكـــــــال:
ديدن پيكسلهاي تصوير.
واقعا دوست داريد كه پيكسل‌هاي تشكيل دهنده تصوير را ببينيد ؟ براي اين‌كار بهتر‌نيست از يك ذره‌بين استفاده كنيد ؟
زوم ديجيتال هرقدر هم كه ضريب
X آن بزرگتر باشد فايده‌اي ندارد. عملا فاكتور بي‌مصرفي است كه براي بالابردن قيمت دستگاه و استفاده در فروشگاه به دستگاه اضافه شده‌است . در زوم اپتيكال لنز به جلو و عقب حركت مي كند و بزرگنمايي و كوچك نمايي تصوير به وسيله اين تكنيك حاصل مي شود. اما زوم ديجيتال فاكتوري است كه تماما در پردازشگر تصوير دوربين صورت مي گيرد. در اين نوع زوم تصوير ثبت شده بر روي سنسور CCD بزرگ مي شود. مشكل كجاست ؟ تصـــــويري كه به اين وسيله بزرگ شود شطرنجي شده و اصطلاحا  Pixelize مي شود . هر قدر زوم اپتيكال يك دوربين ديجيتال بالاتر باشد ، نمايانگرآنست كه شما مي توانيد تصاوير دورتري را با جزئيات كامل ثبت می كنيد. زوم اپتيكال معادل زوم در دوربينهاي آنالوگ است.


3- چشم‌اندازي عريض‌تر :
داستان پايان ناپذير توجه به زوم بيشتر يا كمتر ؟
به اين توجه نكنيد كه لنز دوربين شما تا چه مسافت دورتري را مي تواند رصد كند و يا چه قدر بزرگنمايي دارد .
مهم اينست كه در آن فاصله چه عرض تصويري را براي شما مهيا كند . معمولا بزرگنمايي و ع
رض تصوير قابل شكار بوسيله لنز را به صورت دوعدد مي‌نويسند ، به عنوان مثال 28-90
mm عدد اول مهمتر است .
در مثال ما عدد اول براي ما امكان جا دادن افراد بيشتر ، ساختمان‌هاي بيشتر و مناظر بيشتري را فراهم مي كند . اين مقدار براي اكثر كساني كه عكاسي حرفه‌اي نمي‌كنند كافي است.


4- باتري خوب ، باتري كمياب :
بعضي از انواع دوربين هاي ديجيتال امكان استفاده از باطري هاي سايز AA (باطری قلمي) را فراهم مي كنند. به اين دليل كه بالاخره جايي باطري هاي دوربين تمام خواهد شد و چه بدخواهد شد كه جايي باشد كه امكان استفاده از برق شهري هم فراهم نباشد، بنابراين بايد دوربين را در كيف گذاشت و از عکاسی منصرف شد.
اما اگر دوربين امكان استفاده از انواع باطري هاي معمول را داشته باشد مي توان از آن نهايت استفاده را برد.


5- عکاسی یا تمرين فيلمبرداري :
واقعا به دنبال چه چيزي هستيد ؟ يك دستگاه چندكاره ؟ كه هم MP3 Player باشد هم Voice Recorder هم دوربين ديجيتال با كيفيت ، هم دوربين فيلمبرداري، و … ؟
به دنبال امكان فيلمبرداري نباشيد. زیرا اغلب كيفيت فيلم ضبط شده توسط اين دوربين ها در حدي نیست كه بتوان به آن اميدوار بود. علاوه برآن مدت زمان فيلم برداري بوسيله اين دوربين ها به واسطه كيفيت بالاي ضبط تصاوير، هنوز درحد چند دقيقه است.


6-جثه كوچك :
تكنولوژي ساخت دستگاههاي ديجيتالي به سمت ميليمتري شدن پيش رفته تا آنجا كه امروز به زحمت مي توان دستگاه MP3 Player را پيدا كرد كه ابعادش به 10 سانتي متر برسد. صنعت ساخت دوربين هم موازي با ديگر صنايع پيش رفته است بنابراین بزرگ بودن به هيچ عنوان به معناي بهتر بودن كيفيت تصوير نيست.


7- پايه اتصال :
اتصال سريع و شارژ همزمان.
برخي از دوربين هاي ديجيتال علاوه بر پورت هاي تعبيه شده بر روي دستگاه دوربين كه براي تخليه اطلاعات به سمت كامپيوتر و چاپگر به كار مي روند ، امكان داشتن
Picture Cradle را هم مهيا  مي كنند . اين دستگاه نوعي پايه اتصال سريع است. از نظر شكل ظاهري مانند پايه بعضي از مدل‌هاي گوشي تلفن همراه است كه استفــاده از آن چند مزيت عمده دارد. اول اينكه مرتبا مجبور نيستيم كابل هاي اتصال را به پورت روي دوربين متصل كرده و درآوريم كه خود ، موجب فرسايش پورت و طبعا بعد از مدت قابل توجهي از كار افتادن پورت مي شود. دوم اينكه در حين تخليه اطلاعات باطري هاي دوربين هم شارژ مي شوند.
اگر از دستگاههاي كارت‌خوان هم اس
تفاده كنيم ، بعد از مدتي در اثر استفــــــاده از آنها ممكن است آسيب هاي جدي به كارت‌هاي حافظه كه اغلب پوشش پلاستيكي دارند ، وارد شود.


8- فلز ، فلز مرغوب ، فولاد :
حتما تا کنون نشنیده اید كه كسي از ميزان تاثير جنس بدنه دوربين بر كيفيت تصاوير گرفته شده توسط آن سخني به ميان بياورد.
بدنه فلزي امكان بسيارخوبي است براي كسانيكه عادت دارند مرتبا دوربينشان را به زمين بزنند و يا اينكه از وسايلشان به خوبي نگهداري نمي كنند.
بدنه فلزي دوربين را در برابر ضربه ، خراش و يا آسيب هاي احتمالي محافظت مي كند و طبعا باعث بالا رفتن قيمت آن مي شود.
معمولابدنه دوربين هاي خبرنگاري ، دوربين هاي حرفه‌اي و دوربين هايي كه به منظور خاصي استفاده مي شوند از آلياژهاي فلزي و فولاد ساخته می شود تا از محتويات دوربين محافظت كنند.


9- تقويت حافظه :
تنها مشكل اصلي و معمول در عكاسي ديجيتال اينست كه فراموش كنيــــــم عكس مورد نظرمان را چاپ كنيم .
بر اساس تجربه بدست آمده ممكن است تصاوير زيبايمان را به لبه تيغ بفرستيم ، بدون آنكه آنها را چاپ و يا ذخيره كرده باشيم. برخي از توليد كنندگان با استفاده از تكنيك هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري توانايي بازيابي عكس‌هاي پاك شده را از روي دوربين و يا كارت‌هاي حافظه دارند.
بنابراین بهتر است از دوربين‌هايي استفاده كنيد كه اين امكان را در اختيارتان قرار دهند.


10- رابطه وارونه كيفيت و قيمت :
بايد بدانيم كه بين بهترين قيمت و بهترين كيفيت تفاوت است.
مطمئنا قيمت دوربين‌هاي ديجيتالي داراي مشخصات خوب و بارز همچنين محصولات توليدكنندگان معتبر بيشتر از قيمت دوربين هاي ديجيتالي است كه نه توليد كننـده معتبري دارند و نه مارك شناخته شده‌اي هستند.
كلام آخر اينكه براي داشتن كيفيت خوب بايد كمي
هوشيار بود. پيش از هرچيز نيازتان را مشخص كنيد و بر اساس نيازتان خريد كنيد. ببينيد مي خواهيد پوستر چاپ كنيد و يا فقط به‌خاطر ضبط خاطرات قصد خريد داريد. براي خريد نيز هميشه به سراغ فروشندگان و نمايندگي‌هاي معتبر بروید.
همچنين ماركهاي معتبر را به خاطر داشته باشيد. شركت هاي معتبر هرگز موجبــــــــات بدنامي خود را با توليد محصولات بي كيفيت و در سطح پايين فراهم نمي كنند
.


www.parsianforum.com

به این مطلب امتیاز دهید:
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید