ورود

ثبت نام

موسسه قرآن و نهج البلاغه
home-icone
Institute of Quran & Nahjul Balaghah

وقتی به ما توهین می شود!

برای همه ما پیش آمده که گاهی احساس می کنیم رفتار دیگران نوعی توهین و بی احترامی به ما محسوب شده است.
اکنون با خود بیندیشید که چند بار در این موقعیت قرار گرفته اید و هر بار چگونه عکس العمل نشان داده اید. اصلا چه فرایندی در این رفتار وجود دارد که تا این حد آزاردهنده به حساب می آید؟ چرا دوست نداریم کسی به ما بی حرمتی یا توهین کند و چرا به دیگران اجازه می دهیم اینگونه با ما برخورد کنند؟
فراموش نکنید که اگر افراد بدانند که چه می خواهند و اگر بتوانند این خواسته خود را نیز به دیگران انتقال دهند و بگویند که انتظار دارند چگونه با آنها رفتار شود قطعا از زندگی بهتری برخوردار خواهند شد اما به نظر می رسد گاهی اطلاع از خواسته خود بسیار دشوار است. همه ما دوست داریم دیگران رفتار خوبی با ما داشته باشند، به ما احترام بگذارند، رفتار تحقیرآمیزی با ما نداشته باشند و هیچ گاه به ما توهین نکنند. بسیاری از ما گمان می کنیم کوچک ترین مخالفتی با ما حکم اهانت کردن و نادیده گرفتن مان را دارد حال آنکه در واقع هر کس می تواند نظر و خواست خود را داشته باشد اما اگر طوری آن را ابراز کند که به گونه ای تحقیرآمیز به نظر برسد، باز مقصر کیست؟
ما ه
میشه عادت کرده ایم وقتی رفتار نامناسبی با ما می شود، بلافاصله طرف مقابل خود را زیر سؤال ببریم، خودمان را به دور از هرگونه اشتباهی قلمداد کرده و این طور وانمود کنیم که ظلمی غیرقابل بخشش به ما روا شده است. اما اینگونه طرز برخورد در درجه نخست خود ما را آزار می دهد. متاسفانه ما در مقامی نیستیم که از دیگران بخواهیم هیچ گاه به ما اهانتی نکنند اما آن قدر قدرتمند هستیم که بتوانیم بر خودمان تسلط داشته باشیم و بیش از حد تحت تاثیر رفتار اطرافیان قرار نگیریم.
امکان دارد ترس مانع از آن شود که احساسات خود را درک کنید. شاید هم به قدری با احساسات خود غریبه هستید که عملا معنای آنها را فراموش کرده اید اما هرگز در این مرحله تسلیم نشوید؛ گام بردارید، به پیش بروید و ابراز وجود کنید. به احتمال زیاد هنگامی که گامی به جلو برمی دارید، از هدف خود آگاه می شوید. شاید تنها خواسته شما این باشد که احقاق حق کنید و دوست نداشته باشید که دیگران هرگونه که می خواهند با شما رفتار کنند. در مواقعی نیز به این نتیجه می رسید که ممکن است هدف های شما با یکدیگر در تضاد باشند؛ مثلا ممکن است بخواهید هیچ گاه مورد اهانت و بی حرمتی کسی قرار نگیرید، حال آنکه خودتان دائم رفتار توهین آمیزی با دوستان و آشنایانتان دارید. بدون شک این ناآگاهی شما مانع از برقراری ارتباطی صحیح و لذتبخش با دیگران می شود.
مایکل، دانشجوی سال سوم جامعه شناسی است. او درحالی که از شدت عصبانیت کیف خود را روی تختش می اندازد، برافروخته و مضطرب در ذهن خود به دنبال علت رفتار توهین آمیز دوستش می گردد؛ «او چطور به خود اجازه داده تا این حد به من توهین کند. من که همیشه برای دیگران احترام قائلم. این رفتار او باعث شده همه به چشم دیگری به من نگاه کنند. باید به فکر تلافی باشم. هیچ گاه نمی توانم او را ببخشم. باید بداند چقدر از او رنجیده ام…». اما به راستی چرا از دیگران می رنجیم. مایکل در جمع دوستان خود مشغول غذا خوردن بود که ناگهان یکی از دوستانش بعد از اینکه نوع نشستن و غذا خوردن او را مسخره کرد، به او گفت که تو هیچ وقت نمی توانی درست رفتار کنی! مایکل نیز از شدت عصبانیت به او گفت که هیچ گاه نمی تواند این رفتار توهین آمیزش را ببخشد! در بررسی رفتاری اشخاص درمی یابیم که بعضی گونه های شخصیتی از اینکه بدون دلیل یا با دلایلی خاص، دیگران را بیازارند لذت می برند.
به غیر ا
ز این دسته افراد که به گونه ای از ضعف شخصیتی خاصی رنج می برند، می توان گفت که ما در بسیاری از مواقع به دیگران اجازه می دهیم که رفتاری توهین آمیز با ما داشته باشند یا در اصطلاح به ما بی حرمتی کنند. در مثال مذکور، مایکل از لحاظ شخصیتی به گونه ای است که بسیار برون گراست؛ با دیگران رفتار دوستانه ای دارد، معمولا خیلی راحت آنچه می خواهد به آنها می گوید و در اصطلاح خود با آنها شوخی دارد! در عوض تحمل کوچک ترین بی احترامی را ندارد. ایراد اینگونه رفتار این است که دیگران همیشه به خود اجازه می دهند که خیلی راحت نظرشان را به مایکل بگویند زیرا مایکل نیز چنین رفتاری با آنها دارد. به خاطر داشته باشید وقتی برای خود مرزی قائل نباشیم و خود نیز با دیگران خیلی راحت رفتار کنیم و متوجه نشویم امکان دارد آنها نیز از دست ما برنجند، دیگران هم به گونه ای با ما رفتار می کنند که گاه تحملش را نداریم؛ احساس می کنیم به ما توهین شده، آزرده خاطر می شویم و شاید هم گوشه گیر، مضطرب و تنها بمانیم.

انعطاف پذیری
هنگامی که می بینید از ارتباطات خود راضی نیستید و آنگونه که می خواهید با شما رفتار نمی شود، قطعا باید تغییراتی در نوع رفتارتان با دیگران حاصل کنید. درواقع تصمیم گیری درباره اینکه چه وقت و چگونه می خواهید تغییر کنید کاری دشوار و فرایندی پایان ناپذیر است. فراموش نکنید هدف ها تغییر می کنند؛ بنابراین تغییر کردن فرایندی پویا و ادامه دار است و رمز هدفگذاری موفق این است که اهدافتان به اندازه ای انعطاف داشته باشند که بتوانید خود را با تغییراتی که در زندگی شما به وجود می آیند وفق دهید. شما می توانید هدف های خود را با توجه به زمان برآورده شدن آنها فهرست کنید.
مایکل پس از اینکه تصمیم گرفت در رفتار خود تغییراتی حاصل کند تا دیگر کسی به خود اجازه ندهد به راحتی به او توهین کند، هدف های خود را به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم کرد؛ به این صورت که ابتدا برای خود مقرر کرد که می خواهم همین امروز در ارتباط با دوستانم تغییراتی به وجود آورم تا نتیجه بهتری بگیرم. هنگام شوخی کردن یا اظهارنظر کردن به گونه ای رفتار کنم تا آنها نرنجند، می خواهم بدانم چگونه تجربیات دوران کودکی من بر ابراز وجود کردنم تاثیر گذاشته و چرا هنگامی که احساس می کنم به من توهین شده تا این حد ناراحت و عصبانی می شوم و…، سپس او ا
هداف خود را از اهداف روزانه به تصمیم گیری های هفتگی، ماهانه و سالانه تغییر داد.
اگر شما هم می خواهید برای تغییر در رفتارتان اهدافی را برای خود درنظر بگیرید، می توانید هدف هایی را برای هر روز، هر هفته و هر ماه و… درنظر بگیرید و از هدف های دور از دسترس چشم پوشی کنید. بهتر است بدانید برای رسیدن به خواسته های خود دقیقا چه برنامه هایی را در پیش دارید.
هنگامی که به فرایند انتخاب می اندیشید، الگو یا شخص مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای مثال مایکل تصمیم گرفت ابتدا رفتار خود را در ارتباط با دوستش که به تازگی به او توهین کرده بود تغییر دهد. او برای خودش روزی را تعیین کرد و نزد دوستش رفت و از او علت رفتارش را سؤال کرد و پس از گفت وگو متوجه شد که خودش نیز بارها بدون اینکه قصدی داشته باشد به دوستش توهین کرده و او را رنجانده است. بنابراین تصمیم گرفت در آینده دیگر چنین رفتارهایی نداشته باشد. فراموش نکنید که انتخاب های شما انعطاف پذیر و قابل تغییرند و با شرایط و دریافت اطلاعات جدید تغییر شکل می دهند. اهداف خود را درنظر داشته باشید اما در عین حال انعطاف پذیر هم باشید و درصورت لزوم هدف هایتان را تغییر دهید. هنگامی که برای رسیدن به یک هدف گامی برمی دارید، احساس می کنید پیشرفت کرده اید. با رسیدن به هر هدف خود را تشویق کنید و به خاطر داشته باشید که هدف شما قرار نیست جز خود شما شخص دیگری را راضی کند. با توجه داشتن به خواسته های خود وظیفه تان را انجام داده اید و این بهترین چیزی است که می تواند مدنظر قرار گیرد.

وقتی به ما توهین می شود!
زمانی را درنظر بگیرید که به شدت از کسی رنجیده اید زیرا او به شما توهین کرده. در این هنگام چه احساسی دارید و چه عکس العملی نشان می دهید. بعضی هر چه تلاش می کنند نمی توانند از شر این ناراحتی نجات یابند و هر چه می کوشند نمی توانند این احساس منفی را از بین ببرند.
شاید دلتان بخواهد توهین شخص توهین کننده را مانند خودش پاسخ بدهید. شاید هم بخواهید سکوت کنید. در هر صورت شما جزو هر گروه از افراد باشید، لحظه ای که کسی به شما توهین می کند از او می رنجید و ذهنیتی منفی پیدا می کنید. در این هنگام بهترین کار این است که تمام اندیشه های منفی را متوقف کنید و به خود اجازه دهید تا آرام شوید. هنگامی که اینگونه اندیشه ها را از ذهن خود بیر
ون کردید، برای تصمیم گیری صحیح به خود زمان بیشتری دهید.
ممکن است وقتی کسی به شما اهانت کرد، اعتمادبه نفس خود را از دست بدهید و همین موضوع باعث شود واقعا خودتان را زیر سؤال ببرید و به توانایی هایتان شک کنید؛ «شاید هم من واقعا آدم بی عرضه ای باشم»، «شاید نمی دانم چگونه باید رفتار کنم» و… حتی ترجیح می دهید در حضور دیگران حرفی نزنید زیرا احساس می کنید شاید آنها شما را به باد تمسخر بگیرند؛ «من آن قدرها هم اطلاعات ندارم پس بهتر است سکوت کنم»، «من حق ندارم در این زمینه اظهارنظر کنم»، «من واقعا قابل اطمینان نیستم »و… ولی حتی برای مدتی کوتاه هم که شده سعی کنید به جای این عبارات منفی از عبارات مثبت استفاده کنید؛ «من هم می توانم نظرم را به دیگران اعلام کنم»، «حتما کسی پیدا می شود که به شنیدن حرف هایم علاقه نشان دهد» و… شاید ابتدا لازم نباشد اقدامی صورت دهید. بهترین کار این است که ابتدا فکر کنید ببینید چطور می توانید بهتر عمل کنید و سپس دست به هر اقدامی بزنید.
در بسیاری از مواقع اشخاص قاطعانه ابراز وجود نمی کنند زیرا فکر می کنند نتایج بد و ناخوشایند، ذهنشان را اشغال کرده است؛ «اگر این کار را بکنم حتما دوستم عصبانی می شود»، «نمی توانم نظرم را بگویم زیرا حتما او ناراحت می شود» و…. گاهی شما همه چیز را فاجعه آمیز می دانید؛ حال آنکه این باورهای غیرمنطقی حاصل افکار منفی است که نمی گذارند شما بهتر تصمیم بگیرید و آسوده تر عمل کنید.
فراموش نکنید آن قدر هم فاجعه آمیز نیست اگر گاهی از کسی می رنجید خیلی خود را سرزنش نکنید به یاد بیاوریدگاهی خودتان هم کسی را رنجانیده اید. اگر تمام این کارها بدون هیچ قصد و غرضی اتفاق بیفتند می توانید هم خودتان را ببخشید و هم دیگران را.
بنابراین زیاد سخت نگیرید! اگر کسی به شما اهانتی کرد، قبل از اینکه برنجید و مقابله به مثل کنید با خود بیندیشید که امکان دارد خودتان این اجازه را به او داده باشید یا آن شخص مشکلی دارد که با آزردن دیگران احساس بهتری پیدا می کند!


یکتا فراهانی، روزنامه همشهری


www.bashgah.net

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

فرصت ویژه برای علاقه مندان به نویسندگی

شما می توانید مقالات خود را با نام خود در وب سایت موسسه منتشر نمائید. برای شروع کلیک نمائید.

نویسنده مقاله باشید